Децата, които имат един родител с алергии, са с 25% по-склонни да развият алергии, отколкото тези, чиито родители нямат. А децата, чиито майка и баща страдат от алергии, са със 70% по-склонни да наследят тази предразположеност. Винаги обаче има начини да се предотвратят алергиите и да се минимизират свързаните с тях рискове.

За ирония, подобренията в хигиената и медицината може би са допринесли към рязко увеличаващия се брой на алергиите. Заради ваксинациите и антибиотиците намалява броят на болестите, които ни застрашават. Това означава, че имунната ни система, която обикновено защитава тялото, има преувеличена реакция към безвредни вещества като полени, плесен и животинска козина.

Друга възможна причина са промените в начина на живот. Прекарваме повече време затворени у дома и в други помещения, в резултат на което сме изложени на алергени като домашната прах и мъхчета. Освен това, прекалената ни вяра в антибактериалните почистващи препарати означава, че имунните системи на децата ни са по-малко изложени на бактерии (както добри, така и лоши) и пропускат важната възможност да се научат да различават приятели от врагове.
  
Има няколко неща, които можеш да направиш, за да намалиш риска от алергии:

• Опитай се да балансираш между почистването на прах и забърсването на всяка възможна повърхност с антибактериален спрей.

• Кърмените бебета са по-устойчиви на алергии. Чрез кърмата предаваш на бебето си имунитет към алергени.

• Не позволявай да се пуши в къщата или в колата.

• Внимавай за големия брой полени през пролетта. Изплаквай прахта и мръсотията от играта навън или тупай одеялата за пикник преди да ги внесеш в къщата.

Последна редакция: вт, 13 май 2014, 18:17 от Редактор*