Ранна бременност и рентген - спешно

  • 12 957
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 87
Здравейте на всички,
Моя приятелка си е правила рентгенови снимки , но не е знаела, че е бременна. Лекарят и е установил , че рентгена е бил направен на 11 ден след зачеването и и казал , че има опасност  плода да е увреден. Какви могат да бъдат последиците , ако тя реши да запази бебето??? Имали някаква статистика за това ? Какви изследвания биха могли да отхвърлят или потвъвардят вероятни увреждания на плода?
Всяка информация би била от полза за вземане на правилното решение!!!
Хиляди благодарности!! Embarassed

# 1
  • Мнения: 5 391
Рентгенографските изследвания по време на цялата бременност са противопоказани именно поради факта, че увреждат плода.В първите 3 месеца се извършва органогенезата и тогава последиците са най-тежки.Искрено съжалявам че това се е случило на твоята приятелка, много неприятно Cry

# 2
  • Мнения: 1 588
Аз имах подобен проблем (държах дъщеря ми по време на рентгенова снимка) и гинеколожката, при която ходих, ми каза, че в толкова ранен стадий на бременността, в случай на увреждане бременността може да завърши със спонтанен аборт. Ако не е имало аборт, най-вероятно е да не е имало увреждане. Все пак всичко е в зоната на вероятностите.

Дано детенцето на приятелката ти да е здраво!

# 3
  • в джунглата
  • Мнения: 916
моята приятелка имаше абсолютно същия проблем, един-двама лекари я бяха побъркали от притеснение в началото, но много други я успокоиха и бяха прави сега синът и е жив и здрав и вече е на една годинка. много е важно на какви лекари ще попадне така че успех.

# 4
  • Мнения: 1 383
Ох, без малко и на мен да ми се случи това! Но нещо ми прищрака и не влязох с баткото. Беше мръднал и се наложи да повторят снимката. Така ме беше яд в момента, но после като разбрах че съм бременна...

# 5
  • Мнения: 535
И на мен това ми се случи,но в края на 5 месец,държах дъщеря си по време на ренгенова снимка.После се усетих,че май не трябваше аз да влизам,но в паниката пък и никой не ме предупреди.После се бях побъркала от притеснение,консултирах се с гинеколог и още няколко доктора казаха да не се притеснявам нямало опастност в този стадий на бременността.Даже преди години са правили такива снимки на бременни за да видят бебето.Незнам обаче как повлиява това в начален стадий,най-добре да се допита до лекар!Аз обаче си мисля,че от една снимка не би имало проблем,лошо е ако постоянно си изложена на ренгенови лъчи и незнаеш,че си бременна(напр.работиш на такова място).Нека не се притеснява излишно преди да е говорила и с друг лекар!Успех,дано всичко да е наред! Praynig

# 6
  • Мнения: 2 550
А има ли значение в коя част на тялото е направена рентгеновата снимка?
Ако е направена на краката, има ли проблем при евентуална бременност?
Сори за отклонението...

# 7
  • Мнения: 666
Моя позната имаше същия проблем в третия месец от бременността  трябвало да направи ренгенова снимка на малкия си син и влязла с него да го държи ,после и казали че това може да увреди плода и затова в 4 -тия месец си направила 3D ехография , която установила че всичко е наред, детето и е живо и здраво и вече навърши годинка

# 8
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
А има ли значение в коя част на тялото е направена рентгеновата снимка?
Ако е направена на краката, има ли проблем при евентуална бременност?
Сори за отклонението...

Рентгеновоте лъчи се разпростаняват навсякъде. Само основния сноп лъчи е насочен към конкретен орган.
Алиа - не мисля, че бременност на 11 дни би се увредила от 1 рентгенова снимка. Има начин да се подложи на изследвания и при здрав плод да си доизкара бременността. Това й пожелавам на приятелката ти  Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 2 431
И аз бях пред дилемата дали да запазя бебето или да направя аборт. Ходих на различни доктори и всичките имаха различно мнение, но този при който ще раждам, каза че ако плода е увреден ще настъпи спонтатет аборт, така било в повечето случаи. Успех на приятелката ти!

# 10
  • Мнения: 195
На мен са ми правили ренгенова снимка,но беше на зъб.Притесних се ужасно.За сега не виждам да има проблем с бебето.На 6 месеца сме.

# 11
  • Мнения: 99
Аз мисля,че мога да ти дам доста изчерпателен отговор на този въпрос.
Имам проблеми с бъбреците и след една криза ми казаха да направя цветна урография, влива се бещество във вените и се снима 40мин.ренген да се види пътят на веществото, както и да е, това точно не е важно, важното е ,че вях бременна ,тогава не знаех.КОгато разбрах много се притесних,веднага ме пратиха в диспансера по радиология в медицинска академия, там само с това се занимават.Следяха ми цялата бременност,ходех почти всяка седмица.Доктора каза,че поражения се виждат чак към 5-6 месец.Бяхме в голяма дилема да оставим ли бебето, все пак решихме да дадем шанс.Изкарах цялата бременност в големи притеснения.Особено след като по цял деннн се рових в интернет да гледам най различни подобни случки и страхотии.А след като ми обясниха как се маха бебето ако е увредено и това вече след 6 месец...по-добре да не ти разправям. но да си дойдем на темата.Всичко вече е минало, сега имам страхотно момиченце вече на годинка,да чукам на дърво всичко и е наред след всички притеснения, то не бяха диагнози и чудеса, но факт,детето ми е живо и здраво. Мисля,че най-добре твоята приателка да отиде в този специялизиран кабинет за мнение,да се успокои малко. И дано всичко е наред!!! Ако искаш кординати,пиши на лични.

# 12
  • Мнения: 307
Пиша цитат от статия в сп. "Моето бебе и аз" от м. април 2003 г. : " Не съществува опасност за плода, ако радиациацията, която майката е получила (вследствие на рентгеновите снимки), е по-малка от 5 рада.Повечето рентгенови снимки биха изложили плода на радиация по-малка от 1 рад. ... "
Желая късмет.

Общи условия

Активация на акаунт