Неделна закуска

  • 5 361
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 500
Не знаех какво име да й сложа, правеше я навремето баба ми, тя й казваше катена пита.
400 мл топла вода
1 жълтък
1 пакетче суха мая, то съответства на 1/2 кубче
хл. сода на върха на ножа
1 ч. л. захар
1 с. л. равна сол
брашно
Омесва се в горния ред и се разделя на 4-5 топки, всяка се разточва и намазва с масло, баба ми навремето със свинска мас, май става по-хрупкаво  Wink. Навива се на руло, след това на охлювче и пак се разточва, поръсва се със сирене и се сгъва на полукръг и се нареждат, зависи от тавата, по 2 или 3 полукръгчета в 1 тава обилно намаслена. Като се постави на дъното на тавата се обръща за да е намаслено от двете страни и се пече на 180*С докато се зачерви от двете страни. Баба ми го печеше на дървената печка отгоре като го обръщаше, но при липсата й сега и във фурна става.

# 1
  • София
  • Мнения: 974
Не знаех какво име да й сложа ....

"Катена пита" звучи добре newsm10

Ще я пробвам непременно  bouquet

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз нищо не разбрах от подредбата EmbarassedДай пак, моля те, че много си падам по месенето и искам да пробвам тая питка!Значи като разточиш всяка топка и я намажеш, после една върху друга ли ги редиш или всяка поотделно навиваш?И като как по-точно се разточва охлювчето newsm78А после като ги редиш в тавата полукръговете не стават ли всъщност няколко отделни питки newsm78

# 3
  • Мнения: 373
Лелеееееееее, супер ми звучи Peace, веднага ще метна половин дозичка в неделя, че май 3 чки ще ни стигнат като се има пред вид традиционното неделно освинване вкъщи (за сведение това ни е денят на удоволствията, за които нямаме време през седмицата и направо едва им насмогваме, ядем през 3 часа като новородени. В понеделник отиваме на работа с разширени стомаси и пак сме гладни...ама това е друга тема Laughing). Та въпросът ми е колко тънко се разточва? Ако ми кажеш като баба ми "Ами да се виждат цветенцата на мушамата" Laughing веднага ще ме откажеш! Crazy Не за друго, ами нямаме мушама Wink

# 4
  • Мнения: 5 500
1. Значи, разточваш една топка да стане кръгъл лист, и да не е кръгъл лист да е  Mr. Green.
2. Мажеш с масло.
3. Навиваш на руло, руло-охлюв  Grinning.
4. След това рулото-охлюв разточваш пак на лист.
5. Поръсваш със сирене и прегъваш на половина да стане полукръг. Затискаш малко с пръсти да не се отвори.
6. В тавата се подреждат една до друга, не една върху друга!
7. Не се разточва тънко като лист за баница, ами горе-долу като лист на бутер тесто, може и малко по-дебело.
Да, нещо като отделни питки, но като се изпекат и те се съединяват, и да не се съединят не е проблем, пак ще се изядат  Mr. Green
Целта е да стане като многолистно тесто, за това се меси и точи няколко пъти.
Абе да се надявам, че съм обяснила, пък ако не можеш да разбереш нещо, питай  Grinning

# 5
  • Мнения: 3 550
А на мен не ми стана ясно печенето. Като се зачерви от едната страна се обръща, за да се зачерви и от другата ли?

# 6
  • Мнения: 5 500
Не се обръща, навремето баба го обръщаше, ама го печеше на дървената печка отгоре.
Като се пече във фурна то се зачервява от двете страни.

# 7
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Непременно ще го пробваме тази седмица,татито все се оплаква,че в неделя трябвало закуската да е по-така,пък на мен вечно ми се спи и никак не ми се става рано за да меся  Joy ,но този път ще се прежаля.Миаля,че ще остане доволен.

# 8
  • Мнения: 5 622
Мъжа ми меси в къщи. Ако кандиса да го направи това, ще го опитаме. Понякога го мързи и не му се занимава, а аз не мога да меся и точа и пътите, в които съм опитвала, полудявам, като вземе да ми лепне тесто по пръстите и между пръстите  Confused

Благодаря за рецептата! При възможност ще се пробва  Peace

П.С. А колко голяма трябва да е тавата, щом листите, сгънати на полукръг трябва да се слагат една до друга и да не се застъпват?  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт