Айде-и аз да питам за захранването.

  • 485
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 694
Според вас време ли е вече-наистина проявява интерес към нашето хранене-гледа ме постоянно какво ям ,гледа ме какво пия.Понякога си позволявам да му дам с пръстче от това ,което ям-пример бананче-направо ми напъхва ръката в устата.Сега му дадох една ябълка-отхапана на едно място-като го набара-смуче ли смуче-явно макар и кисела му се хареса.Виждате на колко мекеца сме вече-тежим 9 килограма.
Решила съм да му давам първо зеленчуково пюре-имам налично моркови на Хип и после с готвени.Четох усърдно тези дни и все пак имам въпроси.
1-Не искам да махам кърмене до годинка-кога да давам новата храна-веднага след кърмене ли или да изчакам половин час.Искам да добавя,че все още връщаме мляко.
2-Сутрин-още след първото ли кърмене-или по-късно-примерно към 10.
3-Кога трябва да предложа и второ ядене-твърда храна-дали ще е късно ,ако това стнае след 2 месеца?След кое кърмене се дава вечер?
4-От кога може да се слага лук в пюретата?А магданоз?
5-От кога бисквитена каша?
6-От кога пъщернак?
Тук съм си направила примерно меню-като смятах д започвам от 3 март-тогава ставаме на 6 месеца-но днес това с ябълката ме изненада.Според вас добре ли е или е много тромаво-нямаме фамилна обремененост от алергии.
Първи три дни-моркови.
3 дни-тиква
3 дни морков и тиква
3 дни картоф
3 дни картоф и грах-понеже четох,че грахът не можел да се пасира добре сам.
3 дни зелен фасул.
3 дни зелен фасул и картоф
3 дни тиквичка
3 дни картоф и тиквичка
3 дни моркови тиква и грах
3 днси тиква тиквичка и картоф.
после каша и накрая плодови пюрета ,кота си мислех тях да въведа след като сложа твърда храна и вечер.
Аз не бих издържала на такова меню-не обичам зеленчуци-особенно изброените-незнам дали и бебето ще издържи Crazy

И още един въпрос малко оф-Защо никой не пуска нови теми-Как върви захранването?Няма ли желаещи да си лафим за проблемите на захранването?

# 1
  • Мнения: 43
Здравей Лидиана, ами  сигурно ще ти прозвучи банално но отговорите на всичките ти въпроси го има из библиотеката на форума. Аз захраних веднага след Нова година когато бебка беше на 5 месеца и малко. Но преди това изчетох къде каквото имаше и мисля че горе долу добре минава засега.
Мисля че менюто ти е добро стига детенце да го яде. Мойто дете на искаше и до ден днешен не иска да яде само по един зеленчук. Ядеше само по 40 гр пюре. Откакто започнах да слагам по малко  лук или праз във водата в която се варят зеленчуците ги прояде, явно защото придават някакъв вкус. В началото не ги пасирах но после почнах да ги пасирам заедно със зеленчуците. Важно е да забележиш какво харесва на детето. Магданоз не съм слагала досега ама това е идея да започна. Грах също не съм давала ама само щото нещо не ми се чисти от люспите.

А кашите въведох през втория месец от захранването но все още безмлечни и смята бисквитената да я дам следващия месец т.е. през 8-мия.  Пащърнак не съм давала. А иначе зеленчуковото пюре го давам на обяд все пак си е обяд нали Simple Smile.

То за захрнаването май винаги има желаещи зашото за всички мами е тъмна Индия.

# 2
  • Мнения: 4 915
1-Не искам да махам кърмене до годинка-кога да давам новата храна-веднага след кърмене ли или да изчакам половин час.
Аз давах след 30-40 минути.

2-Сутрин-още след първото ли кърмене-или по-късно-примерно към 10.
Давах по-късно, защото първото й кърмене я засищаше доста. По едно време направо минахме от сутрешно към почти обедно ядене - 11 часА, защото сутрин не беше гладна и не беше в настроение за твърда храна.

3-Кога трябва да предложа и второ ядене-твърда храна-дали ще е късно ,ако това стнае след 2 месеца?След кое кърмене се дава вечер?
Зависи кога въведеш плод/каша например. Тогава можеш да даваш плодово пюре сутрин, а зеленчуково - наобед.
Или ако въведеш каша - нея сутрин/или следобед а пюрето - в друга част на деня. Аз въведох второ ядене 20 дни след захранването - захраних с каша и след 3 седмици въведох тиква. Тиквата я оставих за обедно ядене, а кашата изместих следобед.
А зависи и от решението ти, и от апетита на детето.


4-От кога може да се слага лук в пюретата?А магданоз?
За лука не си спомням, магданоз въведох в 7ми месец. Ако е добре сготвен лук, към 6-7 месец сигурно може...

5-От кога бисквитена каша?
Ако е глутенова /овесена, пшеничена, ечемичена, ръжена/- препоръчвам ти след 9-10 месец. Ако е безглутенова - когато желаеш. Макар че не се сещам за безглутенова бисквитена каша. Можеш да даваш зърнена каша от просо, ориз, елда. Царевицата бих отложила до 9ти месец, алергизираща е при някои деца.

6-От кога пъщернак?
Мисля, че може и от сега.

......

За менюто - добро е, съчетаваш разхлабващи със запичащи.
Но бих отложила грах, зелен фасул и други бобови за 7ми месец.
Можеш да редуваш въвеждането на зеленчук и плод, и каша, не е толкова рисково.

По-важното е да е достатъчен интервалът към тях. Като за първа въведена храна, бих я давала повече от три дни - примерно 4-5, и после можеш да въвеждаш нов продукт на всеки 4-5 ти ден.

И още един въпрос малко оф-Защо никой не пуска нови теми-Как върви захранването?Няма ли желаещи да си лафим за проблемите на захранването?

Ами пусни ти.  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 7 106
Аз захраних точно на вашана възраст и точно със морковено пюре  Simple Smile. И моята мадама прояви голям интерес по това време към храната ни, аз също топвах пръстче в храната и идавах и реших че е време.
От опит да ти споделя, че най-вероятно морковът ще го запече. По-добре започни с тиквата и после добави към нея морков.
Аз давах на обяд след кърменето, докато не стигнахме повече от половината бурканче, след това първо давах пюрето, а след това кърмех, защото тя просто заспиваше на гърдата.
Н е е нужно да заместваш кърмене, просто давай на детето колкото иска пюре и преди или след него кърми колкото иска.
Втора твърда храна можеш да въведеш когато прецениш ти, според вкуса на бебето. Ако приема добре зеленчуците и всичко е на ред може да забавиш кашата. Аз я въведох около 3 седмици след зеленчуците и малко след това дадох и плодове.
След кое кърмене се дава вечер?
Това нещо не го разбрах, но ако имаш предвид вечеря, по-добре не бързай с нея. Тя последна се въвежда, до годинката е хубаво бебето да си хапва мляко за вечеря. това също ще го прецениш на момента, ако кърмата го засища вечер и е спокоен, няма нужда от друго.
Лук, чесън, магданоз и копър слагам от 6,5 месеца, отначало по много малко за вкус, после постепенно увеличих количествата.
Пъщарнак съм дала доста по-късно и то защото не намирах по пазара, намерих го в готово пюре на Семпер. Не е проблем да го въведеш към края на шестия месец.
бисквитена каша какво значи? виждала съм готови на Хумана, Нестле и Милупа. Тя е с глутен. Не бързай с глутена, по добре я остави за 8-9 месец.
Иначе началното ви меню е добре подготвено, ти ще прецениш дали да вземеш под внимание забалежката ми за морковите.
Ако позволиш и съвет - граха е желателно да го въведеш маалко по-късничко, защото бобовите са по-трудносмилаеми. Вместо него ти предлагам печена чушка, сладък картоф, може и спанак от замразения, уж е бран в сезон и не е много нитратен.
Успешно захранване!

# 4
  • Мнения: 1 999
Захраних София съвсем скоро с оризова каша, която прие много добре. Тепърва ще въвеждам и зеленчукови пюрета. Та затова този въпрос за захранването много ме вълнува сега и ще следя темата с голям интерес. Hug

# 5
  • Мнения: 694
Мили мами,понеже моите компютърни умения са мноооого скромни-моля някой да пусне тема Как върви захранването,в която всички да обменяме опит. PraynigВярвам,че на много мами ще е от полза.

Благодаря ти Зори за съвета за тиквата-смятам утре да сваря такава и да направя пюренце на Йосиф.
Иначе той се засища все още от кърмата,но и другите неща са му интересни.

Фри Соул-благодаря за споделения и ценен опит.
Значи-грахът ще го зачеркна от примерното меню-предложете разхлабващ зеленчук на негово ясто. Wink

# 6
  • България
  • Мнения: 224
И аз живо се интересувам от захранването Simple Smileслед 2 дни ставаме на 5 мес.,но вече имаме ТРИ зъба,тежи 9кг и постоянно следи какво и как ядем.Смятам скоро да захраня .Мисля,че е готова-все пак има почти признаци за захранване.А ,и седи полулегнала и все се повдига.Така,че сме готови!!!Време и е ... Simple SmileСмятам първо да дам оризова каша,после зеленчуково пюре.

# 7
  • Мнения: 2 556
И ние сме за тук  Simple Smile Мисля да захранвам на 1 Март със зеленчуково пюренце! Ще следя темата.

Поздрави  Wink

# 8
  • Мнения: 1 930
Ние имаме доста време, но искам да си направя предварителен план на захранването. Колебаех се между морков и тиква, но Зори, ти вече ми помогна   bouquet. Ще следя с интерес  Simple Smile

# 9
  • Мнения: 694
Момичета-пуснах тема Как върви захранването-част 5-малко нескопосано оформена-ако искате да се прехвърлим там.надявам се  и мамите с опит да се включват с полезни и навременни съвети. Praynig Hug Hug Hug

# 10
  • Мнения: 524
И аз захранвам от скоро та ето какво се случи до момента. Планирах да въведа оризова каша и каша от елада в комбинация изключително от зеленчуци. С готови пюрета, защото ме е страх да купувам по пазарите . ТА така.

Заопчнах с оризова каша 4 дни. Въведох и круша за да не се запче. Като крушата я давам сутрин след кърменето , а оризова каша 1 с.л.лед обед.

След което сладура изключи 6тото ядене-кърмене , което беше в 4 сутринта.
Исках да захранвам изключително със зеленчуци. Та дадох морков. Бебо се изрина и запече. 3 дни само на кърма. Още обаче не се е оправил. Та спрях и оризовата каша. Не мога да дам картов , защото не се продава готово такова пюре, картофа винаги е в комбинация с нещо я морков я ябълка, а от морков се изринахме. ТА  сега дадох ябълка сутрин след кърмене, а круша след обед 2ч.л. Дано се разхлаби стомахчето малко Praynig.

Утре започвам да въвеждам кашща елда и после пак ще опитам с морков и после морков и картов..

Та човек едно планира, а бебо го води по съвсем друг път.

Общи условия

Активация на акаунт