Джобните пари - от кога и колко?

  • 3 276
  • 17
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 7 242
Моето дете е още малко, но ми е интересно от кога другите родители започват да дават пари на децата си и по колко, как ги учат да си служат с тях, за какво децата харчат джобните си, спестяват ли за по-големи покупки?

# 1
  • Мнения: 811
Дари е вече на 6 год. Още не й давам джобни, но я уча да борави със стотинки. Вкъщи играем на магазин. Редим разни неща на масата, взимаме стотинки от касичката и ....... почва един цирк Laughing

Казвам: Солницата струва 28 стотинки. Дари ми подава монети - 20 + 2 + 2 + 2 + 2 - явно още не може да схване, че осем е сбор и на други цифри  Laughing /ако има само три монети по 2 ст. изпада в голямо затруднение/

Няколко пъти съм я пращала сама на магазина и тя беше много горда и доволна.

Другата година ще й давам джобни за училище, но още не мога да преценя по колко.

# 2
  • Мнения: 6 314
На дъщеря ни започнахме да й даваме джобни пари от 1-вия учебен ден.
И преди това си имаше портмоненце, в което си събираше стотинки - дребни суми - за сладолед през лятото на морето, за въртележка и т.н., но истинските джобни всъщност са едва сега.

Първите дни имахме леки спорове, както с нея (че харчи много), така и с баща й (че й давам много).

Аз й дадох 1.50 лв, но не за един ден, а на стотинки и да стоят в нея... Идеята ми беше да може да свикне да не харчи всички налични пари за един ден. Естествено първите дни тя направи точно така - изхарчи ги за близалки, дъвки, чипсове и какво ли още не. След като поговорихме и й обясних, че паричките не са за един ден и че държа това да са парички основно за закуски, вода, сок и т.н., тя започна да си ги харчи разумно... т.е. около 50-60 ст. на ден. Но пак й давам около 1-1.20 на стотинки да стоят в нея ...може би защото аз съм възпитавана така.

До 8-ми клас ми даваха джобните за цялата седмица в понеделник, а пък след това на първо число всеки месец ми даваха пари за целия месец. Аз си ги разпределях, нямах право да искам допълнително джобни освен за непредвидени разходи (събиране на пари в училище, екскурзии, рождени дни, празници). Така родителите ми ме научиха да ценя парите, да мога да ги разпределям и сама да си правя сметката за какво и как ще ги изхарча.

# 3
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Цитат на: Mamma
На дъщеря ни започнахме да й даваме джобни пари от 1-вия учебен ден.

...

Аз й дадох 1.50 лв, но не за един ден, а на стотинки и да стоят в нея... Идеята ми беше да може да свикне да не харчи всички налични пари за един ден. Естествено първите дни тя направи точно така - изхарчи ги за близалки, дъвки, чипсове и какво ли още не. След като поговорихме и й обясних, че паричките не са за един ден и че държа това да са парички основно за закуски, вода, сок и т.н., тя започна да си ги харчи разумно... т.е. около 50-60 ст. на ден. Но пак й давам около 1-1.20 на стотинки да стоят в нея ...може би защото аз съм възпитавана така.



И аз така-сега в 1-ви клас й пускам в едно джобче на раницата стотинки за сок(предимно  Close ) и други неща...
Няма проблем с харченето -- по-скоро с губенето!

BTW-Mamma-щерка ти губи ли си принадлежностите?Моята досега поне 10 молива загуби, а за шишетата за вода не ми се говори! Не е болка за умиране, ама ако си загуби дрехите или обувките  Imp !Говорим, говорим и на др. ден - пак същото...  Sad

# 4
  • Мнения: 6 314
Цитат на: Шани
Mamma-щерка ти губи ли си принадлежностите?


Ааа.. вече не.
Имахме много сериозни разправии още в детската градина.
Там, в продължение на година какво ли не й изчезна - то не бяха шноли, фиби, ластици, четки за коса, какви ли не книжки и играчки. Минахме през неколкократни забрани да носи в детската каквото и да било.... но явно преодоляхме този период.

Сега пак забравя, но се усеща навреме.
Досега (т.е. вече почти месец) нищо не е загубила (даже празните обикновени пластмасови шишета от вода си ги връща вкъщи).
Един ден си беше "загубила" (по-точно забравила) маратонките за физическото. Беше вдигнала под пара половината училище (класната, учителката от занималнята + чистачките) и беше оревала, че без маратонките няма да се прибере... та ги беше намерила.  Laughing

# 5
  • Мнения: 8 769
Шани, аз като бях малка що неща загубих в училище и по пътя за/обратно....нямам думи. То не бяха шапки, анцузи,забравени под чина, цвички (мале как звучи само Rolling Eyes )...пък за моливите и химикалите-въобще няма какво да ги споменавам. Разсеяна работа. Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 4 212
аз също давам джобни от 1 клас.постепенно увели4авам сумата,защото и разходите и се увели4ават с годините.
Излиза с приятелки,сядат на бар4е да пият сок или ядат сладолет.
Но най ми е добре когато и дам малко по голяма сума,така 4е да се по4уства отговорна за парите които носи.Давам и ги само когато си купува дрехи,понеже тя е доста трудна в избора си.Излиза сама или най 4есто с приятелка и си прави избора сама. Така ми спестява много нерви.
Понякога е много разсеяна,но след един два инцидента да позабрави това онова,сега  ходи с главата си.
Винаги си взима клю4а,обажда ми се през определен интервал да каже къде е.Абе всяко нещо постепенно с времето си. Sunglasses

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
интересна тема
аз като бях учениечка си изхарчвах моите пари и започвах да харча от на брат ми( той е доста пестелив)

# 8
  • Мнения: 1 399
Давам от първи клас,гледам да има по около един лев в портмонето.Не се чувства "длъжна" да изхарчи всичко наведнъж на лавката,дори понякога и нищо не си купува.Обаче,виж,влезе ли в книжарницата всяка стотинка що има в себе си отива-цветни тънкописци,гумички,моливчета и прочие боклучета са й страст.

# 9
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Цитат на: Туфи
Шани, аз като бях малка що неща загубих в училище и по пътя за/обратно....нямам думи. То не бяха шапки, анцузи,забравени под чина, цвички (мале как звучи само Rolling Eyes )...пък за моливите и химикалите-въобще няма какво да ги споменавам. Разсеяна работа. Rolling Eyes


Е - и аз не съм била изключение - погубих доста шапки и ръкавици, ама виж дрехи...не съм!
Химикалки в по-големи класове губих  Embarassed  Embarassed  Embarassed !
Ама трябва да има "граница на губенето"  Imp .

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 505
Ние сме в четвърти клас. И аз давам около лев на ден, обикновено на стотинки. Ако нямам дребни, давам 2 или 5 лева и се уточняваме за какъв период от време е това.  Не ги харчи всичките наведнъж, остават и. И накрая се пръскат накуп за някоя глупост - най-често списание за Барби Imp
Виж за губенето сме ужас  - химикали, моливи и какво ли не. Онзи ден си загуби якето. Затова съм купила от най-обикновените химикали - 50 бр. за 4 лв. в Метро, та поне да не ме е яд като ги ръси тук и там.

# 11
  • Мнения: 1 975
моят син е на 3 годинки и си събира парички в касичката. Знае че понякога може да я отвори да си вземе паричките в една найлонова торбичка - и тогава мама или тати ще го заведът на магазина да си купи играчки  Laughing  ... и той си плаща  Laughing  Laughing
.... а пък сега последният път си купи и портфейл  Laughing

Е ....... то и ние купуваме играчки непрекъснато, ама наистина че така когато той си е събрал паричките и си плаща сам - е много интересно  Wink

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Цитат на: kristal_97
моят син е на 3 годинки и си събира парички в касичката. Знае че понякога може да я отвори да си вземе паричките в една найлонова торбичка - и тогава мама или тати ще го заведът на магазина да си купи играчки  Laughing  ... и той си плаща  Laughing  Laughing
.... а пък сега последният път си купи и портфейл  Laughing

Е ....... то и ние купуваме играчки непрекъснато, ама наистина че така когато той си е събрал паричките и си плаща сам - е много интересно  Wink


сладур Grinning

# 13
  • Мнения: 1 071
Моята е почти на 4г. и си има едно портмоне,в което си събира парички.Само че разбрала тя къде си държи баба й портмонето и започнала да го отарашва Imp А баба й /свекърва ми/ се смее-много забавно й се видя това.Аз много се ядосах и със строг  глас й обясних,че пари от други портмонета или джобове не се вземат,даже ако са оставени на масата-първо се пита.И я накарах да ги върне на баба си.Тя се разплака,но ги върна.Дано е схванала.
А иначе е тарикатка,има стотинки,но като отидем в магазина не ги дава да й купим нещо. Neutral Face

# 14
  • Мнения: 3 634
Ние за сега само сме говорили, че трябва да започнем да му даваме на нашия джобни парички ако на пример изчисти стаята си (тоест, прибере вечно разхвърляните си играчки) или помогне с простирането (носи ми дрехите от пералнята) и други такива "домашни работи".

Обаче вчера направо срам ме хвана в магазина. Имах пари на едро без центове, а покупките бяха за 40 евро и 10 цента. И си знам аз, че моето малко съкровище си скътава центове по джобовете, та му викам, дай парички на мама... народа почна да се блещи, а онуй като се развика за едни му там 10 цента... голямо шоу направихме, ама пак, даде ми парите (иначе трябваше да развалям банкнота за някакви си там центове)... Добре, че не се е сетил да си ги иска обратно с лихви...

Общи условия

Активация на акаунт