Майонеза

  • 28 256
  • 21
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Да ви кажа как си приготвям домашна майонеза. Правя я без яйца и с по-малко олио - става доста по-лека на вкус, почти диетична Wink  доколкото може една майонеза да е такава.

Става така:
Продукти:
Олио 2 части
Прясно мляко 1 част
сол
лимонтузу



Приготовление:
Смесват се в общ съд и се оставя да преседи примерно 5-10 минути, за да се изравнят температурите (стайна температура е най-добре да стане). Може от време навреме да се разбърква сместа, за да се уеднакви температурата по-бързо. После - бжжжжт с пасатора бавно отдолу нагоре и готово.

Към нея впоследствие могат да се добавят някои или няколко от долните:

горчица
зелени подправки (босилек, копър, риган, магданоз...)
чесън
къри

...каквото ви хрумне - носи на овкусяване много Simple Smile



Последна редакция: ср, 04 апр 2007, 17:47 от Мис Бу

# 1
Цитат на: boo
Да ви кажа как си приготвям домашна майонеза. Правя я без яйца и с по-малко олио - става доста по-лека на вкус, почти диетична Wink  доколкото може една майонеза да е такава.

Става така:
Олио 2 части
Прясно мляко 1 част
сол
лимонтузу

Смесват се в общ съд и се оставя да преседи примерно 5 минути, за да се изравнят температурите. После - бжжжжт с пасатора отдолу нагоре и готово.
УУУ, тя направо си е диетична...

А дали може с лимон вместо лимонтузу? тук няма Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 3 927
бих пробвала, че често бъркам салатки с 1-2 лъжички майобеза, само че колко лимонтузу слагаш????

# 3
i az towa iskam da popitam.Da li stawa za sakati tazi maioneza

# 4
  • Мнения: 1 655
И аз правя домашна майонеза но не се бях сещала да заместя яйцето с прясно мляко  Laughing Трябва да пробвам, звучи добре. А ето и един от моито варианти на домашна майонеза:

1 яйце
200 мл олио (зехтин)
1 ч.л. сол,
1/2 ч.л. лимонтозу
1 скилидка чесън нарязана
малко натрошени орехи
3-4 листа пресен босилек

Всичко се поставя в дълбок и тесен съд (с диаметър колкото пасатора), пасатора се поставя на дъното, включва се и се разбива 10-15 сек. без да се отлепя от дъното.
В така приготвената майонеза може да се добавят 1-2 с.л. кисело мляко накрая, за да стане по лека.

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Става и с лимон, разбира се. Пробвала съм. Ама май с лимонтузу по-сигурно. Ами като за другата майонеза количество, и там се слага... колко да е, 1/4-1/3 ч.л., иначе ще стане кисела много. Трябва само да се пресече прясното мляко.
на гъстота става нормална, като другата, става и за салати и за всичко.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Цитат на: boo
Става и с лимон, разбира се. Пробвала съм. Ама май с лимонтузу по-сигурно. Ами като за другата майонеза количество, и там се слага... колко да е, 1/4-1/3 ч.л., иначе ще стане кисела много. Трябва само да се пресече прясното мляко.
на гъстота става нормална, като другата, става и за салати и за всичко.


Boo   Hands Clap   Hands Clap   Hands Clap страхотна рецепта! Току-що я направих и си хапвам в момента Grinning !

# 7
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Да, с лимон определено става. Нямам лимонтузу в новата си къща и резнах едно лимонче в майонезата. Малко киселка стана с цял лимон, но ме устройва, защото е за карфиолената салата, ммм, че вкусно.

# 8
  • Мнения: 3 927
пробвах я снощи майонезката, но явно съм сложила малко повечко лимонтузу (около 1/2 ч.л. равна) и стана киселка, та следващия път ще намаля дозата. може би само няколко кристалчета са достатъчни?!?!

иначе стана супер!!! дори като отлежа в хладилника се стегна повече от купешката.

за салати определено става, снощи я забърках със зеленце + царевица + малко копър......

# 9
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Я каква интересна рецепта zа майонеzа. Досега не съм я чувала, zнаех си само нормалната. Ще я опитам. Благодаря. Simple Smile

# 10
Едно голямо бравос и от мен  Yum . А я аз да попитам: понеже пасаторът ми е много калпав, а за нов ще мислим след няколко месеца, има ли друг начин да постигнем същия ефект?!? Rolling Eyes

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Не се сещам за друг начин, за съжаление. Някакъв кухненски робот, който да бърка, ако имаш, можеш да пробваш. Пробвай с малко количество - 100 мл мляко и 200 олио, например, да не стане зян.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 100
аз се справям с шейкър/ кана с ножове отдолу/
Става супер

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Или шейкър, да. Но ръчно не виждам как.

# 14
Можеш да използваш бъркалките на миксера ,които са за кейкове и т.н. и разбиваш в компотен буркан.
Това го знам от майка ми ,защото и нейния пасатор не работи ,и тя я прави с миксера и се получава.

Общи условия

Активация на акаунт