Как си избрахте кръстник за детето?

  • 7 498
  • 79
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 577
Мили мами,

кажете как се избира подходящия човек?

Някой познат, или приятел? Роднина?

Благодаря предварително.   bouquet

# 1
  • На погрешната планета
  • Мнения: 2 762
По принцип кръстник на детето е този,който е бил кум на сватбата.Ако не е имало сватба,изберете човек,на кайто можете да разчитате и имате доверие.Няма значение роднина или приятел.

# 2
  • Мнения: 1 107
Избрали сме кума и кумата за кръстници.
Малко е странно, защото кумата е най-добрата ми приятелка, а кумът - най-добрият приятел на мъжа ми, а двамата нямат нищо общо помежду си...
Хвърли ме в размисъл  newsm78 Дали може и двамата да са кръстници при това положение  newsm78

# 3
  • Мнения: 46 489
Кръстница стана кумата ни от сватбата. Попът се беше разпоредил кума да е кръстник, но аз като пристигнах го сръфах и точка. Считам, че за момиче е по-добре да е кръстница  Crossing Arms нищо, че според църковните работи, тая работа върши мъжът.

# 4
  • Мнения: 5 299
Считам, че за момиче е по-добре да е кръстница  Crossing Arms нищо, че според църковните работи, тая работа върши мъжът.
И на мен така ми се струва.

Скоро ни предстои кръщене, но няма начин кумата да стане кръстица - избрала съм си мацката от приятелско семейство.
 По-скоро искам да знам - каква е по- нататъшната роля на кръстницата? newsm78 Има ли някакви обичаи, или нещо такова?

# 5
  • Мнения: 1 393
Дъщеря ми има кръстница(най-добрата ми приятелка)и кръстник(брата на мъжа ми)Кръстихме я на същата дата от сватбата,в същата черква при същия поп  Hug

# 6
  • Мнения: 4 965
За кръстници на моите дъщери избрах леля ми и мъжа й. Изискванията ми бяха следните:
1. да са съпрузи и всеки един от тях да кръсти по една от бебите;
2. да са православни християни, кръстени и вярващи;
3. да са хора, на които мога да разчитам - нали стават един вид духовни родители на децата ми;
4. да са достатъчно близки, за да можем да уговорим "салтанатите", без да има недочули и недоразбрали.
Всъщност, ролята на кръстниците е да въведат кръщелниците си във вярата - като малки трябвада им дадат осветено кръстче, на по-голяма възраст да им подарят библии и да ги съветват по всякакви въпроси (духовни, житейски и т.н.). Кръстникът носи морална отговорност за своя кръщелник и е длъжен да му помага, когато има затруднения (това е на теория).
В някои краища на България има и т.нар. обичай Обличане (освен обличането с нови дрехи на кръщелника веднага след кръщенето) - на определена между родителите и кръстниците възраст (обикновено при тръгване на училище или за бала) кръстникът "облича" кръщелника (купува му "по един кат дрехи"). Често кръстниците на момчетата кумуват на сватбите им (такъв е ритуалът).
Кръщелникът е длъжен на големите християнски празници (Коледа, Великден, Прошка и др.) да отиде на гости при кръстника си и да му занесе подарък и погача. На Прошка първо се иска прошка от кръстника и тогава чак от другите роднини.
Общо взето, подобни традиции вече не се спазват, а и малко хора ги познават.
При избора съпругътми нямаше думата, понеже е протестант и остави на мен окончателното решение.

# 7
  • София
  • Мнения: 39 745
Кръстник на Дияна е много добър наш приятел, познаваме се от 10г, комшия е, но от 5г работи и живее в Германия. Дияна го познава, обича го.

Говорихме преди време с кума за кръщенето на Дияна, но не си спомням дали го питах или директно му казах, че Ицо ще кръщава Дияна. И кума познава кръстника на Дияна от почти толкоз години... така, че не се опъва много Simple Smile В нашата компания такива връзки сме заформили, че...

# 8
  • Мнения: 1 370
Кръстник на сина ми е нашия кум. Много близък приятел, на който винаги сме разчитали. Но не мисля, че това е от значение в нашия случай, тъй като сме на хиляди километри Sad

# 9
  • Мнения: 160
моят бебо още не е кръстен но сме решили това да стане лятото.Нямаме още избран ден,но кръсницата не е избрана още от преди Калоян да се роди.Това е моя приятелка с която работехме заедно до преди да забременея . Нито тя е омъжена нито аз Grinning

# 10
  • Мнения: 3 932
Кръстници ще са ни кумувете от сватбата, защото са много добри наши приятели и ще бъдат добри "духовни наставници".

# 11
  • Wonderland
  • Мнения: 702
Кръстник  на  малкия  ще бъде  кумът ни  от сватбата. Аз  исках  кумата , която  е  най-добрата  ми  приятелка , но тя  не  е кръстена  в  църква  и  това  отпада,като вариянт.

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 822
Смятам кума да я кръсти.

# 13
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Кумовете на сватбата ни станаха и кръстници на Денислав.
А сега и ние ще кръщаваме детето на нашите кумци.
Но не е проблем да избереш и съвсем различен човек, който да е кръстник на детенце.

# 14
  • софия
  • Мнения: 757
Ние още не сме кръстили малкия,на лято.
Кръстник ще му стане на кумовете от сватбата синчето им,то е на 13 години.Така решихме,защото след време няма да има такава голяма разлика  в годините на Ицко и кръстника му

Общи условия

Активация на акаунт