Пръхвърляне на майчинство

  • 458
  • 6
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 339
Мами, кажете ми ако знаете как точно става прехвърляне на майчинството на баба. Налага се да тръгвам на работа и ще ви бъда благодарня,ако някой който вече го е направил ми каже точно какви документи се вадят и кое след кое се прави.
Благодаря!

# 1
  • Мнения: 967
Здрасти, аз прехвърлях майчинството на бабата преди няколко месеца. Процедурата е следната:
Трябва да напишеш молба, в която посочваш:
1. своите данни
2.  данните на детето
3. данните на бабата и че тя работи на постоянен трудов договор
4. Пишеш, че доброволно прекратяваш майчинството си и се връщаш на работа и искаш майчинството ти да поеме въпросната баба по силата на чл. ...... от кодекса на труда (питай в работата ти кой точно член е, че не помня).

Тази молба подписана от теб и от бабата, която се разписва, че приема да й бъде прехвърлено майчинството до навършване на 2год. на детето трябва да се даде на счетоводителя в работата на бабата, който го представя в НОЙ.

Малко объркано го разказах, но надявам се че си разбрала  Embarassed

# 2
  • София
  • Мнения: 1 339
Здрасти, аз прехвърлях майчинството на бабата преди няколко месеца. Процедурата е следната:
Трябва да напишеш молба, в която посочваш:
1. своите данни
2.  данните на детето
3. данните на бабата и че тя работи на постоянен трудов договор
4. Пишеш, че доброволно прекратяваш майчинството си и се връщаш на работа и искаш майчинството ти да поеме въпросната баба по силата на чл. ...... от кодекса на труда (питай в работата ти кой точно член е, че не помня).

Тази молба подписана от теб и от бабата, която се разписва, че приема да й бъде прехвърлено майчинството до навършване на 2год. на детето трябва да се даде на счетоводителя в работата на бабата, който го представя в НОЙ.

Малко объркано го разказах, но надявам се че си разбрала  Embarassed
Много ти благодаря!
Имам само 1 въпрос. В моята работа трябва ли да правя нещо - да пускам и там молби за прекратяване или не?

# 3
  • София
  • Мнения: 974
Здравей,
Общо взето е така както са ти написали по-нагоре само ще допълня:
В твоята фирма подаваш декларация, че никой друг не е ползвал отпускът ти за майчинство до сега; декларация, че детето не е дадено в държавно заведение  и молбата ти за прехварлянето на майчинството трябва да е в два екземпляра по един за всяка фирма.
Твоята фирма трябва да издаде справка, в която да е посочена длъжността ти и май беше че си на тр.договор в съответната фирма, която ти трябва да дадеш на бабата за нейната фирма.
Май стана сложно  Rolling Eyes дано си ме разбрала Grinning
Иначе самото прехвърляне става между двете деловодства на фирмите не се подава нищо в НОИ

# 4
  • Мнения: 108
Знае ли някой как стой въпроса с прехвърляне на майчинството?

Последна редакция: вт, 14 фев 2006, 13:23 от Аурелия

# 5
  • Мнения: 574
Отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст
(Загл. изм., ДВ, бр. 25 от 2001 г.)
    Чл. 164. (1) (Доп., ДВ, бр. 100 от 1992 г.) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
    (2) (Отм., ДВ, бр. 25 от 2001 г.).
    (3) (Изм., ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Отпускът по ал. 1 със съгласието на майката (осиновителката) се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение.
    (4) (Изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г.) През време на отпуск по предходните алинеи на майката (осиновителката) или на лицето, което е поело отглеждането на детето, се заплаща парично обезщетение при условия и в размери, определени в отделен закон. Времето, през което се ползува отпускът, се признава за трудов стаж.
    (5) (Изм. и доп., ДВ, бр. 25 от 2001 г.; изм., бр. 1 от 2002 г.) В случаите, когато не се ползува отпуск по ал. 1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване.


Предполагам ,че трябва да подадеш молба до Социалните и до месторабота. Или питай вашата счетоводителка или направо се обади до Социалните.

Последна редакция: вт, 14 фев 2006, 13:25 от Ancheto

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Има същата тема в "дом и семейство"  - някъде на втора страница, казва се прехвърляне на майчинството на бабата.

Общи условия

Активация на акаунт