Уроци по оцеляване в България

  • 1 730
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 423
Мами.
И това го имало.
За чужбинските ви роднини,
за чужбинските ви партньори в бизнеса,
за вас, ако сте позабравили какво е.
Бите шоон!


http://dnevnik.bg/show/?storyid=189455

Изгубени в превода
Фирма специализира в даването на уроци по оцеляване в България

Специален сайт напътства чужденци как да се оправят и оцелеят в България. Съветите се дават, за да смекчат културния шок, който иностранците рискуват да получат. А рискът, както се оказва, е много сериозен. Това обяснява и Нийл Конъли в последния брой на вестник Sofia Echo.

"Културният шок е нещо, което човек по-скоро свързва с Азия, казва той. Но всъщност той може да се случи на много места в християнска Европа", и дава като пример ксенофобията в Корсика. Идването си в България Конъли сравнява с попадане в "Процесът" на Кафка: Всичко започнало с административен проблем, свързан с визовите отношения между България и Ирландия, които той тръгнал да решава през безкрайна верига от офиси, формуляри, чиновници, и пак. През омагьосания логически кръг, затворен между разрешение за работа, сдобиване с виза за постоянен престой и изискване да си извън страната.

Включително и със ситуации, в които чиновничка му обяснила, че формулярът, който му е нужен, се намира в стая, за която тя няма ключ, а въпросният формуляр трябвало да бъде попълнен на машина.

Вероятно подобни ситуации са достатъчен повод, за да се породи нуждата от фирми като ЕcoLogic Consultancy, Ltd. www.crossculturebg.com, посветена тъкмо на това - "Целта на фирмата е да помогне на вас и на организацията ви да успеете в България и да останете доволни от престоя си."

Предлагат два типа курсове: за ориентация и за адаптация, в които се започва от А и Б за живота, и особено за правенето на бизнес в България. Например къде е мястото на т.нар. small talk при една бизнес среща - преди или след говоренето по същество. Оказва се, че у нас неангажиращото чесане на езици е в началото за разлика от англосаксонските култури, при които то е в края.

За да спести неприятни изненади (културен шок), фирмата дава обяснения и съвети - от култура и ценности през бизнес етикет, стил на преговори до намиране на свестен ресторант. Има и тематични курсове: "Връзката на българите с природата", "Българска кухня", "Български фолклор", чиято цел е да разкрият по-добре българската душевност.

Впечатленията на хората от фирмата не се различават по нищо от всеизвестното; диагнозата е сблъсък с административно-бюрократичните спънки, битовите абсурди, кирилицата и липсата на елементарна помощ (улични табели например) за ориентиране в обстановката.


# 1
  • Мнения: 375
 Айде, да не започвам аз да изреждам за моя културен шок в Англия  ,който все още продължава!!!!!

# 2
  • Мнения: 1 363
Определено сме доста "екзотична"  държава.  Grinning

# 3
  • Мнения: 980
Хехе, това zа табелите беШе първото впечатление на моя мъж в БГ. Обясних му, че са на вторични Whistling На последвалия въпрос, а как се ориентираме му обясних, че ние си zнаем пътя и беz табелки.
На втория му въпрос, как zнаем колко платна има улицата като няма маркировка, брат ми му обясни, че има толкова платна, колкото коли пасват една до друга Crossing Arms

Той спря да пита Hug

Отивам да прегледам сайта, че се каня пак да го водя по Великден Mr. Green

# 4
  • Мнения: 375
Хехе, това zа табелите беШе първото впечатление на моя мъж в БГ. Обясних му, че са на вторични Whistling На последвалия въпрос, а как се ориентираме му обясних, че ние си zнаем пътя и беz табелки.
На втория му въпрос, как zнаем колко платна има улицата като няма маркировка, брат ми му обясни, че има толкова платна, колкото коли пасват една до друга Crossing Arms

Той спря да пита Hug

Отивам да прегледам сайта, че се каня пак да го водя по Великден Mr. Green

А тук просто те хващат за ръчичка и няма нужда да мислиш,написали хората погледни на ляво ,погледни на дясно ,защо ли ти е тази глава!? Тя ти е излишна в страна като Англия,ама ха ,ще мислиш bash

# 5
  • Мнения: 980
Дидона, и zа немците са се погрижили по съЩия начин_ табелки, стрелки, укаzания.... И всички са дисциплинирани и ги спаzват. Е, има и иzклюЧения, но пък и те внимават, zаЩото проШка няма #2gunfire

# 6
  • София
  • Мнения: 6 360
културен шок изживява човек при първоначалния си сблъсък с всяка чужда страна, България не е някакво изключение.
навремето, като щях да емигрирам в Холандия, се бях снабдила с подходяща литература за "културния шок" на експата в ниската земя...
какво те диви толкоз, не разбирам?

я да идат в Япония, че да видят културен шок!

# 7
  • Мнения: 398
Бреййййй как хората печелят от неразборията у нас.  newsm78

# 8
  • Мнения: 2 759
   Чудничко дали преподават и на българи  newsm78... Че все по-често имам чувството че съм се загубила в собствената си страна  afwitch  smile3557

# 9
  • Мнения: 1 370
Това с формулярите и чиновниците, май доста от нас са го изпитали. Ако не бях видяла и "другата страна", никога нямаше да ми направи впечатление неразборията. Понятието Културен шок, всеки разбира по различен начин

# 10
  • Мнения: 6 167
Мами.


Вероятно подобни ситуации са достатъчен повод, за да се породи нуждата от фирми като ЕcoLogic Consultancy, Ltd. www.crossculturebg.com, посветена тъкмо на това - "Целта на фирмата е да помогне на вас и на организацията ви да успеете в България и да останете доволни от престоя си."

Предлагат два типа курсове: за ориентация и за адаптация, в които се започва от А и Б за живота, и особено за правенето на бизнес в България. Например къде е мястото на т.нар. small talk при една бизнес среща - преди или след говоренето по същество. Оказва се, че у нас неангажиращото чесане на езици е в началото за разлика от англосаксонските култури, при които то е в края.

За да спести неприятни изненади (културен шок), фирмата дава обяснения и съвети - от култура и ценности през бизнес етикет, стил на преговори до намиране на свестен ресторант. Има и тематични курсове: "Връзката на българите с природата", "Българска кухня", "Български фолклор", чиято цел е да разкрият по-добре българската душевност.

Впечатленията на хората от фирмата не се различават по нищо от всеизвестното; диагнозата е сблъсък с административно-бюрократичните спънки, битовите абсурди, кирилицата и липсата на елементарна помощ (улични табели например) за ориентиране в обстановката.


браво, че вече има компании, които предлагат подобна ориентация, междукултурното разбирателсвто е много важно, вкл. и за бизнес.


ето случаи , макар и може би не 100% подходящи, но все пак.. трагикомични.

организация нашумяла в момента. идва външен експерт, да види каква е хавата след наводненията, да направи снимки на страдащи хора с цел да се наберат пари за помощ. понеже е 'чужденка' няма да я води ескепрт, а  шефове * в България сме все пак.  и на стуртинта тя излиза от хотела с раничка и дънки, а придружителите в бизнес облекло, костюмчета и тн бижута и лъскава кола, таман измита * да сме гостоприемни и да правим добро впечатление.  и в този вид отиват да видят пострадали от наводнения!  жената беше изпаднала в таква истерия, толкова се беше депресирала, от това, че може би са я помислили за 'бедна' и че няма дрехи, че на следващия ден 2 часа я успокоявах, че всъщност тя е нормалната.

обратен случай. въпросния експерт хич не му пука, и за целта да направи 'хубави' страдащи снимки кара баби  да си разменят чувал ориз по 15 пъти., за да уцели светлината и подходящото изражение.  нашите хора са в шок , как е възможно такова нещо.....развихрят се дебати за хуманността. експертката си е направила снимките и не й пука за бабите. нали ще събере пари за още много хора.

е, познайте колко пари се събраха по този начин, и дали нямаше да е по-добре някой да беше ориентирал някой какво да прави и как да се държи.

# 11
  • Мнения: 6 167


я да идат в Япония, че да видят културен шок!

Е това вече е точно така))
Като бях  в Япония направо ни тикнаха ориентацията в ръцете . моята  още си я пазя - към 15 странички. Много, много полезни бяха, вервайте ми Joy

# 12
  • Мнения: 804
Лошо няма, нека се образоват чужденците Laughing
Ето ви и още нещо , хем за смях , хем за плач newsm78
http://tangra.si.umich.edu/~radev/public/onlybg2/

# 13
  • Мнения: 1 393
Цитат
Ето ви и още нещо , хем за смях , хем за плач newsm78
http://tangra.si.umich.edu/~radev/public/onlybg2/

Оо да, това и аз го гледах миналата седмица- много е яко! Щях да умра от смях на повечето от снимките (текстовете)!    Joy Joy

# 14
  • Мнения: 2 257
Оо да, това и аз го гледах миналата седмица- много е яко! Щях да умра от смях на повечето от снимките (текстовете)!    Joy Joy


 hahaha Ох, ей това вълнисто папагалче ме разсмя с глас....
 Joy


Брат ми беше направил една супер снимка това лято в БГ - кофа за боклук, контейнер, и на него лепнат предизборен плакат "Идва новото време".... Crazy

Общи условия

Активация на акаунт