Лимфен възел и хипохондрия - нямат край моите "приключения"

  • 7 542
  • 24
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 4 170
Здравейте,

пускам тази тема с цел да намеря хора, които са имали или имат моя проблем и най-после да опитам да се успокоя.

Всичко започна в края на август-началото на септември, когато ми се появи доста голяма болезнена пъпка на бузата. За мое нещастие започнах да си опипвам и врата и си открих лимфен възел с големината на грах. Пъпката мина напълно след месец-два според мен, защото непрекъснато я пипах, в един момент се отказах от нея и за мое щастие след време отрих, че е изчезнала напълно. Нооо... лимфният възел си стои и до сега. При него има положителна промяна - в момента е колкото оризово зърно и се напипва само при опъване на врата, но не изчезва вече... не ми се припомня колко месеца. Други оплаквания нямам.

Сега относно лекарите. За първи път отидох на доктор септември месец при личния, който естествено не ми обърна внимание - щяло да мине, така не ми мина. Следва кожен - каза от пъпката ти е възела - даде нещо за мазане. Не ми мина. Следва втори кожен - пих антибиотик без ефект. Поле уши нос гърло - взе ми секрет от устата и се оказа, че там нямам проблем - нормална бактериална флора. Вече започнах много да се притеснявам. Направих си пълни кръвни изследвания с броене, утайка, протеин там... всичко - в норма според личния. Посетих хематолог, прегледа ме, видя резултатите и каза, че съм здрава, нищо ми няма. Така времето си течеше. Междувременно се консултирах с още един кожен лекар, който ми обясни, че той имал лимфни възли 6 месеца след някаква шарка, която карал, и даже още можел да си напипа нещо. При мен слабо го усещал, не напипвал пакети възли, значи не било опасно, така каза. Времето продължи да минава. Реших да отида и на втори хематолог. Отново кръвна картина с всички екстри - в норма. Каза, че ми е бял езика - възможно било да са гъбички - даде Дактарин и вит. С. Преминах лечението, ако може да се нарече така, възелът още повече спадна, ноооо пак си е там!!! При контролният преглед думите бяха следните - "Ако започна да се пипам, и аз ще си открия възелчета". И се разделихме с усмивка уж вече всичко е наред.

Аз обаче не мога да спра да се притеснявам и продължавам да чета лоши диагнози в интернет. Нищо не може да ме отклони - работа, шопинг, гадже (на което му открих възелчета на врата и зад ухото, на врата не знаел, а другото си го имал от малък)... празници, алкохол, нищо. А освен това не спирам да пипам малкото зрънце, което прочетох, че е много лошо, защото го възпалява. Опитвам се да се откажа да го правя, но ми е изключително трудно.

В момента дори ме гъделичка носа - вероятно съвсем лека сезонна хрема, но аз пак изпадам в паника. Crazy

Та има ли други хипохондрици или съм уникален безнадежден случай?  Laughing
 

# 1
  • София
  • Мнения: 7 990
Отиди и на зъболекар. При мен се оказа, че навремето третата сливица не е махната като хората и тя беше причината за издуването на лимфния възел. Установи го УНГ, но не помня кой поред беше.
В Исул бях попаднала на някакъв шарлатанин, който даже ме хоспитализира в онкологично отделение, правиха ми биопсия и ме шашкаше с едни страховити диагнози. Още не ми е минал яда към този лекар.

# 2
  • Мнения: 4 170
Нямам проблем със зъбите, нямам и мъдреци. Тези над лимфния възел са ми пломбирани с бели пломби преди около 1-2 години, не съм имала никакви проблеми. Нямам зачервени венци. Сливиците ми са чисти, не са ми махани, карала съм само една гнойна ангина през живота си като дете.

# 3
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Ти се притесняваш да не е лимфом, нали?
Щом броенето и кръвната ти картина са наред и си била при хематолог, какво още искаш? Здрава си..

Аз съм чувала, че такива възелчета, появили се при неустановяеми инфекции се лекуват често с Изопринозин. Консултирай се и ако се съгласят лекарите го пий.

# 4
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Нямам проблем със зъбите, нямам и мъдреци. Тези над лимфния възел са ми пломбирани с бели пломби преди около 1-2 години, не съм имала никакви проблеми. Нямам зачервени венци. Сливиците ми са чисти, не са ми махани, карала съм само една гнойна ангина през живота си като дете.

Подкрепям мнението за стоматолог. Иди да ти видят зъбите, ако трябва си направи снимка. Това, че не усещаш проблеми, не означава, че няма такива.

# 5
  • Мнения: 17 982
Ох, как те разбирам само  Cry, аз съм хипохондричка като теб, не само към себе си, но и към децата. Не обичам да влизам и да пиша тук, но темата ми се набоде в очите, затова реших да се включа- аз имам 2 под челюстта, появиха се преди 20 години, когато рязко отслабнах. И двете ми дъщери имат, също там по врата, нашите са и по - големи, не ме питай какво съм преживяла, какво ли не съм изчела, колко сълзи съм проляла......не си го причинявай, момиче. Щом си ходила на лекар и всичко е ОК, значи е така  Peace От многото четене разбрах, че лошите мисли ни пречат повече, а ненужният стрес, който сами си причиняваме разболява не на шега.
Нищо ти няма, започни годината спокойно, позитивно, забрави за него. пипни го след месеци, може е да там, като моите, може и да го няма /пожелавам ти го от сърце  Heart Eyes, за да не те тормози/

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
След всички лекари, на които си ходила и изследванията, които си пускала, по-скоро имаш нужда от психологическа помощ, а не от ходене по лекари, съвсем добронамерено ти го казвам, да не се обидиш нещо.
Аз имам увеличен лимфен възел на врата от 9години или поне тогава го забелязах, може да е така и от по-рано.
Пускала съм кръвни картини най-редовно.
Зъбите ми са ок.
Заради проблеми с щитовидната жлеза ходя и на ехограф най-редовно, тогава казвам да го погледнат и него.
На УНГ съм била - също няма проблеми.

Така и не стана ясно защо е така. Но вече спрях да го пипам, да се тормозя и да се вкарвам във филми. Няма смисъл.
1-2 пъти годишно го поглеждам, пускам ПКК и т.н. /което не правя само заради това/ и толкова.

А що се касае до хипохондрията - тя е в състояние да те смачка и да превърне живота ти в ад... ако не можеш сама да се вземеш в ръце наистина е добре да потърсиш специализирана помощ по въпроса  Hug

# 7
  • София
  • Мнения: 1 344
И аз тук,на 32 съм,цял живот си живея с един под челюстта,нараства като съм болна,после спада,но никога не изчезва...
Малкия ми син има и от двете страни на вратлето,прекара Варицела на 1г. и оттогава не се махат,при всяка настинка се уголемяват,после спадат леко.Като идиот през 3 мес му правя ПКК задължително с диференциално броене,иначе ще се побъркам....Т.е. направо вече съм се побъркала заради него.

Рая Никол   bouquet

# 8
  • Мнения: 4 170
Благодаря за подкрепата.   bouquet

Рая Никол, в абсолютно същото положение съм, което описваш - сега поспрях, но до преди седмица плачех почти всеки ден, мислейки си за най-страшното.

Диди, брат ми казва, че има останал възел под мишницата от варицела, която кара на 13 години. Сега е почти на 30. Вероятно си е нормално.

# 9
  • Мнения: 361
Здравей!

Има други такива шашнати като теб, да. Аз мога да се присъединя. От три месеца правим опити за бебе, тъпчат ме с хормони и аз този месец вече издивях от тях тотално. Втора седмица се паникьосвам за какво ли не - първо беше, че няма да мога да имам деца никога. Изревах си всичко за два дни. От снощи пък съм на вълна рак на гърдата, защото както обикновено преди цикъл лявата ми гърда ме боли повече отколкото дясната. Пада се от външната страна отдолу и отива до зърното като понатисна или легна на нея. Иначе не ме боли, нито е по-твърда или деформирана. Това го имам от доста години и си знам, че с идването на цикъла и минава всичко. Проверявам се редовно и въпреки наболяването при натиск, всичко си е ОК. Снощи направо се поболях от тревога за тази болежка. Хиляда пъти се опипвах, даже карах и мъжа ми да прецени дали няма нещо променено. По някое време ме заболя дясната подмишница /???/ та съвсем влязох във филма. Оказа се просто схващане на ръката от тренировката предния ден. Доста далече от лимфни възли и тн. като местоположение, а пък да не говорим, че и видимо нищо не се напипа. Освен това и гърдите ми са почти удвоени този месец. Сефте да не си влизам в сутиените откъм чашка. Стискам палци да е от евентуална бременност, но ако не е, то поне дано да мине като ми дойде. Та така..
Няма успокояване това моето в момента. Щом още чета и се принудих да го споделя тук...
Досрамя ме пак да ходя до лекаря, миналия петък бях и при АГ-то и  при личната. Сега ако пак се изтърся за това пък... знам ли. Най-малкото ще ми кажат да ида пак след като ми свърши, защото тогава се изследват гърдите по принцип. Не съм се отказала да мина и на УЗ за тях, но чакам поне да видя как ще се случат нещата с новия цикъл след 2-3 дни, че да имам по-солидно оправдание на ходенето по 100 пъти.
В този ред на мисли и мен ако ме успокои някой тук ще съм много благодарна. Не, че не изчетох какво ли не вече и момичетата са дискутирали темата многократно. Например.. много искам да знам дали е възможно да има рак, без да има бучки и други изменения, но пък да боли ?
Личи си, че съм във филма нали ?

# 10
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
kiticat... Малко остро прозвучах и сега ми е съвестно, но то е донякъде, защото и аз съм с такива страхове, няма да разказвам историите си сега. Та се "скарах" и на себе си. То си е до психика. Май това не се лекува-хипохондрията.  Sad

# 11
  • Мнения: 4 170
Мишел, изобщо не се притеснявай, не си прозвучала остро.  Hug Аз си взех изопринозин, защото, както писах, имам лека хрема. Надявам се да ми помогне. Аз се стресирам и от най-малкото вече. А четох в интернет, че можело да е лошата болест, дори и с перфектна кръвна картина, което много ме стресира. Както и коментари в интернет от рода: "Приятел се оплакваше от лимфни възли и след няколко месеца почина от рак".  Cry Cry Cry Изобщо няма да чета вече, отказвам се, ще се опитам да се доверя само на лекарите.

Бубинка, имам една приятелка, която така се беше стресирала преди около година, защото я болели гърдите. Даже ми пишеше - край, отивам си, какво ще правя. Напълно здрава е, оказа се някакво временно неразположение.  Peace

Мен понякога ме болят от по-палава любовна игра, а и се уголемяват  Embarassed, както и естествено при цикъл. Но това никак не ме притеснява, така си е от години.

Аз пък сега се страхувам дали с това възелче бих издържала евентуална бременност и дали ще е безопасно за мен.  Joy

# 12
  • София
  • Мнения: 1 344
Според мен изобщо няма вариант да си болен от някаква болест и то толкова сериозна като рак и кръвната картина да ти е ок.Просто няма такъв филм.

# 13
  • Мнения: 361
kiticat, мен ме притеснява факта, че ме боли предимно едната, но пък това е всеки път. По моята логика ако имаше нещо досега щеше да е проличало и по друг начин. И все пак, сега като я усетих по-болезнена от обикновено, се шашнах.
Изобщо вече съм напълно убедена, че хипохондричните мисли много зависят от хормоните.

# 14
  • Мнения: 4 170
Бубинка, според мен не е нищо лошо, защото майка ми ми разказа за нейна колежка, болна от това и симптомите са много по-ясно изразени, нарочно не го написах.

# 15
  • Мнения: 361
Благодаря ти! По-добре, че не задълбаваме в други по-конкретни симптоми. Склонни сме да си ги търсим и откриваме даже, а това само ни влошава тревогата.

# 16
  • Мнения: 3 259
Аз преди години след прекарана шарка, имах лимфни възли много месеци наред, да не кажа години. Тогава бях сигурна, че съм болна от някоя страшна болест и че лекарите не ми обръщат достатъчно внимание. Направиха ми диференциална кръвна картина, ходих на УНГ, сърдех се на GPто ми, че ми казва, че имам психически проблем.
В крайна сметка спрях да го мисля и да търся лимфните възли. След прекарана инфекция те могат да останат уголемени много дълго време, месеци, даже да си останат така. Могат да се получат дори от ухапване от насекомо. Наистина не ги мисли. Освен да отидеш на зъболекар, за да си сигурна, че там няма нещо.

# 17
  • гр.Варна
  • Мнения: 869
Като ученичка майка ми ми напипа увеличени лимфни възли на врата и пощуря.Направиха ми всевъзможни изследвания и всичко се оказа в норма.Препоръчаха ми по -силна храна ,т.е за засилване на имунната система: черен дроб,месо,зеленчуци...
Вече съм на 42год. и все още си напипвамлимфните възли на врата и зад ухото.Задължително 1 път годишно си правя ПКК и всичко е в норма.
При вирусни инфекции и настинки също леко се увеличават възлите.
Това ,че си напипвате лимфните възли не означава,че сте болни,щом изследванията са в норма.
Относно болките в едната гърда и при мен е така преди цикъл,дори ме наболява и леко под мишницата.Правих си профилактично мамограф и всичко е наред.
Не се вкарвайте сами във филми и не четете за симптомите си в интернет,така ще се разболеете дори да сте здрави.

# 18
  • Мнения: 361
Ами аз изтърчах до АГ-то, но дори не ме прегледа. Каза ми само, че е реакция от хормоните, които пиех за стимулацията и ми даде гел за мазане. Не виждам ефект, а все повече се шашкам, защото от 2-3 дни ме боли и гърба отзад около плешката. Не знам кой дявол ме бутна да се разровя, но неслучайно хората казват, че не трябва да се търсят симптоми тук. Видях, че ракът на гърдата метастазирал точно в гръбнака и често болял и гърба от него.
Много съм... смахната. Съвсем се наплаших от няма и нищо.

# 19
  • Мнения: 4 170
Бубинка, успокой се! Ако беше така, щеше да има много по-сериозни симптоми. Ако искаш, пиши ми на лични да си говорим.  Peace

По моят въпрос - по последни данни това не било възел, а мускулче, защото се напипвало доста дълбоко. Мускулите прескачали като него. Това определено ме успокои. Но пък имам гаден грип.  Close Не точно грип де, раздразнен нос и гърло.  Blush

Благодаря за мненията на всички, наистина ми помогнаха!

# 20
  • Мнения: 897
Здравейте,

пускам тази тема с цел да намеря хора, които са имали или имат моя проблем и най-после да опитам да се успокоя.

........

Та има ли други хипохондрици или съм уникален безнадежден случай?  Laughing
 
Всеки има такива моменти в живота си.
Детето ми е с прекаран лимфаденит.  Лимфните възли дават отражение в левкоцитите. Поне при него беше така. Издути, но пакет от лимфни възли. И болката е неописуема. Т.е. успокой се. Размерите не са колкото грахово зрънце. В повече подробности няма да изпадам.
Може да се е издул и от пъпката. На сина ми втория оток стана след ухапване от комар. Колкото и невероятно да звучи. Пак си тичахме по коридорите на Пирогов.
Т.е. успокой се. Няма нищо притеснително при теб.
Това което аз давам на малчо, като се разболее и го усетя, че се възпаляват.
Лифомизот-капки. Вече ги има в почти всички аптуки. Чай от коприва. Ако намериш замразена- най-добре. Мисля, че в момента няма прясна. Тя е с доста голямо съдържание на желязо. Давах му три пъти дневно. Капките по предписание. Изопринозина лекува причинителя, Лимфомизот-а, възела, дал реакция. Друго което можеш да вземеш е и Черен бъз /в аптеките го има, аз и от билкарка взимах сух/ и великата Арония. Направи си една "ударна" доза от натурални имуномодулатори, освен капките.

 Laughing От зор да помогна не съм прочела предния пост. Нищо де, поне повече хора да го четат, когато имат проблеми с лимфни възли.
  

# 21
  • София
  • Мнения: 63
Здравейте,
Избутвам темата напред, защото имам сходен проблем отскоро и съм доста притеснена.Преди 3-4  месеца ми се подуха лимфните възли от една ангина и фарингит, изкарани последователно пред период от 2 седмици.Тогава лимфните възли бяха доста големи и болезнени.В последствие поспаднаха, но оттогава забелязах, че имам два от двете страни на шията, които не се пибраха напълно.Единият ме притеснява особено, защото е по-голям - с размер на средно бобено зърно, може би около сантиметър, меки и подвижни са.Та те си спаднаха до този размер и си останаха така, не растат, не болят, но си седят все толкова.Естествено аз се ошашках и тръгнах по лекари - ходих на УНГ, при личната и при двама орални хирурзи.Всички казаха, че са остатъчни лимфни възли, не са притеснителни и вероятно ще си останат така.Като малка често боледувах, лимфните ми възли все ставаха огромни и може би седят още оттогава, но никога не съм обръщала внимание.Според лекарите, които ме преглеждаха, когато се надуят веднъж, е възможно повече да не спаднат напълно, защото самата тъкан се разраства и невинаги успява да се свие.Пуснах и 3 пъти ПКК + ДКК - всичко е в норма.Опитвам да не го мисля, но от време на време ме прихващат лудите, сещам се какви неща пише навсякъде из нета и се приетснявам.Нямам никакви други оплаквания.Много бих се успокоила да разбера какво става с отаналите момичета, които са писали тук, както и ако други споделят подобни ситуации.Благодаря ви  Hug

# 22
  • Мнения: 4 170
Здравей, правилно са ти казали лекарите, при които си била. Могат да си останат така възлите и ако не се уголемяват, повявяват на други места или изобщо имат някаква подобна промяна, не мисля, че има от какво да се притесняваш. А иначе гърлото ти може да си е хронично болно, за което помага прополис за смучене и клеева тинктура и вода за уста за гаргара - това унг лекар ми го е казвал.

# 23
  • София
  • Мнения: 63
Благодаря за отговора!Ами аз по принцип си имам хроничн и проблеми с гърлото, но не знам дали са свързани с лимфите.kiticat какв остана с твоите възелчета, изчезнаха ли напълно ?

# 24
  • Мнения: 4 170
Не, имам един горе-долу колкото по-едро оризово зърно. Изобщо не го мисля. Свързано е с хронично болното гърло според мен. Аз имам хроничен гранулозен фарингит, диагностициран от унг.

Общи условия

Активация на акаунт