Ваксина против менингит!

  • 2 627
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 120
Здравейте!
Синът ми е на 10 месеца и личният ни лекар ни посъветва да му направим ваксина против менингит-" Act-Hib". На мои познати не са им предлагали такава ваксина. Вие правилили сте на вашите деца?  newsm78
Благодаря предварително за отговорите!!!

# 1
  • София
  • Мнения: 2 901
Ние поставихме тази ваксина на 3 пъти, заедно с приема на ДТК - казва се "ТетрАкт Хиб", която не се поема от здравната каса, но педиатърката ни силно ни я препоръча. Струваше 20 и няколко лева веки прием. Иначе само ДТК-то си беше безплатно, но не сложихме от него. Мисля че на вашата възраст ожете да напарвите само 1 прием. Според мен не си струва риска да не слагате ваксината. Менингитът си е реална опасност, което не бива да се подценява. Вторият ми съвет е да си купите ваксината директно от някоя аптека или от Търговска лига (има ли още такова нещо?!?), защото педиатърката ти няма да ти я продаде на тази цена - при нас първия път си платихме с 10 лева отгоре, а вторите 2 пъти си я купихме директно и ни беше 20-22 лева. Съхранява се в домашен хладилник на вратата.

# 2
  • Мнения: 81
и нашата педиатърка ни я препоръча,но все още не сме и отговорили. Опасна ли е тази ваксина? Чувала съм доста притеснителни неща newsm78 newsm78 newsm78

# 3
  • София
  • Мнения: 1 457
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=46039.0

Ето тук са обсъдени всички ваксини на дълго и широко. Има доста информация за Акт-Хиб и как точно се прилага

# 4
  • Мнения: 3 932
Теми много за тази ваксина...но за твое успокоение : на нас ни я поставиха миналата седмица (тук е задължителна) заедно с още две ваксини (3 инжекции общо), странични ефекти нямаше, а според нашата педиатърка в Сф, в Бг не я правят задължителна единствено по финансови причини.

# 5
  • Мнения: 243
Нашето педи ни препоръча ваксината против минингит, да се сложи след годинка, за да не се натоварва малкото организъмче.Аз съм склона да й вярвам, защото тя е специалист детски болести и е много добра. Така, че ако искаш изчакай да навърши годинка и тогава и с  едно имунизиране да си получи имунитет.

# 6
  • Мнения: 8 505
Да,сложиха и я.Еднократно,след годинка.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 457
Да,сложиха и я.Еднократно,след годинка.
Според един д-р,който пише във форума и ми се струва че е доста запознат с ваксините, Акт-Хиб след годинка трябва да се сложи два пъти. Иначе нямало достатъчна защита.Повече инфо има в линка,който съм пуснала по-нагоре

# 8
  • Мнения: 8 769
Ние я сложихме на дъщеря ни, след като навърши 1г. Боцкането тогава е еднократно. Смятам да я сложа и на сина си по същата схема.
Според един д-р,който пише във форума и ми се струва че е доста запознат с ваксините, Акт-Хиб след годинка трябва да се сложи два пъти. Иначе нямало достатъчна защита.Повече инфо има в линка,който съм пуснала по-нагоре
Не знам това доколко е вярно, защото преди да сложим ваксината на дъщеря ни, много се интересувахме от схемите на слагане. Питахме и в ХЕИ. В зависимост от възрастта се слага три, два или един път. Последното е след годинката. Решихме, че не искаме да стресираме допълнително детето с повече инжекции.

# 9
  • Мнения: 8 585
Ако поставяте първата доза Акт-Хиб на възраст 12-14 месеца дозите са две!
Според сериозните подходи...останалото не е сериозно просто.
Защо не почетете малко темата "Ваксини и ваксинационни програми"?

# 10
  • Мнения: 8 585
Ние я сложихме на дъщеря ни, след като навърши 1г. Боцкането тогава е еднократно. Смятам да я сложа и на сина си по същата схема.
Според един д-р,който пише във форума и ми се струва че е доста запознат с ваксините, Акт-Хиб след годинка трябва да се сложи два пъти. Иначе нямало достатъчна защита.Повече инфо има в линка,който съм пуснала по-нагоре
Не знам това доколко е вярно, защото преди да сложим ваксината на дъщеря ни, много се интересувахме от схемите на слагане. Питахме и в ХЕИ. В зависимост от възрастта се слага три, два или един път. Последното е след годинката. Решихме, че не искаме да стресираме допълнително детето с повече инжекции.
"Не знам това доколко е вярно"-разбира се че е вярно. А и може да го проверите, разбира се...но не от ХЕИ.
ХЕИ може да служи за достоверен източник на информация по отношение на имунизационните програми? ooooh!
"стресира"? не съществува такова понятие. Има само добре изпълнена схема и не добре такава.

Последна редакция: вт, 14 фев 2006, 12:39 от Birdie

# 11
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Добре, а не е ли истина, че причинителите на менингит са различни, а ваксината покрива само един?!
Лично аз няма да слагам такава ваксина на детето си.

# 12
  • Мнения: 8 769
Birdie, оценявам времето ти, прекарано във форума, както и уважавам труда ти да разясняваш важни здравни въпроси на нас-разтревожените майки!
Съжалявам, че:
Забелязвам значими грешки, пропуски, импровизации във ваксинационните практики в БГ. Все още не са влезли в употреба ред много важни нови ваксини, които "навън" се използват от десетилетия.
Възможно е и да е така, но все още в България съществуват някакви програми, одобрени от МЗ и задължителни за спазване.
Това, което споделих е моя опит и нещо, което предишната педиатърка ми показа (като указание за ползване на въпросната ваксина). Да не говорим, че въпросната ваксина в БГ е все още пожелателна, а не задължителна.
Не виждам нищо лошо в съветването с ХЕИ - освен, че там също я продават, консултират и дават напътствия. И щом като в името на абревиатурата съшествува "епидемиологичен", значи имат нещо общо с ваксини  и болести, условно водещи до епидемии.
За стреса-да, аз лично приемам всяко убождане по тялото ми като стрес. Децата плачат, когато им бият ваксини. Не виждам смисъл това да става 5 пъти, като
е възможно и по-малко, нали?

# 13
  • Мнения: 8 585
Добре, а не е ли истина, че причинителите на менингит са различни, а ваксината покрива само един?!
Лично аз няма да слагам такава ваксина на детето си.
В момента съществуват ваксини покриващи:
*Менингококов менингит тип С и 4 други типа (полизахаридна ваксина).
*Акт-Хиб менингит
*Пневмококов менингит
И трите ваксини са с изключителна стойност.
Отворете си очите!
Вижте как се работи по света, колко много е постигнато и децата ни не умират от Хемофилус менингит или пневмококов сепсис както преди.
Мислете отворено!

# 14
  • Мнения: 8 585
@Аурелия
Ако ставаше въпрос за дребни различия изобщо не бих писал. Става въпрос за значими пропуски. Имате ли точни епидемиологични данни колко деца в БГ годишно се разболяват и инвалидизират от Хемофилус менингит? Можете ли да вярвате на ХЕИ в техните данни, по начина по който ги събират и обработват???
Ваксините са профилактична медицина. Но не това което тъпите глави от НЗОК сега се опитват да правят->>не ходиш на профилактичен преглед->>глоба. Ами че това е нарушение на човешките права на всеки индивид...Ще ги "обръснат" още от 01/01/2007 от ЕС.
Колкото по-добра ваксинационна програма работите, толкова по-добри резултати ще имате. Ако се притеснявате от броя ваксини-има и пет и шествалентни ваксини.

Общи условия

Активация на акаунт