Изследвания на навородено и няколко въпроса

  • 1 909
  • 20
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 845
Мили мами,

Тъй като наближава великият момент, реших да попитам какви изследвания провят в болницата на новороденото бебче.Има ли значение за някакви по специални изследвания моята кр.група/А+/ и тази на бебето.Досега никой лекар не е проявявял интерес към кр.група на таткото и неговият резус.

А имам и няколко питанки свързани със самите покупки за малкия човек.
Трябва ли аспиратор за нос и за какво точно и кога се ползва?
Какви биберони се препоръчват в началото-каучукови или силиконови?Шишетата на Авент май са само със силиконови-може ли на тези шишета да слагам биберано на други фирми и какви. Пак в тази връзка-ако взема стерилизатор за микровлнова на Авент, ще мога ли да събирам в него и други марки шишета. Освен шишетата на Авентми харесват и тези на Нуби-вие какво мислите за тях.
Ползвали ли сте грейка при колики и дали това помага?
Тъй като   ще сме зимен бебок, ще ми е полезен ли термобоксът?Предполагам зависи от това дали ще се кърмим или не, но вси пак има и разни чайчета, водичка и др.
И като начало да ме посъветвате-какви шишета и колко да взема-от 125,250 или 300 мл.На мен ми се струва, че два броя на първо време ще са достатъчни, но много се колебая за размера им.
В повечето списъци фигурират и старите бархетни или тензухени пеленки-от къде се вземат те-купуват ли се и откъде;или взема плат, за да се ушият.
Ползвахте ли рcкавичките в началото?Чух мнения, че едва ли не били опасни и бебетата можели да се задушат с тsх.

Засега това са ми най големите чуденки.
Предварително ви благодаря за отговорите.

Целувки на бебетата!

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
За изследванията ще ти напишат повече по-скоро родилите мами, но за шишетата се зачудих - нямаш ли намерение да кърмиш? Така си се засилила към бутилки, биберони и стерилизатори...
Не искам да те обидя, де. Само се запитах.

# 2
  • София
  • Мнения: 13 200
На бебето се правят изследвания само ако се наложи. На Александра не са правили никакви. Само теста по Апгар, но той не е изследване, а оценка на състоянието на детето на 5 и 10 минута след раждането. Кръвна група не се изследва. Може би нещо се прави на бебетата, чиито майки са с резус отрицателен. Моят е + и затова не знам какво се прави при -. Може да се изследва нивото на билирубина при засилена физиологична жълтеница. Е, това е което аз знам. Ако си с А+ група няма проблем. Аз съм с 0+, а бащата с А+. Тогава е възможно да има АБ0 несъвместимост, ако детето е с А група. Тогава детето може да е с по-силна жълтеница. Както се и оказа детето е с А1+ група. Това обаче става само ако майката е с 0 група, а детето с А или В, организма на майката създава антитела. Както знаеш А и В групите могат да приемат кръв от 0 група, докато обратното не е възможно. Ей затова се получава това.

Лелее, колко дълго стана Embarassed

Аспиратора - аз лично и досега го ползвам. С него аспирираш секрета от нослето, когато го има. Това е необходимо, за да не се завъдят бактерии и да станат бели.

За бибероните-залъгалки. Аз имам на Авент, много съм доволна, защото са плоски. За срам и резил досега Александра на 1,5 г. заспива вечер с биба, та поне си мисля, че няма да й се деформират зъбите, защото бибата е плоска. Rolling Eyes  Wink

На Авент шишета можеш само на авент биберони да слагаш. Те са с по-голям диаметър. Има и други фирми със силиконови биберони. Дори на Камера са силиконови, на Чико също.
За другите неща не мога да ти кажа нищо...
а, само за шишетата ще те посъветвам да си звемеш едно за водичка 125-150 мл и да го ползваш само за това, е разбира се първите месеци даваш чайче за колики. Ако искаш си вземи за него отделно шише, ама според мен няма смисъл. Като видиш как върви с кърменето тогава купувай шишета ако се наложи. Аз примерно си взех специално за соковете отделно шише. Кърмих малко и имах 6 бр. шишета за формулата, които приготвях наведнъж  Grinning

# 3
  • София
  • Мнения: 1 845
boo,
Изобщо не ме обиждаш.
Наистина мисля да кърмя, но все пак се чудих - нали и чай против колики се дава, а за него трябва шише. А за стерилизатор-тъй като мисля да си купя евентуално помпа на Авент, тогава по-добре и стелилизатора да е същата марка-поне да съм сигурна, че ще натикам помпата в него.
Е, аз още не съм започнала да ги купувам, но ми се щеше да събера повече инфо.

# 4
  • Мнения: 4 358
Не си блъскай главата с въпроси, а си намери една добра педиатърка. Това е човекът, на когото ще повериш здравето на бебчето си и е хубаво да му имаш доверие  Simple Smile.

1. Аспиратор за нос купих, но не съм го ползвала.
2. Бибероните ни бяха силиконови. В стерилизатора на Авент можеш да слагаш всякакви марки шишета, стига да стават за микровълнова и да се събират в стерилизатора.
Провери дали стерилизаторът ще ти влиза в микровълновата! Нашата има грил и само един модел стерилизатор успяхме да напъхаме в нея.
3. Грейка при колики не съм ползвала, увивах Оги в една моя много дебела блуза.
4. Термобокс може да се купи и след като се роди бебето. Ти сама ще прецениш дали имаш нужда от него. Явно имаш микровълнова, в нея всичко се претопля много бързо.
5. Аз бях купила само две шишета на Авент от 250 мл. Кърмих и ми бяха достатъчни. Когато минахме на адаптирано мляко, купих още три. Добре е шишетата да са по-големи - в голямото можеш да сипеш и малко и много.
6. Пеленки купих от "Пинокио" и ги ползвах да подсушавам дупето на Оги след миене.
7. Ползвах ръкавички, когато моя син си драскаше лицето. Хубаво е да са белички, защото ние бяхме купили шарени и се оказа, че когато Оги ги лапа, те пускат боя.

Май това е всичко  Grinning
Леко раждане!  Grinning

# 5
  • Мнения: 3 153
За изследванията, честно казано незнам. Но за шишетата те съветвам да си вземеш 2-едно от 125 и едно от 260 мл., дори и да кърмиш ще ти влязат в употреба, дали за вода дали за чайче. Съветвам те да си вземеш на Авент, ние сме на изкуствено хранене и ги използвам успешно и съм доволна от тях. За помпата-също Авент, може би е най-доброто на пазара. Вземеш ли си всичко Авент ще ти трябва и стерилизатора на същата марка, аз лично не мога без него-всичко  става адски бързо и лесно!
Пеленки продават по детските магазини и са много удобно нещо. Аз си мислех, че може и да не ми потрябват, но сега ползвам страшно много-подсушавам бебчо като се мием, бърша му устичката като върне от млякото или подлагам пеленка, за да му е по мекичко като го преповивам на дъската.
За бибка-залъгалка по съвет на моя зъболекар взех силиконова на Нук, защото не променяла захапката. Каза ми да не взимам каучукова, защото събирала бактерии.
Това е от моя опит, дано съм ти полезна:)

# 6
  • Мнения: 17 402
На новородени  изследват ТТХ- тиреотропен хормон, както и за фенилкетонурия. кръвна група-ако майката е rh-отрицателна,и ако бебето има по-тежка жълтеница

# 7
  • София
  • Мнения: 2 952
Цитат на: Vache
На бебето се правят изследвания само ако се наложи. На Александра не са правили никакви. Само теста по Апгар, но той не е изследване, а оценка на състоянието на детето на 5 и 10 минута след раждането.


Взимат кръв на всички бебчета от крачето. Случайно бях при бебето, когато неонатоложката й взе кръв. Тя ми обясни, че е изследване на хормоните на щитовидната жлеза - дано правилно съм запомнила. Правело се от 20-тина години на всички новородени.

# 8
  • София
  • Мнения: 13 200
Цитат на: bib.bib
Цитат на: Vache
На бебето се правят изследвания само ако се наложи. На Александра не са правили никакви. Само теста по Апгар, но той не е изследване, а оценка на състоянието на детето на 5 и 10 минута след раждането.


Взимат кръв на всички бебчета от крачето. Случайно бях при бебето, когато неонатоложката й взе кръв. Тя ми обясни, че е изследване на хормоните на щитовидната жлеза - дано правилно съм запомнила. Правело се от 20-тина години на всички новородени.


Да бе, това го забравих... Embarassed  Embarassed  Embarassed

# 9
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
На мене ми обясниха, че калчуковата биберона се дефопрмира след известно време употребе и на детето му е по-трудно да свикне с новата, която е по-твърда и недеформирана.
В магазина попитай дали можеш да слагаш на шишетата, които си избрала и биберони на друга марка. Там най-добре ще ти кажат.За начало купи едно шише и ако прецениш, че ти трябват още ще купиш пак.
Доколкото знам в стерилизатора за микровълнова се слагат само стъклени шишета, защото пластмасовите го разтопяват. Може да не е така със всички марки, но пак питай продавачките.
Аспиратора мисля, че ще е полезен и аз ще си купя.
За ръкавичките знам, че се слагат поне до 40 дена, защото дотогава не се режат ноктите на бебето и то много се драска.

# 10
  • Мнения: 7 831
Здравей,
За изследванията са ти казали  Grinning .
Аз изкарах с по 4 шишета, 2 малки за вода и сок и 2 големи за мляко. На Авент шишетата се ползват само с техни биберони и не съм виждала да имат каучукови. Аз предпочитам силиконовите. Биберони съм ползвала на НУК и Авент и съм доволна. Стерилизатора за микровълнова е много удобен, според мен. Не съм ползвала термобокс, ако кърмиш е направо излишен, а според мен и ако не кърмиш също  Wink, чай и вода предлагам винаги на стайна температура, освен ако няма болно гърло. Не съм ползвала грейки срещу колики. Пелените са удобни и необходими, ползват се не само в къщи, а и на консултациите, на гости и навън.
Не съм слагала ръкавици, изрязах ноктите на децата с прибирането в къщи. За ноктите е важно да знаеш, че се режат на черта без да оформяш ъглите и не много ниско, налага се да се режат поне веднъж седмично, аз го правех докато сучат.
Лека бременност и раждане  Grinning .

# 11
  • София
  • Мнения: 6 522
На нас преди 1 седмица ни взеха в деня на изписването - кръв от пръстетата за генетични изследвания ( обаждат ти се само ако има нещо - чукам на дърво да няма), назален секрет (от нослетата) и докато са били в родилното фенилна проба или нещо такова - от акото е май  Embarassed . За кръвна група питах - не се изследва.
За шишетата след моето фиаско с кърменето - имам 2 шишета авент за нан-а  и ги стерилизирам след всяко хранене (т.е. имам 4 де ама ползвам 2) и две стъклени на Чико за вода/чай - със силиконови биби -това за 2 бебета Grinning  Grinning  Grinning  . Педиатърката не изказа мнение кое е по-доброто силикон или каучук  Confused .

# 12
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Ако е акото пробата трябва да е фекална

# 13
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Аспиратор за нос се ползва, ако бебето има хрема, не бързай да си купуваш. В родилното им почистват нослетата веднага след раждането, а и бебето киха, ако иска да изхвърли останали секрети.
Ако ще кърмиш, шишета не ти трябват, повечето кърмени бебета изобщо не искат вода.
Чайовете против колики са за успокоение на майките и бабите,  коликите просто се израстват, и освен това не всяко бебе има. Аз не съм давала нищо против колики, а и двете ми деца не са  показвали признаци да имат. Първото беше много ревливо, но забелязах, че плаче малко преди да се изака, може би усеща напрежение в коремчето. Освен това вечерния рев го нямаше, ако излезем на разходка. Второто пък хич не ми е правило подобни проблеми.
Пелени може да си ушиеш, ако имаш машина, или да си купиш - по бебешките магазини се продават. Удобни са за какво ли не - постилане, ако се наложи да преобличаш бебето на чуждо място, подсушавене,  постилане под главата вместо възглавница 9особено ако връща мялко след ядене) и тн.
Термобокс - не виждам смисъл, ръкавици - също... На бебоците и без това са им големи дрехите, ако много се драска,  не му навиваш ръкавите и те покриват ръцете. СЛед 30-40 ден можеш да му изрязваш ноктите, пък тогава са и вече по-координирани и не се драскат по лицето.

# 14
  • Мнения: 2 051
Цитат на: Ellypr
Не съм слагала ръкавици, изрязах ноктите на децата с прибирането в къщи. За ноктите е важно да знаеш, че се режат на черта без да оформяш ъглите и не много ниско, налага се да се режат поне веднъж седмично, аз го правех докато сучат.


И аз направих така. Продават се комплектчета с ножичка с тъп връх и мъничка нокторезачка. Режа им ноктите когато спят.
За изследванията са ти писали. Мога да добавя, че на майки с много нисък хемоглобин изследват хемоглобина и на бебето(той най-место си е нормален). Можеш да поискаш картона на бебето, в който са отбелязани особеностите на раждането, тестовете и направените изследвания и ваксинации (антихепатитна и противотуберкулозна). Аз поисках картоните и прочетох много интересни неща, които обикновено никой не ти казва.

Общи условия

Активация на акаунт