Правен въпрос: съвместими ли са ясли и майчинство?

  • 517
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 83
Може ли някой да ми помогне със следния проблем:

В майчинство съм, но искам да започна да давам малката полудневно на държавни ясли. Това ще наруши ли някакъв закон (напр. Кодекса на труда)?

Много ще съм благодарна на компетентен отговор.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Не, нищо няма да наруши - и по цял ден да я даваш! Не ти се полога майчинство, само ако детето е настанено за отглеждане на пълна издръжка, т. е. ако го оставиш в дом!

# 2
  • Мнения: 83
Благодаря! Питам защото в Кодекса на труда пише:

Чл. 164. (1)  След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.

Ей това настаняване в детско заведение не ми става ясно какво точно значи, защото другаде се използва дете настанено в заведение на пълна държавна издръжка (чл. 167). Надявам се наистина да означава настаняване в дом, а не посещение на детско заведение.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Точно това означава. В момента ходя на работа, а Мони на ясла и продължавам да си получавам половината от майчинството (1/2 - защото съм на работа).

# 4
  • Мнения: 574
Правилно са ти отговорили и не се притеснявай. Така ако не започнеш работа веднага поне ще можеш да я гледаш докато се адаптира и спре да боледува. Няма да ти се налага да си взимаш болничен.

# 5
  • София
  • Мнения: 18 679
Напълно съвместими са PeaceВсичко е точно така, както го е казала Чоколина.Не се притеснявай!Можеш да се довериш на компетентния й отговор Wink

# 6
  • Мнения: 83
Много благодааря, момичета! Сега остана и яслата да намерим Simple Smile

# 7
  • Мнения: 50
Мисля, че не е точно така.Зависи дали ще работиш или не. Когато аз дадох дъщеря ми на ясла ми спряха майчинските, защото не работех (учех все още). Ако обаче започнеш работа ще получаваш половината от парите, полагащи се за майчинство. Това е.

Общи условия

Активация на акаунт