СОМНАБУЛИЗЪМ и КОШМАРИ на 9 години

  • 3 022
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 331
Моят сладур от един месец започна да прави едни нощни изпълнения. Досега не се е случвало никога, просто започна изведнъж и се повтаря почти всяка вечер.
първия път беше много страшно, защото се събуди с истерия и рев, изглеждаше буден и плачеше много. Говореше несвързано, а аз не разбрах, че спи, защотоо си беше с отворени очи и като че ли контактен. Тичаше от стая в стая и плачеше. това продължи около половин час, после се успокои. На дугия ден не помнеше нищо.

След два - три дена се повтори, не в такава тежка форма, но пак плачеше, говореше за катастрофа и тичаше из къщата.
След още няколко вечери започна да щъка из къщата и да говори на англииски /диалози от междузвездни войни - бил Анакин/, друг път тупаше възглавници и викаше махнете тия буболечки...

преди 1 седмица бях го сложила да спи на нашата спалня, а аз съм заспала в хола и на сутринта беше домъкнал огромния юрган /двоен/ на масата в кухнята... търси някакви печати в хладилника...
последното беше пак от тежките - с плач и паника - викаше "милост, милост, моля ви милост"  Sick и пак продължи половин час... удари си главата в гардероба и това вече ме притесни.
след това обикновено заспива и спи спокойно, на сутринта не помни нищо. само последния път ми разказа какво е сънувал. Забраних му да гледа L O S T. Бил отвлечен със сал и го гонили полярни мечки, но на острова всъщност бил Лас Вегас. Аз по принцип не му давам да гледа такива филми, ляга си в 9,30 вечер, но лост така го грабна, че нашправо си мисля дали не е реакция от този филм. макар че първия път беше още преди коледа.
притеснява ме това, че всичко започна ИЗВЕДНЪЖ, без някаква видима причина.

Днес ходих при доц. Алексиев - той се занимава с проблемите на съня, но е малко ... намусен, не ми даде много обяснения. Предписа ми Ривотрил по някаква схема да се пие...
Аз нямам нищо против да му давам нещо, защото мее старх да не се нарани, да не помъкне другите деца из къщата.
Докторът каза, че отминавало до пубертета!!! ако трябва да треперя до пубертета
В нета не намерих много за този вид сомнамбулизъм - казва се pavor nocturnus и отминавал до 12 годишна възраст. Това обаче хич не ме радва.
Имате ли опит, милички мами?  bouquet

# 1
  • ново
  • Мнения: 5 942
Това наистина е много неприятно. Незнам какво да те посъветвам, но определено си мисля, че има връзка с филмите.
Моето момиченце е на 6,5 г. В неделя бяхме на ски цял ден и тя беше много изморена като се прибрахме. Мислех си, че ще спи "като къпана", но през нощта дойде в нашта стая и ми каза, че сънува кошмари. Взех я да легне при нас на спалнята и един час се въртя /явно и беше неудобно, защото никога не е спала при нас/, след което заспа. Сутринта я питах какво е сънувала и тя започна да ми разказва кадри от някакъв филм, който е гледала у съседчето по-предния ден.
Незнам дали се дължи на филма  newsm78или на емоционалното натоварване от пързалката, но това ни се случи за първи път и надявам се за последен.
Забраних всички филми, предупредих майката на приятелката и Naughty
Дано и при вас отмине, защото наистина е много неприятно  bouquet

# 2
  • Мнения: 331
Мислех си, че ще спи "като къпана", но през нощта дойде в нашта стая и ми каза, че сънува кошмари.

Доктора ме попита дали не е много натоварен, но според мен физическото натоварване не е толкова фатално. Той ходи на плуване три пъти седмично, на алианс три пъти и училището - това е. и миналата година беше така, пък не е имало такива изцепки...
де да знам дали пък не се уморява? newsm78 сега ходи и на ски събота и неделя, но това е от 2 седмици... сега като почне втора смяна в у-ще - може и да се понаспива, макар че сега спи по 10 часа. мисля че е нормално...
забравих да питам доктора дали трябва да го будя в тези състояния... макар че е много трудно да го събудиш. почти невъзможно... Thinking

# 3
  • Мнения: 3 405
По принцип, когато става въпрос за сомнамбулизъм, не би трябвало да има говор, плач и т. н. Сомнамбулизмът е съпроводен само от ходене на сън и движение на крайниците, без плач и говорене на сън.
При вас е по-скоро сън със сънуване на кошмари, което е различно от сомнамбулизма. В никакъв случай не го буди, на сутринта не помни нищо, неприятното преживяване е по-скоро за нас - родителите. Наистина отминава с израстването на детето. Не съм убедена, обаче, че са необходими медикаменти.
Повтарям - в никакъв случай не буди детето, изчакай го с цялото спокойствие, на което си способна, но НЕ ГО БУДИ. По-опасно е, ако се събуди.
Ако се притесняваш и нощните кошмари продължават, консултирай се с още един лекар ( детски невролог или психолог), но имай предвид, че детето така или иначе не си спомня нищо, така че е по-добре да се изчака да го израсте.

И ако можете избягвайте филми, които ще го впечатлят прекалено, а ако все пак ги гледа му обясни, че всичко там е измислица.

Желая ви спокойни  дни и нощи. Simple Smile

# 4
  • Мнения: 1 947
   Аз съм била така на 10 години, след преместването ни в ново жилище. Имах кошмари и дори се... напишках.  Embarassed Отмина...  Simple Smile Май без лекарства.

# 5
  • Мнения: 1 942
Здравей Simple Smile
Мои близки познати са така, но става дума за съпруга  Rolling Eyes Става, говори, даже води диалог но без никакъв смисъл. Описвам една от ситуациите: Тя се буди и го вижда да стои до прозореца прав и го пита какво гледа, а той отговаря, че не гледа а се е наредил на опашка за карамфили!!!  Shocked тя ми казва да си легне, а тя ще остане на опашката и той си ляга  Laughing Така разказано е смешно, но като ти се случи е страшничко  Confused Сина им също е така. всичко се появява когато са емоционално натоварени. Може би има нещо около момчето ти, което незнаеш, нещо което го тормози или поне силно го вълнува. Обезателно трябва да спре да гледа този сериал, който сам по себе си не е страшен, но получи награда именно защото успява да поддържа напрежението у зрителя. Следващия път когато се слчи не го гледай как ще реагира а говори с него без да го пипаш, извикай го при теб да ти каже какво го тревожи и не му казвай че сънува, а че някак си ти ще оправиш нещата. На хората за които писах по-горе съм била близка със сина им и знам колко страшно е като си в такава ситуация и не можеш да разбереш дали говорят осъзнато или спят /първият път просто те гепи ужаса .../ Човек се замисля дали немогат да се наранят или да наранят другите  newsm78 Оправи ли се емоционалното състояние всичко ще е ок. Дано да го израсте с пубертета. Иначе е нормално в определена възраст децата да сънуват кошмари и понякога да стават /племеника сяда всяка нощ и понякога става и се поразхожда насам натам като говори разни щоротии, а той е на вашата възраст - него майка му го усеща като тръгва из къщата и с уговорки го завръща в леглото/. Явно си имате чуствително момченце Simple Smile

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 765
  С брат ми имаме 9 г. разлика , затова и помня ..Ставаше почти всяка вечери започваше да обикаля в кръг , без да докосва нищо , без да говори . Отмина на 9-10г. възраст ....
   Дъщеря ми и тя прави нещо подобно като сина ти , но в много по-лек вариант . Става започва да говори / понякога разбираемо , друг път не / , прави някакви движения , но не излиза от стаята , не става от леглото , а там . Всъщност тя спи в отделна стая и да го е правила , аз незнам . Случвало е да заспи в хола и да стане изведнъж , започва да 'говори', а аз просто стоя и я гледам , не смея даже и да 'дишам ' за да не я стресна . Понякога се усеща , т.е разбужда явно защото по погледа и личи , че вече ме 'вижда' и си ляга отново .
   Аз сънувах страхотно кошмари / продължиха до 20г./ , незнам дали съм ставала , но понякога говорех / случва се и сега / ...събуждах се цялата обляна в сълзи ..
   Има хора които са не само по-чувствителни , но и с по-голяма фантазия , да го нарека . Вживяват се в неща които им правят  вчечатление и вземат нещата ' навътре' . Ние явно сме такива . Не е вярно , че не с еотразява на детето - напротив , то може да не помни точно какво е било , но остава едно много неприятно чувство и понякога страх .Аз лично се страхувах да си легна , спях на влючена нощна лампа , защото пак щях да сънувам ' гадните сънища ' - сънища от които понякога като се събудех чак 'кръвта ми се смразяваше '....
   Имаш едно много чувствително дете , което може и да не споделя тревогите си , но изживява по този начин нещата . Както са ти писали - не го буди , не те съветвам и да му говориш , може да го помилваш , не прави резки движения , абе внимавай да не го уплашиш .Ограничаване на филмите .. поговори и с други лекари . Това е нещо което се израства друг начин няма . лекарствата са за успокояване , но не са решение .
   Един пример - Когато в един ден съм купила много дрешки на Сиса / предпочитам дрешките за сезона да пазаря на веднъж , за да не се размотавам по магазините / , вечерта тя не спи . По скоро е нещо като дрямка , превъзбудена е и място не може да си намери . Когато схванах , че това също е една от причините си поправих грешката и вече не правя така .
   Дано съм ти помогнала .

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Възможно е детето да се е уплашило от нещо, но да не го е изразило на момента, а да го е потиснало в подсъзнанието и да му се явява като кошмари. Ако вярваш в баенето, заведи го да му баят, може да помогне, но едва ли ще навреди. Съгласна съм за страшните филми, по-добре да не ги гледа-брат ми като малък също страдаше от кошмари и ставаше насън, а по едно време споменаваше 'духът Боб' от Туин Пийкс. Децата са много чувствителни и страшните сцени по-лесно им се запечатват в паметта.

# 8
  • Мнения: 1 942
Възможно е детето да се е уплашило от нещо, но да не го е изразило на момента, а да го е потиснало в подсъзнанието и да му се явява като кошмари. Ако вярваш в баенето, заведи го да му баят, може да помогне, но едва ли ще навреди. Съгласна съм за страшните филми, по-добре да не ги гледа-брат ми като малък също страдаше от кошмари и ставаше насън, а по едно време споменаваше 'духът Боб' от Туин Пийкс. Децата са много чувствителни и страшните сцени по-лесно им се запечатват в паметта.

 Peace

Като каза Туиин Пиикс. Моя позната психиатърка ми каза, че по време когато дават този сериал /били го давали и преди години, но имам смътен спомен/ броя на самоубийците и на техните пациенти с проблеми рязко се увеличавал. Както и че този сериал в Америка никога не е даван по която и да е телевизия. Нека и него да не гледа момченцето, а?  Praynig

# 9
  • София
  • Мнения: 39 741
Неприятно. Може и наистина да се преуморява, и физически и емоционално.

Моя сомнанбулизъм е бил до към 6-7клас. Единствено съм се разхождала, но навсякъде, маси, столове, без говор. Мама само ходела след мен, за да не съм се ударела. Спря изведнъж, не помня да съм пила лекарства. Сега единствено на пълнолуние не мога да спя.

# 10
  • Мнения: 331
Благодаря ви момичета за разкаите.  Hug Аз като че ли малко се поуспокоявам вече, ще трябва да си пренаредя режима, че да съм будна поне 3 часа след като е заспал моя хубавец-сомнамбулчо.
снощи прерових нета за да намеря нещо, естествено в бг сайтовете нямаше нищо.
Оказа се че има разлика между Кошмарите , Сомнамбулизма и Нощните страхове - това, което ни се случва на нас.
Кошмарите са страшни сънища, които възникват във фазата на РЕМ съня - rapid eye-movement. През този етап на съня се сънува. След кошмар човек се събужда и е напълно ориентиран, и помни съдържанието на съня. Те се случват по-често на чувствителните хора, които ги безпокои някакъв нерешен проблем, дори и посъзнателно.
Сомнамбулизмът се проявява през първата 1/3 от нощния сън по време на най-дълбокия сън - последната фаза на NON-RAPID EYE MOVEMENT, /преди фазата rapid eye-movement/ като често, но не винаги се стига до разходка и ставане от леглото. Човек не осъзнава и няма спомен за пристъпа, контактът е невъзможен /защото е в най-дълбокия сън/. Може да продължи от няколко минути до повече от половин час. Ходенето по време на сомнамбулен епизод не е безопасно. Обикновено се проявяват между 6 и 12 госини и се излекуват спонтанно. Има генетична обусловеност понякога. Лекува се с препарати, които потискат тази дълбока фаза на съня.
Нощни страхове /night terrors/ sa нещо различно от кошмарите. Te пак се проявяват в дълбокия сън в последната фаза на NON-RAPID EYE MOVEMENT. Невъзможно е да бъде събуден човек в тази фаза. Внезапно пробуждане което започва с вик или писъки е съпроводено с паническо поведение, ускорено дишане и пулс, изпотяване. Заспиват след максимум половин час и на сутринта нищо не помнят. Нощните страхове не са признак за дълбок психологически проблем, но се проявяват в периоди на бурни преживявания /лагери, смяна на жилише и др./. Може да се използват ниски дози транквиланти, за да се избегнат рискове от нараняване.
Към този вид разсройства на съня спада и нощното напикаване след 3 годишна възраст.

Докато си четях тия работи, нашия красавец изведнъж се появи, с изписана болка, все едно всеки момент ще се разплаче, и се опитваше да си свали калъфката от възглавницата. Аз му помогнах да я махне., той я хвърли и почна да се опитва да си нахлузи самата възглавница на главата...  ooooh! Аз го попитах какво й е на калъфката, той само изцъка един два пъти и се сгуши в мене и заспа много спокойно. Това е от "смешните". Аз така ги наричам - не че са смешни, но не са от "страшните" Sick

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 765
Аз също трябва да ти благодаря !  bouquet
Информацията която си дала е ценна и за мен .
В интерес на истината аз не съм се ровила в нета за тези неща . може би защото са отдавна и някакси съм свикнала с тях .

# 12
  • Мнения: 3 405
мамамила , това, което си прочела е много полезно. Фазите на съня и съпровождащите ги събития са верни - точно по учебник. Peace
Но доколкото съм запозната "Лекува се с препарати, които потискат тази дълбока фаза на съня." вече не се прилага. Ще проверя как са наистина нещата, но самата аз не съм съгласна с подтискането на дълбоката РЕМ фаза, т. като тя е много важна част от човешкия сън и способства за "изчистване на съзнанието" ( ако мога така да се изразя ).
При децата РЕМ се повтаря повече пъти по време на сън, при възрастните по-малко.
Моля те преди да прибегнеш към медикаменти да се консултираш още веднъж с още един специалист, заради доброто на детето ти Grinning

Общи условия

Активация на акаунт