СВД-да прекъснем порочния цикъл! (тема за ГЪЗари)

  • 35 688
  • 344
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 253
                                        


Специфична въглехидратна диета

Официалният уебсайт (на английски)

Рецепти (на английски)


Улцерозен колит. Преди диагнозата беше лутането по лекари и предозиране с информация от интернет. Методът проба-грешка с храненето е отделен безкраен лабиринт. Събирането на мнения от познати и непознати, съвети на кой кое му е помогнало и нови проби дали работи при теб- поредната одисея... Общо взето, положението е 'асансьор', днес си ок, утре добре, след това 4 дни не знаеш къде се намираш.  Grinning

След толкова четене и събиране на информация, избрах тази диета. Но този път без модификации, без 'мамене' (само една хапка от тази торта, после ще се реванширам на червото) и  стриктно!

Ако има и други, заповядайте тук. Споделяйте рецепти, настроения, ремисии.

Не намирам много линкове с информация на български (в чужбина съм), добавяйте на воля.

Както казах, започнах диетата от 2 дни и засега съм само на супа от моркови и пуешко, банани и печени ябълки. Бавно и полека ще вкарвам суровите плодове, само печено или варено месо и след това един по един всички позволени продукти, докато не дойде ден само да ги редувам и разнообразявам.

Последна редакция: пн, 24 юни 2013, 15:13 от Tatti

# 1
  • Мнения: 2 253
Докато се престрашите да пишете, да добавя още едн линк за GAPS диетата, за която твърдят, че не само е подобна на СВД, ами е и нещо като нейно продължение/разширение. Сайтът е на английски, отново не намирам нищо на български и за нея. Надявам се да е поради настройките ми на гугъл, бълва неща на руски, но не и на български.

# 2
  • Мнения: 2 253
Няма никой, нищо, аз съм тъпа и упорита и чакам. Grinning Междувременно да споделя, каквото съм споменала, че съм яла първите дни, да се игнорира, оказа се абсолютно неправилно интро. Хак ми е като бързам... Веднага се поправих и от вчера правя правилното интро. Ето рецептите за всички етапи. Според повечето спазващи диетата отдавна, всеки етап да трае поне пет дни, преди да се премине на следващия с представяне на новите храни.

Темата в крайна сметка не е само за спазващите СВД, а за всички с диагноза УК (Крон и всички останали диагнози свързани със стомашно-чревния тракт) които имат желание да споделят как започна всичко, как се лекувате, какви лекарства взимате, какви алтернативни методи следвате, какви резултати сте постигнали...

Последна редакция: чт, 20 юни 2013, 16:45 от ТинаХрис

# 3
  • София
  • Мнения: 38 209
Има друга тема за колита и там сме по-дейни.
Въпреки че УК е малко по-различен.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 255
 ТинаХрис,страхотна идея,сега само се записвам,веднага щом мога ще пиша  Hug

# 5
  • Мнения: 2 253
Видях и изчетох по няколко пъти и двете, но реших да пусна тази, в която освен споделяне на неволи, евентуално да привлека и такива, спазващи диетата (която се препоръчва за всякакви стомашно-чревни заболявания, не само за УК).

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 255
ТинаХрис,сега видях заглавието на темата,може би ако беше специфична въглехидратна диета,повече хора щяха да се интересуват да я погледнах,ако ти не ме беше насочила нямаши да я видя.
Така да кажа набързо за моя опит.Аз бях основно със синдром на раздразненото дебело черво(това по диагноза на лекарите).Не са ми направени изследвания,като изключим остановени по това време гъбички от гастроентеролога и тук малко отклонение.Ако има хора от Бургас,мога да кажа че д-р Андронов е страхотен специалист.Та,за височината си от 175,бях станала от 55 на 52 кг,не можех да изляза от WC-то,по цял ден лежах и се чуствах толкова отпаднала,че не можех да помръдна,кървях.Спря ми цикъла и това за около 4-5 месеца.
Започнах с варено пилешко месо и варени моркови и така около 2 месеца.Докато не ме посъветваха да започна да вкарвам и мазнини(съвета беше за масло).
Сега съчетавам това с което се храня като продукти с http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=721816.new#new и като се притеснявам да не съм прекалила с протеините ,вкарвам и познанията си от времето,когато спазвах Зоната
Това е засега,като се сетя пак нещо отново ще пиша
Междувременно ще те помоля ТинаХрис,да превеждаш по нещо интересно от сайтовете,които си посочила,че английския ми е доста зле  Embarassed
и ще дам линк за пиле в буркан,който ме спасява през седмицата ,когато съм на работа и трябва да ям месо,което да не е обработвано с химии http://sladkoisoleno.blogspot.com/2011/05/blog-post_19.html  ,като после за да имам за цяла седмица ползвам следната лесна технология,за да си имам месо за цяла седмица-след като месото е готово слагам им капачката,докато са още врели,изчаквам капакчата да се затопли и след това ги обръщам обратно,може и така http://www.receptite.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0 … D0%B0%D0%BD%D0%B8  и за да се застраховам ги прибирам в халдилника,ако правя св.месо го готвя по горната рецепта в буркан,но добавям малко вода

# 7
  • Мнения: 2 253
Темата я започнах със заглавие СВД-да прекъснем порочния цикъл!, но за три дена мина на 3та стр и беше прочетена от 10тина човека  Laughing Laughing, смених закачливото заглавие (защото само човек с диагноза, който прекарва доста време в тоалетната знае за какво иде реч Simple Smile)) ) и се прочете от около още 60тина човека, но никой не писа. Сигурно е заради това, че вече има теми, както каза L'Agent.


Аз бях със симптоми над година и половина, като през това време си ходех на лекар, с който само си говорехме и обсъждахме неща. Сложи ме в някакъв списък за колоноскопия, но понеже не съм попадала в рискова група, трябвало да чакам. Миналото лято реших да се храня глутен фри и свалих 2-3 кила, той явно се уплаши (по принцип съм дребна и слаба и 3 кила са ми много да сваля), та януари тази година най-сетне ми дойде ред за колоноскопията, след която ми казаха, че имам улцерозен колит и изписаха лекарства.

Лекарствата щяха да ми излизат по около 600 долара на месец, плюс още около триста за едни специални клизми у дома дето се правят. Докато сменявах болници и програми, за да видя дали има начин да взимам лекарството с някакво намаление, стана март и чак тогава започнах да пия хапчетата. Пих ги месец (само за толкова ми изписаха), симптомите позатихнаха, и докато дойде време за следваяият ми час с лекаря, който да ми даде нова рецепта, симптомите се влошиха три пъти повече от когато и да било. И по време на най-лошите кризи не е било такова чудо.

След някакъв вирус, който ме дари с неколкоднево разстройство и явно едновременно обостряне на колита и едно посещение до бърза помощ за обезводняване си казах, че трябва да престана с това мое хранене наизуст и вече две години реално нито съм намерила 'правилните' храни, нито нищо.
 Явно трябва сериозна и стрикна диета, без хън-мън. За това реших да започна тази, да следвам стъпките пък да видим. Още съм на интро фазата, детокс, един ден има енергия, на другия си като парцал, но коремът е определено по-спокоен и посещенията до тоалетната са само по 2, максимум 3 на ден.
 Още е прекалено рано, изобщо не говоря за никакви резултатаи, нито пък съм в позиция да величая диетата. Само гледам какво съм си записала в дневника.

Ще ти превеждам, разбира се. Най-вече рецептите за фазите, ако искаш, или посочи, кое.


# 8
  • Бургас
  • Мнения: 255
ТинаХрис,относно превеждането,няма значение,всичко което ти се стори интересно като информация,аз пък на свой ред ще публикувам всичко,което намирам за важно,макар и да не изклежда много свързано с темата,за себе си съм убедена ,че е
"СПКЯ: Каква е причината за Синдрома на поликистозните яйчници и как да се справите с него


А дефицитът на йод в яйчниците, може да доведе до кисти=> СПКЯ!

Виждате ли връзката? ХРАНА!ХРАНА!ХРАНА!

Може и да си мислите, че няма значение дали ядете варени яйца или хамбургер от McDonald’s, но разликата в това, с което избирате да се храните, е това колко здрави ще бъдете. Колкото по-лош е изборът ви на храна, толкова повече ще допринасяте за дефицити в организма си, хронично завишен инсулин и толкова повече ще се нарушава хормоналният баланс.

Ако имате СПКЯ, вероятно сте опитвали десетки лечения, надявайки се, че най-накрая ще попаднете на успешното. Търсите навсякъде, опитвайки се да намерите най-добрия лекар, най- доброто лекарство, но не сте търсили на правилното място. Най-доброто лекарство е храната, а вие сте най-добрия доктор!

Забелязали ли сте, че почти всяка едно широко разпространено заболяване е придружено от инсулинова резистентност или поне някакъв симптом свързан с инсулина? Това какво ви показва? Че трябва да намерите начин да контролирате инсулина. Въпреки, че може да има доста фактори, които да оказват влияние на нивата на инсулина, вие трябва да се погрижите за този, който можете да контролирате- храната. Вие сами избирате храната, която ядете!

Спрете да ядете зърнени храни! Спрете да се тъпчете със захар! Спрете да ядете изкуствена храна и започнете да ядете ИСТИНСКА храна!

Яжте месо, риба, яйца, разнообразни зеленчуци и някои плодове- основно малини, къпини, боровинки и ягоди. Опитайте това за три месеца и вижте как се чувствате. Не съм доктор и не знам всичко за нищо! Но знам, че от хиляди години, храната е най-доброто лекарство, а в същото време и най-пренебрегваното! Не ви струва толкова много да опитате! Не е нещо опасно, това което искам да направите. Не ви давам рецепта, а просто избор! Избор, който искрено вярвам, че ще ви помогне да подобрите здравето си!"
http://www.-spam152-/bg/2012/nutrition/%D1%81%D0%BF%D0%BA%D1%8F- … %BD%D0%B0-%D0%BF/

# 9
  • Мнения: 2 253
Друг хит тук (в Щатите) при стомашно-чревните напоследък е http://en.wikipedia.org/wiki/Fecal_bacteriotherapy. Накратко, вкарват се изпражнения от здрав органиъм, предварително изследвани такива, разбира се, които ще внесат добри бактерии в червата ви. Доста противоречия предизвиква, още не е одобрено от необходимите институции и лекарите, които започнаха да го практикуват, бързо спряха. По форуми споделят, че намират лекари, които или го правят в частните си кабинети, или само се съгласяват да присъстват като консултант докато си го правите сами.

Казват, че тъй като УК се смята предимно за автоимунно заболяване, още не е доказано, че за него работи, но за болестта на Крон, Възпалителни заболявания на червата, Синдром на дразнимо черво и хронична диария, било с много добри резултати.

Да, знам, звучи гадно на първо четене, но като се замисли човек, има резон. А и ако ми гарантират на 100% успех, бих се подложила.  Grinning

# 10
  • Мнения: 29
Аз съм на специфичната въглехидратна диета от 5 април. Спазвам я стриктно, без компромиси. Засега освен,че корема ми е по-спокоен, като че ли не съм постигнала друг резултат. Все още имам кървене. Решила съм да я спазвам 4 месеца първоначално и тогава да преценя ползата и да реша дали да продължа.

# 11
  • Мнения: 2 253
Добре дошла, raraiv. Тези дни чета само за тази диета, аз съм още на интро етапа, трети ден вече. Мисля да направя максимума, пет дни и да минавам нататък.
  За да е ефектна диетата, спазването на етапите и най-вече правилното започване са много, ама много важни.
 Един вид ако не си минала през детокса в началото и не си представяла позволените храни поетапно, подобрението става разтегливо понятие.
 Кървенето не е ли значително по-малко от преди? Намаляха ли изхожданията на ден?

Този сайт е хубав, има доста неща за диетата. Лично мен ме дразни как са си вкарали там религиозните щуротии, но за някои може пък това да е ключово.

Имам пдф файл с много подробно обяснение за интро диетата, буквално стъпка по стъпка, което в книгата на Илейн Готшал липсва. Ако някой иска, да пише, но е на английски.

Последна редакция: сб, 22 юни 2013, 20:34 от ТинаХрис

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 255
 ТинаХрис,aко може малко повече подробности за това стъпка по стъпка на български,аз също имах кървене,а даже бях почнала диетата вече месец,но докато лекарката при която ходя не ми беше дала хомеопатично,кървенето не спря.Но за сметка на това броя на изх-ята много се повлия още от първия ден.
Както писах по-горе,аз дълго време,около 2-3 месеца от изброените неща хапвах само моркови варени,банани и варено пилешко месо,но когато вкарах мазнини и намалих въглехидратите(като броя зеленчуците и още повече плодовете за въглехидрати) и при мен подобрението дойде за дни.

# 13
  • София
  • Мнения: 38 209
Тина, като каза това за фекалиите, се сетих, че една фирма в България са пуснали един продукт, в който има безклетъчна Ешерихия Коли /бактерия, която живее във фекалии/, който действа страхотно на стомашно чревния тракт. Колибиоген се казва. Малко е скъп, обаче.

# 14
  • Мнения: 2 253
Мда, това за фекалиите звучи много логично и очаквам скоро да е популярен метод за лечение на стомашно-чревните заболавания.

mis_val, когато започнах да чета за диетата, първо попаднах  списъка с позволените храни. И аз, както повечето, реших, че просто започвам да ям тези неща и готово. Е, започнах. Още първия ден реших да си наяравя любимото смуути. Викам си, какво толкова, всички продукти са от позволените, идеално (спанак, ягоди и банан). Слагам в блендера, бръм с копчето, изпих една чаша и като ме започна онова ми ти разстройство отново (при положение, че току що бях укротила нещата след едноседмичната серия с обезводняването).

  Тогава се започна сериозното ровене по сайтове, четене, и така разбрах за етапите.
Понеже ги правя в момента, мога с точност да опиша интро и 1ви етап. Дори ще сложа 1-2 рецепти на нещата, които са ми най-вкусни. Като в последствие ще се включвам и с останалите.

Преди да се започне диетата е най-добре да си осигурите поне една седмица почивка, понеже интрото си е тежко, предвид детоксикацията.
   Менюто е следното: Пилешка супа, пилешки бульон, печено пиле, кюфтета на скара, яйца (ако ги правите на очи или бъркани- не използвайте никаква мазнина. Ако имате разстройство, яйцата се пропускат), желе с ябълков или гроздов сок, домашно приготвени електролити.

Добре е предварително да си набавите продуктите, да си приготвите бульона, супата, желето и електролитите, за да може после само да ядете на поискване. Както казах, детокса е с различни странични ефекти (световъртеж, гадене, повръщане, отпадналост, главоболие, болки в ставите, мускулите) и често няма да ви се става от леглото.
  Интро диетата се прави 2-3 дена, ако имате разстройство, когато я започнете четири-пет. Като пет дни е максимума.

Пилешки бульон- купувате си пилешки кости, с малко месо по тях, воденички, етц, изплавете ги, сложете в дълбока тенджера, залиите с вода, и варете на тих огън поне 5 часа. След това извадете месото и кокалите, прецедете бульона, сложете да изстине и махнете отделилата се отгоре мазнина. Вече сте готови с бульона, който е добре да се пие между храненията.

Пилешка супа- пилешко месо (бутчета, гърди), моркови, нарязани на едро, една-две глави лук (не се нарязват), целина (също оставете на цели стръкове), добавете малко сол и черен пипер на зърна. Да заври, намаляте на тих огън и варите поне 4 часа. След това остранете кромида и целината, все още е рано да се консумират. Морковите се заделят настрана и се пасират. Връщат се в супата.

Кюфтета- от телешка кайма, за да не са много тлъсти. Омесвате само със сол и приготвени на скара.

Желе- 1/4 чаша студена вода, изсипете желатина в нея (около 1 суп. лъжица) и оставете да се разтвори. Добавете 3/4 чаша вряща вода и малко мед за овкусяване (медът не е задължителен, аз не добавих). Разбъркайте добре. Добавете една чаша сок от грозде или ябълка. (Понеже в купешките винаги има добавки, които не са от позволените продукти за диетата, аз си изстисках пресен сок от ябълка). Разбъркайте отново и оставете в хладилника да се охлади.
Може да си удвоите дозата, за да имате повече. Лично на мен ми идваше много добре между храненията. Ако пък не обичате, го пропуснете. По-късно, когато представите плодовете към диетата, може да добавяте парченца към желето. Идеално за десерт.

  Електролити  4 чаши вряща вода, 2 суп. лъжици мед, 1/4 чаена лъжичка сол и 1/4 чаена лъжичка сода за хляб. Разбърквате добре. Може да държите в хладилника до 24 часа. След това си правите нова доза. 

На скара може да си приготвяте и телешко. Вариации на супата може да си правите с телешко, или с кюфтенца. Както и бульона, може да си направите и телешки.

Това е интрото. Въоръжавате се с търпение и позитивно мислене (за къде без него  Grinning) и започвате.

                         


Общи условия

Активация на акаунт