Колко е лесно да си журналист в БГ в наши дни...

  • 1 178
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 257
Изпращат ми от БГ сканирана изрезка от вестник, с оная статийка за детенцето в Аляска, дето казало " огън, огън", пък после " fire, fire" на майка си....Супер сензация, чудо на чудесата....Така поне е описано във вестника....Преди време Славчо се опита да ни убеди, че една майка родила от смях, гледайки шоуто му...Питам се - толкова ли наистина са заблудени хората в БГ (тези без интернет), че да вярват на нещата, които журналистите очевидно крадат и раздухват до невиждани размери, публикувайки го във вестниците като последна инстанция....Като ветеран форумист (начало някъде 2000 година) наблюдавам една тенденция на все по-често прехвърляне на форумни истории и интриги по вестници и списания, понякога променени и разкрасени до неузнаваемост. Факт е, че седят и четат журналистчетата и си пишат ли, пишат после...Няма лошо, обаче къде отива авторското право? Laughing И става ли така, че форумите дават хляб на журналистите? Много лесно ми се вижда- седиш си в офисчето, пиеш си кафенце и преписваш ли, преписваш - и после хоп, високопарна статия за съвсем безсмислени и ненужни неща, които в БГ обаче се смятат за пример за подражание....Защо пиша всичко това? Защото се е случвало да виждам познати от форуми писания, прехвълени във вестници (че и книги) после, виждала съм снимката на брат ми - крадната от форум и  сложена на предизборен плакат,а той хабер да си няма, виждала съм крадени снимки от фото форуми, плеснати от немай къде по вестници... И никой не си търси правата...Няк'ви comments? newsm78 Съботно ми е просто и си пиша.... Flutter

# 1
  • Мнения: 7 605
Какво да ти кажа.....ако авторските права имаха някаква стойност в БГ, едва ли Щяха да се продават така открито пиратски дискове, компютърни програми и др.

# 2
  • Мнения: 7 837
Преди време Славчо се опита да ни убеди, че една майка родила от смях, гледайки шоуто му...
Тя, майката е форумска, може и да се включи и тук  Laughing

А пък като се сетя, как се списват жълтите вестници  Laughing Там е не журналистика, а направо висш пилотаж  Laughing

# 3
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Стига бе  Shocked
то това и на булеварден журнализъм не прилича  Thinking

# 4
  • Мнения: 2 257
Преди време Славчо се опита да ни убеди, че една майка родила от смях, гледайки шоуто му...
Тя, майката е форумска, може и да се включи и тук  Laughing
Знам я и бая се беше притеснила Laughing Дано не я притеснявам наново, дадох я просто като пример....

# 5
  • Мнения: 1 393
Права си, G&J  !
На мен два- три пъти са ми се обаждали за интервюта по тел от БГ досега, айде първото беше на следващия ден след 09-11-2001 и тъй като ме пуснаха директно в ефир (ТВ), нямаше начин, дори и да са искали, да изопачават. Обаче миналото лято ми се обадиха за интервю от 24 часа- да им обясня как по- точно очакват и се приготвят американците за ураганите във ФЛ. Олеле господи! Аз какво им казах, те какво бяха написали- не беше за вярване просто!
Жената, която ме интервюира даже ми се извини по тел. впоследствие, че без знанието и някой е преиначил и разкрасил нещата преди да пусне материала за печат.
Ами като има кой да вярва на глупости, явно ще пишат... Rolling Eyes

Два примера ми идват наум.
Наскоро някъде гледах, май беше в дир.бг за някаква бг бизнес дама (съжалявам, не и помня името), която си била купила от някъде си еди каква си скъпа кола, която била в ограничено производство и звезди като Мадона и Гуинет Патроу чакали на опашка от две години да си я купят, но видиш ли някаква нашенска пикла веднага се вредила без да чака. Shocked И съм сигурна, че хората четат и вярват!

Втори пример: преди няколко месеца имаше няколко дългички хвалебствени статии за "виден" нашенски бг-рин, който имал бг ресторант в Америка, как продал патент за не помня точно какво  на МакДоналдс за $1 мил и как имал цветущ бизнес, обаче му "писнало да живее в Америка", жена му искала да ходи с токчета и елегантно облечена, а не "с маратонки като американките" и затова се върнали в БГ. Истината- ами въпросните господа живееха във фургон със съмнителна канализация в покрайнините на града в който и аз живея; зад нещо, което се водеше бг ресторант и честно казано поне мен беше срам, че това нещо се опитва да представлява България, когато в най- добрия случай то беше просто една пародия. Мръсно, неприятно място,  сервиращо предимно ребра със сос на  ТИР шофьори от околните автокъщи. Доколкото чух, накрая се принудили да затворят и си тръгнат, защото "пропуснали" да плащат данъци (бай Ганьо не се променя...) и естествено в един момент ги хванали.
Обаче и за този случай със сигурна, че хората четат и вярват ли вярват... Wink










# 6
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
вярват, какво да правят като нямат друга информация освен тази идваща от БГ ТВ и вестници.
калко пъти кати си ида във ваканция се 4удя на грешната информация- я име , я факт. да не говорим за свободните съ4инения при превод на филми или книги. Авторът го измислил по един на4ин, който не е труден за превод, но те решили да извадят заглавие  от текста, по тяхна си идея #Crazy.

# 7
  • Мнения: 2 257
Ясно ми е. Особено за едно-две от споменатите от теб неща Laughing
В БГ има тенденция да се издига в култ и да се преиначава до неузнаваемост информацията, идваща главно от Щатите, не знам защо е така....Има някакво такова култово отношение към тази държава, но ми бие на смешно подражание и глупаво копиране...
Едно лято се прибирам в БГ и първата сутрин изобщо там, пускам ТВ и първото нещо, което виждам, беше едно изявление на мой познат, който ме спомена като източник на инфо по един въпрос  #Crazy Паднах от коня  Joy Слава богу, беше безобидно и не беше преиначено, но се стъписах от начина, по който беше дадено като пример, а и аз съм последната, която би трябвало да се дава като информационен източник....Но понеже сме малка държава, тези неща ни се виждат огромни и значими, а всъщност само който е бил навън и то за по-дълго време, може наистина да направи разликата и оттам идват проблемите, скандалните писания и бла бла бла (тва трябваше да значи и "т.н." Laughing ).

P.S. Много ми се иска темата да не се обръща на скандал и спор за България, нека така само си дрънкаме за журналистчетата, ако е възможно Flutter

Последна редакция: сб, 28 яну 2006, 21:41 от G&J

# 8
  • Мнения: 847
Днес си мислех такмо за това....та снощи си лафим с един приятел по sкype и той ми казва:и кво Вилепан не ни иска ?Rolling Eyesи аз го питам ама за какво говориш???Та се оказа 4е по новините в БГ казали 4е парвият министър -френския) се изказал 4е смята присъеденяването на БГ и Румъния за ненужно и рано....Та ...викам ама такова нещо аз не сам 4ула....Днес се разрових да видя какво то4но е казал и се оказа 4е се е изказал по савсем разли4ен на4ин и 4е изобщо не е споменал БГ и Румъния ,...та си мислех -кокко е лесно на днешно време да си журналист в БГ..... LaughingХората вярват на вси4ко казано от запад....жалко....

# 9
  • Мнения: 6 167
В защита на бг журналистиката бих искала да кажа, че това, за което става в/с до момента го има навсякъде по света. Милиарди издания говорят лъжи и преиначават изказвания, за да се харчат. Днес например четох в тукашно реномирано списание, че 1 лев е 1.4 евро и че ски в  Банско, чартър , ол инклузив струва 300 евро за 7 дни. със ски училише при това.
Бравос! Мъжа ми веднага се затича към Банско ски да кара за 300 евро. Това е пълна дезинформация. Който е ходил на ски на Банско знае за какво говоря.

24 часа, и тн. жълти издания едва ли са пример за журналистиката в България.
Навсякъде има прости хора, които вярват на всичко и казват, че след като по телевизията са го чули  е 100% вярно. Слава Богу има сериозни издания ( няма да им правя реклама тук), та по-интелигентните  и начетени хора има откъде да черпят информация  - новини и анализи.

Публиката в Щатите например вярва, че Сървайвър е риалити шоу и че не е манипулирано. Т.е като ги виждаме как се потят и стараят, значи е истинско. Не знам дали давам подходящ пример, но в общи линии искам да кажа, че тъпи хора има  навсякъде по света и България не прави изключение.   Peace

# 10
  • Мнения: 2 257
Радвам се, че пусна този постинг и ти благодаря за което. Аз съм далече от мисълта, че само в БГ стават тия неща, затова писах горе, че не искам да се превръща в спор темата. Наясно съм също, че света се глобализира всяка минута и че Интернет е и веруюто, и хляба и ножа за много хора. Започнах от там обаче, че се крадва инфо доста и че се посяга и на снимки. Някой ще каже " Ми много ясно, що си си плеснал снимката, като знаеш, че някой ще ти я открадне" Да, ама не. Щото аз като си сложа снимката онлайн, не я слагам, за да се видя после във вестника и очаквам поне да ме попитат може ли, примерно....Ясно ми е също, че звучи наивно и утопично това, но смятам, че малко ред и законие не биха навредили....Щото тука вървят съдилища за милиони, ако някой си позволи да публикува нещо без твое позволение и знание, а в БГ сме всичките с по едно чифте пищови на шкембето и музиката да свири....
Иначе за сериозната журналистика, спор няма, то там и няма такива "жълтици" Laughing.

# 11
  • Мнения: 3 423
Всичко си е в реда на нещата. Някога, когато и аз работех в БГ-ежедневник,
се е случвало да не ни достигат 5-10 реда, за да запълним страниците, та
сме слагали какви ли не вицове, лични преживявания и всякакви измислици-премислици.
Всичко е политически коректно. Виж, това с разпространяването на снимки
без знание на сниманото лице, си е направо престъпление. Ама, като гледам,
народът по форумите се побърква да си оголва задниците, показвайки снимки,
обяснявайки къде е новозакупеният апартамент, всякакви подробности около
личния живот. А защита няма. На хиените, пардон, журналистите, това им е
работата. И като говорим за морал, просто сме сбъркали посоката.

# 12
  • Мнения: 6 167
Ми много ясно, що си си плеснал снимката, като знаеш, че някой ще ти я открадне" Да, ама не. Щото аз като си сложа снимката онлайн, не я слагам, за да се видя после във вестника и очаквам поне да ме попитат може ли, примерно...." Laughing.

Хората не разбират все още фотографията като изкуство. затова по-лесно се краде фотография. Просто си е няква снимка, щракване.. защо да не се използва...  освен това е публикувана, всеки може да копи/пейстне. с това трудно ще се справят. А за законите - нямам коментар. знам че има, ама никой не ги спазва, уважава. хората нямат респект от законите и държавата.

Ми колко хора 'свалят' т.е крадат от Интернет филми, музика. аз не съм купувала дискове от години, не помня от кога.  всичко ми се носи ' свалено', компресирано и тн...Сега искам от БГ един албум ми изпратят, но като знам че сигурно е в Интернет, защо да не си го сваля.

никой не питам може ли! Мисля, си , че след като не го продавам е ок, но някой си е хвърлил парите, творчеството и тн. а аз си го  ' свалям' и си го използвам безплатно.

Малко или много всички сме част от това , за което говориш.


# 13
  • Мнения: 2 257
Ми колко хора 'свалят' т.е крадат от Интернет филми, музика. аз не съм купувала дискове от години, не помня от кога.  всичко ми се носи ' свалено', компресирано и тн...Сега искам от БГ един албум ми изпратят, но като знам че сигурно е в Интернет, защо да не си го сваля.

никой не питам може ли! Мисля, си , че след като не го продавам е ок, но някой си е хвърлил парите, творчеството и тн. а аз си го  ' свалям' и си го използвам безплатно.

Малко или много всички сме част от това , за което говориш.
Оф, чудех се дали въобще да отговарям....Ставаше дума за журналисти, снимки и статии.... Пиратските неща в интернет журналистика ли са? Иначе по въпроса за краденето не мисля, че това е темата - едно е да крадеш музика онлайн, която и без това тенденциозно е предложена за крадене, друго е да имаш снимка в интернет и после да отвориш вестника и да я видиш там в съвсем друг контекст. А доколкото съм наясно, май в БГ и това се опитват да пресекат - безплатното точене от Интернет.
 И моля, нека не излиза, че съм някаква Кихотка, дето от нямане с какво друго да се бори, седнала да троши вестникарски вятърни мелници....Пиех си кафето в събота по обед, текна ми, написах го. Ся отивам да пия Маргарита на плажа. Споко! Peace

# 14
  • Мнения: 1 393
Ся отивам да пия Маргарита на плажа.

какви хубави идейки ми пъхаш в главата само, не ти е работа...не те е срам така да ме изкушаваш  Wink
Майтапя се, разбира се- Приятно изкарване!!!
И аз цял ден се мотлявя на компютъра и из къщи, но се наканихме и след малко излизаме също (е, малко по-скромно- само на разходка в едно близко паркче, че до плажа е един час каране, а при нас днес има грамадански парад и трафика ще е непосилен да се бори). Може би утре.

Пий една маргарита и за мен!  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт