Заявление за отписване по давност на ЗОВ

  • 52 377
  • 380
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 520
Чл. 110 от ЗЗД: С изтичане на петгодишна давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок.
Или накратко: Давността не анулира автоматично задълженията ви - те продължават да съществуват. Просто се отнема възможността на кредитора /в случая НАП/ да си ги претендира.

Не съм юрист, но не видях член който да третира този проблем  в Закона за здравното осигуряване newsm78

Давността за вземания на държавата (каквито са данъчните и осигурителните задължения) е уредена в ДОПК, а не в ЗЗД и ЗЗО.
5 години е давността за публичните вземания, а абсолютната давност - 10 години, независимо от от спирането или прекъсването на давността...

ДАНЪЧНО-ОСИГУРИТЕЛЕН ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС
Давност
Чл. 171. (1) Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок.
(2) С изтичането на 10-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, се погасяват всички публични вземания независимо от спирането или прекъсването на давността освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено.

Спиране и прекъсване на давността
Чл. 172...

Отписване на вземанията
Чл. 173. Вземанията се отписват, когато са погасени по давност, както и в случаите, предвидени със закон.

# 91
  • Мнения: 2 926
Ако мога да използвам темата да попитам нещо  Embarassed
Бях в майчинство 2 г.След като изтече майчинството ме съкратиха от фирмата и бях на борсата 4 месеца.След което просто си гледам детето и се водя безработна.
Но искам да си внасям осигуровките и да бъда здравноосигурена.
Бихте ли ми казали какъв е реда и как да го направя.
Защото счетоводителката на баща ми нищо не можа конкретно да ми каже.

# 92
  • Sofia
  • Мнения: 26 187
В НАП биха ти обяснили,макар понякога и те да са затруднени с новите изисквания и разпоредби...

С прекъснати здравни осигуровки ли си

# 93
  • Варна
  • Мнения: 6 281
Карамел, отиваш на гише в НАП и подаваш декларация7. След това, ако имаш стари задължения, попълваш заявление за кои точно месеци ще платиш. После си плащаш осигуровките.

Единственият кофти момент е, ако си закъсняла с подаването на декларация7. Срокът на подаване е до 25 число на месеца, следващ месеца, през който вече ще се самоосигуряваш. Преди да подадеш-питай дали ще има глоба(500-1000лв).

# 94
  • Мнения: 140
Цитат
quote author=Карамел` link=topic=699673.msg24473579#msg24473579 date=1361913512]
Ако мога да използвам темата да попитам нещо  Embarassed
Бях в майчинство 2 г.След като изтече майчинството ме съкратиха от фирмата и бях на борсата 4 месеца.След което просто си гледам детето и се водя безработна.
Но искам да си внасям осигуровките и да бъда здравноосигурена.
Бихте ли ми казали какъв е реда и как да го направя.
Защото счетоводителката на баща ми нищо не можа конкретно да ми каже.

[/quote
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=544636.msg24471671;topicseen#new , попитай в тази тема как да избегнеш глобата, това което аз знам е че има една год давностен срок, тоест ако е минала една год от месеца в който е трябвало да подадеш декларация 7 не подлежиш на глоба.

Последна редакция: ср, 27 фев 2013, 01:22 от Polaana

# 95
  • Мнения: 4 785
Ако мога да използвам темата да попитам нещо  Embarassed
Бях в майчинство 2 г.След като изтече майчинството ме съкратиха от фирмата и бях на борсата 4 месеца.След което просто си гледам детето и се водя безработна.
Но искам да си внасям осигуровките и да бъда здравноосигурена.
Бихте ли ми казали какъв е реда и как да го направя.
Защото счетоводителката на баща ми нищо не можа конкретно да ми каже.


Кога ти изтече борсата?

# 96
  • Мнения: 2 926
8 месец 2012- от тогава дължа осигуровки.
Направих справка по егн.

# 97
  • Мнения: 4 785
8 месец 2012- от тогава дължа осигуровки.
Направих справка по егн.


Значи, ако предположим, че юли ти е свършила борсата е следвало да подадеш декларация 7 от август. Сега е малко патово, защото за 3 осигуровки се налага акт за 500 лв. (обаче пък на теб не ти висят защото нямаш декларация...) и загуба на правата  ooooh! То и не можеш да ги подадеш, защото нямаш декларация, а тя е с акт между 500 и 1000 лв. Тя ти е най-належаща - давността й ще изтече след 1 година. Може или да намериш близък в НАП да я подадеш със задна дата, и тогава да се направиш на хахава и да преведеш всички осигуровки накуп или... нямам друг вариант. Чакаш август 2013 (до тогава си без права) - подаваш декларацията, плащаш със задна дата и ти ги възстановяват. Но тогава не знам какво ще стане с акта за 3 неплатени... Tired

# 98
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Шани, излязоха му задълженията след 2008 или преди 2008?

oт 2008мa, дo 2013та.

А той още от 2000та не е плащал и лев за здр. осигуряване.

# 99
  • Мнения: 11 747
Аха, ясно!

# 100
  • Мнения: 6 274
Шани, излязоха му задълженията след 2008 или преди 2008?

oт 2008мa, дo 2013та.

А той още от 2000та не е плащал и лев за здр. осигуряване.

Те са отпаднали по давност, предполагам.
А тези след 2008 си стоят.

# 101
  • Мнения: 1
Да явно всичко до 31.12.2007 са атписали по давност.Аз пуснах искане и се върна без проблеми за 15 дни с липса на задължения, но явно за да не им създаваме работа са ги отписали служебно на всички. Peace

# 102
  • Мнения: 32
Ако може някой да ми разясни ,че стаа една....Мъжът ми си подаде декларация номер 7 през юни 2010 година ,досега си е плащал без прекъсване , всъщност е плащал от 2007 година до днешен ден .Има пропуснати само от 2000 г до 2007 г .Болен е на инсулиново лечение . Оня ден му връчиха покана от Нап за доброволно плащане в седем дневен срок на 581 лв заедно с лихвите дължими здравни осигуровки като се цитира номера и датата на подадената декларация .Обаче той от 2007 всичко си е плащал .На страницата на НАП за справки не излизат пропуснати месеци , имам и вносни бележки всичко си пазя .Първо си помислих да не са за старите от 2000 година но сумите са по 16 .80 колкота са от две години , но нямат дата за кой месец са ,само са изредени по суми и номер на декларацията .Посъветвайте ме моля ви какво да правя!!!
Между другото той на 9 април ще се явява на ТЕЛК ако това има някакво значение в случая.

# 103
  • София
  • Мнения: 679
Пазите ли си платежните нареждания? Трябва да отидете в НАП и да изясните с тях, но ако не излизате в системата със задължения няма да ви бъде отказано лечение по ЗОК.

# 104
  • Мнения: 4 785
Ако може някой да ми разясни ,че стаа една....Мъжът ми си подаде декларация номер 7 през юни 2010 година ,досега си е плащал без прекъсване , всъщност е плащал от 2007 година до днешен ден .Има пропуснати само от 2000 г до 2007 г .Болен е на инсулиново лечение . Оня ден му връчиха покана от Нап за доброволно плащане в седем дневен срок на 581 лв заедно с лихвите дължими здравни осигуровки като се цитира номера и датата на подадената декларация .Обаче той от 2007 всичко си е плащал .На страницата на НАП за справки не излизат пропуснати месеци , имам и вносни бележки всичко си пазя .Първо си помислих да не са за старите от 2000 година но сумите са по 16 .80 колкота са от две години , но нямат дата за кой месец са ,само са изредени по суми и номер на декларацията .Посъветвайте ме моля ви какво да правя!!!
Между другото той на 9 април ще се явява на ТЕЛК ако това има някакво значение в случая.

В НАП в момента е една каша, на нас всички фирми ни висят с едни задължения ум да ти зайде  Tired А не е така. Значи тези от 2000 до 2007 изобщо не ги мисли - не могат да ти ги търсят. Предстои да се разбере до края на годината ще трябва ли да подаваме молби да ги заличат или сами ще си ги заличат - но не подлежат за плащане. За другите - пазите ли платежните? Отидете на място в НАП ще ги оправят, не се притеснявай, просто нещо им е сбъркано в системата  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт