здравни осигуровки

  • 836
  • 8
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 118
   Някой знае ли каква е процедурата, след като приятеля ми не е внасял четири години вноски от 2000г до средата на 2004г и сега се е сетил да ги оправя.Но нали имаше срок до октомври 2005 да се плащат разсрочено, или аз бъркам нещо?И ако е така какво трябва да се направи?

# 1
  • София
  • Мнения: 3 421
  Мисля, че сроковете за разсрочване на задълженията по здравното осигуряване бяха до 31.12.2005.
 Сега му остава да ги плати накуп. Много хора не ги плащат, но според мен те са си дължими, така че само си правят лоша услуга като чакат някакво "бъдеще неизвестно" за да им ги опрости някой.
Може и това да стане, но дотогава ще са здравно неосигурени и не дай боже нещо да се случи и да нямаш възможност да платиш.

# 2
  • Мнения: 2 332
Мисля, че може да намериш откюговор на въпроса си тук.

# 3
  • София
  • Мнения: 118
Мисля, че може да намериш откюговор на въпроса си тук.
Мерси! Тук проверих и по-рано, но реших и Вас да питам:)

...
 Сега му остава да ги плати накуп..., но дотогава ще са здравно неосигурени
Да, това е единствения вариант, но пък излиза, че не е с прекъснати здравноосигурителни права!

# 4
  • Мнения: 2 332
Да, това е единствения вариант, но пък излиза, че не е с прекъснати здравноосигурителни права!
Хехе, тогава защо се притеснява? Wink

# 5
  • Мнения: 3 760
С непрекъснати права е, защото си е плащал последните 15 месеца, но продължава да дължи старите вноски. По таблиците от сайта на НОИ да си сметне колко дължи за осигуровки и колко за лихви. До края на 2006 лихвите няма да нарастват. Под таблиците са дадени параграфи, по които да се внесат осигуровките и лихвите. Когато реши -да отиде в Си-Банк и да внесе осигуровки и лихви /по две отделни сметки/ или само осигуровки, а лихвите по-нататък, или част от осигуровките с техните лихви-както иска. Важното е да го направи до края на тази година, за да не натрупва повече лихви!

# 6
  • Мнения: 2 208
Ofi, ако в периода от 2000 до 2003 година (или до 2002 не помня точно...) член от семейството му е бил здравно осигуряван, по тогава действащото законодателство той има право да бъде осигуряван от него. Дължимата сума ще намелее значително тъй като се смята 5% върху здравноосигурителните вноски на осигурения член от семейството. Необходимо е да се представи "Образец 30" за доходите на осигурения член, по които са изчислени дължимите здравни осигуровки по параграф 100704.
Ако има тази възможност ми пиши на лични за да ти дам по-пълна информация за цялата процедура Simple Smile

Успех с администрацията!

# 7
  • София
  • Мнения: 3 421
Ofi, ако в периода от 2000 до 2003 година (или до 2002 не помня точно...) член от семейството му е бил здравно осигуряван, по тогава действащото законодателство той има право да бъде осигуряван от него.


 До 31.12.2002 год.

Да това е така, но OFI пише "приятел", което ме наведе на мисълта, че нямат сключен брак към 2000 год., а и предполагам, че тогава приятелят е бил пълнолетен(т.е. на 18 год.) и не е възможно да се "прикрепи" към майка си или баща си.
Дано не е така, защото разликата в сумата действително е фрапираща(аз лично вместо триста и няколко лева за две години внесох 6 лв като се "прикачих" към мъжа ми).

# 8
  • Мнения: 2 208
Мисля, че няма никакво значение дали е бил 18 или под 18 години. Вече не пазя информацията, но на страницата на НОИ я има тази информация. След като е бил безработен има право да се прикрепи към осигурен член от семейството (Е, стига разбира се, майка му или баща му да са били осигурявани през този период)

Аз също се прикрепих към здравните осигуровки на мъжа ми и платих символична сума за двугодишния период!

Общи условия

Активация на акаунт