Спомняте ли си фондана в София и Варна.

  • 2 710
  • 7
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 145
Може би трябва да се направи тема, в която да записваме инфо за фирми, продаващи форми за сладкиши, кремове, украси и тн.
Попаднах на представители на една варненска фирма. Продаваха фондан за разточване - бял - мисля, че беше 2 кг за 6 лева. По-скъп е от другия, но се разточва. И няма да има фалове (стига да е качествен, разбира се).
Гледам им каталога. Пише, че продават:
кремове - топла и студена обработка, парфета, сладоледи, гланц желе на прах, фонданови маси:
- обикновен фондан,
- карамел, ягода...,
- фондан-роле-смес за моделиране на фигури и за обличане на торти,
 - айсинг  - мека глазура за печива (това ми прилича на айсинга за медената къщичка)
Има още: желе, топинги, крокан, фотодекори за торти, фарситури - глазури за торти.

Тези фотодекори за торти бяха картинки, направени от вафлено тесто.
Слагат се върху маслен крем, фондан - основа, която не съдържа много вода. Отгоре се слага нещо като желе, с което се покрива картинката.
Картинките са много интересни. Ще пробвам да снимам каталога, но нямам скенер и ще е с цифровия фотоапарат. Не ми се занимава в момента с това.
Може да им се пращат снимки или картинки и да правят такива картинки по поръчка. Имаше принцеса, в която можеше да се смени главата с глава на някое момиченце и да се сложи на торта. В каталога има много герои от аним. филмчета - батман, барби, покемон, смърфовете, цар лъв, мечо пух, животни, цветя, рамки, разни коледни картинки. Картинките изглеждаха доста добре. Нямаха всичко в наличност в София, но може да се поръча. Една картинка струваше 2.80 лв.
Аз взех за проба една картинка с Том и Джери.
Фирмата се казва Дикра. Телефоните във Варна са: 052/63-94-60 и 0899 867879, 0899 867873
В София се намира на бул. Цветан Лазаров 13 (борсата на Булгарплод в Слатина) - точно пред борсата е, до банката. В магазинчето на Шоколина. Има GSM за контакти: 0899 867881

Ето "тортата" с Том и Джери. Сложих фондан отдолу (остатък от Коледния) и я омазах порядъчно. Но синът ми участваше с голямо удоволствие в украсата.

# 1
  • Мнения: 5 622

Как се прави тази торта?А какво е фондан?Дайте повече инфо за кулинарните фенове,но не и майстори  Embarassed

# 2
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Много благодаря за инфото.Точно такива неща търсих, в понеделник ще звънна на телефона за Варна,дано продават на дребно.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 145
фондана е тип глазура за торта,  направена от захар  - погледни в коледната тема.  Тората се прави много лесно. Правиш си блатове. Между тях слагаш крем, плодове, целувки, ядки - каквото искаш и каквото обичате. Отгоре тортата се маже с маслен крем, фондан или друг крем, в който няма много вода. Слага се картинката. Натиска се леко с нож. Върху нея се слага от желето и е готова.

Djema - разфасовките им са малки. То си е почти продажба на дребно.

# 4
  • Мнения: 2 142
Ей, браво! smile3501 Това е чудесно! Точно за любители "направи си сам", като мен
  bouquet

# 5
  • в семейството
  • Мнения: 404
Браво за инфото!  bouquet Че иначе с тези цени по сладкарниците.. #2gunfire
Така направо ще обираме точките Wink

# 6
  • Мнения: 3 927

Как се прави тази торта?А какво е фондан?Дайте повече инфо за кулинарните фенове,но не и майстори  Embarassed

Специално във Варна има някаква сладкарска фирма, която прави фото-торти. Казвам някаква, защото не помня името й, но най-редовно засичам снабдителската им кола да кръстосва из кварталните улици !
Ако искаш торта със снимка - мисля, че това ще ти свърши работа Simple Smile

# 7
  • София
  • Мнения: 4 145
Значи аз не дадох на малкия да яде вафлената картинка. Вкусът е като на хартия. По принцип може да се яде, но има някакви Е-та и реших да не рискувам. Казах му да я маха и да яде под нея.
Иначе на външен вид е много ефектна.

Общи условия

Активация на акаунт