предпочитана ръка

  • 1 173
  • 15
  •   1
Отговори
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
въпроса за мен е важен - детето ми беше с някои проблеми поради тежкото раждане.имаше проблеми в лявата част на тялото - затова на 2 месеца почти не ползваше лявата ръка и левия крак.правихме рехабилитация и мислех, че сме ок - по опр причини не ми се ходи на процедури и на преглед - и така си останахме с уговорката, че ще се видим с невроложката, но аз не заведох детето.
Обяснявам това - за да ви кажа колко са ми важни вашите отговори.
Сина ми прави опити да проходи - ходи воден за една ръка. НО - ако го хвана за лявата - задължително се пресяга да ме хване с дясната и почти тотално отказва да ходи воден за лявата. Не че съвсем не може, но просто прави всичко - вкл да се откаже да ходи - ако настоявам да го водя за лявата.
ТА исках да ви питам - на каква възраст забелязахте детето да почне да предпочита дадена ръка?
А на 1г и2 месеца - нормално ли е чак толкова да е десняк, че да го е страх да ходи воден за лявата ръка  newsm78
Бе стана дълго но дано ми помогнете.
Имам си опр причини да не искам да прибързвам с невролог, но и проблема /ако има такъв/ не търпи отлагане - та някаква статистика да направя.
Мерси   bouquet МОля ако може повече хора да ми пишат - дори и какво мислят, ако нямат наблюдение

# 1
  • София
  • Мнения: 281
незнам до колко ще ти помогне моето мнение, но бебка не е проявявала препочитания с коя ръка да я водя!  newsm78
просто когато все още неможеше да ходи самичка ме хващаше за ръка и дърпаше силно, където е решила да отиде!
а може би не е рано да се проявява като десняк твоят дечко - забелязвам, че като й дам химикалка или фулмастер го хваща с дясната ръка и се опитва така да драска на листа!  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 7 837
Когато го държа е само за лявата ръка. Откакто се водим, тотално отказва и се дърпа, ако дясната не му е свободна.

# 3
  • Мнения: 532
Понякога има необясними причини защо детето постъпва по определен начин. В случая не мисля, че е предпочитане за използване на дадена ръка, а по-скоро чувството на сигурност, което му дава, когато се държи с нея.
Казаното от теб за проблема с лявата ръка ме навява на мисълта, че все още има някакъв проблем с нея. Дано не е така, но защо не го заведеш наистина на преглед, какъвто са ти препоръчали, ако трябва при друг специалист?

# 4
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Не мога много да ти помогна с отговор за воденето, тъй като моето диваненце тотално отказваше да ходи, хваната за която и да е ръка. Що се отнася до предпочитанията - някъде след годинката забелязах, че предпочита да хваща и да използва повече дясната си ръка.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Не мога много да ти помогна с отговор за воденето, тъй като моето диваненце тотално отказваше да ходи, хваната за която и да е ръка. Що се отнася до предпочитанията - някъде след годинката забелязах, че предпочита да хваща и да използва повече дясната си ръка.
И при нас беше така Peace
Може така да се чувства по- сигурно както е написала wright newsm78

# 6
  • Мнения: 772
И аз като Чоколина ще кажа, че нашето човече не иска изобщо да бъде водено за ръка (и сега, като вече проходи, се чудя как ще го удържаме по улиците), но иначе го наблюдаваме внимателно дали няма да е левак / левичар (все забравям как се казва точно) и подозираме, че може да е така; четохме, че до към 2 годинки никак не можело да се каже със сигурност, но например: докато главно лазеше, имаше и един особен 'метод' - едното краче е по-изправено, като 'на коляно', а другото се влачи, като дечко е приседнал почти на хълбок - не знам дали го обясних правилно, но във всеки случай ролята на крачетата бе винаги една и съща - все едното лазеше, а другото бе по-изправено; познаваме още ендо момиченце, което лази така, и при него е същото - т.е. това май доста се доближава до описаното от теб, дано ти е полезно; аз забелязвам още завъртане преди заспиване все на една и съща страна; накланяне в лятната количка също в едната посока; особено е забавко как понякога/обикновено, ако хване солетата с 'неточната' ръка, си я прехвърля в другата... май не са толкова малки на годинка да загатват за такива предпочитания newsm78

# 7
  • София
  • Мнения: 15 219
Иво няма ясно изразени предпочитания към някоя от двете ръце. Използва и едната, и другата, но като че ли по-често е дясната, все пак.
Това, което описваш с прохождането ми е много познато, но от племенницата ми. Тя проходи сама малко късничко-беше на годинка и 4-5 месеца някъде. Дотогава няколко месеца ходеше хваната само за една ръчичка-лявата. Нямаше никакъв шанс да направи и крачка, ако беше хваната за дясната ръчичка. Не знам защо. А иначе и при нея не съм забелязала подчертано да предпочита да си служи с някоя от ръчичките.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 111
catnadeen, моята дъщеря също ме държеше само с предпочитаната ръка, докато прохождаше и малко след това- не помня дали беше дясна или лява, но ако я хванех за другата ръчичка, се преместваше от другата страна, за да ме хване с ръката, която й е удобна. Не знам на какво може да се дължи това, но във всеки случай изчезна, когато тя започна да ходи сама и се почувства сигурна в уменията си. Възможно е синът ти да се чувства по-сигурен, когато си му отдясно, и да чувства по-добра опора, ако те е хванал с дясната ръка.

# 9
  • Мнения: 1 731
Нямали са предпочитания и двамата.Само дето малкия ако държи някой с една ръка ,иска другата да му е свободна.Не си дава и двете ръце.Аз мисля ,че при вас ще отмине. WinkИзчакай го малко да се стабилизира и ще се види какво му трябва на детето. Hug Praynig

# 10
  • Мнения: 2 700
На тази възраст нямам спомен дъщеря ми да е имала претенции и предпочитания за ръцете. Насочи се към дясна ръка едва когато започна да се опитва да пише и рисува.

# 11
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
Моята дъщеря е почти на 7г., но и досега доста неща прави с лява ръка. До почти 4 години рисуваше и ядеше и с двете - хване първо с лявата ръка да прави нещо, стигне донякъде и си прехвърли молива или вилицата в другата ръка. Като я питахме с коя й е по-удобно, отговаряше "и с двете". Първо си мислехме, че е левичарка и нарочно не я насилвахме, но около година след като тръгна на градина се ориентира към дясната ръка (явно се равнява по другите деца). По мои наблюдения обаче, докато са малки, децата гледат да им е свободна ръката, в която са по-сигурни, ако не извършват някаква активна дейност с нея, така че виж с коя ръка посяга към бонбоните.

# 12
Аз на твое място бих завела детето на лекар. Много вероятно е да няма нищо, но с тази история (анамнеза на детето) бих се презастраховала. По принцип до 2 години, понякога до 3, децата не проявяват предпочитания към определена ръка; затова ако се забележи такава трябва да се прецени дали е нормално (т.е. изключение от правилото) или е патология. Това може да се прецени само от специалист.

# 13
  • Мнения: 3 506
Когато прохождаше, синът ми, който е с история, подобна на вашата, определено проявяваше предпочитания към едната ръка, както между другото и към единия крак - той му беше водещият при изправяне и изкачване. Това предпочитание затихна 2-3 месеца след прохождането и до скоро не се усещаше. Едва от известно време го наблюдавам, че пак проявява предпочитания към едната ръка (сега е на 2г7м).
Дъщеря ми в общи линии няма предпочитания до момента (1г2м), но тя така или иначе не обича да върви, хваната за ръка - в редките случаи, когато съм успявала да я водя, е трябвало да я държа и за двете...

# 14
  • Мнения: 574
Вначалото може да има предпочитания докато стане уверено.Просто изчакай да се стабилизира и започни да заемаш дясната ръка с някой предмет или лакомство,така че да се налага да използва и лявата ръчичка.Но първо трябва да се чувства наистина уверуно вече. В началото дъщеря ми се обръщаше само на една страна,после започна само с едното краче да слиза първо по стълби, като се върти в кръг избираше една посока и още много други работи. Така беше само докато се увери,че може. Потърпи.Като гледам например има доста големи деца ,които не смеят да слизат по стълбите крак след крак ,а има дребчовци,които гордо го правят.

Общи условия

Активация на акаунт