трима в леглото- навик или необходимост

  • 1 428
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 69
Темата,която е пуснала hedra ме наведе на следната мисъл.Дали децата не привикват с това да спят при мама и тати или при някои е необходимост.В смисъл,че се чувстват по уютно и можеби защитени и дори вече пораснали не искат да се отделят.Вълнувам се от този проблем,тъй-като нашата кака спеше при нас до към годинката,а после само с мен,и до към 5години в една стая с нас.И дали от това незнам,но сега не иска да си спи в стаята,хем казва че я е страх,хем не и аз не съм сигурна,но след като прочетох преведената статия се замислих,дали пък като оставяме децата си да спят при нас не ги правим зависими и несамостоятелни?Има ли мами с подобен проблем и какъв е вашият подход да накарате вече голямото дете да си спи в стаята и в собственото си легло?

# 1
  • Мнения: 1 382
Мен също това малко ме тревожи,въпреки,че съм супер неопитна и съвсем в началото с отглеждането на дете като цяло.При нас спането заедно определено е необходимост,оставя ли го в леглото и след 5-10 минути се е събудил,взема ли го при мен сме ОК.Опитахме се да бъдем интимни с таткото след 5 месеца въздържаниве и не стана по същата причина...не,че се оплаквам де,харесва ми,че детето иска да е близо до сърцето ми,но незнам как ще е занапред....

# 2
  • Мнения: 3 591
Големия се премести да спи сам в стая на 6 годинки -  "Да не му реве бебето".Беше си негово решение.
Средния преди няколко седмици го преместихме при баткото(сега е на 3г)Все още идва нощем да провери нашето легло и го завръщаме в неговото Mr. Green Малко рано според мен беше - ама няма как -в нашата спалня има бебе сега. Но пък той сам си казва, че бече спи в стая за батковци и не е бебе Mr. Green
Малчо мисля да спи с нас ПОНЕ 3 години.
Не само децата- а и ние имаме нужда от тази близост. Особенно пък работещи родители...

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ето нещо много интересно по въпроса,на което попаднах днес:
http://www.bflrc.com/ljs/breastfeeding/touchhgr.htm
Направо го копвам,че е кратичко:

Touch Hunger
Linda J. Smith, BSE, FACCE, IBCLC

Some babies have very high "touch hunger." Ashley Montagu describes the first 9-12 months postbirth as the time of "external gestation." I've experienced a child with a very high need for touch - who literally cannot or do not sleep unless they are touching another human body. You can either (1) cope with it, (2) rejoice in your ability to meet this child's unique needs, or (3) resent the situation and fight it. #3 is the worst choice for the baby, of course. In most of the world, continuous contact is the norm. Expecting otherwise is actually quite unrealistic, but a problem nevertheless where velcro babies are not the "cultural norm."

When I was a young mother, a wise La Leche League Leader in my area suggested I make the best of my high-touch-need baby and master the fine art of baby-wearing. (Thanks, Peggy Loyd.) Years later, I'm convinced that this type of child is probably very allergic and/or very intelligent. Mine was both. She attended a "magnet" school for gifted children in late elementary school. I met dozens of parents of very bright kids who described similar patterns in their babies. Does the smart child insist on all the skin contact they need to thrive? Or does the high-need child demand a lot of contact, which pushes their intelligence to extra-high levels?

I think I see this more often in girls than boys. I also see an exceptionally high need for oral and physical experiences in these children - years of breastfeeding, nursing all night, chewing on buttons and clothing, etc.

Touch your baby a LOT. It matters a lot.

(C) 1997 Linda J. Smith, BSE, FACCE, IBCLC

# 4
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Обожавам като се събудя сутрин  да видя малката му физиономия срещу моята Hug

# 5
  • Мнения: 38
Големият ми син (7 г.) се научи да спи сам в стаята си чак след като станах бременна и то по принуда от съображения за сигурност. До тогава всяка нощ, от както е проходил идваше в нашето легло. Бебето сега спи до мен през по голямата част от нощта, а през деня заспива до мен, след което аз ставам и барикадирам леглото с възглавници. От скоро започнах да го приучвам да заспива в неговото легло вечер, но след 1-3 часа се събужда и ако не го пренеса при мен - не заспива. Явно и с него ще спим дълго време заедно на едно легло, ако съдя по баткото. Добре, че таткото проявява разбиране и ме подкрепя.

# 6
  • Мнения: 69
Аз съм също ЗА ,осовено когато разбереш,че бебенцето ти има нужда от това,но се чудя има ли някаква граница и къде е тя.Аз например оставях каката да спи с нас,а и имахме огромна спалня тогава,но сега с бебка много ме е страх,защото няма много място,каката все още приижда,а и бебка е от другата крайност-като има някой до нея и не спи спокойно.Като цяло съм съгласна да си гушкаме бебчетата,и на мен ми е много приятно,но ето вече на 6 години,тя не иска да спи сама.Ами ако след няколко месеца и мъника поиска да спи с нас  Shockedнаправо изтрапвам как ще спим 4рима!А за интимностите си е направо екстра Embarassed,то с такъв пришълец като нашия Joy Joy Joy
Мисълта ми е кога идва момента на отделянето и права ли съм,че вече настоявам да си спи сама,май и е време вече,а Thinking

# 7
  • София
  • Мнения: 18 679
Всяко нещо, започнало като необходимост, с продължително прилагане се превръща в навик.Голям праз!Както има свичка, има и отвичка.Отучих Ники от нощното сукане, когато стана достатъчно голям, за да РАЗБЕРЕ, като му обяснявам защо няма муц-муц през нощта.Така и ще го отуча от спането с нас, когато е достатъчно голям и готов, за да спи сам.Всяко нещо с времето си Peace

# 8
  • Мнения: 69
И аз на това се надявах,че един ден ще разбере ,че нощем се спи и трябва всеки да си е в кревата,за да можем да се наспиваме добре и да не сме уморени на сутринта,а гушкането остава за другото време на денонощието.И тя ме разбира много добре,но...

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Необходимост до определена възраст. Като отмине нуждата, ако майката не пропусне момента, детето само и безаварийно ще започне да спи само. Мая спа в леглото ни д 2г 2м, преместихме я в собствено легло буквално за една вечер без никакъв проблем.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 249
Hedra, интересно наистина Grinning

# 11
  • Мнения: 6 243
Без да правя генерални изводи, защото децата се развиват доста специфично, мога да споделя личния си опит. Защото това е целта на форума.

Първо дете - отделено в самостоятелна стая на 1 г. и 10 м. (вече не-кърмаче). Спането - в съпровод на 2 шишета от по 220 мл. айран.

Второ дете - спи на самостоятелно легло, долепено до нашето. От 1 г. и 8 м. спи изключително в собственото си леглото. Нощем припълзява, за да суче, и сама се връща обратно.

# 12
  • Мнения: 790
За детето не знам, но за мен е и навик, и необходимост - хем съм свикнала, хем е необходимо за да се наспим всички.
Засега спи половината нощ в своето легло, събужда се, изправя се, вземаме го и спим до 09 сутринта.
Напоследък се буди за преместване все по-късно, а понякога по изключение не се буди. Това ми дава надежда, че и спането, като много други неща, е период и ще се оправи  с времето.

# 13
  • Мнения: 1 383
И мен ме мъчат едни такива въпроси... Баткото вече е на 5 и още спи при мен. В началото като се роди бебето спеше с баща си в детската, ама малко по малко се примъкна пак при мен. Сега спим тримата с бебо на спалнята, а тати в детската. smile3513 Имам чувството че ще ги отделя двамата, когато бебо порасне достатъчно. Или пък баткото ще спи с баща си в детската. Някак си не мога да си представя, че ще спи там самичък, а ние тримата да се гушкаме на спалнята.
На мен също ще ми е трудно да ги отделя, защото и аз свикнах и ми е много приятно.

# 14
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
Хедра, наистина доста интересни разсъждение и изводи  Grinning Явно ще трябва да откриваме кърмаческа паралелка за генийчета Grinning Peace

Общи условия

Активация на акаунт