Как да опазя бебето от двегодишния "батко"?

  • 1 175
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 479
Здравейте,
още няма и месец откакто родих малък Криси, а започнаха проблемите произтичащи от малката разлика на децата. За радост началото не е ревност, а голяма и преливаща любов от страна на двегодишният ми син Матей към малкият Кристиан. Винаги, когато е будно бебето, Матей иска да го прегръща гушка и дори да го носи Grinning. Просто иска да прави с него това, което ние големите правим с бебето. Постоянно съм нащрек и с едната ръка обслужвам бебето с другата съм готова да реагирам на всяка "заплаха", която идва под формата на ласки, прегръдки и всякакви нежности от страна на Мати. На миналите по този път им е ясно долу-горе в каква ситуация съм, защото просто е невъзможно да обясниш на едно двегодишно дете как да се отнася с бебето. На моменти имам чувството, че направо ще му отнесе главата. За сега се стремя само да укротявам страстите, като му давам да го пипа само под мой контрол и постоянно повтарям: леко, внимателно, не така, тук не може и разни такива работи. Не смея да му забраня да пипа бебето, защото се страхувам да не го намрази и да не прояви агресия към него.
Кажете мили мами минали по този път, как сте се справяли в подобна ситуация?

# 1
  • Мнения: 532
Разбирам те напълно! На мен ми се случва за втори път, такава малка разлика.
Първият път определено ми беше по-лесно, т.к. баткото беше по-послушен, но сега е много Страшно!
Опитвам се да създам правила както преди, например, БЕБЕТО се пипа само по косичката, на бебето не се дава нищо, първо го дай на мама, можеш да държиш бебето само в леглото и т.н.  повтарям, повтарям. Има ефект, но аз си имам винаги едно наум, все пак е малко дете и не може да му се има доверие. Така че ВИНАГИ оставям бебето там, където батко не може да го стигне или там, където ги виждам и мога да реагирам бързо-например в люлката. Винаги Нащрек! Това е девиза!  #Crazy

# 2
  • Мнения: 1 214
Защо не му вземете една кукла и за да е пълно съответствието да е кукла момче.Има такива в магазин вега и не са скъпи.И нека баткото да парви всичко,което възрастните правят с бебето ,но на куклата  Wink може би ще му хареса  Flutter

Последна редакция: вт, 17 яну 2006, 01:07 от PrincesaDundesa

# 3
  • Мнения: 532
Защо не му вземете една кукла ............ Wink може би ще му хареса  Flutter
Имаме такава кукла и не дай си, Боже, Ники да стори нещо подобно на бебето, както прави с куклата. Но поне си излива чувствата на нея. smile3537
виж тук http://www.babyphotostown.com/showphoto.php/photo/3532/password/ … big/cat/651/page/

# 4
  • Мнения: 3 491
Опитвам се да създам правила както преди, например, БЕБЕТО се пипа само по косичката, на бебето не се дава нищо, първо го дай на мама, можеш да държиш бебето само в леглото и т.н.  повтарям, повтарям. Има ефект, но аз си имам винаги едно наум, все пак е малко дете и не може да му се има доверие. Така че ВИНАГИ оставям бебето там, където батко не може да го стигне или там, където ги виждам и мога да реагирам бързо-например в люлката. Винаги Нащрек! Това е девиза!  #Crazy
И аз така правех! Освен това от голяма полза ми беше бебешката кошница-седалка за кола, тя нали има дръжка отгоре, та носех бебето навсякъде с мене, включително в тоалетната. Живи и здрави да са производителите на тази кошница!

# 5
  • Мнения: 3 248
Здравейте,
още няма и месец откакто родих малък Криси, а започнаха проблемите произтичащи от малката разлика на децата. За радост началото не е ревност, а голяма и преливаща любов от страна на двегодишният ми син Матей към малкият Кристиан. Винаги, когато е будно бебето, Матей иска да го прегръща гушка и дори да го носи Grinning. Просто иска да прави с него това, което ние големите правим с бебето. Постоянно съм нащрек и с едната ръка обслужвам бебето с другата съм готова да реагирам на всяка "заплаха", която идва под формата на ласки, прегръдки и всякакви нежности от страна на Мати. На миналите по този път им е ясно долу-горе в каква ситуация съм, защото просто е невъзможно да обясниш на едно двегодишно дете как да се отнася с бебето. На моменти имам чувството, че направо ще му отнесе главата. За сега се стремя само да укротявам страстите, като му давам да го пипа само под мой контрол и постоянно повтарям: леко, внимателно, не така, тук не може и разни такива работи. Не смея да му забраня да пипа бебето, защото се страхувам да не го намрази и да не прояви агресия към него.
Кажете мили мами минали по този път, как сте се справяли в подобна ситуация?


Може би, ако му обясниш по-подробно и по-обстойно?!? newsm78 2 годинки не са ли достатъчни? Thinking Друг е въпросът, ако не те послуша! Sick
Страхотно е, че е толкова любвеобилен...а, казват, че това било присъщо основно на момиченцата. Laughing

# 6
Мила, има светлина в тунела Mr. Green Марти в началото също се държеше така-преливащ от любов към бебето, но и нападателен #Crazy. Обаче, тези дни си дадох сметка, че ве4е не е толкова страшно. Просто Марти свикна с бебето, дори сега помага много (носи шишето, хвърля памперсите на бебо, избира нови и т.н.) Не че не налита на детето, но определено по-рядко Hug Та в този ред на мисли, силно се надявам до два-три месеца този проблем да изчезне Praynig

# 7
  • София
  • Мнения: 3 421
 И при нас беше така макар и с 3 години разлика. Не можех да ги оставя и една минута заедно. Каката постоянно го прегръщаше през врата и имах чувството, че ще му откъсне главата. Направо ни побъркваше с желанието си да прави същото като мен - да го носи,  да го преобува, даго храни, да полива при къпането и т.н.
 Имахме и няколко случая - даде на 10 дневно бебе семки, че "Той ме гледаше и сигурно му се дояде", дава му вряла вода, "защото плачел и нямало кога да изстине водата" и т.н.
  Никога няма да забравя как му правеше "трепки"(по неини думи) - т.е. той спи, тя го събужда рязко и той трепка ooooh! Направо ме побъркваше - и до сега не му дава много-много да спи тя като е будна.
 Накрая се разбрахме - тя да се грижи да му дава бибероната, тя да ми носи памперсите, тя да ми каже ако плаче и разбира се тя поливаше иначе беше невъзможно да го изкъпем. Така се чувстваше много важна и незаменима в отглеждането на бебето.
  Давах й го да го държи, но само ако е седнала на килима.
  Абе, честно казано и до сега е така - като тръгне да го прегръща ще му счупи врата, носи го въпреки, че за нея е много тежък. Това е моят опит. После ще стане по-спокойно - сега бебето все още е голяма атракция.

# 8
  • Мнения: 7 831
Здравей,
И аз като etia  Wink. Спасението при нас беше активното включване на баткото в отглеждането на бебето. Носеше разни неща, отнасяше мръсни дрехи и памперси, дрънкаше с дрънкалката, "четеше" му книжки, разказва приказки и т.н. Аз даже избирах момент в който Вики се занимаваше с нещо за да го накарам да иде да види бебето или да му обърне внимание, от една страна това го караше да се чувства горд от друга му беше неприятно да го прекъсвам често и взе да му втръсва от бебето  Wink. Стигнахме до момент да се смотае и скрие когато започвах да оправям Дани.
Спокойно бебето още е актуална и нова играчка ще му омръзне  Grinning.
От друга страна съм съгласна че трябва да се създадеш и твърди правила (това е много трудно в началото), но времето минава много бързо и бебето скоро вече няма да е толкова  безпомощно  Wink.
Внимавай да не прекаляваш със забележките, че да не "намрази" малкия. Повече го хвали като свърши нещо полезно и непрекъснато му казвай колко се гордееш с него, че е толкова голям и послушен батко.
Успех  Simple Smile.

# 9
  • Мнения: 811
При мойте деца разликата е по-голяма, но имах подобен проблем.
Всеки ден старателно обяснявах, че бебетата не обичат фъстъци и бонбони, не обичат да ги подхвърлят или влачат по земята...
По-добре не казвай какво е забранено /може да му дадеш нова идея/, а постави правила какво може:
-може да пипа ръката на бебо
-може да му показва играчки
-може да му пее
-може да му прави смешни физиономии
-може да му обува чорапите, когато мама го преоблича
-може да пуска пате във водата като се къпе
-може да подава мокри кърпички на мама
-може да носи памперса до коша

и т.н. Като се вгледаш в детайлите ще видиш, че доста работи МОЖЕ. За да е интересно и ти трябва да участваш и задължително да се забавляваш. Например ние открихме, че като пръцкаме с уста и правим физиономии бебо се смее. Активно подкрепях подобни игри.

Друг използван трик: Ти си голям/а и можеш да подскачаш, а бебо е малък и не може. Я му покажи как го правиш.
Дадох й пълна свобода да му показва каквото иска. Тя всеки ден се радваше на откриването на нещо ново, което тя може, а той -не.

Търсех поводи да похваля щерката, говорейки на бебето /то естествено не разбира, но тя всичко чува/:
-Виж колко хубаво си спал. Добре , че кака се сети да ти изпее приспивна песен.
-Я колко е добричка кака, избра ти най-хубавото пате.
-Трябва да си внимателен като кака. Каквото я помоля го прави.

И накрая не бива да се забравя, че по-голямото също е малко дете и не е препоръчително да изпускаш бебето от поглед.

Успех


# 10
  • Мнения: 1 278
Добри идеи са ти дали момичетата, особено Ели.
Има нещо друго, което ми се струва много важно обаче. Става въпрос за ограниченията.
За малките деца този "грубичък" начин на общуване е единственият, по който те могат да изразят чувствата си. Независимо дали това са чувства на любов, както е в случая  Simple Smile, или чувства на гняв, ревност и пр., детският начин на изразяване е точно такъв - действен  Simple Smile.  Когато им кажем "Не така" или се опитваме да им наложим строги правила и ограничения по този въпрос, рискуваме да ни разберат погрешно. Нашата цел е да им кажем "Това, което правиш е неправилно". Наблюденията ми показват, че те като че ли смесват делата и чувствата и по-скоро остават с впечатлението, че им казваме: "Това, което чувстваш е неправилно". Това е ужасно объркващо за детето, защото неправилни чувства всъщност няма. Чувствата са си чувства  Simple Smile.
Децата са свръхчувствителни и, ако е системно, объркването, за което говорим, не остава незабелязано.
Галче, бебе е много по-здраво и жилаво, отколкото си мислим. Само се сети през какъв "проход" е преминало съвсем скоро, за да се роди  Laughing. Когато не искаш братчето да го "пипа" или се притесняваш за нещо, просто ги раздели и направи бебето физически недостъпно. Недей да "възпитаваш" или "приучаваш" двегодишното братче как да се държи. То наистина ще се затрудни да те разбере правилно. Личният пример на теб и на таткото е най-важният за детенце, за да се "научи" дълбоко в себе си как да се отнася с другите един ден. Детското поведение е различно от това на възрастните и си е съвсем нормално. Даже, когато започне и боят между двамата съвсем скоро...  Wink Grinning

ПП: Никога не можеш да създадеш същите условия и същата среда на следващото дете. Това се усеща особено силно, когато разликата между децата е малка. Средата вече е друга, много по-различна, но си има и своите плюсове за по-малкото (или по-малките). Те изобщо не се радват на физическо спокойствие и на здрав сън, ядат бой от по-големите и други такива "ужасяващи" неща. За сметка на това обаче водят много по-занимателен и действен живот, по-забавно им е, по-социални са и най-вече имат по-спокойни и по-опитни родители, отколкото всяко едно преди тях, най- вече първото. ако приемеш този факт, ще ти бъде много по-лесно и ще си много по-спокойна, а това е най-важното за хлапенцата  Heart Eyes

# 11
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Леле как се оправяш с 3 момчета.  #Crazy Аз едвам се оправям с моето 1 зверче.
Ами мисля, че трябва всеки път да му обясняваш, че така може да го нарани, докато се научи да бъде внимателен. Позволявай му само неща с които си сигурна, че може да се справи.

# 12
  • Мнения: 3 479
Благодаря ви. Непременно ще се възползвам от съветите ви.


Леле как се оправяш с 3 момчета. #Crazy Аз едвам се оправям с моето 1 зверче.
Ами мисля, че трябва всеки път да му обясняваш, че така може да го нарани, докато се научи да бъде внимателен. Позволявай му само неща с които си сигурна, че може да се справи.


Тинка, те общовзето са ми кротки децата. Пък и баткото вече е повече към помагачите при отглеждането, макар че от време на време той прави по-големи глупости от малкия.  Sad

# 13
  • Мнения: 3 248
Благодаря ви. Непременно ще се възползвам от съветите ви.


Леле как се оправяш с 3 момчета. #Crazy Аз едвам се оправям с моето 1 зверче.
Ами мисля, че трябва всеки път да му обясняваш, че така може да го нарани, докато се научи да бъде внимателен. Позволявай му само неща с които си сигурна, че може да се справи.


Тинка, те общовзето са ми кротки децата. Пък и баткото вече е повече към помагачите при отглеждането, макар че от време на време той прави по-големи глупости от малкия.  Sad




Сестра ми следи едно сериалче, в което главните герои са семейство с 3-4 момчета. Във всяка серия се разказва за приключенията на момчетата и по някого на родителите им...най-често майката!
Та, си те представих и теб в подобни роли, но не кино роли, а такива от живота! Hug

# 14
  • Мнения: 1 393
И при мен фигурира същият проблем.Каката само с бебето се занимава.Сутрин като стане и първата и работа е да иде при него.На всяко негово хранене и тя яде,а като спи и и е скучно и го събужда.Едвам се справям,защото каката ни иска да прави всичко с бебето и да го целува,гушка и всичките и кукли се казват Сашо като брат и  JoyНе мога да и обесня,затова я оставям да се грижи за него,като плаче и тя го успокоява,като той яде храня и нея и така,за да няма сърдити се правя на шесторъкия Шива  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт