CV-та пишем безкрай, все ще ни вземат, знай!-тема №22

  • 38 575
  • 762
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: X
Емма, сега вече и при тях не е така. Леля ми в последните 10 години що учене изучи, а и тя е от тези дето след 5г. ще се пенсионират. Вече и тях ги юркат по семинари и трябва да защитават клас квалификации. Но за  всички останало съм съгласна. Свободно време бол. При началните е малко по-трудно с малки те деца, докато им създадеш навици, но тези в прогимназиите и гимназиите си е направо шапка на тояга.

# 226
  • Мнения: 9 050
Аз искам да питам следното - каква е практиката като има обява изтичаща на определена дата - ака се последната дата, за да почнат интервютата или ако са ОК с документите ти за кандидатстване се обаждат следващите 2-3 дни след като си кандидатствал?

Може и да са ти отговорили нататък в темата, но аз сега наваксвам, та да ти дам пример с моя активна обява. Пуснах я миналата седмица в сряда със срок до тази седмица в петък. За 3 дни получих 400 CV-та, от които 100 стават. И днес я свалих. Интервютата започнаха още в петък. Който подал - подал. Но до днес бяха 500. Дори не съм имала време да прегледам пристигналите в неделя. Надявам се с това да ти отговарям на въпроса.

# 227
  • София
  • Мнения: 6 219
Емма, споко, това със строежа на нов студентски град са илюзиите на някакви, които обичат да говорят по телевизора. Просто няма как да се случи, колкото и да се приказва - напразно е.

# 228
  • Мнения: 1 446
София отдавна не е България....или поне не онази, в която живеят повечето хора.
Примерите от там рядко вършат работа....
Ясно е, че един тесен специалист ще получава достатъчно високо заплащане. Но нали не мислите, че всички са учили точно това, или дори и да са, са стигнали до съответното ниво?
И какво, тези хора трябва да мрат от глад, защото не са с Х-професия...


И кой е виновен? Аз не мога да разбера защо получаваме упреци постоянно на тази тематика?

Защо са избрали тази професия, защо младите продължават да учат ненужни неща, които ги превръщат в безработни?

Ред, за много неща те подкрепям, защото мисля, че си добър специалист. Тук обаче ще ти опонирам, защото образованието е нещо дългосрочно и неговата рентабилност не е лесно предвидима. Ако учиш това, което в момента е хит, може да те обрече на дългосрочна мизерия. Преди 40 години майка ми е искала да учи счетоводство. Тогава баба ми и баща ми я разубедили, защото това е била ниско платена "проста" работа. 20 години по-късно майка ми сама изкара второ висше, защото нейната, хитова за времето специалност, просто нямаше къде да я работи.

Та, кажи ми, моля те, кое това, дето сега го уча и ми гарантира добри доходи до пенсия, като само се усъвършенстваш, без да се преквалифицираш кардинално.....

Няма такова, факт. Аз съм за квалификации и преквалификации. И смятам, че без тях не може в днешно време. Но аз лично смятам,че има много специалности,които по принцип не дават необходимото добро образование. И преди 10 години, и след 10 няма да имаш работа. Същото е с майка ми, която искала да учи фармация, но не й дали,за да не става "проста продавачка на лекарства".

Няма ясна формула за жалост, затова трябва да бъдем гъвкави. Утре могат фирмите да решат да няма ХР-и. Аз лично ще стана търговец  Mr. Green

# 229
  • Мнения: 3

 Същото е с майка ми, която искала да учи фармация, но не й дали,за да не става "проста продавачка на лекарства".

т.е и преди и сега не е имало работа ли newsm78

# 230
  • Мнения: 1 282
Емма, имаш палци от мен. Сподели къде отиваш, ако искаш разбира се.  Hug


Майка ми как ме натискаше да уча фармация, ама аз се дърпах. Сега разбирам, че е било грешка, ама на 18 бях с друг акъл.
Казах ви, че при нас от два месеца не могат да се отворят две нови аптеки, заради липса на фармацевти.

# 231
  • Мнения: 9 050

HP са съкратили през ноември около 80 човека, до март към 30 и през април пак към 80.
Това го зная от познати, който бяха там и ги съкратиха и сега са без работа.

Не нагазвай в дълбоки води. HP преди няколко години навлезе с таргет за количество. Куцо, кьораво и сакато отиде там, защото там нямаше изискване "хора, които да свършат работата Х". Имаше изискване Х бороя еди-какви си. Бяха ми предложили много добра позиция за смешна заплата (2 нива над сегашната ми, за 1/3 от парите). И понеже и тогавашната и сегашната им шефки на HR са ми близки, си говорихме. Те имаха таргет за хора, не за свършена работа. Сега вече имат за работа. И уволняват двама, дето са били само за бройка, а на тяхно място наемат един, на двойна заплата, който обаче може да върши работа.

Не говорете наизуст, моля ви.

# 232
  • Мнения: 9 050


Няма такова, факт. Аз съм за квалификации и преквалификации. И смятам, че без тях не може в днешно време. Но аз лично смятам,че има много специалности,които по принцип не дават необходимото добро образование. И преди 10 години, и след 10 няма да имаш работа. Същото е с майка ми, която искала да учи фармация, но не й дали,за да не става "проста продавачка на лекарства".

Няма ясна формула за жалост, затова трябва да бъдем гъвкави. Утре могат фирмите да решат да няма ХР-и. Аз лично ще стана търговец  Mr. Green

Това е сигурно. От години има такива групи и проекти за това как ще изглежда HR функцията след 20 години. Едно е сигурно - това, което сега е хит, след 20 години ще е ниско платена, низвергната работа. Аз лично съм избрала Възнагражденията. Защото каквото и да случи, едно няма да се промени - хората работят за пари.

# 233
  • Мнения: 22 343
Чудя се не четете ли, по-забавно е да се правите на интересни, или какво точно?

Написала съм без стаж по специалността, нали така? Това може да означава, че човек е имал 10години стаж в друга област. И решава да отиде да работи в училище. Или това някак си не си го предстявате?
Там се взема учителски стаж, и ако има човека такъв, заплатата му се изчислява спрямо него.
Ако няма, започва от младши учител.

Vanya_I, не, не съм компетентна по "всички" въпроси. Имам достатъчно приятели и познати в сферата, за да съм наясно с определени неща. И да знам с каква заплата се започва. В Плевен поне е така. В София, може и да дават по 1000лв. на младши учител, без да има стаж като такъв преди това.

# 234
  • Мнения: 22 343
Vanya_I, учител без 1ден стаж, получава 450лв. Като махнеш данъците, остават към 420лв.
Каква работа можеш да започнеш без 1 ден стаж и да взимаш веднага голяма заплата?

Да съм казала някъде, че трябва да е така?
Отговорих на коментарите, че вземат по 1000лв. Да, вземат, но тези с много стаж и т.н.

# 235
  • Мнения: 9 050
Емма, сега вече и при тях не е така. Леля ми в последните 10 години що учене изучи, а и тя е от тези дето след 5г. ще се пенсионират. Вече и тях ги юркат по семинари и трябва да защитават клас квалификации. Но за  всички останало съм съгласна. Свободно време бол. При началните е малко по-трудно с малки те деца, докато им създадеш навици, но тези в прогимназиите и гимназиите си е направо шапка на тояга.

За учителите. Аман от това "ниски са ни заплатите". С един колега, на който съпругата е учителка, направихме експеримет. Разделихме заплатат на жена му на часовете, през които тя работи и моята заплата на часовете, през които аз работя. Оказа се, при все че във фиша и пише друго, че тя е по-добре платена от мен.
Защо? Защото тя има 20 присъствени часа седмично. Ама имала подготовка...е извинете, ама тя е учителка по география. Проподава почви. Те тия почви са си едни и същи. Всяка година ли е необходимо да се подготвяш за един и същи урок?!!!
Виж, моята работа се мени с всяка промяна на кодекс, закон, наредба, публикувана инструкция на НАП, НОИ, решение по тъдово дело и т.н. Но на мен никой не ми плаща, за да се подготвям. Тия, изброените, ако обичам си ги чета вкъщи. Защото на мен ми се плаща да ги прилагам, а не да се запознавам с тях.
Така че, айде да не зачекваме учителите, защото там имам много въпреки. Нестига че не са от най-съвестните, ами и децата им получават 1 точка предимство за градина, 20 точки предимство за училище и цяло лято има кой да ги гледа, докато аз плащам на детегледачки...да дойдат да си поговорим за пари, труд, време, усилия и заплащане...

# 236
  • София
  • Мнения: 6 219
не Мирама, в София за младши учител се дава по 300-350 лева чиста заплата (защото като на 450 лева, като им извадиш всички осигуровки и данъци стават около 320-350 лева), като обикновено младши учители се назначават на половин щат. възможно е за един учител да работи на две места по половин щат, да дава частни уроци на ученици, да взима лекторски в частни училища и т.н. за да си докарва повече пари. (ся ако кажеш, че в Плевен никоя не оди на уроци по нищо)
много ми е интересно аз ако съм учител  реша да ходя да работя в банка колко пари според теб ще ми дават само защото съм имала 10 г. стаж преди това. 4-цифрени заплати навсякъде дават след някакъв стаж, така съм чувала...
добре си спомням какво си разказвала за твоят опит да работиш в училище, нали ти беше?. естествено е без педагогическа правосспособност да взимаш по - малко пари точно така, както аз ако отида в банка няма да ми дават заплатата на финансист.
та така...

# 237
  • Мнения: 22 343
Vanya_I, на 450лв, данъците не са 150лв. ) но това няма значение.
И не е казано, че младши учител трябва да започне на половин щат.
Както и да е, спора няма смисъл.
А в училище влязох точно за 3месеца, тъй като ми беше интересно. Изкарах си и педагогическа правоспособност междувременно, но нямам желание да се занимавам с това. За мен лично се оказа натоварващо и неприятно. Предпочитам да работя с възрастни.

# 238
  • София
  • Мнения: 6 219
Ох, Мирама няма закон, който да казва, че младшите учители ги наемат на половин щат, но обикновено е така. най - малкото през първата година от трудовия им стаж.
и между другото вероятно знаеш, че не удръжките от заплатите не са само за данъци, а има и осигуровки, които са 20-ина процента от заплатата, че и повече. Счетоводителите ще кажат точно.

# 239
  • Мнения: 22 343
Vanya_I, уточнявай се тогава за какво точно говориш. ) Дали само за данък, или и за дължимите осигуровки.
А дали обикновено е така, или не, също няма правило, сама го каза.
Аз примерно бях на пълен щат, че и с лекторски всеки месец.

Общи условия

Активация на акаунт