(Био) зеленчукова градина 17

  • 101 222
  • 744
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 86
Аз правих миналата година компоти със стевия-на буркан по 3-4 листенца.Не мога да преценя големи или малки са,защото ги получих сушени.Но като гледам живите на храстчето са си нормални.
Компоти заварявам до моменти на кипене.не съм усетила да горчат или да имат неприятен вкус.
Предците ни са използвали много сушени плодове.И почти никаква захар.За подсладител са използвали маджун от захарна метла.Моите родители до преди петнайсетина години сееха и носеха в съседно село да се пресова и да излезе маджуна.Но стареца дето имаше такава преса си замина от този свят...
А мама и днес с носталгия си спомня за подсладеното с маджун прясно мляко  Laughing
По Балкана все още има преси за ябълки.Пресоват старите сортове дребни ябълчици.Наливат в бутилки и във фризера.Без захар!
Споменавала съм мисля,че баща ми си отиде от диабет,аз също живея с тази болест.Та у дома от много години захарта е ограничена до минимум.На компоти повече от две лъжици захар не се слага.
Страхотни сладка стават от печени на фурна плодове наръсени само с идея захар,а по-често без  Laughing
В детството ми основното"безалкохолно"беше мътан-продукта който се отделя след избиване на маслото и преди да се извари за извара.Прабаба ми биеше масло през два-три дни.Мътана държеше в делва в мазата-студен,резлив,вкусен...
Баба ни правеше шипковина или крушовина-от диви круши,стипчиви,ароматни....
Рорик,дървесния вид е,пробвай ще ти хареса напитката

# 496
  • Бургас
  • Мнения: 255
  bouquet

# 497
  • Мнения: 0
amica1 , преди доста време научих от една възрастна жена , че черната ряпа издълбана и вътре поставена лъжица мед се пие сутрин рано за камъни в бъбреците и песъчинките се изхвърлят след време. На няколко колеги споделих тази рецепта и всички бяха доволни.

# 498
  • Мнения: 854
Цитат
Защо да си вкарваме паразити за поповото прасе  от монсанто , като го унищожи по нас ли ще тръгне този паразит.Пак някоя нова болест.Да си създаваме проблеми и после да плащаме с живота си  за глупостта си.Всичко си имаме в България.

Благодаря ти!
Разбрах какво ме притесняваше в това предложение за броба с прасето.
Остава да намеря нашият начин да се борим с това нещо.
  bouquet

# 499
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Веселик,   bouquet

Проверих току-що. За много работи е цяр черната ряпа. Аз  нали си я произведох и тази зима лекувах кашлици с нея, обаче ми направи впечатление при една ехография ми казаха, че имам само дребни песъчинки в единия бъбрек, а другият е чист. И всичко това на фона на факта, че преди време се гласяхме с колежка да отваряме строителна фирма - от нея камъните, от мен пясъците.
На майтап де, ама бая  се смяхме и приказки изприказвахме, че то България беше луднала да строи наляво и надясно.

Последна редакция: вт, 05 юни 2012, 14:08 от amica1

# 500
  • Мнения: 465
Ох,сън не ме хваща,момичета.... Thinking
Вчера,нали реших да поизвадя от чесъна в опитното полета,че изсъхва по земята.
И намерих това:
http://vkoukova.snimka.bg/experiment/gradina-2012.681054.27453795
Не  ми достигна от посадъчния материял и си спомням,че добавих  външните скилидки 1-2 глави,купешки.Нормално изглеждаше.Сортът леко лилавееше.
И какво излезе.
Интересното е,че скилидките на останалите глави изглеждат като прикачени една към друга.
Но тези двете ме стреснаха.
Мутация ли е ?  Sick
ПС.Моля ви,обяснете кое наричата върхове на домата?Броим клоните след първото разклонение или нещо друго?
При мен повечето от ранните хибрите сами отидоха застанаха като..прашки.
Леле,какви отрупани градини показвате!!!!!!!
ОК.Вие се оплаквайте пък те така да си вървят..
.. Hug

# 501
  • Мнения: 8 567
roric, ползвах и аз руска соковарка, но!
Не се изгорих, но сокът, който пръв мина през захарта стана почти на желе, а последната партида не беше никак сладка. Явно има тарикатлък и в тази проста машинка, който не овладях миналата година.
Моята е на няколко етажа.

Мерси за упътванията за стевията, аз искам да си купя растението, но не съм срещала, та си купих в бурканче, но са ситно стрити листа.
Разбирам, че не бива  да се вари дълго, т.е. да се добавя накрая, сладко или конфитюр дали може да се направи със стевия и кое ще е консервантът, лимонената киселина ли само, нали не се варят сладката?

ПП. През нощта при нас мина градушка, пострадали са само малко листата на патладжаните и някой и друг домат, може би ще е добре да ги напръскам с нещо, за да се възстановят. Thinking

# 502
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Стевията се използва само за рецепти, при които захарта не е основен елемент, който придава да речем плътност или играе роля на консервант. Например фондан, сладка - тук стевията не е пригодна.  Можеш да се изхитриш да увеличиш плътността с повече плод, но трябва да се помисли за бързата консумация. Такива едни съображения. Добра е за чай, варени десерти (крем, жито, ашуре), компот стерилизиран при 80 градуса (градусите са по памет, нужно е уточнение).

Вес, хубав въпрос зададе. Никога не съм си рисувала схема, но сега ще я направя и за мен ще си изясня за какво се боря и тук ще я кача за уточнения и коментар.

Ето схемата на чичо Тошко за оформяне на доматения храст с 4 основни стъбла. Жълтите звездички трябва да представляват цвят.
http://s019.radikal.ru/i605/1206/02/a5f5dcb043a0.jpg
Давайте вашите схеми.

Нова , след градушка се пръска с фунгицид, съдържащ мед. Най-екологично е 1% бордолезов разтвор.

Рорик, моята рецепта за джанката е супер проста. Заливат се джанките с вода, кипват се, стоят 1 нощ и се налива сока в буркани. Почаква се малко да пуснат още сок и той се разлива. Накрая остават 1-2 шепи пулпа с костилки, които претривам на кремче (мус), което може също да се консервира.
Джваклива джанка. Само сок. Най-важно е да стоят 1 нощ за да си пуснат плодовата захар. Труд - клони към нулата. Понякога си мисля, че при определени обстоятелства мога да организирам производство на сок без захар.
Пробвала съм с още 5 вида джанки от тарафа - нито една не дава такъв резултат.

Последна редакция: вт, 05 юни 2012, 15:11 от amica1

# 503
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
Ходих във В.Търново по работа и измолих да ме закарат на Балкана.Докато стигнем и започна да вали пороен дъжд.Едва смогнах да откъсна няколко салатки и да набера останалите /неизгнили/ ягоди.Снимки направих набързо.
По моему доматите са добре , но още само цъфтят и нямат завръз :  http://prikachi.com/images/95/4856095I.jpg
Зад него има грах ,който продължава да цъфти.Ето част от него :  http://prikachi.com/images/99/4856099W.jpg
Този със шушулките ли се яде : http://prikachi.com/images/101/4856101G.jpg
Как се разпознава кой-кой е ,че съм ги пообъркала доста.  http://prikachi.com/images/109/4856109b.jpg
С доматите сякаш всичко е наред : http://prikachi.com/images/116/4856116I.jpg
Пиперът обаче ми е трагичен : http://prikachi.com/images/119/4856119L.jpg
На всичко отгоре и тази събота и неделя ще работя и няма да мога да отида . doh newsm45
Баща ми каза ,че градина от разстояние не се гледа , но какво да направя  newsm12 като ми се иска.
Ябълките ,които снегът начупи през октомври миналата година и се канех да махам са отрупани с плод.Природата си знае работата : http://prikachi.com/images/138/4856138O.jpg
http://prikachi.com/images/151/4856151T.jpg

# 504
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 727
Та пак ,
Вили дървесния вид на бъзето ли е?

Трябва да си припомним и старите рецепти за ястията..

Не съм Вили, но да - това е. Има го и тук, ама никой не го бере.  Mr. Green

Във връзка с другото тази седмица ще правим в къщи голямо събиране и т.к. мъжа ми обяви, че ще е вечер на българската скара ( зададе темата), та сега аз издирвам из нета рецепти на оригинални бг салати и разядки. Попаднах наистина на много интересни неща

# 505
  • Мнения: 86
МХ,нищо не ти е трагично.Слънце трябва на градините!
А то пак ни издави  Cry.Мислех довечера да бера череши...
Соковарка ползваше още мама.Руска е,на 2 етажа като втория е с двойно дъно.Много бързо се правят сиропи с нея,но трябва повечко захар.В долния съд с налива вода,а в най-горния се изсипва 1-1,5 кг.плод и се засипва със захар.Затваря се и се слага на печката.Парата от долния съд минава през плодовете и захарта,разтваря ги и през едно маркуче излиза навън.От там директно пълня затоплени бутилки и запечатвам.Вакуумират без заваряване.
нова,защо да не се варят сладката-правиш ги като конфитюр/те и без това без захар не се сгъстяват кой знае колко/ и към края добавяш стевията.
Някъде бях чела как се прави извлек от стевия http://stevia-bg.info/recepti/
След градушка най-добре е бордолезовия-той затваря и лекува нанесените рани.

# 506
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
МХ,
Пипера ти има нужда от тор.От там е жълтеенето и хилавостта.Жълтеенето може да е и от мана.. При първа възможност пръсни с една мерителна чашка лактофол на една пръскачка 15 литра.. Ако са нагърчени листата, че не можах да видя добре,  сложи и вастак против въшки . Ако има мана направо с сложи и ридомил голд.Почвата ти е слаба за пипер. Каква ти е почвата? Тор в нея слагала ли си? Ако не си шербетувай. Ако нямаш , разтвори 2 лъжици комбинирана гранулирана тор в един буркан.Разреди с 15 литра вода и полей от стрък на стрък, внимавай да не обливаш растенията, не е фатално,  но после веднага сложи разпръсквача на лейката и измии, полей  с чиста вода целите растения задължително с два пъти повече вода от тази с торта.Ще се вдигнат за една седмица.

Последна редакция: вт, 05 юни 2012, 16:25 от rorik

# 507
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
Мястото е необработвано до сега .Разчиствах го тази пролет от къпини , шипки , бръшлян и какво ли не още.Преди засаждането торих с комбиниран тор,но не много.После полях с копривена настойка ,само че дъждовете вероятно са измили всичко.При първа възможност ще повторя .нЯМА ВЪШКИ И ДРУГИ ТАКИВА.Признавам си ,че предпазно между два пороя пръсках с ридомил голд и доматите и пипера. Листата са си нормални ,но няма слънце и е постоянно подгизнал.Днес пак се изля сума ти и вода от небето.

# 508
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Тръгнал си е хилав от разсада още. При тези условия лактофола ще го оправи.Но при това късно подхранване ще загубиш,  може би,  първия връз чушки.Да припомня, копривата е само азотно торене.Малко му е.Слаба ти е почвата , малини къпини са изсмукали хранителните вещества.Пипера обича плодородна почва.

Вес, не е мутант. Китайски чесън,което си е мутант де,  който го е харесала луковата муха.Той не прави скилидки.
Мх,  под прозореца ми си минала на отиване.

Соковарката ползвам 4 кг плод на едно зареждане иначе си е бистра водица.Лошото е че  не е еднакъв сока , за това го подгрявам омесен първия и последния  и тогава наливам .Получи се 50 процентен нектар.Слагам 400 гр захар. 

Последна редакция: вт, 05 юни 2012, 18:51 от rorik

# 509
  • Мнения: 4 753
Вчера изкъпах с настойка от колтуци розата, пълна с листни въшки и една малка праскова, която освен листните се беше накичила и с щитовидни... Нощес валя... Днес излизам да видя какво правят въшките, а те се наредили като за изложба с дупетата към слънцето да се сушат...  Laughing   Хич и не им дреме, че съм ги пръскала...  Crazy

Днес правих разсад на късно зеле... Наумила съм да пробвам и зелен боб след лука, но да си намеря семе първо...

Общи условия

Активация на акаунт