взехме резултатите - повишена алкална фосфотаза?

  • 871
  • 3
  •   1
Отговори
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
Преди време бях писала за проблемите ни с болки в ставите. Ето развитието на въпроса:
Значи, направихме всякакви изследвания AST, КФК (98), Р (2.32), АФ (599), калций (1.22) - всичко е нормално с изключение на алкалната фосфотаза (каквото и да значи това ). Изключихме ревматоидния артрит като причина за болките. Вчера бяхме на ортопед, който също (както и личната лекарка) е на мнение, че са растежни болки, защото за последните 2-3 мес. е пораснал с 4  Shocked  см! Каза да го мажем с Фастум гел, но реши да повтори изследването на фосфора. Само че миналата седмица му спукаха единствената що-годи добра вена и днес не можаха да му вземат кръв, казаха да отидем след 10-ина дни като зарастне  Twisted Evil.
Някой дали може да ми каже какво е то "алкална фосфотаза" и какво могат да означават повишените й стойности?
Резултатът му е 599 u/l, според лекарите (личната и ортопеда е завишено), а според лаборантите е нормално за дете  newsm78 .

# 1
  • Мнения: 1 034
Големият ми син имаше болки в коленете, когато беше във втори клас. Тогава също му предписаха фастум гел и за пиене -нимезил, но болките отшумяха преди да се реша да давам лекарства. Ортопедът ни обясняваше нещо, че като растат някакви дискове между ставите се разтапяли, но при него него се виждали на снимката. Само след операция можело да стане ясно каква е причината и т.н. От цялата работа нищо не ми стана ясно, освен това, че трябва да търся друг ортопед.

# 2
  • София
  • Мнения: 558
http://www.cibalab.com/tests/ap.htm    Напълно възможно е тази стойност да е свързана с растежа.  За деца е приета като горна граница 470 U/I.  Не е лошо да започнеш да му даваш детски поливитаминен препарат / Мулти Саностол например е добра комбинация от витамини и калций, нужни за бързорастящия детски организъм/.

# 3
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
Мари-ана, Стоил го болят най-вече глезените, но обикновено казва "Целите крачета" newsm78.
След 10 дни ще повторим изследванията и ще видим. Снимка изобщо не поискаха да му направят.
tala, благодаря за съвета за мултивитамините. Ще му давам, ако не помогне, поне няма да навреди Wink
А смятате ли, че 4 см за 3 месеца порастване са много на тази възраст, дали това не е свидетелство за бързия растеж и съответно, болките?

Общи условия

Активация на акаунт