Отговори
  • Мнения: 294
Искам да попитам за мнения за включването на по-малки деца в по-голями групи в детските градини.
Моят син от няколко дни е на детска градина (спешно се наложи да започне и съм много благодарна, че го приеха в градината въпреки, че е по средата на учебната година), но ме тревожи факта, че е във втора група при по-голямите деца. Той трябва да е в първа група. Разбирам, че в първа група няма места, но се притеснявам дали ще се справи с адаптирането с децата, които са 1-2 години по-голями от него. Надявам се да няма проблеми.
Имали ли сте подобен случай и какъв е резултата?

# 1
  • Мнения: 215
Съжалявам, не мога да дам отговор по темата ти, но се присъединявам към въпроса, защото аз в момента съм поставена пред съвсем същия избор- дали да се съглася да дам сина ми с по- големи деца в една група, или не?
Имам идея какви са плюсовете и минусите и като че ли надделяват притесненията...Дано се влючат майки с опит по въпроса- ще им бъда благодарна!  bouquet

# 2
  • Мнения: 2 567
Племенницата ми преди няколко месеца като беше на 2 години и 3 месеца я записаха направо първа група в градината с по - големи от нея деца. Някой са и с повече от година по - големи. Сестра ми казва, че няма никакви проблеми и дори и се отразява добре, защото покрай по големите научава по бързо много нови неща. Имала си приятелки и не се усещала въобще разликата.

# 3
  • Мнения: 294
Надявам се и при нас да няма проблеми, но тук е малко по-различна ситуацията... В смисъл, че разликата във възможностите на 3-годишните и 5-годишните е ОГРОМНА!!! И във физическо и в умственно отношение.

# 4
  • Мнения: 2 567
То да ти кажа и при тях ситуацията не беше лека. Защото племенницата ми си беше като бебе. Ходеше си в памперса, още си пиеше мляко по няколко пъти на ден от шише с биберон, не можеше да се облича и да се опитва дори да се храни сама.

А децата от групата и, които бяха по на близо 4 години са били доста по напред от нея в това отношение. Но вече ги е настигнала.
Абе добре и се отрази да е с по големичките.

# 5
  • Мнения: 7 831
Здравей,
Миналата година Вики тръгна спешно на градина и както и при вас му намериха място при по-големите. Не съм имала никакви проблеми с това. Детето се адаптира много бързо, по-големите се грижеха за него, беше всеобщ любимец  Wink. Много бързо дръпна напред със почти всичко.
Тази година се освободи място при неговите връстници .... ами много трудно се адаптира детето, искаше си в старата група.
Така, че не се притеснявай излишно, в крайна сметка според мен децата трябва да са в смесени групи. Човечеството е съставено от братя и сестри, но не близнаци  Wink. А това с групите по възраст е до голяма степен измислица на соца (не искам да обидя учителките пишещи тук  Grinning).
Поздрави

# 6
  • Мнения: 3 371
Принципно е най- добре децата да са във своята възрастова група, но когато това е невъзможно по една или друга причина-в малките населени места това е масова практика, защото децата са малко и групите са смесени-та , когато това  се налага , на помощ на учителите идва "добрият стар"индивидуален подход.По мое лично мнение ,той трябва да е приоритетен по принцип , защото всяко дете е уникално, със свой собствен темп на развитие , с различен стил на "учене" и възприемане и т.н.Така че , не се притеснявай , неговите учители ще имат предвид разликата във възрастта и ще я компенсират с подходящи за него задачи, такива , които са за неговото ниво , така че да се справя с различните дейности в занималнята и да се чувства успешен!Моят опит показва, че децата , които са в по-големи възрастови групи , се справят добре и "дърпат"по-напред , в сравнение с връстниците си.Желая ви успех!  bouquet

# 7
  • София
  • Мнения: 3 421
  Казвам от личен опит - дъщеря ми е в такава "експериментална" група. Децата са от три възрастови групи. Групират децата според възрастта(дори по масите за ядене) и се занимават поотделно с тях в съответствие с възрастта им.
  Родителите на по-малките са доста по-доволни от тези на големите.
Малките "дръпват" по-бързо гледайки от по-големите. В същото време големите се "вдетиняват" за някои неща гледайки по-малките.
 Миналата година дъщеря ми беше от средната възраст и се справяше много добре дори с материала за по-големите, а тази година като най-голяма забелязвам един "застой".
  В началото много се съмнявах в ефикасността на "експеримента", но сега мисля, че не е толкова зле.

# 8
  • Мнения: 7 362
               Здравей.Няма смисъл да се притесняваш ,ако детето ти е в по-голяма група.В една възрастова група децата са от един  випуск например 2003.Първите родени през януари са по-големи от тези родени декември с 10-11 месеца. Практиката показва,че дори най-малките декемврийчета тръгнали на ДГ преди да навършат три години се справят чудесно,а тези които са тръгнали на детска градина навършвайки 3 години много трудно се адаптират към сформирания вече детски колектив.Обикновенно 1 група се формира от м.септември и когато постъпиш декември вече си изостанал.Ако детето ти е единствено по-малко дори с 1,2,3 години няма никакъв проблем.По-големите деца вече имат изградени навици и на персонала е по-лесно да го научат да се облича и т.н т.с. да се самообслужва.Доста по-лесно е поставяйки задачи на по-големите,да се обясни индивидуално на детето неговата учебна задача,която отговаря на възрастта му.Много често по-малките изискват и на тях да се даде същото листче или игра ,като на по-големите.Те усвояват повече неща отколкото в чиста група.По този въпрос изобщо да не се притесняваш.Детето става любимец на по-големи деца,които му обясняват и се грижат за него,чувства се обичано и има самочувствие на по-голямо.А що се касае до изцяло смесени групи/както обикновенно са в частните ДГ/ се изисква много опит и знания,там работата е с пъти по-трудна от тази в чиста група.Не се колебай и дай детето си при по-големи и ще усетиш предимствата.

# 9
  • Мнения: 7 831
               Здравей.Няма смисъл да се притесняваш ,ако детето ти е в по-голяма група.В една възрастова група децата са от един  випуск например 2003.Първите родени през януари са по-големи от тези родени декември с 10-11 месеца. Практиката показва,че дори най-малките декемврийчета тръгнали на ДГ преди да навършат три години се справят чудесно,а тези които са тръгнали на детска градина навършвайки 3 години много трудно се адаптират към сформирания вече детски колектив.Обикновенно 1 група се формира от м.септември и когато постъпиш декември вече си изостанал.Ако детето ти е единствено по-малко дори с 1,2,3 години няма никакъв проблем.По-големите деца вече имат изградени навици и на персонала е по-лесно да го научат да се облича и т.н т.с. да се самообслужва.Доста по-лесно е поставяйки задачи на по-големите,да се обясни индивидуално на детето неговата учебна задача,която отговаря на възрастта му.Много често по-малките изискват и на тях да се даде същото листче или игра ,като на по-големите.Те усвояват повече неща отколкото в чиста група.По този въпрос изобщо да не се притесняваш.Детето става любимец на по-големи деца,които му обясняват и се грижат за него,чувства се обичано и има самочувствие на по-голямо.А що се касае до изцяло смесени групи/както обикновенно са в частните ДГ/ се изисква много опит и знания,там работата е с пъти по-трудна от тази в чиста група.Не се колебай и дай детето си при по-големи и ще усетиш предимствата.
  202uu

# 10
  • Мнения: 3 405
Това е добре, няма проблем. Моето дете така 3 години посещаваше група с по-големи деца. Много неща научи от малък, започна да чете на 5 години ( нямаше ги навършени ) и знаеше много за възрастта си. Много сме доволни, т. като днес  лесно се справя в училище, общителен е и търси компанията на по-големи от него.
Това което не научи, обаче, е да си връзва обувките Mr. Green
Тези неща ги учат в 1 група, а при нас тя просто липсва.
Спокойно си дай детето с по-големите! Laughing

# 11
  • Мнения: 294
Благодаря за подръжката. Надявам се наистина и ние да се адаптираме. Все пак още ни е 4 ден в ДГ, а и сме на 2 г. и 9 м.

Общи условия

Активация на акаунт