Как се вари боб - спешно

  • 53 089
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 722
Бързо давайте акъл, че сложих бобеца на печката. Така ... в голям глинен съд е, въпросът ми е следния: чувала съм нещо, че първата вода се хвърля - какво означава това - като заври водата тогава ли да я сменя?? И месото кога се слага? Абе изобщо дайте идейки, ама скоро  Laughing!

# 1
  • Мнения: 1 032
 Grinning ми като заври първата вода я изхвърли. Аз слагам зеленчуците заедно с боба (във втората вода), а месото го слагам когато водата заври. Един съвет солта я сложи когато яденето ти вече е почти готово- ако сложиш сол докато боба е суров ще има да дрънчи в чинията

# 2
  • Мнения: 3 211
Аз хвърлям 2 води.
Първо слагам малко вода колкото да покрие боба, за да заври по-бързо, като заври я хвърлям, после още веднъж така и накрая 3 път слагам вода вече повече, колкото да си се вари боба, след като заври намалям котлона, слагам лук, морков, домати и т.н., накрая като е почти готов сол и джоджен и запръжка по желание. Но това е за боб-чорба, а пък с месо и в глинен съд, не ми е ясно

# 3
  • Мнения: 2 142
Сега ще ти разкажа аз как варя боб.
Накисвам боба в гореща вода от предната вечер да се раздуе (даже за здравословното хранене, казват, че трябва да се накисне за 24часа, същото се отнася и за другите варива).  Изхвърлям водата, наливам нова и варя. Изхвърлям три води! Не се занасям, просто прабаба ми така правеше и от нея съм се научила. Не зная до колко е необходимо, но го правя за всеки случай. На четвъртата вода слагам зеленчуците да се варят с боба. Слагам ги цели. Добавям малко олио. Когато боба уври, т.е зърната му са вече сварени, изваждам зеленчуците, тук-там и някое бобено зърно, и ги пасирам. Това го правя и защото мъжа ми мрази да му плуват зеленчуци и непрекъснато рови из чинията  Laughing а и така става по-гъста чорбицата, не е прозрачна. Връщам зеленчуковото пюре при боба и добавям подправките. Оставям да къкри още известно време и е готово.
Щом ще слагаш месо го сложи да ври заедно със зеленчуците, ако е по мазно, може и да не се наложи да слагаш олио, или съвсем, съвсем малко.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 10 781
Първата вода като заври я изхвърлям, а въобще вода доливам колкото да покрие боба - така по-бързо се сварява и при нужда си доливам топла водичка.

Също слагам и 1 суп.лъжица олио и 1 чаена лъжичка захар - не знам точно какво им е действието, но така го правя.  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 5 299
Не забравяй да сложиш джоджан - много е важно за боба Peace
Аз го запържвам, когато е готов.
В един тиган с малко олио се запържва лук, малко червен пипер и домати+брашно. Сипваш малко от готовия боб, и после смесваш Mr. Green

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 21 580
Аз не сменям води .
Запържвам моркови, след това  лук, слагам боба и наливам вода, добавям цяла чушка ( 1-2 ), чесън (4-6 скилидки ) на ситно, целина - бялата част и зеленко, девисил или джоджен, сол, но не достатъчно* . Като заври затварям тенджерата под налягане и варя . Когато е готово изваждам и обелвам чушките, намачкавам ги с вилица, връщам в боба и добавям вегета ( *затова не соля достатъчно )   chef .

# 7
  • Мнения: 903
На мен никога не ми се сваряваше боба, все оставаха зърна да хрупат. Един ден баба ми ми каза да слагам след като сменя водата малка щипка сода. Направо паднах, колко лесно се свари. Стана един хубав, направо се топеше в устата като го хапвахме. А за по добър вкус като сменя водата слагам рагу(кокали без много месо). Когато се сварят ги вадя обезкостявам и прибавям към готовия боб.

# 8
  • Мнения: 7 640
аз пък в първата вода слагам 50гр алкохол-примерно ракия и 1ч.л. захар. Не се сварява по-бързо, но не се п**ди, з-то се неутрализира сероводорода. Ааа - и солто накрая.
Диди, тази идея с рагуто ми хареса Grinning

# 9
  • Мнения: 903
Ей, това за ракията и захарта не го знаех, ще го пробвам, че аз затова не обичам да готвя боб  Grinning

# 10
  • Мнения: 245
На мен никога не ми се сваряваше боба, все оставаха зърна да хрупат. Един ден баба ми ми каза да слагам след като сменя водата малка щипка сода.
Прочетах и да си призная бях изненадана от резултата.По принцип го варя в херметическата за 15 мин.Днес сложих тази хитринка-содичката и 5 мин и беше готов напълно в херметическата-чудо....

# 11
  • Мнения: 703
Бобът се кисне цяла нощ,слага се в гърнето ,заедно с малко ситно нарязани лук и моркови,може и чушки.Когато заври,се добавя месото/най-вкусно става с пушени ребра и гърди,или бекон/.В гърне се вари на бавен огън-след като заври го намаляваш на 2 и го оставяш да ври 3-4 часа поне!Накрая го "кавардисваш"/така викат бабите/ със запържени в олио лук,1 суп.л. брашно,1 суп.л.червен пипер и когато го изключиш го поръсваш с чубрица и задължително-джоджан!Става страхотен!А още по-вкусен е ако се вари на истинско огнище!
А иначе по-бързият вариант е в тенджера,по същия начин,но първо слагаш да ври само боба,като заври,му сменяш водата и добавяш нарязаните зеленчуци.Вари се на 3,но пак трябва да се изчака да се свари хубаво и нататък е същото.

# 12
  • Мнения: 4 176
Моята рецепта е по-различна
Варя боба и като заври сменям водата.
После в тенджерата под налягане запържвам лук, чушка и морков.А готвя с повечко лук по принцип. После като омекне слагам 1ч.л. червен пипер и вода. Сипвам боба и прибавям 5-6 скилидки чесън ( цели)- затварям тенджерата за около 1 ч.
После когато боба уври отварям тенджерата и прибавям 2 домата или 1ч. доматен сок+ сол+ 1к.л. брашно размито в дометния сок- да поври 15 мин.
После изключвам котлона и слагам подправките- девисил, чубрица, магданоз. Може да нямам други подправки, но девисила е задължителен.
Най-накрая взимам една суха чушка и я препичам на котлона да почернее. Оставям я  да се охлади и я начупвам в/у боба- дава неверятен аромат.

Общи условия

Активация на акаунт