Йонизатор

  • 5 893
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 274
Има някой това чудо на цивилизацията у дома си?
Какъв е ефектът?
Доволни ли сте?

Последна редакция: пт, 06 яну 2006, 22:16 от Godzilla

# 1
  • София
  • Мнения: 2 298
Имаме един комплексен уред на Делонги с две функции - за пречистване и за йонизиране на въздуха. Наистина променя въздуха в помещението, но в каква степен - трудно ми е да определя.

# 2
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Аз имам един инсталиран от баща ми в климатика (струва 40 лв, но трябва да потърся сайта), незнам какво точно прави и дали го прави. Уж твърдят, че е много полезен и имало ефект като след дъжд, ама  Thinking

# 3
  • Мнения: 2 274
Зная го сайта и съм чела за ползите от уреда, но искам да чуя мнението на ползвалите го.

# 4
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Разбирам.
В началото го усещах-като миризма на електричество, едно особено такова, след това явно сме свикнали, защото забравяме-имаме го от около 3 месеца.
Тъй като нямам голяма възможност да проветрявам, считам, като че няма мирис на застояло.
Аз не мога да преценя ефекта от йонизатора, което не означава, че няма такъв.  Confused

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 6 885
Имаме 2 такива уреда. Йонизират и пречистват въздуха.
Единият го прави с филтри, а другият освен тях, пречиства въздуха и чрез ток (гори прашинките).
Доволна съм, преценявам по пушенето на мъжа ми: цяла вечер пуши (2 кутии) , не проветрява хола,но машината работи денонощно - сутринта не се усеща цигарен дим. Когато беше повреден йонизатора и не работеше 1 седмица сутрин беше смрад.  Другият е в стаята на СИмеон - мирише като след дъжд, предполагам това е ефектът на йонизация.

# 6
  • София
  • Мнения: 13 200
Имаме българския йонизатор "Здравец". Не сме го изключвали от 3 г.... Crazy Не знам дали има ефект, ама си работи... това, което пише в упътването звучи логично....

# 7
 Вижте какъв купих преди седмица.
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=43266
 Не мога да презеня дали има полза от него.
 Прилича ми на овлажнител, тъй като излиза нещо като пара. Продавачката каза, че не е пара. Thinking
 Някой да е ползвал такъв?

# 8
  • Мнения: 2 282
абе, и аз съм хвърлила око на ония "Здравец", дето от време на време ги засичам по ТВ, ама се чудя има ли полза...

# 9
...тези йонизатори, които се продават в BG-то са от типа униполярни /генериращи единствено отрицателни йони/ и ако имат файда, то е за сметка на отделяне на известно количество озон - абсолютно вреден газ за еветнтуално присъстващите на живи същества в неговия обсег, включително и домашни любимци - познава се по специфичната миризма... Освен това се генерира и силно статично електричество най-вече в ъглите на помещенията, но така и по стените и има реална опасност за повреда на електроуреди и "полепване, "набиване" на прах, бактерии и вируси по всичко наоколо - най-вече под и и около т.н. униполярен йонизатор /всички, които са в България/, това включва и лигавицата на човек, който е в помещението на работещият въпросен уред, което води до "безпричинно" кашляне и кихане от негова страна... Единствената полза от въпросните униполярни йонизатори има тогава, когато са снабдени с пречистващи въздуха филтри / от типа HEPA/, които да задържат най-вече някои "по-едри" части от праха, акарите и др, с което да облекчат праховата алергия и др. подобни, НО в един момент филтъра става резервоар на бактерии и следва подмяна... Пиша "набързо", защото дълго време съм търсил и проучвал въпроса и "малко" ми е "писнала" темата за йонизаторите, които се предлагат в нашата мила родина! Иначе, йонизаторите имат сериозно бъдеще, но все още си остават малко или повече в това бъдеще! Очакват се разработки и подобрения на т.н. биполярни йонизатори /уравновесяващи йонния баланс в  помещението/ и се правят доста успешни такива, НО ГИ НЯМА В БЪЛГАРИЯ - все още! Сериозни фирми са: MITSUBISHI /направили първия биполярен йонизатор, но все още  произвеждащи униполярни с множество екстри за пречистване на въздуха/, DAIKIN /едни от малкото ефективни униполярни йонизатари, но въпреки тех. спец. само в близък периметър, като най-ефективно при тях си остава фотокаталитичния филтър, който между другото го има и при разработките на климатична техника на TOSHIBA. И накрая оставям два линка, но на руски, които мисля изчерпват поне за сега темата:

http://www.steril.narod.ru/
http://www.ionization.ru/

Дерзайте и бъдете повече на село или някъде по на прозрачно място!

# 10
Какво ще кажете за тези уреди?
http://www.tweuropebg.com/newsite/index.htm - /влезни в модели/

# 11
  • на село
  • Мнения: 3 844
ionization ти разби всичките ми мераци за закупуване на такъв уред, а сериозно се бях замислила да сложа в спалнята и хола.

# 12
 Rolling Eyes sorry! И аз бях много разочарован, че от "всичко", което вече имало в BG се оказа една /в по-голямата си част/ китайско-турска конфекция... Амбицията и желанието ни да осигурим сандански въздух на детето у софийското поле все още се оказва утопия...   Sad

P.S. Тези руските биполярни йонизатори "Янтар" имат добри отзиви в Русия, където се оказва,  има несравнимо по-голямо многообразие на видовете електроуреди... Така също, има и възможност за поръчка-доставка на въпросните йонизатори, но лично аз за момента съм отложил подобна покупка.

# 13
 ooooh! ...забравих да добавя, че преди време се опитвах да получа някакво "доказателство" или документ за одобрение на електроуреда "Здравец" - униполярен йонизатор от "Енергопроект", където бил "тестван" - такова нещо не получих, да не говорим за разрешителни от министерството на здравеопазването... Защото, както пише в "упътването" за употреба на въпросния електроуред: "... частично се отделя озон..." е достатъчно основание за заинтересованост или поне любопитство, как влияе "частично отделения озон" върху човешкото здраве и въобще върху живите организми!!!

# 14
  • Мнения: 2 257
Ние имаме 3-4  такива из къщи -  "Holmes HEPA Air Purifiers" -  Имат филтър, който мъжът ми сменя. Честно казано, не съм се интересувала особено от тях, моят човек е по тази част, но гледам, че си бръмчат дискретно по стаите из къщи денонощно.  Интересно ми стана за тези озонови моменти, за които споменава писалият по-горе, обаче... Thinking

Общи условия

Активация на акаунт