За Полицията и Бърза помощ в чужбина

  • 2 474
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 837
По повод две теми в Клюкарника за неорганизираността и начина на работа на Полиция и Бърза помощ. Ясно е, че в БГ има все още неуредици. А как е в чужбина?
Тук все още не ми се е налагало да звъня на 911 и дано не се случи.
Интересно ми е обаче как действа системата в другите държави. Особено, ако ви се е налагало да ползвате "услугите" им.

# 1
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Бърzа помощ се е налагало веднъж да повикаме Confused, когато на един поzнат беше станало много лошо и получи инфаркт. Дойдоха страшно бърzо, почти zатворили телефона и те zвъннаха на вратата.

Полиция не се е налагало да викаме в къщи, да чукна на дърво. В едно предишно жилище викнахме веднъж zаради шум преz нощта и те бърzо накараха купонджийте да са по тихи. Иначе на мъжът ми се е налагало да ги вика 2 пъти при две пътни проиzшествия, след като му се вряzаха едни нескопосници в колата.

# 2
  • България-София
  • Мнения: 573
Полицията в Израел - ами мнооого яка, ама..... зависи. Ако е свързано с нац. сигурност - за секунди е на място. Ама иначе: Нас ни обраха в събота /свешенният ден/- върнахме се към 7 вечерта, веднага се обадихме и дойдоха в 2 през нощта. Направиха протокол, казаха да не пипаме нищо, защото на сутринта ще доиде екип за отпечатъци. Спахме на дивана като кучета, а на сутринта /идват в 10/ за час взеха от нас отпечатъци от бравата и си тръгнаха. Следобеда слънце освети прозореца на банята, през която бяха влязли и се видя ясен отпечатък на ръка оставен докато го е плъзгал. Обадил се да дойдат, а те "не благодаря имаме достатъчно материал Shocked. И така си остана - нищо не намериха, никого не откриха. Но съм била и свидетел как действат при бомбени заплахи, при пътни произшествия, при домашен тормоз /а ако е над дете - безкомпромисно действат/ неподкупни - евала им казвам.
Бързата помощ, ако не си полуумрял - ще платиш към 100 евро ако ги викнеш без основателна причина. Но идват сравнително бързо - съседка /нелегална/ получи сърдечна криза и ги викнахме - за 10 мин дойдоха оказаха й първа помощ и я закараха в болницата, въпреки че знаеха, че не е осигурена.

# 3
  • Мнения: 2 032
Полицията идва бързо в Англия, а бърза помощ-бавно, и то само ако умираш, иначе отиваш в спешното отделение дето му е спешно само името, и висиш къмто 5 часа: с бебе, без бебе-това е (поне в пренаселен град като Лондон, на други места може би е по-добре)
Много добро впечатление ми направи в България като се наложи да викнем бърза помоща заради бебето, дойдоха много бързо (една педиатърка) макар и посред нощ, беше една педиатърка, много ефикасно се намеси, не поиска пари, въобще беше, в добрия смисъл на думата, много по-добро преживяване от подобни случаи в Англия.
Освен да опише всеки какво е преминал, ако искаме подобряване обаче, освен вдигане на много шум пред когото трябва, какво друго остава?

# 4
  • Мнения: 364
тук полицията е много бьрzа.преди време до нас бяха паднали от вятьра няколко керемиди и zа секунди дойдоха ,отцепиха района zа да не пострада някой,след което викнаха специалисти да поправят покрива Shockedслед като беше поправен махнаха бариерата и zапочнаха да минават хората от там.нашата уличка е малка и тиха ,но ми направи силно впечатление колко бьрzо дойдоха zа нищо и седяха няколко часа.като гледам предавания по телевиzията ми прави впечатление ,че тук викат полиция zавсяко дребно нещо,но пак те веднага се отzовават и стриктно си иzпьлняват zадьлженията.zа бьрzа помощ нищо не мога да кажа,zащото не ми се е налагало да ги викам и слава богу Grinning

# 5
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Кейс4е,за съжаление не мога да ти отговоря на въпроса ,заЩото Слава Богу и да 4укам на дърво досега не ни се е налагало да ползваме "услугите" нито на едните нито на другите. Whistling Peace
Ина4е за спеШни слу4аи с детето сме ходили в Бърза помоЩ. Направи ми впе4атление в постинга на Алиса ,4е е 4акала 5_6 4аса с малко бебе. ooooh! Тук има специален кабинет към Бърза помоЩ,който преглежда малките бебета и деца. Е, и там се 4ака докато те извикат,но в никакъв слу4ай не е толкова дълго и обстановката е като за малки деца. Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 1 581
С полицията съм нямала никакви контакти. А от бързата помощ съм доволна. Вероятно защото сме в малък град, веднъж съм ги викала, Виктор вдигна 40.4, дойдоха веднага, докато обясняваше мъжът ми по телефона, бяха вече отпред. В спешното веднага ни видя сестра, а за лекар наистина почакахме, но пък и не беше толкова спешно вече, понеже температурата започна да спада.

# 7
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Бърза помощ само веднъж сме викали, не дойде на секунда, но и не сме я чакали много. Нашата улица е много забутана и се бях притеснила, че няма да могат да я намерят. Даже в последните карти на навигатора не е направена добре и хората имат проблеми с нашия адрес  Rolling Eyes
Полиция сме търсили, но не за спешни неща, така че не знам, ако е спешно колко ще са бързи.
И пожарна сме викали Laughing Те ни изненадаха със скоростта на придвижване, но нали са ни съседи Wink
Да пази Господ и да не се налага да ползваме такива екстри  Praynig

# 8
  • Мнения: 293
До 5 мин. са на мястото.

# 9
  • Мнения: 6 390
За късмет и аз не съм имала нужда нито от едните, нито от другите  Grinning
Единственото което може да се каже като ползване на услугите им е миналата година, когато мъж ми оставил с притворена врата колата / пасат комби 2001, горе долу търсен автомобил сред крадците на автомобили  Wink/ в една пряка на улица / както е ВИТОШКА в Сф./ в центъра на Прага, и отишъл с един приятел първо да сменят пари, после да хапнат в една турска закусвалня в съседство, в колата не е имало нищо особенно, само документи /супер, супер ценни за фирмата, той единственно за тях се бил изпотил после  Grinning/ и като решили да си ходят / след около 30./ 40.мин/, гледат при колата полицейска кола и сто човека, между който и полицай, той си казал
еее хванаха ме, че съм паркирал в синя зона  Laughing
Отиват гледат вратите отворени  Shocked предствил се, излязъл някакъв полицаи от полицеиската кола и казал, че тъкмо му издирили мобила да му се обаждат, добре че се появил, обяснили му че е намерена отворена колата, и затова да провери какво му е откраднато  Shocked нашия се шашнал за документите, те били там, всичко си било там, и от дума на дума станало ясно, че някакъв цивилен полицаи минал, и видял кола с притворена шоф.врата, обадил се на колегите, и останал на местопрестъплението да ги изчака и да пази  Wink
Накрая нашия си признал, че по всяка вероятност не затворил той, защото точно му звъняли на моб. ли там какво казал  Laughing в крайна сметка платил ботичка само, която му сложили за да не изчезне колата  Laughing
 
По принцип обаче съм с положително мнение за полицията тук

Но по няколко пъти в годината се случва да дават по тв как са заловени митничари, полицаи, кат, или политици  за корупция или използване на служебното положение в своя полза, така че мисля че имат някакъв сериозен контрол, но главно си вършат работата, а хората имат респект от тях, което е всъщност най важното за тези системи.

За бърза помощ не знам, но и те от тази година са със статут  като полицаите, защото мин.година имаше няколко сериозни нападения от пияни шофьори срещу бърза помощ, и държавата ги повиши, за да ги пазят  Wink

По приницп обаче по добре да не стигаме до техните услуги  Wink Grinning

# 10
  • Мнения: 4 629
Не ми се е налагало да им ползвам услугите и дано да не ми се налага  Praynig Надявам се да са бързи  Praynig

# 11
  • Мнения: 179
По повод две теми в Клюкарника за неорганизираността и начина на работа на Полиция и Бърза помощ. Ясно е, че в БГ има все още неуредици. А как е в чужбина?
Тук все още не ми се е налагало да звъня на 911 и дано не се случи.
Интересно ми е обаче как действа системата в другите държави. Особено, ако ви се е налагало да ползвате "услугите" им.
За Illinois мога да кажа, че идват светкавично . Налагало  се е да бъде ползвана бърза помощ за мен и дойдоха за около 3 минути. Полиция съм викала, когато се озовах, като свидетел на пътно-транспортно произшвствие и едната от потърпевшите страни беше съседката ми, която си беше глътнала граматиката от страх, та се обадих в полицията и пристигнаха за отрицателно време. Също така , когато се обадиш на 311 , това е неспешната линия , също се отзовават бързичко .
Абе, да не му се налага на човек да ги плзва и 911 и 311 .

# 12
  • Мнения: 3 491
Веднъж телефонът ми ги набра по погрешка два пъти: в номера, на който звънях, имаше комбинация 911. Аз и двата пъти се извиних за грешката. На 5-тата минута на вратата се появи човек, мъжът ми отвори и ги чух да си приказват, че от този телефон е имало обаждане на 911. Мъжът ми обясни, че е грешка, но човекът искаше да види жената, която е знъняла. Дори да е казано, че е грешка, били длъжни да проверят дали всичко е наред. Shocked
Иначе самоинициативно съм звъняла веднъж: когато бебето ми се пообезводни от стомашен вирус, нямах кола, а имах и друго дете около себе си. Дойдоха след около 15 минути, след като разбраха, че бебчето диша нормално. И какво чудо дойде - цяла команда пожарникари с линейката  #Crazy. Направо ми запълниха стаята, нали ги знаете какви са яки Laughing

# 13
  • Мнения: 4 399
И с полицията и с бърза помощ съм  имала работа само в Германия. Полиция извикахме защото видяхме че вратата на съседката ни е зее отворена късно вечерта. А тя беше много параноична и макар че живеехме в много спокоен квартал имаше 3 ключалки и се заключваше и отвътре. Звъннахме, никoй не се появи, поогледахме, провикнахме се, нямаше признаци да си е вкъщи. Мъжа ми искаше да влезне да види дали не и се е случило нещо, но мен ме достраша и му казах че е по-добре да се обадим на полицията, че иначе за какво плащаме всичките тия данъци. Доста ги почакахме, около 40 мин., но трябва да призная че и случаят не изглеждаше спешен в техните очи. И те огледаха, стигнаха до извода че вратата не е разбита, влезнаха, нямаше никoй и заключиха апартамента. Благодариха ни за проявената гражданска отговорност и си заминаха. На другия ден съседката се прибра. Заминала някъде жената и забравила не само да си заключи вратата, а дори и да я затвори.  ShockedГолям майтап!

С услугите на бърза помощ се запознах по много по-неприятен повод. Мъжът ми беше катастрофирал тежко. Аз не бях на местопроизшествието, но предполагам че много бързо са дошли защото са преценили че трябва да се транспортира с хеликоптер, въпреки че разстоянието до болницата беше не повече от 10 км. Първо е дошъл лекар с линейка, видял е какво е положението и е извикал хеликоптера. Всички сметки покри здравната каса и въобще имам много добри впечатления от организацията. Но съм чувала и много лоши отзиви. Една колежка казваше че когато се обажда за майка си винаги казва че е малко дете, защото ако каже че е 80 годишна жена ще чака до следващия ден.

# 14
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Направо ми запълниха стаята, нали ги знаете какви са яки Laughing
Хаха, и тук парамедиците, които доидоха бяха доста едрички. Той и мъж ми не е малък, но се губеше до тях. Сигурно с конкурс ги избират  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт