борба нzок

  • 7 090
  • 117
  •   1
Отговори
  • Мнения: 364
ей толкова сьм ядосана , че място не мога да си намеря.обади ми се днес мама от бг и ми каzа ,че сьм получила писмо с което ме уведомяват, че дьлжа 480 лева и ако искам да обжалвам или да плащам раzсрочено да ида  до 31 декември.след таzи дата ми прекьсват zдравната осигуровка zа 5 години и сьм трябвало да си плащам като частна пациентка.до тук добре ама това писмо е пратено на 13.12.2005,а при мен е дошло на 4.01.2006 #Cussing outаz демонстративно откаzвам да плащам каквито и да е пари zа нещо което не сьм полzвала.да ме правят каквото искат Crossing Armsи да ме прекарват така в пощата няма да стане #Cussing outако трябва ще се сьдим Twisted Evil

# 1
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Въобще не съм наясно с бг право. Но няма ли нормален 1 месечен срок на обжалване по принцип?
И като ти прекъснат zдр. осигуровка, тогава ще те оставят ли на мира?

# 2
  • Мнения: 7 605
Я да питам и аz в таzи връzка.

Ли4ен лекар никога не съм имала в БГ. Имам двойно гражданство и преz последните години все пътувах само с немския паспорт, zаЩото оЩе не съм си управила БГ документите  Embarassed  Та с други думи, като ме търсят в системата под ЕГНто ми иzлиzа, 4е не съм си идвала в БГ от не zнам си коя година (2001 май). Има ли място zа притеснение? До сега никой ниЩо не ми е искал.....

# 3
  • Мнения: 364
ако платя парите ще ме оставят на мира ! да ама аz няма да ги платя Crossing Armsи 5 години нямам право да им полzвам услугите.оооо боже какво ли ще правя? Laughingнито ще плащам нито искам да полzвам #Cussing out

# 4
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Татяна проверила ли си, какво ти иzлиzа при НОИ? http://healthinsurance.nssi.bg/report_healthhtm_15_out.asp

# 5
  • Мнения: 7 605
Татяна проверила ли си, какво ти иzлиzа при НОИ? http://healthinsurance.nssi.bg/report_healthhtm_15_out.asp

Да, направих.

По пациентска листа на НЗОК за месец ЯНУАРИ 2006 година:
 
Лицето не фигурира в пациентската листа

СПРАВКА КЪМ 04 ЯНУАРИ 2006 ГОДИНА 

Няма данни за здравно осигуряване за този ЕГН!

# 6
  • София
  • Мнения: 8 272
Говори се, че ще се направи нещо за българите които живеят в чужбина.
Те сега не могат да отсеят кои не са си плащали защото неискат, кои живеят в чужбина кои са социално слаби

# 7
  • Мнения: 7 803
щом няма данни zа теб не дължиш нищо
уж теzи които нямат личен лекар ще ги освободят ама ког и как  newsm78
а останалите някой ден ще решат и нас какво да ни правят но дотогава една стотинка не давам  #Cussing out  #2gunfire

# 8
  • България-София
  • Мнения: 573
Aз мога да кажа какво аз направих преди една година. Отидох в НОИ и им обясних, че от реформата не съм живяла в БГ, не съм и ползвала услугите на здравна каса и че имам двойно гражданство и искам да започна да се осигурявам от датата на пристигане в БГ. Казаха ми да им донеса документ за самоличност на другата държава и справка от МВР - гранична полиция за периода, в които не съм си била. Така и направих - с личната карта на иврит /без превод:shock:можех и картата за видеоклуба да покажа Laughing/ и въпросната справка от МВР ми изчистиха задълженията до момента, в които съм пристигнала в БГ. Казаха ми също, че от тук нататък, ако заминавам за повече от 3 мес. в чужбина да подам молба в НОИ /сега май на друго място - не съм сигурна/, за да ми "спрат" осигуровките, а като се върна да ги възстановят. Може да се провери в саита на НОИ как е сега.

# 9
  • Мнения: 4 399
Я да питам и аz в таzи връzка.

Ли4ен лекар никога не съм имала в БГ. Имам двойно гражданство и преz последните години все пътувах само с немския паспорт, zаЩото оЩе не съм си управила БГ документите  Embarassed  Та с други думи, като ме търсят в системата под ЕГНто ми иzлиzа, 4е не съм си идвала в БГ от не zнам си коя година (2001 май). Има ли място zа притеснение? До сега никой ниЩо не ми е искал.....

Татяна, твоя случай е много лесен. След като не си имала никога личен лекар, не дължиш нищо. Трябва само да отидеш в НОИ и да пуснеш декларация че не си имала личен лекар и по години от 2000 г. насам колко престой си имала в БГ (за да се види че нямаш година с повече от 183 дни прекарани в БГ).
Малко off: Ти как така имаш двойно гражданство? То нали отпадна отдавна? Ако си немски гражданин, тогава изобщо пък не ти се налага да се занимаваш с НОИ.

Проблемът е при хора, които са избрали личен лекар, но след това са заминали в чужбина и са спрели да се осигуряват. Не знам дали междувременно има някакво решение как да се процедира с тях, но лятото поне все още нямаше яснота.

# 10
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
справка от МВР - гранична полиция за периода, в които не съм си била.
Каква е таzи справка и от къде по точно я иzдават?

# 11
  • Мнения: 811
ако платя парите ще ме оставят на мира ! да ама аz няма да ги платя Crossing Armsи 5 години нямам право да им полzвам услугите.оооо боже какво ли ще правя? Laughingнито ще плащам нито искам да полzвам #Cussing out
На какво всъщност се ядосваш???

Че трябва да платиш, за да ползваш?

Ако пък си ядосана заради писмото.......... еми то имаше почти шестмесечен срок. Майка ти като не се е сетила да ти каже, държавата ли е виновна???

Нека юристите ме поправят, ако греша, но не държавата е длъжна да уведомява поименно данакоплатците за техните задължения, а те самите да се интересуват и да си плащат дължимите данъци и такси.

Нима държавата, в която живееш е изключение?

# 12
  • България-София
  • Мнения: 573
справка от МВР - гранична полиция за периода, в които не съм си била.
Каква е таzи справка и от къде по точно я иzдават?
Подава се молба на ул.Мария Луиза в София /мисля паспортен отдел се води също/ да се издаде справка за влизания и излизания в и от БГ за педиода.......на лицето ......... ЛИЧНО СЕ ПОДАВА! Пак да припомня - беше преди 1 год. сега може да са други правилата.
Колкото до личния лекар - ами и аз не съм си избирала, но автоматично те записват при някой от районната поликлиника. Така, че с или без такъв пак си с борч към държавата

Последна редакция: чт, 05 яну 2006, 16:35 от ggroudov

# 13
  • Мнения: 3 394
Стьси, след 31 дек 2006 год, ако влезем в ЕС пак ще се наложи да променят нещата.
Тъй ,че не се кахъри излишно, те гледат да събират пари от нас, че малко са им от другите.
Първо да си оправят сметките с хората в страната и тогава да търсят под вола теле. Иначе ги съди, какво толкова-делото ще си се протакваааааааааааа и така да края на света Mr. Green

# 14
  • Мнения: 1 581
Мам-Ам,
Свръх обидно ми става на такива реплики  Crossing Arms
Факт е, че ние, дето живеем в чужбина, не ползваме българско здравеопазване. Аз 2 месеца лятото в България, дори на детето си, на което му се полага безплатно, не съм ползвала, защото не е коректно, да не говорим за мене.
И от майчинството си се отказах, като дойдох насам.

Обидно е да те карат да плащаш, без да ползваш. И защо майка ми, свако ми, свекърва ми да са длъжни да ме уведомяват да плащам нещо, което не ползвам  Thinking

Та ние се оплакваме от тези НЕПРАВОМЕРНИ задължения... И повярвай ми, интересувам се достатъчно за тях, и още по-обидно ми става...

Общи условия

Активация на акаунт