Кандидатстване в НУКК 2012 г.

  • 33 742
  • 295
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 0
 Да се отчета и аз. Моето дете също не е прието. Но хубавото е че, вече  иска да ходи на изпити.  Обясних му че ще има, най- рано  в първи клас. И още много, много после.   

 Желая щастие и здраве на всички малки сладури.  На приетите пожелавам училището да оправдае очакванията им.
 На останалит - Успех в избора на училище.  Човек не знае какво печели като губи.
 Ние ще учим в близкото до нас училище. Ще спестим  на детето ежедневно  продължително пътуване до училище и обратно, в случай че беше приет. Класната се знае че е много добър педагог с подход към децата.  Така че единственото за което съжалявам е че няма да бъде в клас с по - подбрани деца. Но предвид подбора по втория начин,  май няма за какво да се съжалява.
Успех на всички малки слънца !  Simple Smile

# 271
  • Мнения: 0


Здравейте, включвам се в темата, след като я изчетох доста подробно.
И поздравявам всички дечица и техните семейства за положените усилия, независимо от крайният резултат  Simple Smile Ние с моето момченце тръгваме по този път сега - той е набор 2006 и ще се пробваме догодина - извинявам се, че съм толкова подробна, но трябва да се влея някак в дискусията.
Много се надявам AnitaD да е права - след всичко изчетено до тук, защото в противен случай, като че ли се обезкуражавам. Така или иначе почнахме постепенно подготовка, снабдила съм "Азбуката" от 2004 - надявам се, че не се различава значително от новото издание, но ако трябва ще се снабдим и с него.
Това, което искам да ви помоля всички мами, които явно вече сте врели и кипели в подготовката, е да ми препоръчате учител, с който може регулярно да стиковаме домашната подготовка или иначе казано от есента да започнем, не повече от 1 път седмично уроци с такъв прподавател.
Притесняваме ме, не толкова, че не мога аз да се справя с обясненито на задачите, а това, че когато има по-трудна задача моя юнак почва да мрънка и пуфти и бърза да я прескочи, а това при един учител няма как да се случи.

[/quote]
В новото издание на "Азбука на мисленето" има някои нови типове задачи, които са се падали на изпит през последните години (например судокуто), а в изданието от 2004 година липсват. Съветвам Ви да жертвате 45 лева и да си купите и новото издание. Но и това не е достатъчно, защото всяка година разнообразяват "асортимента". Ние ходихме при една бивша учителка от детската градина на НУКК, по препоръка на родители, чиито деца е подготвяла и са били приети. Много сме доволни, детето напредна значително, представи се добре на изпита, но със 72,80 точки не влезе. Ако проявявате интерес, мога да Ви изпратя телефона на учителката в лично съобщение. А изборът е Ваш. Успех!

# 272
  • Мнения: 232

 оповестяването в интернет преди изпита на имената е в нарушение на закона.
В наредбата за прием е записано:
Чл. 14. (1) Подборната процедура се провежда в периода от 2 до 15 май включително.
 (2) На 28 април в 10 ч. в комплекса се обявява графикът за подборната процедура.
Никъде не е записано, че списъкът с имената ще бъде оповестен в интернет.

В Закона за защита на личните данни е записано:
Чл. 2. (Доп. - ДВ, бр. 70 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2006 г.) Лични данни са всяка информация, отнасяща се до физическо лице, което е идентифицирано или може да бъде идентифицирано пряко или непряко чрез идентификационен номер или чрез един или повече специфични признаци.

Т.е. името, ако се счита че то идентифицира физическото лице, представлява 'лични данни'.

В допълнение, личните данни могат да се обработват само по начин по който лицето, или в случая на децата, настойниците са дали изрично съгласие.  Тъй като в наредбата за прием никъде не е упоменато, че имената ще бъдат оповестени по интернет, никой не е дал предварително съгласие те да бъдат оповестени.  В тази връзка, оповестяването на имената на децата в интернет е в нарушение на закона за защита на личните данни. 

[/quote]

От Комисията за защита на личните данни потвърдиха че трите имена на 1 човек са 'лични данни' по смисъла на закона и като такива не бива да се обработват, включително публикуват в интернет без разрешението на техния собственик.
Както беше предложено от други, за вбъдеще, тази иначе добра идея да се спести време на родителите трябва:
1. да бъде защитена от неоторизиран достъп на трети лица или наредбата за прием да бъде променена, така че родителите да дават разрешение за публикуване на имената на децата им в интернет;
2. да бъде проведена докрай - ако се публикуват списъците, да се публикуват и резултатите, но само в изпълнение на изискванията на Закона за защита на личните данни.

Който се интересува, може да подаде сигнал със свободен текст, до Комисията за защита на личните данни през бланката на сайта им за обратна връзка, с писмо или лично.
http://www.cpdp.bg/?p=element&aid=137

Публикуването на имената на 395 деца, кандидатстващи за 1ви клас и 255 деца, кандидатстващи за детска градина на сайта на училището, без изричното разрешение на техните родители е нарушение на закона.

# 273
  • Мнения: 232
Когато някой намери време, може да прочете настоящия текст на наредбата за прием и да даде тук предложения за промени, с които всеки може да се обърне към Министерство на Културата, ако пожелае. 

По повод финансирането, също, ще бъде интересно да се знае колко допълнително над МОНските пари струва на данъкоплатеца 1 място в НУКК, като тук само имаме балансирано предположение, че НУКК получава допълнителна субсидия.  Това може да се научи директно от Министерство на Културата и МОН. 

# 274
  • Мнения: 482
Мисля че не получават допълнително пари - просто е под шапката на Министерство на културата и Министерство на образованието няма никакво отношение към училището, дори и финансови. Но проверете.
Учила съм навремето в подобно училище със специален статут - просто парите които му се полагаха, минаваха през общината. То беше под нейна опека. И не бяха нито повече, нито по-малко. Този статут, обаче позволяваше вътрешен правилник за управление на училището.

# 275
  • Мнения: 232
Темата е интересна, защото беше зададен въпросът по-рано "какво му е елитно на училището".
Вариантите са много, единият е че е добре финансирано, за разлика от други училища. 

Според мене всяка година форумите започват с подканяне да се купят книжки, размяна на телефони на учители за уроци и от това обикновено печелят преподаватели и ксеро-копирки.  Книжките са хубави, уроците полезни, но дали училището си струва не става ясно.  После всички някак се ядосват, поскарват, някои се хвалят, за разлика от тази година защото никой не се похвали и така.  Дали е полезно за едно дете на 6-7 години да пътува с непознати в един мърсен автобус (имаше видео) до училище и обратно и дали наистина е оправдано детето ви да ходи при непознати в ранна възраст на 'уроци' вместо да е с родителите си и да му четете книжки или играете на игра и т.н. също остава въпрос всеки да си реши.

Истината е че много хора искат най-доброто за децата си и по определен начин, дори чрез този форум НУКК се промотира като такова.  Има умни деца там, има и не толкова умни.  Средата?  Ами списъкът е още он-лайн чукнете башиното и фамилни имена на кандидатите.

Някъде трябва да има информация за всички училища, консолидирана информация със статистики от резултати.  Колко момчета, колко момичета, какво е текучеството на децата, какво е текучеството на персонала и т.н.  Дали децата, които дадоха добрия резултат на матурите за НУКК преди 1 или 2 години са там от 1ви клас например?   Къде отиват децата от НУКК след 4 или 7 клас?  Да има независими инспеции на тези училища и данните от тези инспекции да ги пише в интернет.  Както става по света.  И тогава, мами, мотивирано ще можем да направим избор за децата си.  Как да знам тук кой за кого блогва за НУКК, за Шилер, за СМГ или 3то основно някъде си. 


# 276
  • Мнения: 198
Здравейте отново! На въпроса на mimi_block  за абитурентите от миналата година в НУКК дали са били от първи клас  - Да били са. Знам го от лично наблюдение - моят племеник завърши там миналата година с отличие и отличен резултат от всички матури. Сега е студент в Италия със стипендия - дори днес има и Рожден Ден, за който го поздравявам от сърце! Но, той е приет преди 12 години благодарение на своите възможности , без никакви протекции, пари и надарени родители, и текучествот при тях е било 1 - 2 деца а тези години. Когато реших да подготвям сина си за НУКК, думите на племеника ми бяха- Лельо, училището е хубаво , има база , но не е това което беше, недей да го пускаш там.  Е , аз реших и кандидатствахме , не влязохме. Не мога да крия, че малко съжалявам , като видях списъка на приетите деца. Днес бяхме с детето за прием в друго училище, но там лице в лице ти казаха, това училище дава това и това . Разведоха децата в училището, и после сина ми каза, че е било страхотна разходката. Така, че лично аз вече не съжалявам , Дано ни приемат! Вече съм сигурна, че там ще се чувства отлично.Подържам мнението НУКК да го направят без прием, а директно да влизат децата на  публичните  личности! И без това така се получава! Успех на нашите слънчица !

# 277
  • Мнения: 11 940
Случайно попаднах на темата ,нямам интерес към училището, дори не съм от София.

Но може ли някъде да видя задачите, просто съм много любопитна в каква степен едно дете като моето, което не е обучавано целенасочено, а е от обикновена ДГ би се справило.

# 278
  • Мнения: 349
Случайно попаднах на темата ,нямам интерес към училището, дори не съм от София.

Но може ли някъде да видя задачите, просто съм много любопитна в каква степен едно дете като моето, което не е обучавано целенасочено, а е от обикновена ДГ би се справило.

За съжаление няма къде да ги видиш. Поне не и официално. Предишни години са ги закачали на стъклото, но когато тази година една майка попита дали ще ги изнесат и директорката каза, че няма да го направят, защото били авторски! По-нагоре в май пост съм ги описала, така както ми ги каза дъщеря ми. Ако искаш някакви разяснения, пиши ми на лични.

# 279
  • Мнения: 1 091
Момичета, съжалявам, че не са приети дечицата ви! Това не значи, че няма да успеят, а и всяко зло за добро. Важното е, че са умни децата и са се представили чудесно! Като гледам какво се случва, май и ние нямаме голям шанс, връзки няма да търся. А и ако повечето деца са приети по втория начин и не влизат умните, то...не искам детето ми да расте в такава среда. Разочаровах се нещо...и се замислям за другите добри училища, ще трябва да имаме варианти. Та, моля ви, споделете към кои училища се насочихте, след като НУКК отпада?

# 280
  • Мнения: 96
Момичета, съжалявам, че не са приети дечицата ви! Това не значи, че няма да успеят, а и всяко зло за добро. Важното е, че са умни децата и са се представили чудесно! Като гледам какво се случва, май и ние нямаме голям шанс, връзки няма да търся. А и ако повечето деца са приети по втория начин и не влизат умните, то...не искам детето ми да расте в такава среда. Разочаровах се нещо...и се замислям за другите добри училища, ще трябва да имаме варианти. Та, моля ви, споделете към кои училища се насочихте, след като НУКК отпада?

Утре живот и здраве ще записваме сина в 105-то. То е в Дианабад. Насочихме се към него защото има добри отзиви за него, близо ни е и се учи италиански от първи клас. Държа освен английския, да учи още един език от рано, на мнение съм, че колкото от по-ранна възраст се започне с чуждите езици, толкова по-добре. Аз знам малко италиански и ще мога да му помагам, ако се налага, пък и е приятен и лесен език. Италианския беше причината и да се замисля миналата година и за кандидатстване в Лицея.

Според мен освен английския, който е задължителен в днешно време, какъвто и друг език да научи и ползва в допълнение би бил от полза, дори и сърбо-хърватски Simple Smile

В 105-то има 4 паралелки за първи клас - с италиански, с английски, с руски и с изобразително изкуство. Имам добри отзиви и за две от госпожите и се надявам да попаднем на едната от тях.

Притеснява ме само това, че от канцеларията ми казаха, че ако дойдем много родители да записваме децата си с оригиналните удостоверения може да се наложи да направят класиране.
А като подавах документи още февруари, питах ще има ли някакво класиране и ми казаха, че не и  че вече детето е прието. А това е единствения ни вариант за училище и сме подавали документи само там, освен в НУКК. Мисля все пак, че няма да има проблем.

# 281
  • Мнения: 0
Случайно попаднах на темата ,нямам интерес към училището, дори не съм от София.

Но може ли някъде да видя задачите, просто съм много любопитна в каква степен едно дете като моето, което не е обучавано целенасочено, а е от обикновена ДГ би се справило.
   http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=393376.300

Това е линк към по-стара тема, където има публикувани изпитни задачи от предишни години. Когато не са били чак толкова секретни. Ще си помисли човек че, на конкурс за митничари се e кандидатствало , а не за първолаци.  Laughing

# 282
  • Мнения: 198
Ние вече сме приети в 32 СОУ.  Между другото мъжът ми днес е ходил да провери теста на детето в НУКК!  Две от  задачите са били подвеждащи, кой както го е разбрал , на което дете му е дообяснено ги е направило, а на такива като моето дете ги е направило наполовина. Най-много точки 20 са дали за планиметричното прерисуване, но при нас точките са малко. А, за буквата С най-малко.  Просто ,не ми се занимава с тази потайнственост в това училище. Дори при изпита за митничари има някаква прозрачност, а тук и изпитната комисия лично аз неразбрах коя. Simple SmileВсички училища изнесоха списъците с приетите деца, а тук...
Не съжалявам за това, че детето ми е ходило на уроци, много неща научи, които ще му са в полза. 
Но, на всички мами на бъдещи първолаци - помислете преди да кандидатствате в НУКК.  Simple Smile


 

# 283
  • Мнения: 0
Днес ходих в НУКК да видя работата на моя син. Бяха много любезни, подробно ми показаха и обясниха всичко. Точките са разпределени по следния начин:

1) Мечето (ляво/дясно) - 1 т.
2) Азбука (зачертайте еднаквите букви) - 3 т.
3) Звуков анализ - 18 т.
4) Математическа задача - 5 т.
5) Геометрични фигури - 7 т.
6) Лабиринт - 21 т.
7) Пространствено мислене (гъби) - 15 т.
Sunglasses Планиметрично прерисуване - 20 т.
9) Открийте буквите "С" - 10 т.

Работата на сина ми напълно съвпада с описанието на детето, в това число верните, сгрешените и недовършените неща. За частично решените задачи има точни критерии - за всяка вярна буква, чертичка, гъбка по колко точки се дават. Нашата работа в абсолютно точно оценена. Най-много точки сме загубили от гъбите (2 оградени гъби х 1,5 т. = 3 т.) и от "С-тата" (направили сме 3 реда от около 30 и имаме само 1 точка). Попитах психоложката дали тя може за 3 минути да зачертае всички "С-та" и тя ми отговори: "Не и нито едно дете не го е направило, най-добрите са стигнали до средата, затова никой няма максимален брой точки, а най-високият резултат е 88 точки ..."

# 284
  • Мнения: 349
Детенце е прието в 20 ОУ, а също и в още две училища, но мислим да учи в 20-то.
Лично за мен НУКК е затворена страница! Дори не ходих да и гледам работата. Като видях за какво лицемерие става въпрос, никак не съжалявам, че не сме там! За подготовката, разбира се, че също не съжалявам. Със сигурност ще и е от полза, където и да е.
Безкрайно съм доволна от детето. При това неравностойно състезание тя е получила 75.05 точки! Този резултат за мен е страхотен и съм убедена, че ако нямаше толкова много парашутистчета, с тези точки, при максималните 88, щеше да бъде приета!
Успех на всички! И пак Ви казвам, момичета, извадихме късмет!  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт