Най-обикновен кекс

  • 103 427
  • 6
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 17 259
Баба ми правеше едни ужасно вкусни кексове като бяхме малки, беше някаква съвсем обикновена рецепта с яйца, брашно и мляко.
Сега по Коледа като си бях при нашите мислех да я питам и забравих, а по телефона хич не можем да се разберем  Mr. Green пък искам да направя кекс за нова година.
Някой има ли подходяща лесна рецепта за готвачка, на която печенето хич не й се отдава  Embarassed

# 1
  • Мнения: 430
3 яйца
1 ч.ч. прясно мляко
1 1/2 ч.ч захар
3/4 ч.ч. олио
2 ч.ч брашно
1 бакпулвер
какао ( по желание)
Разбиваш яйцата със захарта докато побелеят от ужас  Wink и добавяш постепенно останалите продукти. (Бакпулвера е добре да се смеси предварително с брашното). Ако искаш шаренийка, остави малко от готовата смес и добави какао (така, че да се получи плътен шоколадов цвят) и добави към "бялата" смес.
Тестото се изсипва в намазнена и набрашнена форма и се слага в добре загрята фурна на около 180С. Не се изкушавай да отваряш фурната докато не се надигне добре и не е почти готово. Може да провериш с клечка - кекса е готов когато по клечката не остава тесто.
За разкош може да го поръсиш с пудра захар или да намажеш с течен шоколад и отгоре шарени пръчици. Успех!

# 2
  • София
  • Мнения: 974
Ето ти една рецепта :

3 яйца
2 ч.чаши захар
1 чаша прясно мляко (топло)
 2 ч.чаши брашно
1 бакпулвер (слага се в брашното)
5-6 суп.лъжици олио
може и за аромат кората от един лимон


Забъркваш всичко и печеш, аз слагам допълнително едро счукани орехи или стафиди (предварително ги слагаш да поседят в хладка вода, а след това овалваш в брашно, за да не потънат на дъното) или с ябълки, или с какао а може и с всичко да направиш въпрос на вкус. Понеже много често го правя и за да не омръзне на малката и го правя всеки път различен. Това е най-простата рецепта за сладък кекс която знам, ако обаче те интересува соленият вариант рецептата е различна
Успех няма начин да не стане   bouquet

# 3
  • Мнения: 1 708
4 яйца
2 ч.чаши захар
1 ч.чаша кисело мляко
3/4 ч.чаша олио
3 и 1/2 ч.чаши брашно
1 бакпулвер
1 ванилия

Разбъркваш яйцата със захарта до побеляване,прибавяш млякото,олиото на тънка струйка,брашното примесено с бакпулвера и накрая ванилията.Печеш при 180 градуса около 40 минути.

# 4
  • Мнения: 3 663
1/2 ч.ч. олио (може и мааалко повече)
1 ч.л. сода
1ч.ч. кисело мляко
2 ч.ч. захар
3 ч.ч. брашно (пресято)
4 яйца
какао по желание


1. яйца+щипка сол+малко лимонов сок до побеляване с миксера
2. добавя се олиото и киселото мляко с предварително разтворената сода (пак с миксера)
3. с лъжица се добавя лека полека брашното
4. в намазнена и набрашнена форма
на 160-170 градуса пека аз

# 5
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
ето една и от мен:
4 яйца
3/4 ч.ч. олио
1 и 1/2 захар
Това се разбива добре и към него се прибавя
2  1/2 ч.ч. брашно
2-3 ванилии
1 бакпулвер
1ч.ч. или 1 1/2 прясно или кисело мляко
1 ч.л. сода
 Отново се разбърква хубаво и в намаслена тавичка, поръсена с брашно се изсипва по-голямата част от тестото.
   В останалото тесто се слагат 3 с.л. какао и по желание натрошени орехи. Разбърква се и се изсипва в тавата върху останалото тесто!

# 6
  • София
  • Мнения: 17 259
Мацки, страшни сте  Hug
Обещавам да ги пробвам всички   chef
И разбрах защо не ми става печенето - то на много ниски градуси се печало  Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт