гастроезофагеален рефлукс и бременност

  • 19 563
  • 11
  •   1
Отговори
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
Здравейте, дами, както се вижда в подписа ми съм бременна в края на 5-ти месец. Имам заболяване гастроезофагеален рефлукс(ГЕРБ), от което страдам от доста време(май се появи след първата ми бременност). Преди да забременея приемах фамотидин вечерно време, също съм пила омепразол и рефлуксът не ми е създавал сериозен дискомфорт. След настъпване на бременността, естествено ми забраниха да пия каквото и да било, освен Талцид, като трябваше да ограничавам и неговия прием. До сега горе-долу изкретах някак си, приемах нощно време по 2 Талцида, рядко 3 и успявах да изакарам 8-9 часа в легнало положение. Но от 2 седмици насам вече не помагат. Почнах да пия по 4 на нощ и ефектът е пак никаъв. Ставам през половин час, разхождам се, лягам-пожар и само кошмари в кратките придремвания. Отидох на лекар и какво мислите ми изписаха? Хапчета Emil. Бях много учудена, защото знам, че те са против повръщане, а не против киселини. Лекарката ме убеждаваше, че щели да ми помогнат. Това обаче не се случи. Естествено имам "успокоението", че проблемът ще се задълочава, защото матката расте и притиска стомаха. Не помага нищо. Нито мляко, ябълки, моркови, сода, никакъв хранителен режим, нищо. Киселините са си там най-вече нощно време и спане НЯМА. Искам да помоля, ако има мами, страдащи от това заболяване, които са или са били бременни, да споделят какво им е било предписано от лекар, по какъв начин са се справяли с проблема. Изкушавам се ужасно много да посегна към Фамотидина. Тук обаче го забраняват. Чувала съм, че в чужбина са по-склонни да предписват този тип лекарства при бременни.

# 1
  • Мнения: 38
Здравейте, дами, както се вижда в подписа ми съм бременна в края на 5-ти месец. Имам заболяване гастроезофагеален рефлукс(ГЕРБ), от което страдам от доста време(май се появи след първата ми бременност). Преди да забременея приемах фамотидин вечерно време, също съм пила омепразол и рефлуксът не ми е създавал сериозен дискомфорт. След настъпване на бременността, естествено ми забраниха да пия каквото и да било, освен Талцид, като трябваше да ограничавам и неговия прием. До сега горе-долу изкретах някак си, приемах нощно време по 2 Талцида, рядко 3 и успявах да изакарам 8-9 часа в легнало положение. Но от 2 седмици насам вече не помагат. Почнах да пия по 4 на нощ и ефектът е пак никаъв. Ставам през половин час, разхождам се, лягам-пожар и само кошмари в кратките придремвания. Отидох на лекар и какво мислите ми изписаха? Хапчета Emil. Бях много учудена, защото знам, че те са против повръщане, а не против киселини. Лекарката ме убеждаваше, че щели да ми помогнат. Това обаче не се случи. Естествено имам "успокоението", че проблемът ще се задълочава, защото матката расте и притиска стомаха. Не помага нищо. Нито мляко, ябълки, моркови, сода, никакъв хранителен режим, нищо. Киселините са си там най-вече нощно време и спане НЯМА. Искам да помоля, ако има мами, страдащи от това заболяване, които са или са били бременни, да споделят какво им е било предписано от лекар, по какъв начин са се справяли с проблема. Изкушавам се ужасно много да посегна към Фамотидина. Тук обаче го забраняват. Чувала съм, че в чужбина са по-склонни да предписват този тип лекарства при бременни.


Здравей и аз съм в подобно положение,пия почти всеки ден фамотидин,някой път и по 2 хапчета,когато много пари и боли,а се опитвам да забременея.Чудя се ти намери ли лек,виждам,че си родила и имаш малко бебче,да е живо и здраво.Та въпроса ми е как успя да се справиш с болката ,какво пиеше ,защото и аз не искам вече да пия фамотидин,понеже може вече да съм бременна,а почти всеки ден ме боли ужасно.
Благодаря ти предварително за отговора.

# 2
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
juju_kiss, здравей! Мерси за пожеланията! Първо трябва да се установи при теб дали става дума за рефлукс или друго стомашно заболяване - гастрит, язва и т.н. Най-добре е да посетиш за целта гастроентеролог, за да ти постави диагноза. Аз имах поставена тази диагноза преди да забременея, но както споменавам в горния си пост, то рефлуксът не ми е създавал кой знае какъв дискомфорт преди бременността. След 5-ти месец обаче стана страшно. Предписаха ми лекарство от групата на инхибиторите на протонната помпа. Първо пих Панразол, после Биопразол и накрая по препоръка на следящият ми бременността АГ минах на скъпото, но най-добро лекарство - Нексиум. И трите бяха по 20 мг, като ги пиех веднъж дневно - половин час преди хранене, на гладно. Имаше много добър ефект в/у киселините, но с напредването на бременността рефлуксът се изрази и в невъзможност за задържане на храна. Започнах да повръщам, трябваше след хранене поне няколко часа да не лягам и пак повръщах по цели нощи. Така си изкарах до края, но сле драждането нещата се нормализираха. Вече не повръщам, останаха само киселините. Може да пробваш с Биопразол - 20 мг, който да пиеш веднъж дневно, половин час преди хранене и поне 2 часа след предишно хранене, може да го пиеш и по 2 пъти дневно в продължение на 1-2 месеца, но пак казвам най-добре първо на лекар.

# 3
  • Мнения: 38
Здравей,*starlet*,благодаря ти за бързия отговор,да, ще отида на лекар и ще видим,но дано да не е толкова зле положението,че се плаша,приятен ден ти желая и много здраве на теб и семейството!

# 4
  • Мнения: 735
Здравей, *starlet*! Пишеш, че имаш киселини. А някакви други оплаквания имаш ли?
Преди 2 седмици след консумация на сушени кайсии (4 на брой) една нощ, си докарах тоя рефлукс. При мен освен киселините имаше и пресядане в гърлото като чувство за чуждо тяло там и много оригвания. Ходих на лекар. Поставиха ми диагноза ГЕРБ и ми изписаха Еманера ( същата активна съставка има като Нексиум). По схема ги пия. Сгеа съм на 1 хапче вечер от 20 мг. Киселини нямам, но не мога да се наям. Само "замезвам" по малко.  Sad След като ям нещо ми се появява тая буца в гърлото и се почват оригванията.И така цял ден...Само сутрин като се събудя няма буца, защото не съм яла нищо през нощта. Получих обаче разтройство от тия хапчета. Ходих пак при лекарката - каза, че не можело да е от лекарството. А в листовката като четох после си пише точно, че могат да причинят диария. Утре пак съм при нея. Но не ми е минало.
Аз си мислех, че тази болест се лекува. НЕ е ли така? newsm78 Около мен няма никой с такова заболяване и няма с кой да поговоря. Но ме побърква това усещане вече. Едната вечер имах усещането, че се задушавам. Знам, че няма да стане, но усещането е доста неприятно.
Ще съм ти благодарна за някакъв съвет. Praynig

п.п. Прегледът ми беше само с ехограф.Не са ми пускали сонда или нещо подобно. НЕ съм яла никакъв суров зеленчук или плод от 2 седмици и се чудя дали може. Хапва ми се марулена салатка.  Confused

# 5
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
Здравей, Славена! Аз по принцип си имам тази диагноза ГЕРБ, но само по време на бременността тя ми създаваше сериозни проблеми. Сега единствено се изразява в киселини, с които се боря с Фамотидин вечерно време. В последните месеци, заради болестта не можех да задържам храна. Особено, като легна се почваше едно давене. Никога обаче не съм имала усещането за буца. 3 пъти си докарвах кашлица, пресипнал глас, отслабнах. Не знам омепразола да причинява разстройство, но дори и така да е човек избира по-малкото зло. Не съм чувала болестта да се лекува, но щом са ти казали може и така да е. Не знам какво да те посъветвам....  newsm78 По принцип при мен проблемът с кашлицата, давенето и връщането на храна започна след приемът на омепразоловите препарати, но без тях пък изгарях от киселините.  Да не би пък това задушаване да е от него. Може да пробваш да спреш хапчето и да минеш на по-лекия вариант - Фамотидин, Ранитидин. Лечението на ГЕРБ е в 3 степени, според тежестта на заболяването. При най-леката форма облекчение се получава от обикновените антиацидни препарати - Талцид, Стопацид и др. Следващите медикаменти са така наречените Н2 блокери- Фамотидин, Рнитидин. Те блокират производството на солна киселина. И най силните медикаменти са инхибиторите на протонната помпа, това са тези лекарства с актива съставка Омепразол, каквото е Нексиума и най-вероято тава, което ти пиеш. Пробвай да пиеш Фамотидин вечерно време преди лягане по 20 мг или 40 мг. Ще ти облекчава киселините за през нощта, а и през деня, освен ако не ядеш дразнещи стомаха неща. Ако пак чувстваш буцата иди на лекар. Не знам какво друго да те посъветвам... Успех!

# 6
  • Мнения: 38
Здравейте,от доста време пия клеева тинктура по 10-15 капки 1-3 дневно във малко вода ,по препоръка на хомеопат-д-р Михайлов,когато се сетя,и честно казано много ми помогна,преди и аз се спасявах само с фамотидин,сега не може,но клеевата тинктура много ми помогна,успявам да си хапвам по малко зелени зеленчуци,домати,опитайте,но бъдете постоянни Naughty,лек ден

# 7
  • Мнения: 735
А на мен клеевата тинктура ми дразни стомаха.... Thinking

# 8
  • Мнения: 351
Здравей те.Аз също съм с доказан рефлукс преди бременността .Сега съм бременна в края на 5 месец и имам проблеми със стомаха ;страшно се подувам още от сутринта а вечер става страшно.Пия Квамател 40мг 2х1 т и Деган понеже много повръщах доскоро до края на 4 месец.Моля ви дайте съвет какво да правя с това подуване.

# 9
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
Здравей те.Аз също съм с доказан рефлукс преди бременността .Сега съм бременна в края на 5 месец и имам проблеми със стомаха ;страшно се подувам още от сутринта а вечер става страшно.Пия Квамател 40мг 2х1 т и Деган понеже много повръщах доскоро до края на 4 месец.Моля ви дайте съвет какво да правя с това подуване.
За съжаление, няма хапче с/у това... Можеш да спреп киселините, но не и връщането... Просто бременността усложнява това състояния.... Гледай да хапваш поне 3 часа преди лягане. Ако можеш да спиш на по-висока възглавница или в не съвсем легнало състояние. Избягвай тежките храни, както и течни, воднисти, като супите. Ориз и картофи са май най-подходящи..

# 10
  • Мнения: 351
Благодаря ти starlet* еми аз почти само това хапвам и кекс домашен ;кисело мляко;супи не ям понеже докато повръщах се наситих на тях.Незнам това е направо ужасно но трябва да го издържа. newsm78

# 11
  • Мнения: X
Около 10 години си страдах "мълчаливо" от подобни киселини...почти всеки ден.
Пиех основно ранитидин.Мислех, че причините са или чесън/лук/зелени салатки,  или пържено, или тестено, или алкохол ....основно след консумацията на подобни храни и напитки се появяваха и киселините.
Обаче, преди година спрях да ям месо.И с изчезването на месото от масата, изчезнаха и киселините.
Не помня откога не съм имала проблеми, със сигурност поне от 10-на месеца.
Ям всичко останало, без месо и много рядко -млечни.
Вечерята ми е основно една голяма купа зелена салатка, пресен лук и чесън, репички, доматки....
Не казвам, че е някаква панацея , но ....

Общи условия

Активация на акаунт