Фебрилен гърч

  • 19 306
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 533
От 16 години съм майка, такова нещо не бях преживявала, а винаги ужасно много съм се страхувала да не ми се случи.

Снощи Яна вдигна 38.8, дадох й Нурофен и заспа, сложих я при мен да спи, да ми е под ръка, към 1ч. я усетих че почна да диша много тежко, с мъка си поема въздух, появи се пяна на устата, пипам й ръцете й краката - ледени, а тялото и главата горят. Имах чувството че ще ми умре в ръцете. Сложих веднага свещичка ефералган и пробвах да й измеря т., държах термометъра съвсем малко, зашото шаваше и показа 39.8. Смятам че е била по-висока.
Тъкмо мислех да почвам да я увивам с влажни кърпи и започна да се съвзема, ръцете и краката се затоплиха, дишането се успокои малко и започна да се поти, стана вир вода, наложи се да я преобличам.
Сега не смея да заспя, ходя да я проверявам през 5 мин.
 
Днес я водих на лекар, не вярвах че е било фебрилен гърч, някакси много по-страшно съм си мислила че е. Не че не се побърках снощи, но си мислех че при гърч детето губи съзнание. Лекарката каза че от описанието смята че е било точно фебрилен гърч, изписа фенобарбитал със зелена рецепта, който винаги да имам подръка, ако недай боже, се наложи да изпадне в същото състояние, да дам незабавно. Каза ми че ако се случи веднъж, стават по-податливи и може да зачести. Друг е въпросът че фенобарбитал няма в нито една аптека в русе от лятото насам.

Искам да попитам, възможно ли е да получи някакво увреждане, сега или по-нататък, много ми е тревожно...и още кога преминава тази опасност от гърчове при висока температура, доколкото знам се получава при малки деца, но колко малки?

# 1
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Моята дъщеря направи фибрилен гърч 20 дни преди да навърши 3 години - беше в яслата и там е станало. Седяла си е на земята и си е играела, когато изведнъж полегнала и започнала да се мята по земята в бесъзнание и с пяна на уста (това по описание на учителката, която е била до нея). Веднага са я качили в кола (по пътя е повръщала) и в Пирогов. Аз я взех от противишокова зала - беше дрогирана и със система в крачето и ръката, издаваше нечленоразделни звуци - ужасна картинка, само като си спомня и ме втриса. От Пирогов веднага ни изпратиха в болница. Лекарката, която цяла нощ стоя до нас и полагаше непрестанни грижи, ни обясни, че щом детето веднъж е направило гърч, винаги има опасност от втори и така докато не навърши 5 години. И на нас ни изписаха фенобарбитал (тогава беше спрян от производство и го намерихме с връзки в аптека в Димитровград) - да го давам винаги щом температурата й почне да надвишава 38 градуса. Изписаха ни и диазепам за ректално приложение - тогава имаше само нелегален внос и се намираше много трудно (намерихме в Габрово, пак с връзки) - използва се само по време на гърч, за да го прекъсне (колкото по-кратък е гърча, толкова по-леки или никакви са последствията за мозъка).
За щастие при нас втори гърч нямаше, въпреки, че ми е вдигала многократно 40-41 градуса до навършване на 5 годишна възраст. Аз обаче до преди година си носех във всяка чанта диазепам и фенобарбитал.
За да си по-спокойна, можеш да поискаш да й направят електроенцефелограма - при нея става ясно дали и какви поражения на мозъка има. От това обаче което описваш, при вас е било много леко и мисля, че е излишно.

# 2
  • Мнения: 8 769
Миналия месец сина ми направи такъв гърч, след като вдигна 39,4. Протичането бе по-различно (беше в съзнание, погледа бе в една точка и не реагираше на движение, цялото тяло се стягаше и отпускаше ритмично, като детето непрестанно ръмжеше...все едно развалена плоча слушаш. Всичко това за около 2 мин.). Отидохме в спешния и ни приеха в болница за наблюдение. Казаха, че такава била процедурата след гърч. После ходихме на невролог, който каза, че по описание било тишичен фебрилен гърч за възрастта на детето. Неговият съвет бе да  направим ЕЕГ и при всяко покачване на температурата да даваме антипиретици. Питах за фенобарбитал, защото знаех,че го предписват, но той каза, че вече не се практикувало и че освен всичко имал странични последствия. Изписвали се диазепам и ое едно лекарство, чието име забравих.  Embarassed
Искам да попитам, възможно ли е да получи някакво увреждане, сега или по-нататък, много ми е тревожно...и още кога преминава тази опасност от гърчове при висока температура, доколкото знам се получава при малки деца, но колко малки?
По принцип може да се получи увреждане, но ако гърчовете са силни и се повтарят често. Наистина, както ти е писала и Sneji, тези гърчове се получават на деца до 5г. Сега просто трябва много да ги пазим дребосъците и да следим за качване на температурата. Не е задължително да се повтори кошмара, и аз лично се моля това да остане далеч назад във времето Praynig
Ето тук правих запитване за ЕЕГ: ЕЕГ и упойката,
а тук съм писала накратко за гърча:
Споделено - за "кашлицата"

# 3
  • Мнения: 1 533
Снежи, кошмарна работа! Представям си как си се чувствала!
Нашата лекарка ми каза че и нейната дъщеря като малка е правила гърч и че от такова нещо не се умира, но да видиш детето си в такова състояние не се забравя никога.

Цитат
че щом детето веднъж е направило гърч, винаги има опасност от втори и така докато не навърши 5 години

Това е много тревожно, същото ми го каза и нашата лекарка, само не знаеш че до 5 годишна възраст е така.
Досега винаги при температура ми е казвала, че до 38.5 мога да не давам нищо, защото тази Т помага на организма да се сбори с вируса. Сега обаче ми каза, че след случката изобщо не трябва да чакам да става 38.

Фенобарбитал няма, започнах да търся под дърво и камък.

# 4
  • Мнения: 1 533
Туфи, благодаря, ще прочета...
Днес ще звъня на лекарката, да й кажа за фенобарбитала, да видим ще го заменя ли с нещо или да търся по-сериозно. Дано не ми се налага да го ползвам, но до 5г. има доста време Tired

Като я водих на преглед вчера, ме питаха и за това което описваш, ритмично стягане и отпускане на тялото или изобщо някакви конвулсивни такива потръпвания. Чак тогава осъзнах че и при Яна го имаше това, но аз /патката/ си мислех /или така ми се е искало да бъде/ че се присвива като при болка в корема.

# 5
  • Мнения: 3 042
Момичета, дано да не се повтарят тез работи! Значи до 5 години е опасно?
А докторките казаха ли ви какво може да се направи за първа помощ още в къщи на дете с фебрилен гърч? Не дай си Боже Praynig!

# 6
  • Мнения: 8 769
А докторките казаха ли ви какво може да се направи за първа помощ още в къщи на дете с фебрилен гърч? Не дай си Боже Praynig!
Ами не са казали, но като че нищо не може да се направи. Чакаш да отмине, шашкаш се и т.н.
Ама ти сега недей да изпадаш в параноя,де, не е казано, че трябва на всяко дете да се случва! Grinning

# 7
  • Варна
  • Мнения: 513
Разбирам те Калин@ и то много добре!
Моето момиченценаправи два фебрилни гърча, когато беше на 1 година, сега е на 3.
Първия път изобщо не съм очаквала, че може така да реагира организма и (имам по-голямо дете, с което не съм имала такива проблеми). И мен ме учеха до 38.5 да не давам антипиретици.
Да ама вече и при 37. 5 съм нащрек и давам Нурофен. Не мога, а и не искам да рискувам да преживея отново това нещо. Толкова е страшно да видиш детето си неадекватно, със замръзнал поглед и ледени ръчички.
Вторият път, незнам защо, си мислех, че на нас такова нещо не може да се случи пак.
Да, ама не, случи се и то по-страшно от първия път - гърча беше по-продължителен, детето излезе по-трудно от него и след това имаше по-продължителен тремор на крайниците.
Всичко това е повече от кошмарно. Важното е да имаме впредвид, че веднъж случил се, фебрилния гърч може да се повтори. И да сме готови да реагираме на всяко повишаване на температура адекватно
За мамите, коите незнаят как се постъпва в такъв случай, ще си позволя да дам малко съвети:
- при висока температура детето се разсъблича възможно повече и се охлажда, ако не искате да давате антипиретик
- ако евентуално направи гърч, се поставя да легне настрани, за да може езичето да падне в бузката му (не се бърка в устата му, а и това изключва гълтане на езика)
- даване на нещо за сваляне на температурата.
От там нататък прегледа от лекар и невролог се подразбира.
Пожелавам ви здрави дечица и дано никога не се сблъскваме повече с този проблем! Praynig

# 8
  • Мнения: 5 525
Мисля и аз да се включа тук-и моето момиченце направи фебрилен гърч това лято/ тя е на 3г/.Четири дена беше с висока t и ни исписаха Зинат .На четвъртия ден изведнъж започна да я тресе, започна цялата  да трепери,дишането и беше много  тежко,краката и ръцете и бяха ледени и изведнъж цялото и тяло стана сино-лилаво.Премина за няколко минути/измерихме t след това-39.8/ Вечерта забелязах че има пяна на устата докато спеше.Според невроложката това е бил втори гърч ,които ние не сме усетили.Направиха и ЕЕГ 10 дена след гърча и ни изписаха диазепам ампула за ректално приложение,ако отново се случи и гърча продължи повече от 1,5-2 мин.да се използва половин ампул,защото по продължителния гърч може да доведе до усложнения .Това е което ни казаха на нас +всичко което lydi е написла по горе.Бъдете здрави и дано  да не се повтарят тези неща.

# 9
  • Мнения: 1 533
marycery,

Какво показа ЕЕГ-то?

# 10
  • Варна
  • Мнения: 6 848
Ужас! Shocked
Никакви съвети не мога да дам, защото не съми не искам да преживявам точно това. Да търся ли фенобарбитал тук?

# 11
  • Мнения: 5 525
Казаха че е в нормата за възрастта и, но понеже сме имали и други случаи на внезапно заспиване и посиняване на устните и ръчичките ще го повторят ,ако отново се случи но когато Мари е много изморена,ще трябва да я събудиме в 5-6ч сутринта ,а ще направят ЕЕГ то към 13ч,без да е спала до тогава.

# 12
  • Мнения: 7 474
Дъщеря ми направи гърч преди 6мес.без температура и без да е болна.Ходихме в клиниката на 4 ти километър там е детската неврология и ни казаха да си купим свещички Диазепан, които обаче се продават в Македония и струват стотинки. Правихми ЕЕГ без упойки/детето си стои съвсем спокойно/ и сега пиев Депакин. Това което искам да кажа е ,че Достора изрична ни предупреди в некакъв случай да не даваме Фенобарбитал, защото има страшни увреждания от него на детския мозък-в интелектуално отношение. Най-добре се консултирайте с още някой лекар ,защото това е доста сериозен риск.Успех. Peace

# 13
  • Мнения: 5 228
Нашата лекарка ми е казала, че при повишена температура трябва винаги да давам едно хомеопатично лекарство - Belladonna 30 CH против фебрилен гърч. 2-3 гранули в мъничко вода се дават 1 или 2 пъти дневно, в зависимост от това колко време поддържа температурата.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 513
За съжаление, Беладоната на нас не ни свърши работа - на фона на това хомеопатично лекарство Буба направи втория гърч.
Забравих да напиша, че след консултацията с невролога, той и изписа прахчета и свещички Диазепам в зависимост от нейното тегло. Тогава рецептата за Диазепам(таблетки) взехме от ДжиПито, но лекарството(прахчетата и свещичките) беше приготвено по рецептата на невролога.
Целувки на всички мами и дечица! Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт