Pravata na maikite s deca do 3god.

  • 2 617
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Zdraveite.Imam edno zapitvane i shte vi bada blagodarna za otgovorite.Imam edno sladko mom4ence koeto na 1g i 6m.poradi finansovi problemi reshih da go pusna na qsla,a az da se varna na rabota.Otodoh pri opravitelq na firmata v koqto rabotq i mu saobshtih 4e iskam da se varna na rabota.A toi mi otgovori,4e v momenta nqma nujda ot slujiteli,no za vseki slu4ai da sam  otishla pak sled 2-3 dena da mi kaje sas sigornost dali 6te me vra6ta na rabota.Dokolkoto sam zapoznata maiki s deca do 3god.nemogat da badat  uvolnqvai ili sakra6tavani osven ako firmata ne prekrati deinosta si ili rabotnoto mqsto ne se zakrie.A sashto taka nemogat da me uvolnqt bez re6enieto na inspekciqta po truda.Molq vi pomognete  mi.Kajete kak moga da si tarsq pravata?I ako znaete o6te nqkoi zakon za za6tita na maikite mi go kajete.Blagodarq predvaritelno.

# 1
  • Мнения: 820
Във форума се пише на кирилица!

Това са ти правата - виж какво ще ти предложат и не се съгласявай веднага.

Винаги можеш да отидеш в Инспекцията и да попиташ и там, но това което си написала е така и на практика той може да те съкрати с разрешение на инспекцията, което може да получи относително лесно.

Важно е да не допуснеш дисциплинарно уволнение.

Трябва да ти даде неизползвания отпуск.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 1 259
Защо е важно да не се допуска дисциплинарно уволнение!?

Връщам се от майчинство също и по неволя нагазвам в трудовото законодателство.
Искат да ме уволнят...засега напъните са дисциплинарно... След като не успяха да ме принудят
сама да напусна като ми изместиха работното място на 140км (междувременно, докато съм била в отпуск работодателят ми се е влял в софийски такъв;макар че е запазен пловдивския офис)
Ще ви бъда изключително благодарна, ако ми разясните някои неща, които като чета Кодекса на труда не разбирам много.
- какви могат да бъдат причините Инспекцията по труда да даде разрешение да се уволни майка на дете до 3г. ( по Онези точки, по които тя се уволнява само с подобно разрешение)
- какво означава в правния мир да издържам член от семейството си, защото да-имам две деца, но и мъж, който работи. Питам, защото се каня (заради член 216 от КТ) да искам от работодателя обезщетение за преместеното работно място. И в какво форма ме съветвате да отправя искането? Писмена-ясно, но молба ли да е?,заявление ли?

Благодаря Ви предварително.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Най-добрият вариант е да потърсиш консултация с адвокат.

А е хубаво да не е дисциплинарно уволнение, защото това се отразява на трудовата ти биография, както и на обезщетението, което ще получаваш от Бюрото по труда след това.

Длъжни са да поискат становището на инспекцията по труда за освобождаване на майка с дете до 3 години / с изключение на напускане по взаимно съгласие/. Но съм на мнение, че това е процедура, която бави самото съкращаване т.е. искат ли разрешение от инспекцията - има вероятност да го получат, освен ако няма някакви причини основателни - самотен родител или нещо такова /не съм сигурна/.
А за да те уволнят дисциплинарно - си има строга процедура и от твоя страна трябва да има нарушение.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 1 259
  ....
   Моят трудов казус се развива ежедневно с идването ми на работа.
   Засега с мъжа ми се съгласяваме да пътувам всеки ден от Пловдив до София.
Той щял да поеме баткото с ходенето на детска, а майка ми - малката до навършването на три и
тръгването на градина.
.... няма да съм особено пълноценна майка..... Embarassed
  Да ви попитам...-
от няколко места го чувам, но не го намерих разписано нито в Кодекса по труда, нито
в Наредбата за работното време и отпуските.
Майка на дете до 3г., ежедневно пътуваща по 140км. Може ли времето на пътуването да е част
от работния й 8-часов ден?!
Звучи добре Wink и логично в моите очи, но дали има норматив,
на основата на който да си го поискам?!

# 5
  • Мнения: 1 404
Най-добре потърси адвокат, а и доколкото съм запозната, за дисциплинарно уволнение, трябва да имаш 3 писмени предупреждения, както и някакви доказателства за дисциплинарните нарушения.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 577
Най-добре потърси адвокат, а и доколкото съм запозната, за дисциплинарно уволнение, трябва да имаш 3 писмени предупреждения, както и някакви доказателства за дисциплинарните нарушения.

Не, само едно е достатъчно.

За доказателства - трябва да имат, ако решиш да ги съдиш. В съда трудно ще защитят дисциплинарно увлонение, особено на майка на малко дете, ако нямат доказателства  Peace Но ако не си търсиш правата - могат да те уволнят и без доказателства. Доказателствата са необходими в съда, а не за самия факт на уволнението.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 1 259
.... само да посмеят да ме уволнят дисциплинарно!
Ще ми решат проеблема, защото не само ще обжалвам, но и ще го направя достояние на целия свят.
Защото ми е достатъчно публична работата, член съм на един професионален съюз... и пресконференция може да дам, и ... прочие.
Само дето подозирам, че ще издевателстват над мен и нито ще ме компенсират с нещо за пътуването Пловдив-София всеки ден, нито ще ми намерят работа според това, за което съм наета по договор, нито ще ме уволнят....  И ще чакат сама да "клекна" и да подам молба за напускане.
Сега ме карат "по кодекс" и са ми разписали дълга програма на обучение, "защото съм отсъствала твърде дълго и нещата са се променили..."
...  като си тръгвам по-рано от работа, за да се прибирам все пак преди 21ч. в Пловдив, мисля, че ще им помогна да вземат "правилното" решение  Laughing
Вече сама на себе си съм си смешна....
Благодаря ви за съпричастността!

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 1 259
Всъщност, може да съм полезна на някоя от вас. -
от официалната кореспонденция, която водя с Инспекцията по труда разбрах, че В РАМКИТЕ НА ЕДНА СЕДМИЦА отговарят на работодателя дали дават или не разрешение за уволнение на майка на дете до 3г.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 1 259
И последно за днес Wink
знаете ли ако ме наемат някъде на срочен договор (защото ако напусна тук и отида някъде варианта е за задължителен изпитателен срочен договор, и тогава закрилата ми по чл. 333 не важи) -
и ме уволнят (недай си Боже!) в рамките на срочния договор какво ми е обезщетението в Бюрото по труда?
(сигурно го има някъде назад разписано........ама сега ми хрумва - извинявайте!)

# 10
  • Мнения: 1 404
Ако си на срочен, мисля, че нямаш....

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 1 259
Сама си пиша и се питам и сама си отговарям  Laughing
развивам шизофрения Shocked
Луд умора няма!!!
Та, да кажа това, което прочетох по моите вълнения, може и някой друг да е в подобна ситуация.
При наемане на трудов договор със срок на изпитание, ако в рамките на изпитване, те уволнят без предизвестие, в заповедта за прекратяване трябвало да пише "по инициатива на работодателя", за да има уволнената пълни права на борсата.
Т.е. обезщетение 60% от брутното през последните 18 мес. и за срок, според трудовия стаж...
...
Поздрави на всички с деца до 3г. Wink

# 12
  • Мнения: X
Е какво точно трябва да си направил за дисциплинарно уволнение?
И аз съм в подобна позиция.Имам съмнение , че след 1 седмица като се върна от майчинство ще искат да ме прехвърлят на друга длъжност? Дали имат право? В отдела има още 2ма на същтата позиция , като едното момиче е все още в изпитателен срок.

# 13
  • Мнения: 1 404
Могат и това е уловката.
Прехвърлят те на нова длъжност, с изпитателен срок, а когато си в изпитателен срок, законът не те защитава.

# 14
  • Мнения: X
Извинявам се за предишния пост и грешката.Чак сега го прочетох ( "същтата")  Embarassed
А не би ли трябвало да имат въз основа на какво точно мен са решили да преместят.Отговарям на  всички изисквания за длъжността и освен това има момиче в изпитателен срок и освен това съм единствената в отдела с дете под 3 години.

Общи условия

Активация на акаунт