Чугунени тигани-от къде?

  • 25 077
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 23
Здравейте и от мен,мами! Помогнете ми да си намеря чугунен тиган Sad.Дали е било от фирма или магазин без значение но да бъде ИСТИНСКИ Peace .Приготвените в него храни са безусловно здравосновни и много вкусни ,но проблема, е че немога да го намеря като артикул. ooooh!

# 1
  • Мнения: 4 343
У нас в магазините на гама елит.Мисля така се казваше фирмата .Иначе от английския или немския амазон.В пазаруване от чужди сайтове пише как се прави.
Тежки са и трудно се подържат.Също са доста чупливи,което си е сериозен недостатък при тази цена.
Имат си и + и -.
Успех!

# 2
  • Мнения: 291
Много искам чугунен тиган и се записвам да следя.

mamamari, разкажи как точно ги поддържаш   bouquet

# 3
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Тежки са и трудно се подържат.Също са доста чупливи,което си е сериозен недостатък при тази цена.


какво точно правиш с тях, че се чупят?  newsm78
аз имам 2 и нямам наблюдения да са чупливи.

поддръжката не им е чак токова трудна, просто се почистват по друг начин.
единият ми си има патина и мога даже с вода да го мия.

по въпроса: единият ми е подарък от свеки, другият е от Икеа.

# 4
  • Мнения: 291
asyalein, супер Simple Smile

Според теб каква е разликата между двата, в смисъл струва ли си по-сериозна инвестиция или и този от икеа върши същата работа, еднакво удобни ли са ти?

Мисля, че на този в Икеа дръжката му ми изглеждаше неудобна, но това всъщност не е от особена важност Simple Smile

# 5
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
трудно ми е да сравнявам 2та тигана, защото са различни.

от Икеа има този и го ползвам само за месо:



другият е подобен на този, 28см, и ползвам за зеленчуци, катми и пр.



този от Икеа няма още патина и понякога залепва месото. ако нещо залепне се жули със салфетка и едра сол след като изстине тигана, докато падне всичко. после се намазнявам тигана, за да не ръждяса.

голямият тиган е доста стар и си има патина, не залепва по него нищо. в него съм готвила даже яхнии и ястия със сосове, но пак казвам - има си доста стара патина, която се образува с годините.

чугуненият тиган поема обаче миризми - поне аз го усещам и затова имам отделен за месо.
отделно, че са тежки, особено големия  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 291
asyalein, голямо благодаря   bouquet

Много полезна информация!


Втория тиган мисля да го поръчам от сайта, откъдето е снимката - доста изгодно звучи 20 Е за 22 см

# 7
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Втория тиган мисля да го поръчам от сайта, откъдето е снимката - доста изгодно звучи 20 Е за 22 см

ама не гарантирам, че е качествен... просто потърсих снимка на тиган, подобен на моя Mr. Green
22см. на мен ми е малък, а сме 2ма човека само...

# 8
  • Мнения: 291
ама не гарантирам, че е качествен... просто потърсих снимка на тиган, подобен на моя Mr. Green


Това беше добро уточнение  Simple Smile

# 9
  • Мнения: 4 343
Аз мога да се ''похваля" с един голям и една скара.Не бих казала,че ползвам тигана  по следните причини:
Тежък ми е,все още позалепва,НЕ СЕ МИЕ а само се бърше,а това е в разрез с МОИТЕ разбирания за ''чисто''.Не може да се готви кисело (домати,вино,лимонов или друг плодов сок...)и не бива да се трие със сол защото щял да ръждяса,а това го превръща във вреден и опасен за здравето.Ограничението в избора на продукти за мен е сериозно неудобство.Чугунът е доста крехък и при изпускане се чупи ,а това не е чак толкова невъзможно като се има в предвид колко е тежък.Също може да се ''спука '' ако след като го свалите от огъня го полеете със студена вода или го сложите върху студен плот гранит например.Аз съм с комбинация газ+керамика и основно ползвам газта.Не ми се мисли как би било ако трябва да го ползвам въргу керамика и взема да го изпусна.Ще ми излезе златно. ooooh!За съдомиялня дума не може да става,а аз си ценя и времето и удобството.
Как се ползва:
Чисто нов се намазва с мазнина и се ''изпича"във фурната празен.Както казах като се ползва не може да се готвят продукти с кисел вкус защото го увреждат.Не се мие  а се бърше и се маже с мазнина преди да се прибере.
Скарата обаче е невероятно удобна и горещо я препоръчвам Heart Eyes.Всичките недостатъци на тигана при нея не важат.Пека само месо,не ползвам кисело,не я местя и няма как да я изтърва,има си основа и не се чудя къде да изстива,не залепва защото преди да метна мръвките минавам с половин глава лук или малко мас.Не се цапа и не смесва аромати.Аз си позволявам да я почиствам със сапунена вода и гъба преди да я намазня и прибера.Подарък ми е от Германия е.

Последна редакция: пн, 08 авг 2011, 10:49 от mamamari

# 10
  • гр. София
  • Мнения: 1 887
Съжалявам ако разводня темата,но бих искала да науча кои тигани са най-функционални.
Безвредни ,лесно почистващи се и пр. Ако изобщо има такива.  Wink
От дълго време ползвам на Тефал Индженио ,но не е най -удачния избор според мен.Покритието седи като захабено ,леко избеляло ,при положение ,че го мия само на ръка.

# 11
  • Мнения: 4 343
Mного съм доволна от продуктите на :
http://shopping.actualno.com/news_324378.html
Купувам ги по интернет от немския амазон и дебна промоции за да ми е по-изгодно.
Самите продукти са многослойни и не само дъното а и стените.Покритието е напълно огледално и не се дрска.Не загарят(правя сладка на газта и НЯМА загаряне),задържат топлината дълго след като ''нормалните''тенджари са изстинали.Ако допусана да прелее не се стича по тенджарата а пада без да я цапа.Съвършени са. Peace

# 12
  • Мнения: X
Имам чугунен на Lodge:

http://www.amazon.co.uk/Lodge-Logic-Round-skillet-handles/dp/B00 … 080525&sr=8-9
Взех го по Нова година за 20 паунда. За месо и печене на зеленчуци е супер. При добра грижа за него правя вътре и сосовете за месото, които често са със вино или домати. Не е съд от първа необходимост, но за мен е вече незаменим за посочените ястия.
Пак на намаление си смених всички други тенджери и тигани със тази серия:
http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Dkitc … amp;x=18&y=19
Много съм доволна и дизайна е невероятен.

Сега чакам това:

http://www.amazon.co.uk/ProCook-Cream-Cast-Iron-Casserole/dp/B00 … olid=PUNVBLE3TGRT

# 13
  • Мнения: 505
Магазини, в които продават чугунени съдове, има в Карфур и в Технополис на Младост в София. Има на различни фирми. Има такива с гол чугун, те искат по-специални грижи, но има и с емайлирано покритие, а специално тигани на Ле Крузе има и с незалепващо покритие. Храната става много вкусна, бедата е, че са скъпи. Евтини чугунени съдове има в ИКЕА, скоро ще отворят и в София.

# 14
  • гр. София
  • Мнения: 1 887
Ох,аз на тази ИКЕА за колко неща съм се наточила,но да видим. Wink

Общи условия

Активация на акаунт