Меденки-любимки КАК?

  • 6 082
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 750
Момичета, ако някоя от вас има такава изпитана рецепта, нека я сподели или даде линк Видях няколко варианта на тема "меденка", но ми се иска за Коледа да направя точно такива - меки, вътре да са златистожълти.

# 1
  • София
  • Мнения: 3 847
Тези съм ги правила отдавна, но бяха вкусни и съвсем коледни:

280 гр. брашно
180 гр. захар
80 гр. мед
2 яйца
100 гр. смлени орехи
2 ч.л. канела
бахар
1 ч.л. сода бикарбонат

Яйцата се разбиват със захарта до побеляване. Прибавят се останалите продукти. Замесва се тесто. Разточва сее кора  - 6-7 мм. Режат се формички и се пекат в намазана тава (или с хартия) в умерена фурна. Отгоре може да се манажат с глазура.

Тези меденки са по рецепта от форума. Правя ги много често, защото както каза девера "По си ги докарала от държавните". Да е жива и здрава мамата дето сподели рецептата.

1 яйце
1/2 ч.ч. захар
                        бърка се
3 с.л. олио
                        бърка се
1/2 ч.л. сода
1 ч.л. канела
1 ч.л. мед
1,5 ч.ч. брашно
Меси се меко тесто. Правят се топчета, колкото дребен орех и се редят в намаслена тава (или върху хартия) на разстояние едно от друго. Пече се в предварително загрята фурна на 170 градуса за 7-10 мин. Може да се сложи по орехче отгоре преди печенето.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 366
Тези меденки са по рецепта от форума. Правя ги много често, защото както каза девера "По си ги докарала от държавните". Да е жива и здрава мамата дето сподели рецептата.

1 яйце
1/2 ч.ч. захар
 бърка се
3 с.л. олио
 бърка се
1/2 ч.л. сода
1 ч.л. канела
1 ч.л. мед
1,5 ч.ч. брашно
Меси се меко тесто. Правят се топчета, колкото дребен орех и се редят в намаслена тава (или върху хартия) на разстояние едно от друго. Пече се в предварително загрята фурна на 170 градуса за 7-10 мин. Може да се сложи по орехче отгоре преди печенето.
И аз ги правя така и стават супер. Може да слепваш по две меденки с шипков мармелад посредата. Само не ги препичай.

# 3
А може и докато са горещи да се издълбае вътрешността на всяка една меденка и после тия трохички да се омесят с кр. масло и ванилия и се връщат в меденките и пак се слепват. Аз ги слепвах с мармалад, че тогава ми беше паднал един буркан от българският магазин в Лондон Crazy Laughing
 Ей ги  Wink

# 4
Спасич, извинявам се първо, защото не зная.  Embarassed Но ако има в Б-я фъстъчено масло ти препоръчвам тази рецепта - на мене лично страшно много ми харесват тия джаджи Grinning Извинявам се, че и рецептата е на английски, но аз знам, че ти го знаеш Flutter

СЛАДКИ С ФЪСТЪЧЕНО МАСЛО

Ingredients
 
3 cups all-purpose flour
1 cup granulated sugar
1 teaspoon baking soda
1/2 teaspoon salt
1 1/2 cups Peter Pan® Creamy Peanut Butter, (about 14 ounces)
1/2 cup Fleischmann's® Original Margarine - stick, (1 stick)
1/2 cup honey
2 tablespoons milk
1/2 cup Knott's® Grape Jelly, stirred
Directions
 
1.   Preheat oven to 375°F.
2.   Blend the flour, sugar, baking soda, and salt together in a large bowl. Add the peanut butter and margarine. Mix on medium-low with an electric mixer until crumbly, about 3 minutes. Add honey and milk; blend well.
3.   Form dough into 1-inch balls. Place on ungreased baking sheet 2 inches apart. Press thumb into center of each. Place 1/2 teaspoon jelly into each indentation.
4.   Bake 8-10 minutes or until golden brown. Cool 1 minute; transfer to cooling rack. Store in airtight container.        

Получава се това и са мекички. Много наподобяват на вкус на меденките Flutter

# 5
  • Мнения: 750
Благодаря ви, момичета! Май ще имам меденки-любимки за Коледа!  Grinning Купила съм си чуднички метални формички за рязане и ме сърбят ръцете да ги използвам, затова рецепта с разточване на тестото точно ще ми пасне!

Рая, със сигурност ще първата рецепта, която си дала. Какво количество меденки излизат от една доза? Може би ще импровизирам малко като заместя бахара с карамфил и/или джинджифил. А медът не е ли малко затова количество? Усеща ли се после медения вкус?

Хондичка, има фъстъчено масло във всякакви разфасофки и производители - и български и чуждоземни. А рецептата ми звучи много убедително!  Wink

# 6
  • Мнения: 3 927
А меденките от коледната тема не ти ли вършат работа? Аз вчера ги направих и съм повече от доволна от резултата. Имат си истински меден вкус Simple Smile

# 7
  • Мнения: 344
Ето рецептата за меденките на мама за мен са най-вкусните
Рецептата е подобна на другите разликата е че се слага повече олио
МЕДЕНКИ

Продукти:
2 яйца
1 1/2 ч.ч захар
1 ч.ч олио
1 1/2 к.л. сода бикарбонат
3 с.л. мед
1 ванилия
4 ч.ч. брашно
Смлени орехи за овалване

Разбъркват се яйцата със захарта да се стопи, прибавя се меда, олиото, содата, ванилията, брашното. Омесва се гладко тесто. Правят се топчета колкото орех, овалват се в орехите и се пекат на средна температура до леко порозовяване.

# 8
  • Мнения: 1 338
Направих меденките от тема "Коледно" (рецептата с 3 яйца), но добавих пакетче бакпулвер и около 50-80 гр. олио. Станаха меки и ароматни. Мисля си, че разликата между меденките за елха и "любимките" е в набухвателя и мазнината.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 847
Рая, със сигурност ще първата рецепта, която си дала. Какво количество меденки излизат от една доза? Може би ще импровизирам малко като заместя бахара с карамфил и/или джинджифил. А медът не е ли малко затова количество? Усеща ли се после медения вкус?

Не съм съвсем сигурна, но мисля, че беше две тави или малко отгоре. Медът не е малко. Той и в другата рецепта се усеща, нищо че е символично количество. Според мен сложи си бахар. Комбинацията от канела и бахар придават чуден коледен аромат на сладките. Освен това не е нужно да слагаш много - на върха на ножа е достатъчно. Е, ако наистина не го харесваш, карамфилът е добър заместител.

И после да се похвалиш публично.

Общи условия

Активация на акаунт