Отговори
  • Мнения: 160
аз имам осиновено момченце което е на 2год и 7м. и започвам да се замислям как и кога да му кажа.
все си мисля, че и истината боли.Задавам си въпроси как ще се чувства. предполагам ужасно, а и още като дете да те нагърбят с такава ИСТИНА също не ми се вижда много лесно.
не ме разбирайте погрешно искам да му кажа, но той  е толкова нежен и беззащитен че ми се иска да е само щтаслив,но............
ето защо се обръщам към тези които са осиновени  дайте ми съвети пишете вие как сте се чувствали.
на 12 този месец ще ходиме на психолог, но за мен вашето мнение е по- важно.

Последна редакция: нд, 11 дек 2005, 22:02 от Същият Автор

# 1
  • Мнения: 160
oh isala sam niakolko bukvi dano me rasberete Rolling Eyes Laughing

# 2
  • Мнения: 400
Аз бях възхитена от подхода на една майка [desi] май беше! Дано да се включи!

Но не мисля, че няма да бъде щастлив ако му казваш още от рано. по-скоро обратното, ако се крие е по-лошото и един ден да разбере. Успех  Hug

# 3
  • Мнения: 2 863
Здравей,
Ако отидеш да почетеш в съседния форум, ще видиш, че каквото и да има за казване си е тежко. Как се обяснява на  малко дете, защо татко му вече не иска да живее с тях, или още по-лошо ако изобщо не е виждало въпросния- защо то си няма татко... аз мисля, че тежестта е от същия порядък и може много да бъде полезно да видиш майките как са подходили- защото при всички случаи, когато  има акт на изоставяне това е истински кошмар за родителя... просто във вашия случаи са двама, в съседния форум обикновено е единия, който е оставил детето си, като за съжаление, в повечето случаи няма кой да замести таткото.....Колкото по-рано - толкова по-добре.... казвам го от личен опит. Нямам осиновено дете, но пък се е налагало доста сложни неша да обяснявам.... едно дете щом е обичано, не може да е нещастно, особено ако си има двама души да го обичат!

# 4
  • Мнения: 164
Здравей, найстина чувала съм от много хора ,че е по добре от ранна възраст да го потготвиш казват да показваш снимки от дома при изписването да се разказват приказки с подобни случки на животни които са изоставени и така на татък наистина прочети в форума .Успех и напред Hug

# 5
  • София
  • Мнения: 1 324

на 12 този месец ще ходиме на психолог...


Как мина срещата с психолога?

# 6
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Тара, тук вече имаше тема - ти знаеш отговорите. Не ги приемаш май - защото НЕ искаш да казваш. НЕ е проблема в детето а в теб. ПАк ще се развихри спор като миналия, а ти пак ще си намериш доводи да обясниш на всички и най-вече на себе си, защо е по-добре по-късно.
Ти трябва себе си да преодолееш и своите страхове. Детето ще го преживее, но ти как ще го приемеш - не знам. Просто проектираш твоите страхове върфу детето.
Братовчедка ми преживя смъртта на баща си - преди три месеца. ТЯ е на 7 години - мислиш ли, че имаше избор? Децата обаче го преживяват ПО-ЛЕСНО от възрастните - така са устроени - да се приспособяват по-лесно и по-бързо, за да оцеляват, да се образоват и развиват. Ако ти не го направиш сега - когато детето е  в пубертет, или не дай бог и по-късна възраст - когато е закостеняло и изградена личнос т- ще му е много по-трудно.
Сега е малко и тепърва изгражда света си и своите представи за действителността - ако му подадеш ТАЗИ картина - ще я приеме нея и ще заживее с нея, но е жестоко дза му даваш една представа и после да му я отнемаш!
Продължавам да мисля, че ти имаш проблеми със СТРАХА си от истината и че ще е трудно като я кажеш. НО! JAly1 ти е казала - никога не е лесно да кажеш истината на детето, но се налага и колкото по-рано - по-добре - така дететоа не остава с чувството че е ЛЪГАНО. Иначе подсъзнателно ще знае, че може за негово добро ама да го лъжат.

# 7
  • Мнения: 160
da imam strahove,no edinstveno se strahuvam sa deteto si .i as naistina imam vreme da obmisli vsi4ko i togava da predpriema kasvaneto.vse pak sinat mi e na 2 godini i teparva se u4i da govori.vseki e minal po moiat pat predpolagam.
ne stava vapros sa taini a   sa mislite koito se vartiat v glavata mi.deteto mi e oste ot sega dosta 4ustvitelno i tova predisvikva strahovete mi.
no dezata i roditelite sa rasli4ni i vseki minava po rasli4en pat.
as hodih na psiholog i polu4ih dobri saveti koito mislia da priloja.sasto mislia da posetia grupi v koito se sabirat roditeli na osinoveni deza.
a tuk sadadah vapros kam OSINOVENITE,taka 4e nedei da poglejdas nestata pres krivo ogledalo.
sajaliavam 4e ne sam perfektna,no as imam vreme ve4e se povtariam.

# 8
  • Мнения: 31
Аз мисля,че всички деца са  чувствителни,може би има едни които повече го показват,а други не.Пък и ти си пристрастна защото  е твойто дете.Моят син също е много чувствителен,но не в това е проблема.Трябва да си по-смела и да му кажеш пък каквото ще да става.Рано или късно ще го преодолее Peace.Ако можеш напиши какво са те посъветвали психолозите,защото аз също съм говорила с тях но нищо конкретно не ми казаха,което да не ми е идвало на ума newsm78

# 9
  • Мнения: 160
kasano 4esno i na men ne mi kasaha koi snae kakvo novo.edinstvenoto konkretno predlojenie koeto nai-mnogo mi dopadna e da kupia kniski no to4no avtor ili isdatelstvo ne moja da mi kaje kadeto vsi4ko e presasdadeno v kartini bes mnogo tekst.tova mi se vijda mnogo hubavo predlojenie tai kato oste sega  moga da mu ia kupia i sanimavam i da is4akam momenta v koito ste doide vaprosa......
a sasto sresti s roditeli i osinoveni deza.
kasa ni 4e ne e hubavo da se 4aka deteto samo da popita/v moia slu4ai as ste predisvikam sadavaneto na vaprosi s tesi knigi/a triabva da se kaje.
kasa sasto 4e po4ti vsi4ki osobeno v puberteta ispolsvat nesto podobno:-vie ne ste mi istenskite roditeli i niamate pravo da me komandvate,ili nesto ot tosi rod.
kasano 4esno tova mi se struva 4e ste bade goliam problem, e as ne snaia dali to4no tova ste prijiveia,no v tosi forum pisa sa nesta koito mislia ili se strahuvam,a niakoi maiki to4no tova tarsiat i da sapo4nat da napadat ili obviniavat.
ako se sagubi kontrola nad deteto-ili po-to4no uvajenieto i doverieto mejdu dete i roditeli togava ste e pak konfliktno polujenie, koeto ste badi svarsano s problemi ne samo sa roditelite.kakvo li niama ve4e-narkotizi,alkohol,sekti i..................
nesta v koito moje da se potarsi uteha.
a nali kato im kajeme iskame imeno ot tova da gi predpasime-malko obarkvasto.
no oste vednaj tova sa misli as imam vreme i teparva sapo4vam usileno da se samisliam sa tesi nesta a i da tarsia saveti i pomost.
sled prasnizite ste potarsia podhodiasti knijki a i 4akam da mi se obadiat i dadat adres na grupa v koiato se sabirat roditeli sas osinoveni deza.
na men mi e iasno oste vednaj 4e dete ne se gleda i vaspitava lesno-no i nie sme hora i ne sme  perfektni.as iskam da postapia pravilno.
nai dobrata mi priatelka ima brat koito e osinoven i mu kasaha malko predi da se ojeni i vapreki tova mina dobre a kato govorih s maikata i tia bese na mnenie 4e ne e hubavo da se kasva v detska vasrast-eto edin primer ot starata generazia.
imam oste edna priatelka koiato si osinovi detenze i iska vednaga da mu kaje tovae drug variant.
as prosto ne posnavam deza koito snaiat 4e sa osinoveni a samo takiva koito ne snaiat ili sa nau4eli kasno sled puberteta,i to ne samo edno dve.imeno satova iskah da nau4a sa osinovenite koi variant e nai-dobria i to ot  osinovenite.kak sa im kasali kak sa go prieli.dobri saveti.
e eto povud da me "raskasate",no as se otkasvam da pisa po tasi tema pove4e.iavno pove4eto ne me rasbirate ili pogresno rasbirate.i sa tesi oste vednaj ne stava vapros 4e ne iskam da mu kaja........................
taka 4e se nadiavam da ne vi dosajdam s moite strahove i misli.as sam ubedena 4e vsi4ko ste se naredi i 4e strahovete mi sa naprasni.

# 10
  • Мнения: 400
tara 1, Ето ти един постинг на една мама, дето писах по-горе:
Мисля,че е някак по - нормално ,ако рожденната майка,на която някога са отнели принудително детенцето,реши да го издири!Но ,когато порасналите осиновени  деца започват издирвания-първият въпрос,който ми идва в ума е -"Защо?Нали ТЯ те е оставила някога и те  е обрекла на безрадостно и самотно бъдеще за да не и пречиш в живота?"Особено като знам как порастват децата по домовете,а и като знам какво е преживяла моята дъщеря заради биологичната си майка просто би ми се приискало да я  #2gunfire #2gunfire.Това,че някои имат късмета да растат нормално,защото са осиновени....те не го осъзнават!Затова водя редовно дъщеря си в дома от който я взех още от тогава,преди 9 години,носим по нещо за децата,но ходим без предупреждение за да ги види така както са в ежедневието-нетолкова чистички и спретнато облечени,както когато ги приготвят за гости!Всяка осиновителка трябва да води децата си в такива домове,всяка година поне по един път-така децата растат с мисълта и спомена за онези другите деца,дето протягат ръчичики и питат "за мен ли идваш",и като дадеш шоколад неуспяваш да видиш кога е натъпкан в устата и преглътнат #Cussing outПораснало и знаещо за другият свят в домовете ,осиновеното дете май няма да гори от толкова голямо желание и любопитство да намери тая ,която го е родила ...и зачеркнала от живота си с един подпис!....Вярно ,че е хубаво да се знаят наследствените болести и други такива родови информации,но и без това се живее  33uu
....нямам страх и ненасаждам комплески у дъщеря си,бих я подкрепила ,ако реши да дири и тя някого,но не бих се запознала с евентуално откритата жена!Защото комплексите,които ги има момичето ми и ще си ги влачи цял живот са благодарение на тази ,която я е родила!
.....не упреквам никого от тук пишещите,не влизам и в спор с никого-просто така мисля аз по тия въпроси

А ето ти и една полезна организация:
Да, БАОО е организация. Ние сме сдружение на родители, които са осиновили деца и осиновени хора. Събрахме се чрез един чат Simple Smile
В началото започнахме да се подкрепяме взаимно чрез e-mail, после започнаха срещите ни и един ден си казахме, че би било много хубаво ако за нещата които си говорим и пътя който извървяваме заедно може да бъдем полезни и на други хора. Така си поставихме за цел да се опитаме да обединим, информираме и подпомагаме всички осиновени хора и български семейства - осиновители, при правилното разкриване на тайната на осиновяване и познаване на собствения произход.
Тези теми, както Maraia каза,  присъстват в редица предавания на всички медии, което направи обаче възможно създаването на пространство за дебатиране по темата.
Нашите анализи от писма на родители и осиновени хора, както и чрез направените ни анкети, показват, че в България все още липсва толерантно, хуманно и цивилизовано отношение в гражданското общество към осиновените и родителите осиновители.Грубо се разкрива „тайната на осиновяване” пред осиновените деца и много често в неподходящ момент от неподходящи хора, което предизвиква преживяването на стрес и оставя трайни следи на психично страдание у тях.Липсва подкрепящо звено от специалисти, които  да подпомагат родителите осиновители в справянето с трудности, специфични за осиновителни семейства, както и да ги насочи към навременно и подходящо за детето разкриване на неговия произход.
Така започнахме да се учим един от друг. Вслушвахме се в съветите на специалистите. Поддържаме връзка с подобни организации в чужбина.
Ето това ние сме приели за наша мисия Simple Smile

Успех! Спокойно - не досаждаш! Нормално е в това положение да се тресеш от притеснения, все пак това дете ти е в сърцето!

# 11
  • Мнения: 160
blagodaria ti,
as sam moderno mislest 4ovek,no posnavam niakolko deza koito sa nau4ali po-kasno i vsi4ko e nared i edno koeto snae i sasipva roditelite si i jivota si i tova e pri4inata sa nesigurnusta mi.vse pak tova sa dostapni primeri a mi se iska da ne dopuskam greski.
sinat mi ne e vset ot dom maika i dete a i ne mi se iska da go vodia po domovete v kraina smetka kak ste bade  vaspitan savisi ot nas.
as imam mnogo topli 4uvstva kam maika mu .mislia 4e tia postapi mnogo pravilno i napravi vsi4ko sa nego.toi bese nedonosen i dori go karmi koeto e mnogo polesno sa edno dete.as malko sled osinoviavaneto mu napisah vsi4ko sa neia i vsi4ko koeto se e slu4ilo i vartialo v glavata mi i nepremeno mi se iska ako i tia ima  jelanie da sa v kontakt,dori v detska vasrast.mislia daje da i pisa s molba da isprati snimka na sebe si i drugoto detenze koeto ima.
moga da tvardia 4e ne sam igoisti4no nastroena v kraina smetka dezata dali sobstveni ili osinoveni ne sa niakakva sobstvenost te sa kato pti4ki koito sled vreme ste isletiat.
dori ne darja da mi e sled vreme blagodaren-4e sam go spasila edva li ne ot domovete.
v kraina smetka nie vsemame resenie da gi  osinovime i isgledame dezata ne sa  ni prinudeli.
no as imam vreme oste a i sega iskame da si osinovime oste edno detenze taka 4e moje vsi4ki moi pritisnenia da sa bili naprasni.
sa vsiako nesto se u4i,no kak da isgledas i vaspitas dete ne.
as si mislia 4e bi bilo dobre ako sakrila na deteto pravi simenari s semeistva iskasti da osinoviat  deza v koito da se obsajdat podobni vaprosi,problemi.
oste vednaj ti blagodaria.as ne jiveia v bg v momenta i ste se sresna tuk s roditeli,no i posnavam li4no edna maika.

# 12
# 13
Tara 1, моето мнение се различава от масовото във форума. Според мен по-добре отложи тази "новина" за по-късна възраст (може би след 18-20 г.). Имам преки впечатления от братовчедка си - тя сега е на 19 години, но леля ми реши навремето че е "по-модерно", по-добре и т.н. да се казва за осиновяването в по-ранна възраст и го направи около 7-та година. Резултатът беше безкрайно объркан живот и на детето и на осиновителите му (още от 9-10 годишна възраст и досега). Така че това което си написала "...edno koeto snae i sasipva roditelite si i jivota si..." е съвсем вярно. По-добре не се увличай по преценките на "съвременните" "мислещи" хора, дето дават съвети без да са изпитали и сравнили какво става при съобщаване в по-ранна възраст. Просто дай шанс на детето да изживее бегрижно детстото си, то самото ще оцени спестената му истина като порасне.

# 14
  • Мнения: 863
Tara 1, моето мнение се различава от масовото във форума. Според мен по-добре отложи тази "новина" за по-късна възраст (може би след 18-20 г.). Имам преки впечатления от братовчедка си - тя сега е на 19 години, но леля ми реши навремето че е "по-модерно", по-добре и т.н. да се казва за осиновяването в по-ранна възраст и го направи около 7-та година. Резултатът беше безкрайно объркан живот и на детето и на осиновителите му (още от 9-10 годишна възраст и досега). Така че това което си написала "...edno koeto snae i sasipva roditelite si i jivota si..." е съвсем вярно. По-добре не се увличай по преценките на "съвременните" "мислещи" хора, дето дават съвети без да са изпитали и сравнили какво става при съобщаване в по-ранна възраст. Просто дай шанс на детето да изживее бегрижно детстото си, то самото ще оцени спестената му истина като порасне.
Принципно аз съм на същото мнение,но каква е гаранцията че няма да я научи още като малко детенце от някой доброжелател...както обикновено става newsm78Ето това е една от причините поради които повечето осиновители "бързат"да кажат истината,за да не бъдат изпреварени.Тогава вече нещата могат да излязат извън контрол...незнам...аз лично мисля,че няма стандартно решение,а всеки родител трябва да прецени от свойта гледна точка ситуацията

Общи условия

Активация на акаунт