Подготовка на гърдите за кърмене

  • 498
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 663
Въпроса ми е към мамите,които имат проблем(ако мога така да го нарека)с гърдите.Сега съм в 7 месец,а не съм правила никаква подготовка на гърдите си за кърменето.На едната ми гърда зърното е на вътре,мислех,че ще се оправи,но....не.Ако някоя от вас  е имала подобен проблем,споделете как го решихте.Благодаря предварително Hug

# 1
Моите зърна са хлътнали и когато се роди синът ми се опитах да кърмя,но той не можеше да ги захване,а мен ме болеше ужасно.Така ,че ми биха инжекция за спиране на кърмата и минахме на НАН.Сега живот и здраве и както и да прозвучи,смятам изобщо да не се мъча с кърмене.

# 2
  • Мнения: 1 464
И моите зърна бяха не хлътнали но почти ги нямаше,няколко месеца носих коректора за зърна Ниплет мисля че се казваше и се оправиха.Пак не бяха големи зърна но бебка сучеше.Ако искаш си го купи и можеш отсега да го носиш. Simple Smile

# 3
  • Мнения: 1 599
Здравей  Констанс, много е важно дали ти искаш да кърмиш или ще използваш зърната ти за оправдание.
Аз си мислях, че зърната са ми ок, докато не дойде сестрата да ме учи как с кърми и реши, че Ади не иска да суче защото зърната са ми хлътнали и той не може да захапе.
Пробвах с изтегляне с помпа, след това се сетих за силиконовите зърна и си взех на Чико. С тях се оправихме перфектно. Все още го кърмя с тях. Малко е по=затормозяващо /в смисъл стерилизация, взимане ако ще кърмиш някъде навън и т.н./, но си заслужава Simple Smile
Можеш да започнеш сама всеки ден да си опъваш зърната. лекичко. Поне лекарите ми казаха, че е трябвало аз така да правя.
Истина е, че в началото ще те болят зърната. Въоръжи се с Гармастан или Лансинох и така...свиква се Wink
Успешна бременност и раждане

# 4
  • Мнения: 2 663
Благодаря ви за отговорите и съветите Hug иначе много искам да си кърмя бебето и за това ме притеснява големината на зърната
 Hug

# 5
# 6
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Подготовката на гърдите е работа на таткото... Wink Но би трябвало да се е "трудил" по въпроса преди това, последните месеци е по-добре да се внимава, защото стимулирането на зърната може да повиши нивото на окситоцина и да довоеде до контракции.
Би могла да изтегляш зърното с помпата за кърма, преди да го дадеш на бебето, и трябва да следиш да захапе цялото кафяво кръгче. Също е важно да сте удобно настанени и бебето да е добре облегнато, за да не виси на зърната. За останалото природата си знае работата.
Сега изчети всички статии за кърмене и тн, защото персоналът в родилното най-често гледа сърдито, че задаваш въпроси, когато те са седнали на кафенце.... И дежурната най-често изтърсва нещо от сорта "Бе къде си тръгнала да кърмиш с тия гърди" и прочее  "окуражителни" реплики. След раждането нивото на хормоните е такова ,че може да изпаднеш в отчаяние и за нещо, което иначе ще ти се вид незначително. Затова подготви се от сега, и имай вяра в себе си и бебето си.
При първото бебе и аз започнах кърменето с чудене - като как ще бъде сега - но мъничката бебка всичко си знаеше и само я наблюдавах с възторг как старателно суче ли, суче...
Друго, за което се сещам - ако по време на раждането ти сложат системи окситоцин за улесняване на разкритието, след 2-3 дни най-вероятно ще имаш потоци кърма. Бебето е най-добрата "помпа", ако усещаш напрежение, поизцеждай, и не се притеснявай, скоро търсенето и предлагането ще се нагодят, бебето ще почне да изяжда повече, а ефекта от системите ще намалее и няма да е все такъв зор.

# 7
  • Мнения: 6 243
Друго, за което се сещам - ако по време на раждането ти сложат системи окситоцин за улесняване на разкритието, след 2-3 дни най-вероятно ще имаш потоци кърма.

Констанс, много се извинявам, че използвам темата ти, но ще си позволя да помоля Файърбърд за повече подробности за това. Не ми е попадало нищо за връзката между окситоцина като медикамент за предизвикване на раждане и повишаването на лактацията. Моля те, обясни го по-подробно, че много ме заинтригува.

Знаех си аз, че не трябваше да се давам на моята докторка да ми слага окситоцин на финалната права, ама тя като запъна, че така щяла по-лесно да се роди плацентата... и аз къде да ходя, вече бях в родилната зала. Ама после - стой та гледай, няма изцеждане това чудо! Или ако не ти се пише, метни някой линк, ама на английски, ако може, аз ще си го прочета.

Извинявам се пак за офф-а

# 8
  • Мнения: 4 242
Сега като го казахте ми се струва логично. И на двете си раждания бях на система 3-4 часа, и двата пъти се видях в чудо докато се урегулира кърмата, която слизаше още на втория ден. Мои познати които родиха бързо или са отишли в последния момент и не са били на система, казват че не са имали никакво напрежение или дискомфорт когато им е слязла кърмата. Значи може би има връзка.  Rolling Eyes

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Може и да има, но като всичко - не е задължителна. На теория е така, понеже окситоцинът е хормонът, който предизвиква 'слизането' на млякото, както знаете. Но на практика - и аз бях на система, млякото ми кога и как е дошло не знам - никакво напрежение, чудесно начало на кърменето (макар и 3 часа след раждането).

Ето четиво за подготовка за кърмене:
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/402/
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3020
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20542.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24949.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24950.0

# 10
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Точно това е, което казва Бу - понеже окситоцин е хормонът, който предизвиква слизане на млякото. Може би зависи от крайното ниво, защото в организма си има някакво количесто и зависи и колко влеят със системата. На мен май са ми сложили повечко, защото аз постъпих в родилното с изтекли води и с никакви контракции. Чакаха 6 часа да почнат контракции и като не почнаха - айде система, че и тогава разкритието все не вървеше и може да са сложили по-голяма доза.
В първите 2 дни мисля, че нормално си имаше коластра, но на третия ден млякото се появи някак изведнъж, и общото усещане беше, че ме втриса. Като се оплаках на акушерката, тя казва - почвай да изцеждаш, и аз....  newsm78  Аз даже почнах да споря, че още нямам кьрма, и коластрата що да я изцеждам, тя ми вика - бе как нямаш - и като опитах да изцедя, буквално пръсна една струя на повече от метър напред...
С второто бебе нямаше никакви подобни явления, верно, че и той не сучеше (поради друг проблем), но самото сукане стимулира естествено отделяне на окситоцин. (нали затова не препоръчват стимулация на зърната при бременност поради опасност от контракции)

Общи условия

Активация на акаунт