Подправките в бебешката храна

  • 8 168
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 550
Този въпрос от известно време много ме вълнува. Сигурно, защото някои от домашно приготвените ми пюрета са страшно блудкави и правя опит да ги подобря.  Търсих информация и четох по разни сайтове кои подправки са подходящи за бебета и ето какво открих:

Подправките могат да се включат в храната на бебето след 8-ми месец. Въвеждането им става чрез постепенно увеличаване на количеството, като всяка друга храна за около 4 дни, при внимателно следене за алергични реакции. Подходящи са следните подправки:
червен пипер, копър, магданоз, босилек, розмарин, мента, джоджен, риган, чесън на прах, джинджифил, кориандър, кардамом, анасон, ванилия, канела, индийско орехче, лимонови корички

Струва ми се, че след 8-ми месец е доста общо казано. Знае ли някой дали се препоръчва по-детайлно разпределение по месеци или няма значение? Някои подправки ми се струват доста остри дори за стомах на възрастен. Какво е вашето мнение? някои подправки определено ми се "губят". Четох, че чубрицата е алерген ,че целината се въвежда след 1 годинка........ Имате ли инфо за:
кимион на прах, сладко къри, куркума, сминдух и др.

# 1
  • Мнения: 6 243
За тези, които си изброила, нямам, за съжаление.

Но за лимоновите корички аз бих изчакала до годинката, ако детето не е обремемено, и повечко - ако е. Цитрусите са алерген, това си е ясно за всички. Но днес, например, се наложи накрая да отида на лекар - УНГ, заради досадния вирус, който ме мъчи. Лекарят специално ме предупреди да спра да пия цитрусепт-а, а ми изписа и някакв противоалергичен продукт, съвместим с кърменето. За цитрусепта (който представлява екстракт от семки на грейпфрут) и цитрусите ме предупреди да ги избягвам до пълно оздравяване, защото само влошавали нещата. Ох, разбъбрих се...Та в тази връзка - при бебетата вероятно трябва да сме още по предпазливи.

# 2
  • usa
  • Мнения: 2 113
Имате ли инфо за:
кимион на прах, сладко къри, куркума, сминдух и др.

единственото ми инфо е, че съм ги слагала в пюретата на сина си и ги е приел без възражения и странични реакции... само че ми е трудно да ти кажа точно месеци, в които съм ги въвела. накратко след като му въведох в менюто повечко зеленчуци - сигурно е било към края на седмия, началото на осмия, започнах да добавям една след друга и подправки - първо най-популярните магданоз, копър, босилек и т.н., после по-екзотичните. до годинка беше опитал от всичките ми подправки освен лютите. всъщност слагах му и черен пипер на зърна, но под бройка и преди да му дам да яде броях по няколко пъти дали съм махнала всички зърна, които съм сложила. той след година вече ядеше от общата храна(ако не е суха или пържена), а у нас се готви с много подправки.

# 3
  • Мнения: 4 629
Аз нямам инфо за подправките, но мога да ти кажа моя опит. Започнах да давам на сина ми от нашата храна след навършване на 9 месеца. Не съм въвеждала подправките като нова храна една по една през няколко дни. Запознава се с тях в зависимост от това какво хаппваме ние ( а готвим с много подправки).

# 4
  • София
  • Мнения: 18 679
Първите подправки в живота на Ники действително са въведени след 8-ми месец и много внимателно/копър и магданоз, чесън, червен пипер/, но след годинката го ударих през просото - всичко яде без люто.Онзи ден дори си позволих да му дам черен пипер EmbarassedМисля, че особена предпазливост е необходима само в самото начало и при обремененост.Иначе е безсмислено да се дават на детето блудкаши, ако може да си яде вкусничко Wink
От тези, за които питаш със сигурност мога да ти кажа, че сминдухът не е опасен - Ники го яде в шарена сол много отдавна.Куркумата също, защото тя е просто стрит минзухар.Чубрица и целина също давам отпреди годинката, тези двете пък особено много ги обичаме Heart Eyes
Кимион и къри ми се струват силнички и засега не ги ползваме.

# 5
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 912
Мисля че зелениет подправки ставаха за вашата възраст - копър, магданоз, чубрица, джоджен.

Аз обаче не бих слагала индийдко орехче, то си е направо лютиво Sick

# 6
  • Мнения: 35 892
Аз обаче не бих слагала индийдко орехче, то си е направо лютиво Sick

то си е дрогичка, едно време са го давали на бебетата, за да не плачат

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 912
то си е дрогичка, едно време са го давали на бебетата, за да не плачат

На мен една баба ми го рекламира за средство против колики, но аз нали съм калпазанка и не слушам баби, та първото пищя до края на 2-я месец... а аз така и не дадох индийско орехче  Mr. Green

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 6 176
подправките,които аз използвам са магданоз,копър,сол и червен пипер отскоро,но за да не ми безвкусни при готвенето слагам задължително морков ,чушка,лук или праз ,зехтин като е готово,понякога маслини   и малко  сол да не е безвкусно

и смея да твърдя ,че е много вкусно и за мен и ,когато съм гладна направо ми потичат лигите като ми замирише

# 9
  • Мнения: 3 550
Сетих се да питам за карамфил и дафинов лист? А откога може да се дава желатин? Той не е подправка, но сега ми хрумна. Някаква химия ми се струва.

# 10
  • usa
  • Мнения: 2 113
Сетих се да питам за карамфил и дафинов лист? А откога може да се дава желатин? Той не е подправка, но сега ми хрумна. Някаква химия ми се струва.

Steisi, едва ли ще намериш справочник за всяка отделна подправка кога да я добавяш в менюто на детето. ако се притестняваш, а искаш да започнеш да готвиш на детето с подправки, добавяй ги една по една и гледай за реакции.
желатинът е животински продукт - белтък, който доколкото знам се произвежда чрез изваряване на кости, сухожилия, хрущяли, накратко от отпадъчни продукти в месопреработката. не е нещо, с което ще обогатиш диетата на едно бебе, не бързай с него.

# 11
  • Мнения: 35 892
и аз знам, че с желатина не трябва да се бърза;  с него се правят разните му кремчета тип Данон Дуо - крайно непрепоръчителни за бебета и малки деца

Общи условия

Активация на акаунт