Моля ви помогнете със съвет относно епидуралната упойка!

  • 7 679
  • 100
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 491
Здравейте,
Доста четох за епидуралната упойка, дори в този форум има тема по този въпрос с интересни отговори, но там не пише това което ме интересува. Моят проблем е че живея в малък град с много малко-бих казала дори недостатъчно специалисти в случая анестиолози. Страхувам се да не би ако поискам такава упойка да не ми я сложат както трябва, а съм чувала че ако не се постави където трябва може да има лоши последици, например обездвижване. Не знам дали това е вярно, но това е единственото нещо което ме спира да не си я сложа, а страшно много искам. Много ви моля помогнете ми, ако някое знае повече подробности и най-вече дали неправилното поставяне има някакви нежелани последици! Sad

# 1
  • Мнения: 2 489
В кой град живееш? Не може ли да родиш в по-голям близък до твоя?
Относно страничните ефекти - досега не съм чула случай на обездвижване!
Тук има по-компетентни от мен и ще ти дадат добър съвет!

# 2
  • Мнения: 3 569
...не е шега работа....

# 3
  • Мнения: 2 491
От Севлиево съм, най-близо е Габрово, но май там пак е така. Просто тук тези упойки не се слагат така често(а и незнам изобщо дали се слагат) както в големите градове с оборудвани клиники и болници с добри специалисти където слагането на такава упойка е практика. Тук по мое наблюдение жените са много слабо информирани относно упойките-спинална и епидурална, пък и никой не им обяснява какво представляват и не ги питат дали искат да им сложат в деня на раждането. Представете си да се мъчат от болка само защото не знаят какво представляват, а може би се страхуват да поискат да им сложат заради евентуални последици(като мен). Когато казах на моят доктор, че искам такава упойка и го питах дали има добър екип анестизиолози той малко неуверено(поне аз така мисля) ме увери че всичко щяло да бъде наред, имало добър екип. Защо ли не му вярвам?

# 4
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Доколкото знам в Търново не слагат такава упойка /позната ходи до Варна, за да роди там/. Сигурна ли си, че слагат в Севлиево?

# 5
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Gali,и мен от това ме е много страх.Чако от обездвижване не, но от сериозни последици след това.Но мисля,че е въпрос на късмет и кичен въпрос на риск от наша страна.

# 6
  • Мнения: 433
Ами каква е тази спинална упойка? Според моя доктор била по-добра от епидуралната. Това, което разбрах от него е, че се бие успоредно на гръбнака, но пак не ми е много ясно. Някой ако знае или са му слагали такава да даде малко инфо.

# 7
  • Мнения: 503
Спиналната се бие в гръбна4ния стълб, слага се веднъж като инжекция и има определен период на действие, в зависимост от дозата. Епидуралната се слага също в гръбнака, но 4рез тръби4ка, като система, и може да се сложи нова доза, когато запо4не да преминава дайствието на първата, ако жената още не е родила, нали тръби4ката си стои и непрекъснато могат да се правят вливания. Дано да сте ме разбрали, 4е май не го обясних много добре Embarassed  Embarassed  Embarassed .

# 8
  • Мнения: 433
Цитат на: mama_p
Спиналната се бие в гръбна4ния стълб, слага се веднъж като инжекция и има определен период на действие, в зависимост от дозата. Епидуралната се слага също в гръбнака, но 4рез тръби4ка, като система, и може да се сложи нова доза, когато запо4не да преминава дайствието на първата, ако жената още не е родила, нали тръби4ката си стои и непрекъснато могат да се правят вливания. Дано да сте ме разбрали, 4е май не го обясних много добре Embarassed  Embarassed  Embarassed .


Т.е. разликата е само в това, че спиналната се слага еднократно, а епидуралната може да се сложи отново ако се налага. Така ли?

# 9
  • Мнения: 4 242
Има и друга съществена разлика- с епидуралната се движиш и усещаш всичко освен болката и когато спрат вливанията се връщаш много бързо към нормалното си състояние. Спиналната упойка те обездвижва от гърдите надолу, с нея нямаш никакъв усет и държи минимум 3 часа, а до пълното ти въстановяване минават дори 5-6 часа.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
Цитат на: Мери
Има и друга съществена разлика- с епидуралната се движиш и усещаш всичко освен болката и когато спрат вливанията се връщаш много бързо към нормалното си състояние. Спиналната упойка те обездвижва от гърдите надолу, с нея нямаш никакъв усет и държи минимум 3 часа, а до пълното ти въстановяване минават дори 5-6 часа.


Тц - не съм съгласна. Аз раждах със спинална - при нея не се обездвижваш от гърдите надолу, а от кръста - тя се слага в кръстните прешлени също както и епидуралната. И не държи минимум 3 часа, а по-скоро максимум 3 - зависи какво количество ще поставят - затова и спиналната при нормално раждане се поставя на голямо разкритие ( при мен на 7,5 см), понеже тогава вече се очаква раждането да настъпи в близкия час. Мен ме държа ок час и половина, нямах грам странични ефекти. Освен че е важно анестезиологът да бъде много добър от значение е и лекарят, който води раждането да има опит с раждания с упойка.

# 11
  • out of space
  • Мнения: 8 569
Съгласна съм- при спиналната се обездвижва от кръста надолу. Мен ме държа около 2 часа. Като и спря действието си болеше яко.

# 12
  • Мнения: 256
[quote="mam4ещ]
Тц - не съм съгласна. Аз раждах със спинална - при нея не се обездвижваш от гърдите надолу, а от кръста - тя се слага в кръстните прешлени също както и епидуралната. И не държи минимум 3 часа, а по-скоро максимум 3 - зависи какво количество ще поставят - затова и спиналната при нормално раждане се поставя на голямо разкритие ( при мен на 7,5 см), понеже тогава вече се очаква раждането да настъпи в близкия час. Мен ме държа ок час и половина, нямах грам странични ефекти. Освен че е важно анестезиологът да бъде много добър от значение е и лекарят, който води раждането да има опит с раждания с упойка.[/quote]

Напълно си права. Sign Exclamation
Просто всичко зависи от преценката на анестезиолога и индивидуалността на пациентката Bulb  /например при мен имаше главоболие и солпадеина не ми помогна, а при някои имаше ефект/.

# 13
  • Мнения: 6 206
Не съм раждала с упойка, въпреки желанието ми, поради две причини. За съжаление в Пловдив все още няма специалисти за такова нещо, прави се едва от година, година и нещо, смелчаците са малко и ги виждам като опитни зайчета. Нито анестиолозите са на ти с това нещо, да не говорим за докторите, които водят раждането - най-важните в случая. Знам за успешно завършили раждания, но и знам за няколко проблемни. Много далече сме от САЩ, където почти няма раждане без упойка, дори далече сме  и от София. Много се надявам, живот и здраве, за следващото ми раждане да са се специализирали вече пловдивчани, ако не - ще се ражда в София.

# 14

Общи условия

Активация на акаунт