обилно слюнки

  • 3 209
  • 8
  •   1
Отговори
 Моля за помощ, ако някой знае как да подходя към следния проблем:  момченце на 2,8 години много обилно му текат слюнките. Зъбите отдавна са поникнали. Не знам към какъв лекар да се обърна - логопед, зъболекар...

# 1
  • Мнения: 2 531
като начало към педиатър

# 2
  • Мнения: 1 710
Как е с гълтането, а с говоренето?

# 3
Храни се добре, няма проблем с преглъщането.
Едва сега започва да произнася отделни думи - тогава нещата са неудържими Sad(
Прави ми впечатление, че често си държи устата отворена и се улисва и слюнките си текат - по брадичката, по блузките, а като се наведе - по масата или пода. Това беше поспрряло за няколко месеца, но сега отново се активизира.
Не съм чувала някой друг да е имал такъв проблем, а и в книгите не успях да открия и да прочета нещо по тази тема.
Навремето бях питала педиатърката, но тя каза нещо много отвлечено (че е много умен - а той беше на годинка и изобщо не говореше - и че така си изразходвал силната психическа енергия...)
Сега сме в нов жилищен район в София и смених педиатъра, но той така и не е виждал детето - то иначе е здраво , весело и енергично и не се е налагало да ги срещам:-).

# 4
  • Мнения: 1 581
Не знам дали са ви излезли всички зъби, на Виктор сега му излизат задните кътници и така има повече слюнка. Но не е постоянно, пак понякога му потича по брадичката, но не много, не му пречи като говори. Не се бях замисляла дори, просто си казвах, че е от зъбите.

# 5
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Единственото , което ми идва на ум е, че не ги преглъща по някаква причина. Може би педиатъра ще те насочи към правилния специалист. Това е темата, в която можеш да се консултираш с логопед. Успех!

# 6
  • Мнения: 2 531
А как е носа и има ли причина да стои с отворена уста? Как спи- с отворена уста или диша през носа?

# 7
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Здравей Призма, на тази възраст причините за обилно слюноотделяне може да са няколко - моля не се плаши предварително, може при вас да е нещо съвсем различно
И така част от причините:
1. т.нар инфантилно гълтане, при което езикът вместо да се повдигне към твърдото небце, остава да лежи върху долната челюст
2.хипотония - слаба подвижност на мускулите на устната и на езика
3.Дизартрия - речево разстройство, при което е нарушена координацията между дишане, артикулация и фонация(озвучаване)
4. Проблем със сливиците, поради което детето диша през устата и забравя да я затвори
има и други, но тъй като ти не описваш някакъв особен проблем в развитието няма да те занимавам с тях

Аз ти препоръчвам да се консултираш с ортодонт или стоматолог, с уши-нос и гърло лекар и с логопед

Успех  Hug

# 8
Благодаря ви на всички за отговорите.

Нина,
 специално благодаря за отделеното време. Ще започна с преглед при педиатър /за сливиците/ и при логопед и ще видим как ще потръгнат нещата.  Поздрави !

Общи условия

Активация на акаунт