мигрена

  • 3 591
  • 6
  •   1
Отговори
Здр. на всички.Имаме проблем.Дъщеря ми е на 19г.и тази есен и откриха мигрена.Как стана:От м.юни се оплаква от болки в главата.Предполагах ме че е от кандидатстването,учене,притеснения и т.н.,да обаче всичко свърши,успокоихме се но главата не ни мина.Отидохме при д-р.Дренчева от Бургас,препоръчаха ни я като добър специалист.Тя гледа дъщеря ми на доплерова сонография и каза,че е мигрена и то наи вероятно наследствена.Да по късно след допитване до баби и т.н. се оказа ,че едната баба имала като млада такива проблеми.Изписаха ни един куп илачи, от които
незнам какъв ще е ефекта,намали цигарите драстично,кафето също,излиза до по късно един път на седмица но пак я боли без видими дразнения.
Въпроса ми е:Някои сблъсквал ли се е с такъв проблем,някои чувал ли е нещо за лечението на това заболяване?
Ще ви бъда благодарна ако споделите

# 1
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
по време на моето следване започнах даполучавам също мигренозни пристъпи, понякога дори с повръщане. при мен бяха свързани обаче тясно с времето на цикъла ми. аз правя така - ако трябва да съм навън пия някакво лекарство за главоболие, преди имаше един кофергамин, който много ми помагаше. ако мога да си остана в къщи - не вземам лекарства, лягам си, не чета, не гледам тв, затъмнявам и се наспивам, това също ми помага.
пиша в минало време защото по време на бременността не съм имала главоболие, напоследък започна да ми намирисва пак на болки, но вероятно ще се върнат трайно с цикъла.
моя колежка се лекуваше при лидия ковачева и от тогава казва, че няма зверски пристъпи, а беше много зле, посивяваше направо.
дано да се оправи!

# 2
  • София
  • Мнения: 13 204
Моят доктор казва, че от мигрената не се умира, но така те боли главата, че ти иде да умреш.... Знам какво е, от 16 г. съм с мигрена.... Пристъпите по едно време бяха доста чести. Проведох лечениес Диваскан и Транксен.. Добре ми подейства, сега по-рядко ме боли главата и пристъпа е по-лек. Лечението беше около 3-4 месеца. Аз обаче смятам, че е на хормонална основа. Докато бях бременна нито веднъж не ме боля глава,. В момента, в който цикъла ми се възстанови - пак пристъпи. При нас също е наследствено.
Това, което може да прави тя е да приема обезболяващи когато е т.нар. аура на болката... Когато започва да я боли главата. Ако иам възможност в този момент да вземе обезболяващо, да легне не тъмно и тихо и да спи. Ако й се повръща - да повърне... това също облекчава. Мен ме облекчава когато лежа на болезнената страна. има хора, на които им помага оглаждане, на други им помага пристягане на главата. тя трбява сама да открие какво й помага. Иначе за лекарства, аз пиех такива с кодеин, друго не ми помагаше. В момента свободно без зелена рецепта се продава само Солпадеин. Напоследък взимам Аулин, също ми помага...
Разбира се това не изключва лечението. Трябва да се лекува, но пак ще си има пристъпи, може би по-леки и през по-голям период...

Ами това са от мен съветите, съчувствам й, защото знам какво е.... Close

# 3
  • Мнения: 68
 Здравейте! Аз също страдам от мигрена от 16-годишна възраст.Пристъпите се засилват все повече-около менструацията,обикновено при мен са с продължителност около 3 дни.Придружени са с гадене и повръщане.Направо е някакъв ад,При всеки пристъп ми се иска да умра.Още нямам 30 години,а съм чела,че след 30-годишна възраст пристъпите се засилват.Лекувала съм се с какво ли не-кофергамин,аулин,горе-долу добре ми действа комбинацията солпадеин с аналгин,но най-важното е да го взема в момента,в който усетя първите симптоми,иначе после всичко се обезсмисля.Тъпча се с лекарства,които освен с горчив вкус в устата,с друго не допринасят.Едни познати ми изпратиха от Щатите специални за мигрена,които в началото ми действаха,но и те вече не.Пробвала съм и Zomig мисля,че бяха,които се пият само при тежък пристъп,три таблетки струват 54лв,но и те не ми помагат.В интернет четох,че в Америка успешно се лекува мигрена с лекарствен препарат против епилепсия,но в по-малки дози.Сутринта в едно телевизионно предаване един невролог от болница"Света Анна"каза,че този метод вече успешно се практикува и в България /при добър специалист,разбира се/.Той препъръча когато пристъпите се засилят или протичат с гадене и повръщане,непременно да се обръщаме към специалист и да си направим ядрено-магнитно изследване.

# 4
  • софия
  • Мнения: 29
Здравейте. Аз също съм с мигрена - от 14 годишна. Сега съм на 39. Слава Богу, не са много силни пристъпите, но са дълги - по една седмица. Досега съм се лекувала само с обезболяващи. Когато свикна с едното, го сменям и минавам на друго. В момента - и то от години, съм на ацефеин. На пристъп - по един блистер горе-долу. Аолинът изобщо не ми помага. Неврологът ми обясни, че лечение, общо взето, няма. Намаляваш кафе, цигари, алкохол и т.н., чист въздух, движение.  И каза, че след време мигрената минава сама, само че никой не може да каже кога. Освен това, каза че и самият той е имал мигренозни пристъпи между 35-40 годишна възраст и че не е провеждал друго лечение, освен обезболяващи с кофеин и кодеин - тази комбинация действа най-добре.
В действителност пристъпите са свързани с цикъла, преумора или дълго гледане на ТВ (поне при мен). Червеното вино винаги ми отключва мигрената - дори 2 глътки. По време на бременността нито един път не ме е боляла глава, а аз се бях стреснала как ще пия обезболяващи в индустриални количества.
Но в нашия блок живееше едно момиче, което беше като дрогирано от лекарства за мигрена. По-точно, те си бяха чиста дрога.  И то, предписани от лекари. Внимавайте с какви лекарства ще ви лекуват! Според мен, драстичните средства са за силни пристъпи. Има мигрени, при които хората не могат с дни да станат от леглото. Тогава тези лекарства са оправдани. Но ако пристъпите не са такива и се понасят горе-долу на крак, по-добре само с обезболяващи.
Пожелавам на момичето по-бързо да премине "периодът" на мигрената!!! И да не чака да й мине главоболието от самосебе си. Още като усети първите признаци, буквално в първите 5 минути, да взима мерки, т.е хапче. Ако е в първите 10 минути - 2 хапчета. След това - няма ефект от тях. (Така препоръча неврологът, не аз). Аз пия ужким в първите минути, но винаги стигам до една опаковка.

# 5
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Здравей. И аз съм от тези с мигрената. Дори бях пуснала тема да ми препоръчат добър невролог, но не се намери такъв. Това което аз правя когато ме заболи глава е да редувам различни хапчета през няколко часа. Пробвала съм като Тина да пия в момента щом усетя пристъп, но ммного често не помага. Затова като ме заболи глава взимам нещо от което да се отпусна и да заспя лесно - примерно парацетамол, аналгин, ацефеин, дори фервекс. След няколко часа като стана и все още ме боли взимам един аулин или нимезил. По късно през деня или на следващата сутрин взимам един кофергамин или ако предния ден съм пила аулин, взимам нимезил. Обикновено третото хапче помага. В редки случаи главоболието ми продължава до третия - четвъртия ден и то ако нещо в тази схема не съм спазила. Забелязала съм че се провокира от шоколада, сладкото, алкохола и цигарите затова няколко дни преди да ми дойде(тъй като в повечето случай е на хормонална основа и ако обърнете внимание боли по едно и също време на цикъла всеки месец) спирам с тези неща и започвам да пия повече кока кола, кафе и да ям леки храни тъй като те пък помагат в борбата с главоболието.

# 6
И при мен е така както са описали момичетата по-горе. Най-помага СЪН на тъмно и тихо.

Общи условия

Активация на акаунт