Епизиотомия

  • 4 727
  • 60
  •   1
Отговори
Мами, току-що прочетох статия в последния брой на сп."9 месеца" /стр.50/ за епизиотомията. В нея гинекологът пише, че освен здравословното хранене, за избягването й помагат упражненията за тазовото дъно и масаж на перинеума през последните 6 седмици от бременността. Моля, обяснете какви са тези упражнения и как се прави масажа? Аз съм в 31 г.с. и от един месец съм на Магнерич, защото имам контракции -  не са болезнени и чести, но все пак ги има. Мога ли да правя тези упражнения? Предварително ви благодаря!!!!

# 1
  • Мнения: 2 849
При първата ми бременност се мажех с бадемово олио(по перинеума)бях чела за упражнения  стискаш няколко секунди и отпускаш и така всеки ден колкото пъти се сетиш(поне 10 минути на ден).Пак си родих с епизиотомия WinkМалко извън темата ,има ли интересни статии в новото списание ?

# 2
  • Мнения: 1 107
Аз правих упражненията през цялата бременност, но пак ми направиха епизиотомия, за да мине по-лесно голямата глава на бебчо  Mr. Green
Упражнението представлява свиване и отпускане на мускулите на тазовото дъно, не знам как да го обясня съвсем точно  newsm78 За масажа - за съжаление не знам кои лекари го правят.
Но епизиотомията не трябва да те притеснява, нищо особено не е, минава бързо, месец след раждането ми нямаше и следа от нея  Wink

# 3
Ако се ровиш в интернет, едва ли ще има много статии, които да са ти интересни, но ето някои заглавия: Здраво бебе и в студ, Шишко ли е?, Втори баща, втора майка, Безопасна ли е играчката, Изненадайте го с маневри  когато не иска да спи, яде, говори неприлични думи..,как да се облечем за Коледа, фитнес план. В училището ще се разглеждат темите: 06.12  Хранене на бременна и родилка, 08.12.Уроци по кърмене, 13.12. Интензивно отслабване с козметични процедури, 20.12. Обезболяване на  раждането, 22.12. Следродилна депресия.
Благодаря за бързия отговор!!!

# 4
  • Мнения: 2 242
Според мен това с епизотомията си е чиста практика за презастраховане от повечето лекари, особено ако си без заплащане на раждането. Лично на мен възстановяването от епизотомията ми беше по-трудно от самото раждане и следващият път задължително ще уговоря лекар и ще се подсигуря максимално за да си я спестя (естествено огромна роля има и късмета).

# 5
Точно заради това питах -  стремя се да се подготвя физически и психически за това, което ме очаква. Въпреки че ще си платя за лекар - не очаквам кой знае колко. Три дни в Патологична бременност ме убедиха, че на никой не му пука за бременните. Съмнявам се обаче, че масажите и мазането с масла помагат.

# 6
  • Мнения: 4 195
май4ета къде раждате бре моми4ета.аз родих във 2 градска - на никой не съм плащала .............имам епизиотомия но Виктор беше огромен.нямаше на4ин да мине.лекарите 4акаха максимално разкритие - слагаха обезболяващи само и само да не режат - ама понякога просто без нея неможе.вярно е 4е някои гадове нари4ащи себе си лекари и акушери прекаляват и ни третират като животни - но съгласете се - не вси4ки са така.
и аз дълго време се възтановявах след нея 4е имаше външни и вътрешни шевове много.....ама важно е децата да са живи и здрави,,,,,,другото.......минава

# 7
  • Мнения: 46 437
Каквото и да правиш в повечето случаи ще те срежат. Поне така казаха на курса в Света София- при приемането отбелязват, че е първо раждане и веднага режат, няма 5-6, все пак сме в България  #2gunfire

# 8
  • Мнения: 127
Правех упражнения от началото на третия месец, но пак родих с епизиотомия. Бебка се роди голяма и се е наложило да ми я направят. Не е болка за умиране, само е малко неконфортно след това. Не можеш да си сядаш на д****о, но е по-добре за бебето. Веднага ми купиха спрей BEVACIN, а от болницата ни даваха да си правим промивки с йодна тинктура. На 5-я ден всичко бе само спомен от раждането и епизиотомията.

Желая ти леко и безпроблемно раждане и скоро да се похвалиш с малко,сладко бебче. newsm10

# 9
  • София
  • Мнения: 4 423
Първото ми раждане мина много трудно, но без нито един шев и без епизиотомия.
Понеже ме е страх точно от такива шевове и рязания мисля да раждам секцио. Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 136
Мдааа, казали са ти го по-горе. Почти всички ги режат при първо раждане. Аз също правих много упражнения и пр., и пак ме рязаха (това е най-гадния ми спомен от раждането). Но на мен ми нахакаха и система - съвсем излишно мен ако питаш - и процеса много се ускори, тъканите нямат време да се отпуснат и така си е необходимо кръц...

А иначе упражненията са си полезни - най-малкото за възстановяването след това.
Леко раждане, всичко се забравя после Simple Smile

# 11
  • Мнения: 639
 Не е вярно, че почти всички раждат с епизиотомия! Повече от половината нормални раждания завършват без епизиотомия! Изобщо не се притеснявай, следвай стриктно инструкциите на акушерката която ти води ражданито кога и как да напъваш и да дишаш и така ще и помогнеш да ти спести епизиотомията.
Каквото и да правиш в повечето случаи ще те срежат. Поне така казаха на курса в Света София- при приемането отбелязват, че е първо раждане и веднага режат, няма 5-6, все пак сме в България #2gunfire
Никол във Франция всяка първораждаща е задължително с епизиотомия и изобщо не е вярно, че веднага режат в България, като видят че си първескиня. Пишат кое раждане  е и как е протекло предишното за да може всеки който погледне листа да си направи прогноза за протичането на раждането.
Първото ми раждане мина много трудно, но без нито един шев и без епизиотомия.
Понеже ме е страх точно от такива шевове и рязания мисля да раждам секцио. Rolling Eyes
Вероятността да имаш разкъсвания или епизиотомия при второ раждане  е нищожна, при секцио режат корем на пет нива, това си е сериозна коремна операция, как можеш да искаш операция пред алтернативата за нормално раждане newsm78.... дори и да има епизиотомия тя се възстановява далеч по бързо от рязания корем, шие се мускул и кожа, отвън обикновенно се слагат три копринени конеца...
Що ли си мисля, че е по-добре да се стимулират бъдещите майки, а не да се плашат ...

# 12
  • Мнения: 390
Тези упражнения са обяснени много добре в книгата на Мари-Клод Дьолае ,,Аз съм бременна,, . Аз обаче въобще не съм ги правила и родих без епизиотомия само с 2 шева, за които доктора се пошегува:,,Въобще не са нужни,но хайде от мен да мине ще ги направя да не ми се разсърди мъжът ти,, hahaha
Според мен най-важното е да си спокойна по време на раждането и да вярваш,че всичко ще мине без проблем Praynig

# 13
  • Мнения: 1 645
Хубаво е да правиш упражненея,но когато се налага да ти направят епизиотомия и те няма да ти помогнат.
При мен епизиотомията беше наложителна,и нямаше значение дали съм първескиня или не.Пък и не е болка за умиране.Вярно,че е доста неприятно а при мен беше и болезнино,но минава,при мен след около 10 дни,след махането на конците.Бивацина също ми помогна Peace
Леко раждане и не се притеснявай Peace

# 14
  • Русе
  • Мнения: 785
Еми, какъв е извода?
Всичко си е много индивидуално..., както се вижда от казаното по-горе. Аз също правих упражнения (но не при контракции) и не ми се размина епизиотомията - На всичко отгоре много ме болеше (усещах болка още докато ме шият, а бях с епидурална!) и после ме боля 10-на дена. Всъщност, шевовете са най-болезненият ми спомен от раждането..., но пък при другите родилки не беше така - само аз се гърчех (и майка ми е била така при моето раждане)...така че питайте мама - може да е наследствено  Simple Smile
Иначе, за епизиотомията съм чела само положителни неща - не само че подпомага раждането и предотвратява по-големи разкъсвания, но и спомага за правилното възстановяване на тъканите (да не станем хлабави после Wink), затова си мисля, че ако се налага, по-добре да се направи (въпреки неудобствата)..., а пък които са "по-еластични" - евала! - мога само да завиждам благородно  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт