Помощ КОЗУНАК!!!

  • 2 457
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Решила съм да направя козунак, гледах хиляди рецепти и темите, които има тук. Но така и не мога да избера подходящата за мен.. /малко е раничко, за козунак но много ми се е дояло  Rolling Eyes Rolling Eyes / Да кажа за пръв път ще правя...
На 18 години съм  Grinning , умея да меся питки, и мога да готвя. Наясно съм, че козунакът изисква месене и втасване за да стане на конци .
Ще ви помоля да ми кажете някаква рецепта, ето продуктите с които разполагам :
- 1.5 кг. брашно
- 2л. прясно мляко
- 1кг. захар
- 1 кубче хлебна мая /така и не открих козуначена../
- 6 яйца
- и олио, маргарин и мас


Извинявам се за новата, тема но така и не мога да намеря подходящата, рецепта.. Надявам се да ме разберете.

 balloon balloon balloon

# 1
  • Мнения: 22 867

Де-си-та, ето няколко рецепти, от кифличките на Джемма става чудесен козунак, на Пина също е пробван, разкошен е, на Венета е с голяма популярност във форума, аз все още не съм го правила.

Кифличките на Джемма

Козунак от Пина

Моят козунак от Венета

Съветвам те да не замесваш огромно количество тесто, пробвай първо с по-малко, по-нататък можеш и повече да замесиш.

А ТУК има още рецепти, вероятно си ги видяла вече. Успех ти желая в козунакоправенето!  bouquet

# 2
  • Мнения: 503
Тесто за козунак на/ Еко ехо от Гответе с мен/

-6яйца/оставя се 1 жълтък за намазване/
-300г захар/и още малко за поръсване/
-250ml олио/половината за измесване/
-250ml прясно мляко
-42 грама мая
-1/2 ч.л. сол
-2 -3 ванилии
-кората от един лимон
-2с.л. лимонов сок
-около 1 кг брашно

По желание на потребителка давам повечко подробности около замесването.Моля напредналите да са снизходителни. smile1

- Размих маята в 100г топло/но не горещо/ прясно мляко/от общото количество/, лъжичка захар и 2 с.л. брашно.Изчаках хубаво да бухне.
-Едновременно с маята в дълбока купа разбих яйцата , захарта , ароматите, лимоновия сок и половината мазнина.Докато маята втасва , захарта в тази смес се поразтопи.
-Към яйчената смес добавих останалото прясно мляко, толкова топло , че цялата смес да стане приятно топличка.
-Добавих втасалата мая към сместа и започнах да добавям брашното чаша по чаша, бъркайки с дървена бъркалка само в една посока.
-1 кг брашно е 7ч.ч. по 200 ml.След 5тата, 6тата чаша тестото вече се събира на топка и трудно се бърка.
-На плота се изсипва 1ч.ч. брашно разстила се и в/у него се изсипва тестото.Подхваща се лекичко от всички страни с брашно да не лепне и започва измесването.Намесих около 200 пъти с брашно. Пое и 7те чаши.Оформи се на топка , която доизмесих с останалото олио.
-Намазах тенджера с дебело дъно/запазва топлината/ с олио и сложих тестото в нея . Захлупих с капака и сложих тенджерата в/у капака на печката.Той беше леко топличък , защото във фурната се печеше пиле.
-Времето за втасване зависи от това колко е топло в стаята, но не по- малко от1 ч.Тестото трябва да удвои обема си, да е пухкаво и шуплесто.Често поставям тенджерата с тестото в съвсем леко загрята и ИЗКЛЮЧЕНА фурна.
-Следва премесване с олио , при което тестото отново намалява обема си.
-Аз разделих тестото 1/3 + 2/3.
-1/3 разделих на 3 топки , които оформих на фитили и заплетох плитка .Оставих да втасва в правоъгълна форма с размери 11/26 см.Застлах дъното и две от страните на формата с парче хартия за печене, намазана с мазнина.Незастланите страни също намазах.Покрих с кърпа и оставих да втасва.
-2/3 от тестото разточих на правоъгълник , намазах лекичко с мармалад , завих на руло , нарязах на филии и оформих в кръгла форма с диаметър 23 см.
-Оформените козунаци отново втасват .Пак трябва тестото да бухне .
-Намазва се с жълтък разреден с малко прясно мляко и обилно се поръсва с кристална захар.
-Изпекох козунаците заедно на средна скара с вентилатор на 180 градуса.Почти 40 мин.

За маймунския хляб 1/3 от втасалото  тесто се разделя на топчета колкото орех. Всяко топче се потапя в разтопено масло и се овалва обилно в кристалана /по желание кафява/ захар подправена с канела и щипка индийско орехче.Количеството не мога да кажа , защото доправях смес за овалване.В правоъгълна форма за кекс се застила хартия за печене / да хваща дъното и големите страни и да остава отвън достатъчно , че да може да се повдигне след печене/.Топчетата се подреждат едно до друго на един ред , поръсва се с парченца локум/ този със сметанов аромат е чудесен/ и пияни стафиди и се нареждат и втори ред топчета .Отгоре се поръсва с филирани бадеми. За любителите на сладкото това е перфектния вариант . Хем козунак , хем по- сладък от обикновено.Може да се изпече и в кръгла форма .

Общи условия

Активация на акаунт