Отново за кръщенето

  • 2 627
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 686
Много се чудих къде да я турна тази тема и се надявам, че не бъркам, като я слагам тук - все пак на всяка (религиозна) мама - бъдеща или настояща, тези въпроси й предстоят или са й минали през главата.
При мен предстоят идната неделя. И искам да помоля да споделите опит - за това как мина ритуалът при вас, какво носихте в църквата, какво подарихте на кръстника/цата и правихте ли почерпка за всички на трапеза и т.н. Проблемът е, че живеем в много малко жилище, а не можем да си позволим 30-те човека, които иначе искаме да присъстват на кръщенето, да поканим вкъщи. Затова мисля по-голямата част да почерпя с домашни бонбони и коняк пред църквата. С роднините ще отидем на обяд, а с кръстниците и най-най-близките 5-6 приятели ще пийнем вечерта вкъщи. Как беше при вас - споделете. И благодаря!  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 2 047
  Мога да споделя моя опит от двата пъти , когато бях кръстница на децата на две семейства.

   Ритуалът мина изцяло под ръководство на попа - той дава инструкции кой какво да прави и каже. Обикалянето , отрязване на косичка, втория път имаше и една реч на кръстника, която дадоха от църквата и трябваше да се прочете.
  Като кръстница и на двете купих кръстове и дрехи - трябва да са бели де, но само бельото беше бяло. Обувки, шапка, чорапки, хавлия (голяма, защото детето се увива в нея) - някой неща си ги добавих от мен - албумче, играчка, бебешка козметика, ей така да имат.
 
   При първото - на мен ми подариха рокля , чанта и колие. От родителите на другото дете - получих сатенено спално бельо. И в двата случая не са ме питали какво искам - по тяхна преценка е било.
 
   Пред църквата - и аз и те черпехме с разни бонбони и сладки, за алкохол не си спомням, но е добра идея за загрявка  Wink
 И двете семейства дадоха обяд в ресторант за цялата рода (направо като сватба си беше  Laughing) , след което само най-близките продължиха почерпката у тях.
 
   Това е което си спомням сега.
  Тук намерих един линк, където може да прочетеш по-общо за обичая.
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/436/60/
 

# 2
  • Мнения: 2 237

Ама прави ли се кръщене по време на Коледни пости ? Thinking
Защото на  нас ни отказаха,та го изместихме.Беше на 30.10 т.г. в Драгалевския манастир.Поискаха ни само две кърпи,китка за ръсене и сапунче.Всичко друго (вино,олио,свещи) попа си го имаше.При нас в последния момент се наложи да търсим кръстници,защото кумовете ни отказаха.Нямахме време да им търсим подарък,та нищо не им подарихме,за което ме е срам сега.... EmbarassedТе подариха на Калина голям масивен златен ланец със кръстче,което допълнително засили срама ми Embarassed EmbarassedБях купила и почерпка - сладки ,бонбони,питка и т.н.Оставих подарък на попа бутилка вино и плодове,а на монахините - сладки,плодове и една кърпа.Ритуала беше хубав,топнахме бебка цялата в купела и на нея и хареса много.Смя се на попа през цялото време.После и облякохме нови дрехи (купих ги аз),отрязаха и косичка и това е .Направиха и много красиво кръщелно. Laughing На нас ни излезе 15 лв такса + таксата за снимане 5 лв = 20 лв. общо
Почерпихме и отидохме в един ресторант да се черпим и ние.На кръщенето си бяхме само ние с тати и кръстниците,което според мен е най-удачния вариант.Кой дошъл на сватбата - дошъл,кръщенето си е нещо лично.В общи линии мина спокойно ,беше хубаво и запомнящо се.Пожелавам и на вас същото !

# 3
  • Мнения: 4 629
Нашето кръщане беше през март месец. Не помня точно какво носихме в църквата, но не бяха много неща. Помня, че трябваше да носим кърпа и  китка цвете със здравец, нови дрешки за беби. Питай в църквата, която си избрала за кръщането - те най точно ще ти кажат. На кръстницата подарихме (ръчен) часовник, а тя на бебо кръстче. Гостите ги бяхме поканили в къщи след кръщането Hug

# 4
  • Мнения: 505
и аз имам опит от вече две кръщенета минали през ръцете ми,..нали си имам две момиченца Hug Hug първото беше в далечната 1997 и тогава си бяхме в тесен семеен кръг - в църквата и почерпката у дома,..колкото до това малкото  Joy неговото кръщене го правихме лятото и използвахме намалението, че бяхме на гости при баба ..на морето а кръстниците дойдоха на почивка също там и с един куршум два заека хем кръщене , хем и на готово, да са ни живи и здрави дядо и баба   bouquet, че без тях сме за никъде  Heart Eyes те организираха всичко от ритуала до почерпката, ..направо ме е срам да го пиша ама то си е така , а и с тези помощи дето ни дава държавата къде да се бутам пък и да плащам Embarassed Embarassed
В църквата си спомням че искаха две хавлии, сапун ,  акт за раждане и някакво цвете,..това за попа и ритуала, а за бебето отделно хавлия, дрешки за преобличане и кръстче та да го освети попа...ние почерпката си и направихме в едно много приятно заведение - дегустационна за вина, което е семейната гордост на дядо ни , та си бяхме като на свое, яж и пий и се весели..Пожелавам ви да си изкарате чудесно и преди всичко на бебето да не му е изнервящо, че комбинацията песни от поп и детски рев не е за слушане, а и нали то трябва да се чуства по празнично,..ние бяхме герой, само дето беше много жега,..кога ще се сетят тез попове да си монтират по едно климатиче че да не се потят миряните bowuu

# 5
  • Мнения: 824
Какво да насим в църквата ни каза попа и ни даде списък-олио,сапун,кърпа,вино,китка от здравец и..... май това се сещам.Кръстницата ни купи и на двете кръщенета дрехите за преобличане на бебо,миро(като чаршафче е специално за кръщене)и златен медальон.Ние и подарихме и двата пъти дреха и бельо. След църквата ходихме на ресторант .Нашия тати беше нарекъл ,че ще заколи агне за кръщенето на малкия и така и направи Simple Smile.Наистина бяха и двете кръщенета като свадба, но родата ни е голяма а и приятели имаме.Все пак един път се кръщава детето така че ...........За мен и двата пъти беше много вълнуващо,много празнично Laughingно то си е и голям празник.

# 6
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Няма забрана за извършването на кръщенета през постите!Добре си разпределила почерпката за след кръщенето HugРитуала е около половин час,какво трябва да носите в църквата трябва да ви кажат от съответният храм-по принцип хавлия и сапун за попа,хавлия за дететцето
китка със здравец/ може и чемшир,босилек/ и цветенце,
питка и мед/купичка за меда/,
понеже сме в пости-бонбоните да са примерно лимонови резенки,локум
подаръка за кръстника-каквото си решите,аз подарих сокоизтисквачка/от това имаше нужда/
....пусни с търсачката и виж има много теми за кръщенетата Heart Eyes
Желая ви много настроение през този специален ден!

# 7
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Да ви попитам и аз нещо - Задължително ли е бебето да се топи цялото в Светата купел? Не може ли по католически обичай само да му се намокри косицата?

# 8
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Не може ли по католически обичай само да му се намокри косицата?

Разбира се, че може.
Стига да го кръстите в католическа църква.

# 9
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Що в католическа църква, не ми се иска много много да го топят цялото! Какво им пречи да му намокрят косата? Реза, ти едва ли знаеш де, ама аз просто така си разсъждавам!

# 10
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Защо да не знам?
Та аз самата съм кръстена в католическа църква.
Само за сведение...единият ми дядо за малко да отиде да учи в Рим...спряли са го братята му комунисти:)
Та...поназнайвам това-онова:)
Не ме подценявайте:)))))

# 11
  • Мнения: 505
нас например ни топнаха само крачетата  и главицата ... въобще не ни мокриха целите  newsm78 newsm78 и аз бях изненадана, ама попа си знае,..при големите като ги кръщават също действат така-глава и крака..от опит го знам... bowuuнали съм била кръстница 2-3 пъти на мои приятели Party

# 12
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Защо да не знам?
Та аз самата съм кръстена в католическа църква.
Само за сведение...единият ми дядо за малко да отиде да учи в Рим...спряли са го братята му комунисти:)
Та...поназнайвам това-онова:)
Не ме подценявайте:)))))
Бе не те подценявам бе мацка! Wink Имах пред вид да не си поп да знаеш!!! Joy Ама пусто, ти си знаела, пардон! Wink

# 13
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
 Mr. Green хахаааааа:)
Истината е, че не съм най-подходящия човек за консултация по темата поради това, че не вярвам в тия ритуали Simple Smile
Извинете за спама.   

Направете си приятно тържество  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт