Една недискретна анкетка.

  • 2 006
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 755
Майчинството ми върви към своя край и този въпрос става все по-дискутиран вкъщи. От няколко месеца обикалям ОДЗ-та и детски градини, подавам документи, получавам входящи номера 91, 155, а в няколко направо ми казаха, че няма смисъл да подавам документи, защото места НЯМА. Опитвам по нормалният начин, но явно така няма да стане. Мъжът ми казва - ".....да бе да. Да не искаш да ме убедиш, че всички ги приемат само с връзки и рушвети? Съмнявам се..."  Заради него пускам тази анкета.
При нас "ножът не е опрял до кокала", защото имаме баба на която да разчитаме, но и най-добрата баба не може да замени контакта с другите деца. Така че, стане ли детето на 2-3 години, искам да го пусна на градина.
Написах - недискретна анкетка, защото на въпроса за рушветите и връзките, никой не гледа с "добро око". Ама, като нещата са поставени по този начин?
Ами това исках да ви попитам. Вие сте. Ако искате само гласувайте, без да се разписвате. Кой както реши. Благодаря на отзовалите се.

П.П. Анкетата е само за гр.София, тъй като тук проблемът с местата е най-сериозен.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Аз не съм от София, но си позволих да отговоря. От Пловдив съм, а тук проблема с местата е не по-малък. Аз отговорих "с връзки" и изобщо нямам скрупули в това отношение. Тук, както и в София, е невъзможно детето да е в добра ДГ или ясла и това да не е станало чрез връзки или по линия на спонсорство. Между другото, не виждам нищо лошо в спонсорството. Ако нямах връзки, щях тази възможност да използвам.

# 2
  • София
  • Мнения: 4 865
ами ние започнахме с яслата. отидох един ден в единствената избрана от мен ясла и попитах кога могат да ми приемат детето. главната сестра отговори: "изследванията се правят за около 7-10 дни. след това заповядайте". беше средата на декември.

в детската градина автоматично наместиха децата от яслата.

# 3
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
И аз не съм от София, но и в малките градове (поне в Кърджали) проблемът е налице. Отговорих по нормалния начин, но като се замисля, ако братовчедка ми, която е възпитател в нашата градина, не ме беше "светнала" кога да си подам документите, сигурно щях да си остана на сухо и тогава наистина бих използвала връзки. А спонсорството си е едно на ръка, правя го по собствено желание и за доброто на сина ми, но "рушвет" май не бих дала - много мразя такива неща!

# 4
  • София
  • Мнения: 736
Тонита, в кой квартал живеете? Ако това ще ти помогне, аз записах Теди на ясла миналата седмица без абсолютно никакви проблеми в ясла номер 60, на ул.Васил Друмев, не знам кой номер, близо до Подуене. А лятото по същия безпроблемен начин го записах на детска градина в 104-та, зад Математическата гимназия.
Успех!

# 5
  • Мнения: 2 755
...ами ние започнахме с яслата. отидох един ден в единствената избрана от мен ясла и попитах кога могат да ми приемат детето. главната сестра отговори: "изследванията се правят за около 7-10 дни. след това заповядайте". беше средата на декември.
в детската градина автоматично наместиха децата от яслата.....
yanita, ако сега напишеш, че тази ясла е и в центъра, направо ще ме хвърлиш в размисъл.... Thinking
Anicat, живеем в центъра. Обиколих всички ОДЗ-та в радиус от 2 км. 

П.П. Пропуснах да напиша, че съм подала документите тази есен, а кандидатстваме за следващата. Така че, фактора по-рано подаване на документите е налице. Или и една година по-рано не е достатъчно..... newsm78

# 6
  • Мнения: 2 241
С връзки - признавам си без бой, а и без скрупули.

За себе си не бих използвала връзки, но за детето - нямам угризения на съвестта.

# 7
  • София
  • Мнения: 4 865
не, не е в центъра. умишлено бягаме от центъра заради проблемите с паркирането и задръстванията. избрахме на виктория скътано квартално училище (не в нашия квартал), а пък до него се случи да има и детска градина. в дианабад е.
ама стига съм я хвалила, че от моето приказване се препълниха групите Wink

# 8
  • Мнения: 1 413
Нашият син го записаха миналата пролет безпроблемно за първа група, но каката трябваше да влезе направо в 4-та - първият ни опит да я пуснем на градина завърши неуспешно с тежка ангина и болница и баба й я гледа до предучилищна. Та за нея се наложи да прибегнем до познати от съответните инситуции, които да вдигнат телефона и да обяснят, че двете деца, след като пътуват 17 км. е някак логично да са в една градина и записаха и дъщеричката. Мразя такива неща, но нямах никакъв избор!

# 9
  • София
  • Мнения: 1 352
Подадох молбата още напролет и детето си започна от есента без никакви проблеми.

# 10
  • Мнения: 2 596
В Пловдив проблема е не по-малък, както вече са ти писали. В ясла не смятам да го давам, но за ДГ вече съм подала молба и вярвам да стане без да се налага да търся "връзки".

# 11
  • Linz
  • Мнения: 11 619
По нормалният начин, но подадох молба няколко месеца по-рано. Защо пък да не става така?!  newsm78 Това, че са ти дали входящ номер не означава, че са ти отказали молбата. Но като гледам и ти не бързаш да си даваш детето веднага. Какво те притеснява тогава?

# 12
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Дали аз съм извадила късмет незнам, ама нито в яслата, нито в градината имах пробелм. за яслата стана адски лесно - вземахме храна оттам и когато попитах (края на април) дали могат да приемат Бимбото - казаха - "правете изследвания и след една седмица ви чакаме". Даже искаха още да стои при тях (ако нямало места в градината). Места имаше, защото аз подадох молба за градина януари месец 2005 за септември 2005 и "имаше още 2-3 свободни места . Доволна съм и от двете - близо са ми до вкъщи, няма проблеми с адаптация, готини са възпитателките и така.

# 13
  • Мнения: 4 358
По нормалния начин - само с молба.
В яслата подадохме молба и директорката каза, че ще вземат Оги веднага след изследванията.
За градината подадохме молба 8 месеца по-рано, но и там нямахме никакъв проблем със записването (яслата и градината не са заедно).

# 14
  • Мнения: 7 831
За големия се наложи да търся връзки, защото се забавих с документите.
Малкия го приеха по нормалния начин.

Общи условия

Активация на акаунт