сарми с кълцано месо

  • 10 683
  • 7
  •   1
Отговори
  • софия
  • Мнения: 756
привет на всички Hug
тъй като вече започваме приготовленията за празниците  Laughing искам да попитам знае ли някой рецептата за зелеви сарми с кълцано месо и сланинка между сармите..имам поръчка от мъжа ми ама не знам как се правят..
ако някой знае ще съм му много ама много благодарна

# 1
  • Мнения: 1 290
най - добре да купиш ГЪРДИ


Първо леко запържваш нарязаните на кубчета гърди
махаш ги от тигана и там където са се запържвали слагаш лук (аз ползвам праз)
и ориза (и/или булгур) да се задушат
сипваш малко водичка да набъбне ориза
после връщаш гърдите при ориза и лука.
Подправките са: сол, черен пипер и чубрица

Махаш от огъня и завиваш зелевите сърми както знаеш Simple Smile

сипваш в тенджарата (по възможност под налягане) водичка и зелева чорба и вариш Simple Smile

Това е основата - вариации по темата много!
Успех!

Последна редакция: пн, 28 ное 2005, 14:56 от Gvendolin

# 2
  • Мнения: 2 922
Ето тази рецепта намерих

Продукти: кълцано месо 0.500 кг, ориз 100 г (1/2 чаена чаша), кромид лук 100 г (1-2 глави), растително масло 100 мл (1/2 чаена чаша), кисело зеле 1 кг, червен пипер 5 г (1 чаена лъжичка), черен пипер и сол на вкус.

Лукът се нарязва на ситно и се запържва в мазнината до златисто оцветявне. Прибавя се почистеният и измит ориз, разбърква се няколко пъти, поръсва се с червения пипер, залива се с 1/2 чаена чаша топла вода и се посолява. След поемането на водата се сваля от огъня и се оставя да се охлади. Прибавят се месото, черният пипер и сол на вкус. Зелевите листа се почистват от грубите части и в тях се слага по малко от плънката. Свиват се дребни сарми, които се нареждат в тенджера, заливат се с вода, колкото да се покрият, и се варят на тих огън до готовност.
По желание към края на варенето може да се добави малко зелев сок.

# 3
  • Мнения: 694
Моя баща прави най-хубавите сърми с калцано месо:

Вземаш свинско месо по избор нарязваш го на много ситно. В тиган запържваш повечко лук и праз към тях прибавяш месото. Когато побелее месенцето прибавяш ориз, да се позапържи и той. Осоляваш плънката на вкус + черен пипер + много малко червен пипер(ама наистина много малко) + и най-важното джоджен може и повечко, прибавяш и вода за да понабъбне ориза, но не много.

Самите сърмички се правят по- малки, примерно от едно листо правиш три сърмички. Нариждаш в глинен съд най-отдолу сланинка и върху нея редиш сърмичките и между редовете пак сланинка. Поливаш ги с вода и ги вариш на слаб огън. Даже и водата да е повечко не е страшно така ще станат по сочни.

# 4
  • Мнения: 7 821
Моя баща прави най-хубавите сърми с калцано месо:

Вземаш свинско месо по избор нарязваш го на много ситно. В тиган запържваш повечко лук и праз към тях прибавяш месото. Когато побелее месенцето прибавяш ориз, да се позапържи и той. Осоляваш плънката на вкус + черен пипер + много малко червен пипер(ама наистина много малко) + и най-важното джоджен може и повечко, прибавяш и вода за да понабъбне ориза, но не много.

Самите сърмички се правят по- малки, примерно от едно листо правиш три сърмички. Нариждаш в глинен съд най-отдолу сланинка и върху нея редиш сърмичките и между редовете пак сланинка. Поливаш ги с вода и ги вариш на слаб огън. Даже и водата да е повечко не е страшно така ще станат по сочни.

Това е и моята рецепта. Повечко джоджен, праз и месо, по-малко ориз и става много вкусно.

# 5
  • софия
  • Мнения: 756
ех момичета...много ви благодаря Hug
надявам се че ще изненадам мъжо за празниците Laughing

# 6
Като начинаещ заврян зет преди повече от 20 години видях как се правят тук. Оттогава сърмите ги правя АЗ!
Сърми с кълцани свински гърди и кисело зеле
В едно легенче се слагат:
- 3/4 кг свински гърди нарязани на зарчета;
- 2-3 глави кромид лук, не много ситно, може и праз или комбинации;
- 2 ч.ч. ориз - какъвто и да е;
- 1 с.л. червен пипер;
- който трае 1 ч.л. черен пипер;
- някои обичат и чубрица или джоджен или дафинов лист( слага се в тенджерата, а не в сместа) или каквото там - нека си слагат, но се маскира оня вълшебен вкус на свинското с кисело зеле.
Всъщност най-благи стават от осмянка...
Обърква се докато оризчетата престанат да тропат по легена.
Зелевите листа се "кроят" колкото пощенска картичка.
Във всяко се слага по 1 с.л. смес и се завива "на бонбон" - напред, събират се краищата и се дотъркалва да стане като ония кръглите запалки.
Сърмите се редят в тенджера( на дъното се подлагат най-горните разкъсани листа от зелката или скълцаните кочанчета от разкрояването на листата), натискат се с чинийка и се заливат с вода колкото да покрие чинийката. Или смес от вода и зелева чорба - стават по-киселки.
В тенджера под налягане стават за 45 минути, но по-добре в обикновена на слаб огън след завирането - за около 2 часа.
Най-добри са на другия ден.
Обикновено правя по 100-110( четири реда в тенджерата под налягане).
Ако се сложи повече лук стават по-сладки.
Ако се използва плешка стават по-постни.
На втория път ще улучите колко да се варят, за да ви е оризът по вкуса. 
Може да не слагате черен пипер, а да си ги пипери всеки после.
Пробвайте. Завчера направих за първи път тая година( зелето ми втаса таман) 104 бройки колкото половина запалка Clipper, а, бе колкото палец. Изпукаха ги същата вечер( то сме голяма чета, брей!)

Не пържете лука, месото или ориза - само цапаници като завивате, пък ефектът е същият.

# 7
  • Мнения: 978
Леле, това колко е вкусно!

Общи условия

Активация на акаунт