Осигуровки за майчинство

  • 1 820
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 233
Въпроса ми е следният.Намерих фирма която да ме назначи на работа за 6 м. на трудов договор за да мога да взимам 2 год. майчинство.Досега никога не съм работила и нямам никакъв трудов стаж.Проблема ми е че вече влязох в 4-тия месец и се притеснявам как ще мога да направя 6 месеца работени.Назначихаме от 21.11. (този месец),а терминът ми е на 13.05.06.Говорих с една позната и тя ми каза че ставало с някакво си наслагване.Нищо не ми стана ясно и затова се обръщам към вас майчета минали вече по тоя път с молба да ми обясните по-подробно и най-накрая да се успокоя.Предварително ви БЛАГОДАРЯ.  bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 2 217
За наслагването не знам, но щом фирмата знае, че ще излизаш по майчинство, няма от какво да се притесняваш - те си знаят как да постъпят.
Ако до този момент имаш здравни осигуровки всичко е наред. Ако не си осигурявана до този момент трябва да си възстановиш здравните права и да си плащаш осигуровките със задна дата разсрочено, а откакто си постъпила във фирмата те си поемат осигуровките ти от тук нататък. Счетоводителите могат да ти обяснят това, което те вълнува. Във форума има мами, които разбират от тези неща. Аз се включих само малко да те успокоя Embarassed

# 2
  • Мнения: 41
А преди това били ли сте назначена на трудов договор и имате ли трудов стаж на друго място?
ако да - се сумира (съгласно трудовата книжка - там е описан стажа по години, месеци и дни...) трудовият стаж на предишната месторабота и сегашната, и се получава общия трудов стаж, т.е независимо при кой работодател, важното е да има общо 6 месеца(за да ви бъде изплатено майчинството и детските)...
(също така е важно в работодателят ви, в случая близките ви, да нямат задължения към социалното, защото ако не са, няма да ви бъдат изплатени нито болничните, нито след това майчинството...)
успех!

# 3
  • Мнения: 233
А преди това били ли сте назначена на трудов договор и имате ли трудов стаж на друго място?
ако да - се сумира (съгласно трудовата книжка - там е описан стажа по години, месеци и дни...) трудовият стаж на предишната месторабота и сегашната, и се получава общия трудов стаж, т.е независимо при кой работодател, важното е да има общо 6 месеца(за да ви бъде изплатено майчинството и детските)...
(също така е важно в работодателят ви, в случая близките ви, да нямат задължения към социалното, защото ако не са, няма да ви бъдат изплатени нито болничните, нито след това майчинството...)
успех!

Нямам никакъв трудов стаж.Мисля сега да направя 6 месеца ама вече влязох в 4-тия месец а терминът ми е 13.05 Затова питам ако някой може дами обясни как става и изобщо възможно ли е това?

# 4
  • Мнения: 2 000
Щом нямаш друг трудов стаж, тогава ще трябва да се осигуряваш докато направиш 6 месеца, т.е. от 21 май  ще можеш да си ползваш болничните.

# 5
  • Мнения: 603
45 дена преди раждане и 90 дена след това ти се полагат болнични. Според мен няма причина да не ги ползваш. Междувременно докато си в болнични ще достигнеш 6 месечния срок, който се изисква за излизане в платен отпуск за отглеждане на малко дете до 2 год, който започва след изтичане на болничните.
Не съм счетоводител. Но доколкото съм запозната няма причина да не ползваш всичките си права по нормален начин. Единственото неудобство са осигуровките, които си остават сравнително високи  докато изтече болничния. След това, повреме на платеният отпуск се плащат само здравни, които са около 6 лв.

Последна редакция: пт, 25 ное 2005, 13:43 от valval

# 6
  • Мнения: 955
По-важно при теб ще е, ако решиш да ползваш безплатни прегледи и изследвания. За целта ще трябва да платиш може би за 12 месеца назад ЗДРАВНИ ОСИГУРОВКИ. Но за най сигурно пусни имейл на следния адрес, там експерта е много квалифициран и винаги дава стройни и точни отговори.
NOI@nssi.bg Постави си спокойно въпроса там и ще получиш точен отговор. Успех!

# 7
  • Мнения: 955
Другото, което ми хрумва за болничните и отпуска по майчинство, на генеколога можеш да му обявиш по-късна дата на последен менструален цикъл. И си имай едно наум, че бебчо ще се появи 10тина дни по-рано.  Hug

# 8
  • София
  • Мнения: 472
Право на обезщетение при бременност и раждане

Чл. 48а. (Нов-ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 1 юли 2004 г.) Осигуреното лице има право на обезщетение за бременност и раждане, ако има осигурителен стаж 6 месеца, като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест, или за всички осигурени социални рискове без безработица, от който 3 месеца през периода от 12 календарни месеца, предхождащи месеца, от който започва отпускът за бременност и раждане

Право на обезщетение при отглеждане на малко дете

Чл. 52а. (Нов-ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 1 юли 2004 г.) Осигуреното лице има право на обезщетение за отглеждане на малко дете, ако има осигурителен стаж 6 месеца, като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест, или за всички осигурени социални рискове без безработица, от които 3 месеца през периода от 12 календарни месеца, предхождащи месеца, от който започва отпускът за отглеждане на малко дете.
 

При теб няма да достигат до 6 месеца 2-3 седмици предполагам. В такъв случай ти със сигурност вземаш отпуск за отглеждане на дете, защото излизайки в отпуск по бременност и раждане ( 135 дни) ти ги правиш тези месеци и изпълняваш условието. Въпроса при теб е за обезщетенето при бременност и раждане, доколкото знам се практикува при лице работещо на тр. договор и не му достигащ тези 6 месеца ,да се плаща от Социални грижи ,като ти оставаш на работа във фирмата ,а Соц.Грижи  ти плащат до момента в които достигнеш 6 месеца( при теб ще се получи може би само за 1 месец след раждането) и след това работодателя си тегли от Нои твоето обезщетение и ти го дава и при него си излизащ в отпуск за отглеждане на дете до 2 год .възраст. Това нещо съсъ сигурност счетоводителката трябва да го знае ,защото те служебно трябва да изпратят такова искане до Соц. Грижи по местоживеене.
Кога трябва да излезеш в отпуск по бременност и кога се навършват 6 месеца труд. стаж въвъ фирмата? относно здравното това е друга тема и ти не си разяснила - на колко си години , учила ли си досега и кой ти е внасял здравното??? Надявам се да съм, те успокоила!! Имаш право на всички обезщетения така ,че спокойно!!!

# 9
  • Мнения: 41
след навършването на 6 месеца трудов стаж, можете да ползвате и останалите ви дни  болнични поради бременност и раждане,
според мен е по-добре да можете да ползвате:
1. болничните, от които вероятно ще загубите 2 или три седмици (разбира се, това е лично Ваше решение)
2. майчинството, чиято продължителност е две години
3. предимство е че периодът на майчинството е 2 години, и се смята за трудов стаж
а всъщност не съм чувала за такъв вариант социалните да доплатят до навършването на 6 месеца, но ми звучи почти фантастично и нереално...
ако наистина е така - страхотно!

# 10
  • на тавана в кошницата
  • Мнения: 465
Мила  ndv искам да ти кажа, че ако искаш да ползваш безплатно прегледи трябва да си внесеш за 1 год. и 6мес. назад осигуровки. като са ти непрекъснати здравните за този период няма проблеми. Дано някоя друга ти помогне с майчинсвото,че аз не съм толкова запозната. Успех.

# 11
  • Мнения: 984
ако нямаш 6 м. тр. стаж ползваш болничен, но не се заплаща, ако си в отпуск по майчинство без навършен 6м. стаж, получаваш обезщетението от социалните до навършването на 6м. стаж.

# 12
  • София
  • Мнения: 472
след навършването на 6 месеца трудов стаж, можете да ползвате и останалите ви дни  болнични поради бременност и раждане,
според мен е по-добре да можете да ползвате:
1. болничните, от които вероятно ще загубите 2 или три седмици (разбира се, това е лично Ваше решение)
2. майчинството, чиято продължителност е две години
3. предимство е че периодът на майчинството е 2 години, и се смята за трудов стаж
а всъщност не съм чувала за такъв вариант социалните да доплатят до навършването на 6 месеца, но ми звучи почти фантастично и нереално...
ако наистина е така - страхотно!

Естествено социалните плащат , но при условие:
Доход на чл.семейство под 200 лв ( за 2005 год.). Това съм го проверила на място ,защото и аз бях с подобен казус.

# 13
  • София
  • Мнения: 472
ЗАКОН
за семейни помощи за деца

СЕМЕЙНИ ПОМОЩИ ПРИ БРЕМЕННОСТ, РАЖДАНЕ И ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДЕЦА
(Доп., на загл., ДВ, бр. 69 от 06.08.2004 г.)
Чл. 5а. (Нов, ДВ, бр. 69 от 2004 г. – в сила от 01.07.2004 г.)

(1) Бременните жени, чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на дохода по чл. 4, имат право на еднократна помощ при бременност в размер на 150 лв., когато нямат право на обезщетение за бременност и раждане по реда на Кодекса за социално осигуряване и живеят постоянно в страната.
(2) Когато бременната жена е осигурена за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица, но не получава обезщетение за бременност и раждане, поради това че няма необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, еднократната помощ се изплаща в размер, определен пропорционално на броя на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, но за не повече от 45 дни.
(3) Еднократната помощ при бременност се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.
Чл. 6. (1) Майката има право на еднократна помощ при раждане на живо дете, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца.
(2) Помощта по ал. 1 е в размер, както следва:
1. за първо, за второ и за трето дете - по 200 лв.;
2. за четвърто и за всяко следващо дете - по 100 лв.
(3) При раждане на близнаци, един от които е трето дете на майката, помощта се изплаща за всяко дете-близнак в размера за трето дете.
(4) При определяне поредността на децата се вземат предвид само родените от майката деца, които са живи в момента на раждането.
(5) Помощта по ал. 1 се изплаща на майката, а при невъзможност да я получи - на друг законен представител на детето.
(6) Ако до навършване на 2-годишна възраст на детето се установят трайни увреждания над 50 на сто, на майката се изплаща допълнителна еднократна помощ в размер 100 лв.


За да не си говорим празни приказки и кой какво е чул , прилагам дирекно текста регламентиращ това за което писах!

# 14
  • София
  • Мнения: 4 129
По-добре попитай или прочети в клуб Счетоводство на дир.бг:
 http://clubs.dir.bg/postlist.php?Board=accounting какво точно да се направи, за да се постъпи най-благоприятно за теб.

Общи условия

Активация на акаунт