Как се разширява вълнен пуловер?

  • 51 941
  • 69
  •   1
Отговори
  • Мнения: 125
Моля помогнете ми! Изпрах един пуловер от вълна в пералнята на 40 С и сега ръкавите са малко късички! Да знаете начин за разширяване? Много благодаря предварително!
Ако темата не е за тук кажете къде да я сложа !

# 1
  • Мнения: 9 902
непоправимо е Simple Smile можеш да пробваш да го натопиш в хладка вода и после да го опънеш хубаво да съхне в желаната от теб форма, обаче едва ли ще стане.
освен да се наплетат ръкавите, ако само дължината е проблем.

# 2
# 3
  • Мнения: 125
Благодаря Буря май там е по - добре!

# 4
  • Мнения: 527
Четох тук във форума, че се слага да кисне в дъждовна или снежна вода. Не съм го пробвала, но и аз имам една такава блуза.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Няма спасение! Личен изстрадан опит.  Sad
Може да има съвсем леко подобрение, ако го накиснеш в концентриран разтвор на омекотител и докато е във водата дърпаш и разпъваш. Ефекта е едва забележим, обаче.
Вълнените дрехи не се перат в пералня, а само на ръка и то само със студена вода. И без центрофуга!
Това да си го знаеш за следващия път. Simple Smile

# 6
  • Мнения: X

Вълнените дрехи не се перат в пералня, а само на ръка и то само със студена вода. И без центрофуга!
Това да си го знаеш за следващия път. Simple Smile

В голяма грешка си. Вълнените дрехи се перат предимно в пералнята. Всяка съвременна пералня си има програма за вълна. Хватката е, че трябва да се ползва специален препарат за вълнени дрехи, а не обикновен прах за пране.


До авторката: купи си препарат за пране на вълна и изпери блузката на програма за вълна с този препарат. После поопъни малко ръкавите и я остави да се суши. Може да помогне.

# 7
  • Мнения: 1 788
Нищо не е в сила да върне един път степан (така ли се казваше?) вълнен пуловер обратно в нормалните му форми и размери.
Така един път в бързината пуснах пералнята с всичко вълнено и по погрешка съм завъртяла програматора на грешната програма, с центрофуга.
Резултатът беше - всички дрехи съсипани. Какво ли не правих - изпрах ги после веднага на правилната програма, после една по една съм ги дърпала в леген, после мокри ги опъвах, гладих ги влажни уж да се разпънат - нищо не помогна - от размер 36 станаха размер 128 см Joy
Но ако при теб не е толкова зле положението, може да пробваш това с хладката вода и разпъването...

# 8
  • на брега на реката
  • Мнения: 141
Чувала съм да се накисне в първата вода на зрял боб, имало амоняк в нея ли , не съм сигурна. И аз така бях направила с вълнен пуловер , но така се сви , че не опитвах да го оправям. Разплетох пуловера , прикатих преждата с тънък кат полиакрилна прежда и го оплетох наново. И разбира се, вече пера само с препарат за вълна и в пералнята.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Lucky.me нека да съм в грешка, но да си имам пуловери с нормални размери.  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 7 110
Още помня прекрасния ми вълнен пуловер, койно баба ми изплете. Аз без да знам го бях пуснала на 90 гр. и яка центрофуга.  Grinning След разплитането му едва за някакво мижаво елече беше останал материал. Прекрасен пуловер беше.

# 11
  • Мнения: 1 174
Момичета, използвам темата за да попитам.
Имам вълнено палто, всъщност вълна 87%, кашмир 10% и 3% полиестер.
Имам пералня с програма за вълна, отделно, че градусите мога да ги намаля до 30, имам и програма на сушилнята за вълна. Обаче на палтото изрично пише да не се пере, да не се центрофугира, да не се суши в сушилня. Да се почиства само на химическо, да се глади на ниска температура.
А палтенцето е светло, лесно се цапа, всъщност за 2 месеца го давах 2 пъти на химическо.
Ще ми се да избегна химическото, все пак си е цифра - 10лв. всеки път, не са малко пари за мен.
Как мислите тези предупреждения на етикета дали важат само в случай, че пералнята и сушилнята нямат подходящата програма за вълнени тъкани  newsm78
Айде примерно сушилня няма да рискувам да ползвам, че знам ли, никога не съм ползвала програмата за вълна. Ще суша палтото на закачалка.
Обаче в пералнята съм прала 2 родопски одеяла, на програма за вълна, изпраха се добре, няма поражения. не помня дали центрофуга бях включила.
В магазина докато го купувах продавачката ми каза, че масово клиентките си перат палтата, със студена вода, и казват, че няма проблем. Аз обаче не съм склонна да й вярвам, все пак тя гледа да си продаде стоката, аз малко се поколебах заради етикета, на който пишеше, че не се пере, може би тя е послъгала, за да не се откажа от покупката.
Ще се радвам на мнения. Wink

# 12
  • Мнения: 4 916
В никакъв случай не пускай палтото в пералнята.
За материите, които са подходящи за пералня, на самия етикет пише как да се перат - дали на деликатна програма или на каква, на колко градуса и т.н.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Роси, слушай патило и надписите на етикетите. Хората знаят какво пишат!  Simple Smile
Аз си изпрах вълненото палто съвсем успешно. Е, вярно, че беше черно, но не мисля, че е от особено значение.
Как процедирах: Напълних бебешкото корито на малката щерка със студена вода и изсипах доста от препарата за пране на вълнени материи. Този път беше "Медикс", но по принцип ползвам основно "Пурлан". Накиснах палтото без да го мачкам и натискам за около половин час, като от време на време го размърдвах лекичко във водата. Ако имаш по- зацапани места можеш леко да изпереш на ръка. След това обилно изплакнах, отново със студена вода, нагънах много внимателно и оставих да се отцеди на ръба на мивката. След като започна само да капе, а не да тече, го сложих на една закачалка (с широки заоблености там където е рамото ) и го оставих в банята докато спряха капките. След това го суших в стаята, в която е най- студено.
Водата може и да не е ледена, но е много важно с каквато температура на водата переш, с такава и да изплакваш. И понеже трудно се уцелва на око, аз предпочитам само студена.

# 14
  • Мнения: 1 174
Абе и аз тъй си викам, че едва ли случайно са тия предупреждения там  Laughing
Откакто успешно прецаках контейнера на хлебопекарната, заради едно изречение в книжката с упътването, че може да се мие в миялна, много внимавам какво пишат хората. Оказа се, че в българския превод на книжката са си спестили част от изречението - на програма без препарат и моя контейнер излезе със странни черно, виолетово, сивкави петна отвън, просто сплавта се беше окислила.

Северина, Аргун, много благодаря   bouquet

Лукреция, извинявай, че ти нахлух така в темата. И аз се нареждам към успешно свилите вълнен пуловер, племенницата го носи още дълго  Laughing Изпрах го на 60 градуса с центрофуга, страшна работа.
За ръкавите мога да ти дам идея да закачиш тежест за да ги опъва надолу, или да го простреш нарочно за краищата на ръкавите, за да се опъват от самата тежест на пуловера  Peace

# 15
  • Мнения: 4 916
...
Водата може и да не е ледена, но е много важно с каквато температура на водата переш, с такава и да изплакваш...

Това е истината за пране на вълнени дрехи  Peace

# 16
  • Мнения: 527
Момичета, използвам темата за да попитам.
Имам вълнено палто, всъщност вълна 87%, кашмир 10% и 3% полиестер.
Имам пералня с програма за вълна, отделно, че градусите мога да ги намаля до 30, имам и програма на сушилнята за вълна. Обаче на палтото изрично пише да не се пере, да не се центрофугира, да не се суши в сушилня. Да се почиства само на химическо, да се глади на ниска температура.
А палтенцето е светло, лесно се цапа, всъщност за 2 месеца го давах 2 пъти на химическо.
Ще ми се да избегна химическото, все пак си е цифра - 10лв. всеки път, не са малко пари за мен.
Как мислите тези предупреждения на етикета дали важат само в случай, че пералнята и сушилнята нямат подходящата програма за вълнени тъкани  newsm78
Айде примерно сушилня няма да рискувам да ползвам, че знам ли, никога не съм ползвала програмата за вълна. Ще суша палтото на закачалка.
Обаче в пералнята съм прала 2 родопски одеяла, на програма за вълна, изпраха се добре, няма поражения. не помня дали центрофуга бях включила.
В магазина докато го купувах продавачката ми каза, че масово клиентките си перат палтата, със студена вода, и казват, че няма проблем. Аз обаче не съм склонна да й вярвам, все пак тя гледа да си продаде стоката, аз малко се поколебах заради етикета, на който пишеше, че не се пере, може би тя е послъгала, за да не се откажа от покупката.
Ще се радвам на мнения. Wink

Абсурд в пералня! Не можеш да го възстановиш после никога! Peace

Освен всичко друго  палтото е и подлепено, а ако подлепващото е хартиено става кошмар!

# 17
  • Мнения: 0
Всичко вълнено си пера на съответната програма на пералнята с обикновен прах и нямам никакви скруполи и проблеми до сега.Е за препоръчване омекотителя да е подходящ щото другия разяжда вълната.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 869
Аз си купих бяло палто, на него съставът му е :50%вискоза-50%полиестер, /има кожена яка която се сваля/ на етикета пише, че може да се пере на 30градуса и да се глади на 1 има и още един знак, които не знам какво означава -/ Р в кръгче/ ??? И да не се избелва.
Та какво ще кажете да го пера ли в пералня или на ръка?

# 19
  • София
  • Мнения: 7 987
P-то означава, че е позволено химическо чистене.
След като на етикета пише, че е материята е изкуствена и позволява пране, мисля, че спокойно можеш да го сложиш в пералнята.
Проблем възниква при високо съдържание на вълна, кашмир, които при неправилно третиране се степват, свиват.

# 20
# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 869
Благодаря ви!   bouquet

Значи съвсем спокойно мога да си го пера в пералната! Laughing
Тя и продавачката така ми каза, но аз на тях много вяра им нямам - те гледат да си изтъргуват стоката.

# 22
  • Мнения: 2 786
Няма оправия погрешно изпрана вълнена дреха. Пробвала съм какво ли не на един прекрасен пуловер, за който се изръсих невероятно много пари в Канада (някаква специална вълна, мамите в Канада ако знаят?), който от моя размер стана на детски размер след като бе прекаран по погрешка (не от мен) в пералнята с обикновен препарат за пране, а не този за вълна  Laughing Сега ми е смешно, защото се успокоявам, че ще го пазя един ден за детето, за да не го изхвърля  Laughing

# 23
  • Варна
  • Мнения: 290
И аз се нареждам на опашката на успешно свили вълнен половер.

# 24
  • Мнения: 2 019
То май ще сме повечко на опашката  Party
Кой ли не е страдал от това!?  ooooh!
Лично аз си пера вълнените дрехи в пералнята, но без центрофуга, или поне на ниските обороти.
Попрочетох малко инфо от нета и много ми хареса един съвет:

1. "А между другото, ако искаш да ти се отпусне жилетката сложия я в хладка вода ( не ледено студена, а хладка) с малко балсам за коса и ще я оправиш. После я сложи да съхне не на закачалка, а най-добре между два стола на мрежа за комари."

2. "Полезни съвети - как да се грижим за дрехи, обувки, за дома
Вълнените плетени дрехи няма да се степат при пране, ако към водата се добави малко амонячен разтвор. Неприятната миризма от амоняка изчезва при сушенето."

Лично аз бих опитала №1, така и така няма повече да се степа!   bouquet

# 25
  • Мнения: 1
Здравейте! И аз да се присъединя към списъка с поразилите вълнени дрехи. И понеже ми се случи не веднъж, разбрах вече, че на вълнените дрехи най-много им пречи температурата на водата и центрофугата. Съвременните перални имат програми за ръчно пране и като се изключи центрофугата няма проблеми. Simple Smile

# 26
  • Мнения: 399
Аз имам обратния въпрос. Изгладена вълнена дреха, как мога да я посвия или и за това няма оправия.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Защо изобщо е било необходимо да я гладиш?  Rolling Eyes
Можеш да опиташ да я изпереш на по- високи градуси, но без центрофуга и с повече омекотител.

# 28
  • Мнения: 399
Защо изобщо е било необходимо да я гладиш?  Rolling Eyes
Можеш да опиташ да я изпереш на по- високи градуси, но без центрофуга и с повече омекотител.

То е жилетка и свекървата като ми я оплете е решила лекичко да я натисне с ютията, но определено се е разтегнала, явно самата прежда не е била много качествена. Просто сега не седи както трябва.  Благодаря за съвета.

# 29
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 694
И аз тука. Изпрах един пуловер в пералнята . Нямаше проблеми , но го пуснах и в сушилнята  Laughingи се сви.Сега съм го прибрала за детето ,като порасне малко.

# 30
  • Мнения: 765
Може и да получа порицание от адинистраторите за подновяването на толкова стара тема, но тя май е вечно актуална, пък и да си кажа болката.
Добре, че прочетох темата! Мъжът ми пуснал на 40 градуса и после на сушилня един вълнен пуловер, 100% вълна, 70 долара (в Америка сме от един месец), веднъж обличан.... Чудя се сега, на колко градуса трябва да го пусна, че да се свие още съвсем малко и да става на 3-годишния ми син, в момента ръкавите са още малко длъжки като за малкия  newsm78.
Вбесила се бях, ако не ви бях прочела, щях да си легна ядосана, много е зле за храносмилането  Laughing.
Да вметна, че тук като питах за препарат за пране на вълна, и ме гледаха дълго и странно. Нямат за бели, няма за цветни, няма за вълна, или поне аз за един месец още не съм намерила, може да са под някаква непозната за мен форма на салфетки или таблетки, някакви добавки към основния прах, знам ли.

# 31
  • Мнения: 11 897
Пуловери пера в пералня, на програма за вълна.Ако нямам препарат за вълна- с какъвто и да е течен препарат.Не съм имала проблеми,проблем е само да чакам да събера за една или поне за 1/2 пералня.

Едната ми баба живееше на село, беше прочута плетачка.Плетеше предимно от  чиста вълна от мериносови овце.Съветваше ни да перем пуловерите в хладка вода с веро.Все пак не винаги е имало течни и специални препарати.Пуловерите се запазваха невероятно пухкави.

# 32
  • Мнения: 2 269
tralala81,
В Walmart има секия за перилни препарати. Има и за черно има и за цветно има и Woolite просто трябва да поразгледаш по-подробно.

И какви са тия пуловери по 80 долара, това трябва да е бутиково...

Оглеждай се по флаърите, там има неща които са в промоция. Повечко обикаляне по магазините и ще намериш страхотни неща на разпродажби, накрая на сезона дори има - всичко за 2 долара, или всичко за долар.

# 33
  • Мнения: X
Северина най-точно е обяснила.
При прането на палта неприятният момент е свиването на хастара и се получава едно грозно нагърчване по ръба отдолу. С една дума-съсипано. Не си пестете 3 лева за химическо, за да запазите дрехата хубава.

# 34
  • Мнения: 234
Всичко пера в пералнята  на подходящата програма и нямам такава прецаквация newsm78

# 35
  • Мнения: 765
Ама не, да уточня пак - МЪЖЪТ ми съсипа пуловера. Пуснал го заедно с останалите цветни неща, пералня И сушилня. Обаче това, което излезе от пералнята, сега е малко голямо за 3-годишния ни син, та съвсем сериозно се чудя, какво ли ще стане, ако повторя пералня+сушилня, дали няма да уцелим размера...
Мелани99, мерси  Peace. Пуловерът беше от Зара.

# 36
  • Бургас
  • Мнения: 260
Здравейте имам и аз една питанка - взех си вълнен пуловер за вкъщи и трябва да го изпера ,ако го пусна на програмата за вълна в пералнята да включа ли центрофугата ?

# 37
  • Мнения: X
Здравейте,

аз съм чела, че степани вълнени пуловери могат да се пооправят като се накиснат за една нощ във вода с шампоан за коса вместо перилен препарат. После се опъват в желаната форма. Аз съм опитвала и поне първия път се получи  Wink.

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 869
Ако има примеси освен вълна, ще се получи! Но ако състава е само вълна, не шампаоан ами и балсам да му сложиш все тая!  Tired

# 39
  • Мнения: 468
Aз пера вълнени на възможно най-“нежната“ програма на пералнята - макс. 30° или по-малко (според етикета), ниски обороти. Досега без проблем.
Сушене - само простряни.

А за разстягане на малко степани вълнени дрехи - чувала съм, че гладене помага да се разстегнат малко.

# 40
  • Мнения: 353
ето ме и мен в клуба - пуснах един шал, който не прецених че е вълнен - 30 градуса плюс центрофуга - резултата е половин шал - реве ми се  Cry освен това е адски твърд - аз сега го накиснах във вода, но след като изчетох цялата тема мисляq че се примирявам, че няма да мога да го ползвам вече Cry Степан е до безкрайност, адски твърд е, като картон направо  Cry

# 41
  • на брега на реката
  • Мнения: 141
И аз така си съсипах две блузи и една жилетка на сина ми, само че стана постепенно. Шала , като е станал толкова твърд, не става ли поне да го направиш на чанта. Някои си купуват такива комплекти, плетат едни големи чанти и после ги перат да ги степат, филц му се казва.  Да направиш от дефекта ефект.

# 42
  • Мнения: 765
canu6a, добра идея! И аз пак да се включа по темата, само че в обратен смисъл. Два пуловера вълнени, стари и разтегнати, страхотно ми се оправиха с малко по-топла сушилня от нужното. Изпрах ги нормално, на студена програма, обаче после не ги суших проснати, ами ги пуснах на сушилня. Уж на най-слабото възможно, ама явно пак им е било в повечко, защото се свиха. Ама пък за късмет единият пуловер беше разтегнат от времето и се върна в елегантните форми от младините си, а другият си беше по-голям от нужния размер, не-съвсем улучен подарък, та той пък се сви до точния размер. Голем кеф!  Laughing Mr. Green

# 43
  • Мнения: 6 713
И аз така съм прала по погрешка бебешко вълнено одеалце, което беше станало с размерите на носна кърпичка. Mr. Green Вълнени дрехи ги съсипва високата Т и центрофугата мисля newsm78

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 869
Аз мисля, че само температурата ги съсипва, тъй като пера на ръка вече тези които ме съмняват, след това пускам само на центрофуга и нищо им няма!

# 45
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Центрофугата ги съсипва също. Няма поражения само ако се ползва до 400 оборот и то за кратко.
Всеки пуловер, който при разтегляне леко пука е степан, нищо че на пръв поглед не е съществено видоизменен. Проверете си ги и следващия път внимавайте. Simple Smile

# 46
  • Мнения: 3 031
Не ми се е случвало досега да степам вълнена дреха, но грижливо се отнасям към процеса на пране, каквото и да ми коства това като усилие. Изпирам дрехата почти винаги на ръка (в редки случаи я пускам в пералня, ако не държа прекалено много на нея  Wink), винаги с Первол за вълнени тъкани (розовата бутилка), с хладка вода, след това й слагам омекотител, оставям я да се оцеди естествено върху душа, след това я слагам на закачалка да се пооцеди още малко, доста често я суша в хоризонтално положение върху хавлиена кърпа. Нямам никакви проблеми. Както всяко друго нещо, за да ни служат дълго и да ни се отблагодарят, дрехите искат грижи..

# 47
  • Мнения: X
Не ми се е случвало досега да степам вълнена дреха, но грижливо се отнасям към процеса на пране, каквото и да ми коства това като усилие. Изпирам дрехата почти винаги на ръка (в редки случаи я пускам в пералня, ако не държа прекалено много на нея  Wink), винаги с Первол за вълнени тъкани (розовата бутилка), с хладка вода, след това й слагам омекотител, оставям я да се оцеди естествено върху душа, след това я слагам на закачалка да се пооцеди още малко, доста често я суша в хоризонтално положение върху хавлиена кърпа. Нямам никакви проблеми. Както всяко друго нещо, за да ни служат дълго и да ни се отблагодарят, дрехите искат грижи..
Точно така и аз зная! Само избягвам закачалката, винаги хоризонтално и вече като се е отцедила- простряна за малко .

# 48
  • Мнения: 0
пробва ли да го изгладиш,под плат и на силна пара?

# 49
  • Мнения: 1 207
И аз се записвам в темата.Какво да ви кажа постоянно свивам пуловерите на мъжа ми.Ето,сега си е взел 3 броя.Единият даже и не го облече никога,100 % мерино.Другите два са с по 20-30% мерино,но те се свиват постепенно.Сега ще пробвам със студена вода и шампоан за коса,дано да стане Praynig
Тъй като ги гладя без пара,възможно ли е и от това да свиват?

# 50
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
вълнени пуловери не гладя Naughty
след като пуловерът се пере в студена вода, за да не се свие, каква е логиката да го гладя на пара или без пара? ютията е гореща!!!!!  ooooh!

аз суша пуловерите също хоризонтално и гледам да нямат гънки. ако случайно има - то те се изправят от топлината на тялото Peace

# 51
  • Мнения: 1 207
Те са видимо намачкани, как няма да ги гладя Rolling EyesМоже би защото ги центрофугирам и за това се мачкат.
Накиснах единия в шампоан и студена вода,постоя и сега го суша на закачалка под един леген,мисля че се е разширил,ще видим като изсъхне.И ще видя дали се е намачкал като съм го сушила така.
Пуловер ,който не е мръднал и го пера заедно с другите е  с 16 % вълна,а тези който се свиха са 50 мерино/50 акрил.

# 52
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз не пера вълнени пуловери в пералнята, винаги на ръка, в хладка вода със специален препарат за вълна.

центруфуга за вълнени пуловери ми се струва кощунство. аз имам само 100% вълна пуловери, примеси не купувам. всичко се пере на ръка и се суши хоризонтално!!!
ако купя пуловер от 100% студена вълна, то той става за пералня, но това са 2-3 пуловера само Peace

като виси на закачалка мислиш ли че няма да се деформира на раменете Wink
вълнен пуловер се суши в хоризонтално положение, за да не се разтяга неравномерно...

мъжът ми е едър и си носи пуловери от преди 5 години. не са мръднали.  Peace

# 53
  • Мнения: 1 207
Сложих го на закачалка със заоблени краища.Целта ми е да увисне от тежината на водата,че да може да се разтегне на дължина.
Пък и ако не се разшири,то разтегнатите рамене са най-малкия проблем като не става за носене.

# 54
  • Мнения: 924
Всички пуловери пера в пералнята на 30 гр с центрофуга от 600 оборота - 100%кашмир, вълнени, всякакви. Нито ми се свиват нито се намачкват Peace. Направо се чудя как си играете да перете на ръка и да сушите..голяма хамалогия е Laughing

# 55
  • Мнения: 2 674
Сега ще пробвам със студена вода и шампоан за коса,дано да стане Praynig

Хладка вода, такава, че да е приятна на ръката при допир-нито да е гореща, нито да е студена. Затова ти се свиват пуловерите, защото ги переш в студена вода. Peace

Последна редакция: сб, 26 ное 2011, 05:33 от Цонна

# 56
  • Мнения: 1 207
Да,да,хладка я направих  Simple Smile
Имам успех с единия ,който е с 50% мерино,разтегна се bowuu.Благодаря за съвета.
Вечерта  направих и този  който е с 100% , днес като поизъсхне ще видим дали е станал и той.

# 57
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Направо се чудя как си играете да перете на ръка и да сушите..голяма хамалогия е Laughing

 е каква хамалогия? аз да не стои да му духам на този пуловер като съхне  newsm78
накисвам в препарата за вълна за 1-2 часа, после понамачквам, изплаквам и оставям да се изцеди, после отива на сушилника за пуловери. общо 5 мин. я се събират, я не... чак пък хамалогия ooooh!

# 58
  • Мнения: 296
На моята пералня програмата за вълна по дефолт е на 1200 оборота, 30 градуса. Много се чудих в началото с тия обороти. Ама рискувах /всъщност никога не пера на ръка/ и странно за мен - никакви поражения. Имам всякакви пуловери - повечето меринос и кашмир, но имам и изкуствени, и примеси...Нямам смален пуловер, или други дрехи досега - за доооста години домакинстване. Тъй че няма да е от оборотите на центрофугата...Пък знам ли - машини..

# 59
  • Мнения: 924
Направо се чудя как си играете да перете на ръка и да сушите..голяма хамалогия е Laughing

 е каква хамалогия? аз да не стои да му духам на този пуловер като съхне  newsm78
накисвам в препарата за вълна за 1-2 часа, после понамачквам, изплаквам и оставям да се изцеди, после отива на сушилника за пуловери. общо 5 мин. я се събират, я не... чак пък хамалогия ooooh!

Ами аз пера в пералнята по 5-6 на един път и им няма нищо..нямам съсипани до сега, всички са ми като нови. Та за мен си е слугуване да ги пера един по един Peace

# 60
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ами аз пера в пералнята по 5-6 на един път и им няма нищо..нямам съсипани до сега, всички са ми като нови. Та за мен си е слугуване да ги пера един по един Peace

ами аз нямам 5-6 пуловера наведнъж за пране Mr. Green
по един нося ...
важно е колко е голямо домакинството, аз пране не събирам  Wink

# 61
  • Мнения: 765
И на мен ми е хамалогия да пера на ръка. Вече доста перални съм ползвала, защото често се местим, и все под наем, и на всички перални е имало и програма за ръчно пране, или пране на вълна. Пускам пуловери от всички цветове на тези програми и не съм имала проблеми нито с деформиране, нито с боядисване. После суша хоризонтално, но те от центрофугата са добре изцедени и изсъхват бързо.
За пръв път ползвах сушилня, колкото и деликатна програма да избера, все се свиват малко. Но за стари и разпънати пуловери всъщност е идеално Wink.
Обикновено е достатъчно да се следват инструкциите на етикетите.

# 62
  • Мнения: 3 031
Изпрах едни вълнени пуловери -60 % вълна на програма за вълна, но вместо на 30 градуса, я поставих на снежинката, т.е. студена вода и май сгреших. Не съм ги центрофугирала. Оставих ги без центрофуга, че да не се съсипят, ама и студената вода май не е за предпочитане. Вече ще ги пуснам на 30 градуса. Иначе в упътването на моя модел пералня пише, че програмата за вълна предполага максимум 600 оборота. Пробвала съм я с тези обороти, както и с 400 оборота, ама за вълвени пуловери, които вече са на годининки, макар и хубави, и на които не държа особено.
Пера с Первол за вълнени дрехи. На мнение съм, че вълнените дрехи с каквото и да се перат рано или късно се степват. Правилната грижа за тях само им удължава малко живота..Ама, какво нали трябва и нови да се купуват.  Mr. Green

# 63
  • Мнения: 2 674
Ами тъй де, тя икономиката заради нас така не процъфтява в днешно време. Следващият път с ледена вода и бегом към магазина за нови пуловери. Mr. Green

# 64
  • Мнения: 33
прецаках жилетката на мъжът ми като я изпрах на 60гр. „вълнена е„и излезе детски размер така си седя близо година докато в едно предаване не казаха как можем да разширим свити плетени дрехи -тайната е следната в леген със студена вода слагате 2-3 супени лъжици шампоан и 2 капачки омекотител накисвате въпросната дреха поне за 5 часа а и повечко да престои нищо и няма изваждате и я слагате на закачалка и започвате да опъвате оставете я на сянка и когато се сетите примерно през час или 2 я опъвайте при мен се получи жилетката отново става на съпругът ми дано да съм била полезна Simple Smileвече я пера на ръка с хладка вода и малко шампоан а после я оставям да постои малко в омекотител без изстискване  Grinning

# 65
  • Мнения: 3 031
Наскоро четох една статия за пране на вълнени пуловери и ще се включа отново в темата с някои допълнения. Вълната не се пере прекалено често - все пак не е бельо. Освен това не поема много миризми в дълбочина. Понякога е достатъчно само да изнесете вълнения пуловер да се проветри и ще се изненадате, че има ефект. Не е необходимо да се кисне прекалено дълго време, защото се разтяга. Не трябва да се дърпа, търка интензивно, изтисква силно все едно е някой парцал. Температурата на водата трябва да е хладка. Дали студената пречи не съм сигурна, но за топлата съм убедена. Тя трябва да е хладка! След като се изпере, се оставя да се оцеди, попита се с мека хавлиена кърпа и се оставя да съхне в хоризонтално положение, далеч от пряка слънчева светлина и от топлинен източник. Ако перете в пералня на специална програма за пране на вълна и със специален препарат, то не използвайте центрофуга, моля! Според мен тя нанася най-голяма вреда на вълнените дрехи. Както споменах в предния си пост - прала съм вълнени дрехи и в пералня, и с центрофуга, но само такива, на които не държа особено много и ако се степат или повредят по някакъв начин няма да ме е яд изобщо.
Но всеки си преценява........

# 66
  • Варна
  • Мнения: 2 268
И аз все това казвам, ама на повечето не им се занимава. Simple Smile
Дълги години майка ми плетеше бутикови пуловери и полагаше точно такива грижи за тях- пране на ръка с качествен препарат, оставяне да се отцеди внимателно сгънати и хоризонтално сушене.
Хамалогия си е, но качествената дреха си иска качествена поддръжка- факт.

# 67
  • Мнения: 3 031
И аз все това казвам, ама на повечето не им се занимава. Simple Smile
Дълги години майка ми плетеше бутикови пуловери и полагаше точно такива грижи за тях- пране на ръка с качествен препарат, оставяне да се отцеди внимателно сгънати и хоризонтално сушене.
Хамалогия си е, но качествената дреха си иска качествена поддръжка- факт.
Някои питат, ние отговаряме. Вече всеки си решава как да постъпва със своите дрехи! Аз имам една позната, която ми се жалва, че си изпрала пуловерчето на 60 градуса и се степало..Еми, не съм изненадана. Като не знаеш попитай, прочети, ама после да казваш, че по другия начин ти е по-лесно и да очакваш твоите дрехи, за които не полагаш грижи да имат същия вид и да се ползват същото време, както моите няма как да стане..

# 68
  • Мнения: 8 223
Аз вълнените ги пера в пералнята с програма за вълна на 30'. Ползвам Первол за вълнени дрехи. Нямам съсипани дрехи по този начин. На една термоблузка на Ендура от мерионо доста и се чудих в началото, че ми беше най-ценната вълнена дреха... Накрая отиде в пералнята, защото реших, че няма да и слугувам. Нямаше проблеми. Вече 2 години най-интезивно си я нося.
Съсипала съм само един вълнен пуловер, който след едно пътуване се оказа в пералнята заедно с другите дрехи. След това излезе с два номера по-малък  Laughing

# 69
  • Мнения: 516
Аз пера вълнените дрехи на 30 градуса в пералнята с центрофуга 800 оборота,защото докато изсъхнат зимно време ще се размиришат на престояло или на мухъл даже,а навън ако ги оставя да изсъхнат на печки ще замиришат и зареди това ги центрогугирам и разбрах,че не от центрофугата е проблема а от градусите преди години,когато си взех първия вълнен пуловер без да се допитам до някого или да прочета етикета съм го сложила на 40 да го пера и се сви.....става ми,но ме стиска и е по мен и не ми е удобно да го нося.Сега пера само на 30 градуса и с прах на ДМ за вълна и съм много доволна,пробвах сега едно нещо,което в интернет пробвах за този пуловер,който провалих,но не знам дали ще подейства.....ето това:
Поправяне на степани дрехи 
Степаните дрехи могат да се възстановят, като ги оставите да киснат 24 часа в студена дъждовна или снежна вода.
След това ги изперете с хладка вода, като ги мачкате леко с пръсти. Изплакнете ги с вода със същата температура.
После ги накиснете за още 48 часа - пак в хладка вода, към която сте добавили на 1 литър 4 супени лъжици винена киселина. След престоя в разтвора изплакнете в чиста хладка вода.

Общи условия

Активация на акаунт